Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

Vizitator Adrian

Aia cu Jack e eronata. Si puteai usor sa o faci ne-eronata, eliminand din background paharele alea care par ca cresc din paharul din prin plan,si celelalte de dupa sticla, care confera un background care distrage atentia inutil. Puteai sa ai un background omogen

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 10,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Aia cu Jack e eronata. Si puteai usor sa o faci ne-eronata, eliminand din background paharele alea care par ca cresc din paharul din prin plan,si celelalte de dupa sticla, care confera un background care distrage atentia inutil. Puteai sa ai un background omogen

Accesul dupa pult a fost restrictionat si singurul om pe care am reusit sa-l corup sa miste ceva prin bar a fost . . . . barmanul . Este destul de greu sa-l convingi pe om sa-ti mute sticla , paharul , blitz-ul , etc intre doua comenzi . Tot in seara respectiva am mai facut si si .

Editat de Arthur TM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Accesul dupa pult a fost restrictionat si singurul om pe care am reusit sa-l corup sa miste ceva prin bar a fost . . . . barmanul . Este destul de greu sa-l convingi pe om sa-ti mute sticla , paharul , blitz-ul , etc intre doua comenzi . Tot in seara respectiva am mai facut si attachicon.gifIMG_6894022840518.jpeg si attachicon.gifIMG_6916316723848.jpeg .

sincer acum

decat sa lasi banii prin baruri mai bine FA UN CURS FOTO ELEMENTAR!!!!!

 

daca NU a fost barmanul cooperant sa ti aranjeze "fundalul" nu mai pune poza.

aici incercam sa punem MACAR ca consideram ca am facut REUSIT si nu probe!!!!!!

 

fac intre 4-8 clisee pana zic EU ca mi a iesit cum doream o poza

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sincer acum

decat sa lasi banii prin baruri mai bine FA UN CURS FOTO ELEMENTAR!!!!!

 

daca NU a fost barmanul cooperant sa ti aranjeze "fundalul" nu mai pune poza.

aici incercam sa punem MACAR ca consideram ca am facut REUSIT si nu probe!!!!!!

 

fac intre 4-8 clisee pana zic EU ca mi a iesit cum doream o poza

 

Cu tot respectul , trebuie sa va mentionez faptul ca nu las banii prin baruri . Am fost in clubul respectiv in alte scopuri dar nu asta este tema . Urmeaza SA FAC SI UN CURS DE FOTO ELEMENTAR , dar momentan timpul liber este una din marile mele probleme si va fi si in continuare . Am retinut si dorinta de a nu mai posta poze nereusite sau probe si ma voi conforma . Singurul lucru pe care nu-l inteleg este urmatorul : ce fel de poze se pot posta sau ce nivel profesional trebuie atins ptr a posta in acest topic ? Daca nu se accepta decat " arta pura " ,voi spune pas ptr o perioada , pana la atingerea unui nivel calitativ care sa nu va insulte vizual sau intelectual . Cu stima :bigstar: .

Editat de Arthur TM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Cu tot respectul , trebuie sa va mentionez faptul ca nu las banii prin baruri . Am fost in clubul respectiv in alte scopuri dar nu asta este tema . Urmeaza SA FAC SI UN CURS DE FOTO ELEMENTAR , dar momentan timpul liber este una din marile mele probleme si va fi si in continuare . Am retinut si dorinta de a nu mai posta poze nereusite sau probe si ma voi conforma . Singurul lucru pe care nu-l inteleg este urmatorul : ce fel de poze se pot posta sau ce nivel profesional trebuie atins ptr a posta in acest topic ? Daca nu se accepta decat " arta pura " ,voi spune pas ptr o perioada , pana la atingerea unui nivel calitativ care sa nu va insulte vizual sau intelectual . Cu stima :bigstar: .

1 banii in bar se refera la faptul STRICT de gluma ce trebuia sa intelegi este SA MERGI LA CURS .....

2 atat timp cat faci poze fara sa ai notiuni elementare nu poti intreba DE NIVEL PROFESIONAL......

3 consider ca cei care pun poze pe aici o fac la

nivel AMATOR insa isi dau silinta sa puna ... ce au ei mai bun

4 ai mai multi oamnei care iti spun acelasi lucru ..... nu iti da de gandit???????

ia tot c e mai sus scris ca pe IDEI/sfaturi/pareri

 

fa 200-300 poze la o sedinta foto si alege 2 pe care sa le arati si altora

5 invata sa ti cunosti APARATUL/FUNCTIILE LUI/ puncte slabe si puncte bune

 

6 cateodata o poza facuta pe AUTO iese mai bine de zece ori decat una "chinuita" manual....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 banii in bar se refera la faptul STRICT de gluma ce trebuia sa intelegi este SA MERGI LA CURS .....

2 atat timp cat faci poze fara sa ai notiuni elementare nu poti intreba DE NIVEL PROFESIONAL......

3 consider ca cei care pun poze pe aici o fac la

nivel AMATOR insa isi dau silinta sa puna ... ce au ei mai bun

4 ai mai multi oamnei care iti spun acelasi lucru ..... nu iti da de gandit???????

ia tot c e mai sus scris ca pe IDEI/sfaturi/pareri

 

fa 200-300 poze la o sedinta foto si alege 2 pe care sa le arati si altora

5 invata sa ti cunosti APARATUL/FUNCTIILE LUI/ puncte slabe si puncte bune

 

6 cateodata o poza facuta pe AUTO iese mai bine de zece ori decat una "chinuita" manual....

Cu riscul de a polua topicul , permite-mi sa raspund : fac diferenta intre sfaturi , pareri , idei , etc dar nu inteleg ce aveti cu " rebuturile " . Ok , nu pricep eu , sunt antitalent . Din greseli se invata si aveam senzatia ca se pot posta si acestea tocmai ptr a primi acele sfaturi , necesare si altora . O poza nereusita de la mine poate fi o ideie reusita ptr altcineva . Eu asa vad lucrurile . O zi faina

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

Arthur_TM: ti-am mai zis, incearca sa-ti gasesti un story,un subiect, o compozitie, o incadrare...

 

cauta un lens wide (incat pe aparatul tau sa ai macar 24/28mm full-frame equivalent) si ia si incearca un proiect cu niste portrete cu 24/28mm cu o compozitie incat sa le introduci intr-un peisaj,o poveste...nu doar cadre stranse cu ochi peste umar etc..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

frumoase ultimele 2.

 

cele din exterior (color) nu mi se par deloc clare - sau este doar din cauza jpegului de urcat? ne poti spune datele exif si ce obiectiv?

Nikon5100 VR 18-55mm F/3.5-5.6G Pentru primele 3 foto 55mm iso100 f/5.6 1/40s Foto nr.4 18mm iso160 1/15sec f/5.6

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

9k97.jpg

 

Achizitie veche, jucarie noua.

 

Acum cateva luni mi-am luat niste aparate foto stricate (3 mai exact). Un Fujica Ax100 pe care l-am donat, un Minolta X300 si un seagull Df300 (care e copie dupa minolta si am zis ca o sa folosesc piese de la el pt minolta). Urmand regula costurilor cat mai mici pentru fotografie pe film, body-ul de seagull m-a costat 30 ron. Dupa ce am luat baterii pt minolta si am facut teste am realizat ca ambele nu declanseaza si ambele au probleme cu maneta de armare care era blocata. Problema cu declansatu este una frecventa la minolta - condensatoru care ridica oglinda si declanseaza dupa un timp se umfla si moare. Pe vremuri cei de la minolta cereau 150$ pt remedierea problemei in service schimband un condensator care la vremea aia costa 5$. Norocul meu ca seagull-ul este copie dupa X300 si nu avea alte probleme mecanice. Astfel, azi mi-am luat inima-n dinti si am zis sa ma duc sa-mi cumpar acel condensator sa vad daca se remediaza problema. Am gasit condensatorul la pretul de 2 lei si l-am inlocuit.

 

Condensatorul original este de 220u 4v si cel care l-am luat eu este de 220u 10v. Si... uite asa am o noua jucarie pe care abia astept sa o testez :D

 

Daca e cinva care are nevoie de un minola x300 pt piese sa ma anunte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tot ptr piese se mai poate dona un Zenit TTL si un obiectiv Pentacom auto 4 / 200 MC . Nu am poze cu ele dar ptr cei interesati pot face . Zenit-ul a mai fost demontat si l-am primit intr-o plasa iar obiectivul a suferit acelasi tratament dar este inca intr-o bucata . De asemenea , Zenit-ul tocmai a donat pentaprisma care a resuscitat un alt Zenit . Ekosekthor ar putea sa furnizeze informatii mai precise despre ce se poate sau nu refolosi de pe ele . O zi faina .

 

,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

 

La prima trebuia sa umbli la balansul de alb incat subiectul sa iasa mai ok/corect. Are o tenta rece (ma refer la temperatura de culoare). Trebuia wb ul urcat putin spre warm (4-5000) poate si Tint ul coborat din zona Magenta mai spre Green.

 

A doua poate va placea unora,dar eu gasesc pozitia subiectului in cadru,cat si unde priveste.......oarecum gresit... Adica sa nu ma grabesc sa zic gresit,ca nu-s expert, ci doar ca-mi pare ca priveste dincolo de cadru,ceva ce lipseste.....

 

A treia imi place.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...