Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

100/135/180/200 mm nu au fost suficienti pt acel cadru? 300 had to do it ? :))) si F13 !!!!! avand in vedere ca-s in acelasi plan focal, mi se pare total redundanta diafragma F13 (un F8 rezolva situatia admirabil) :))

 

Problema era alta ... Nu am flash-uri cu HSS si a trebuit sa inchid diafragma pentru a mai taia din lumina.

 

Am incercat sa mai tai si din puterea flash-urilor (ambele erau pe bounce pe o suprafata alba la cca 1 metru), dar la 1/16 era la limita efectul.

 

Depinde, n-as zice ca-i chiar asa rea :) Facuta ieri (cu telefonul, scuzati calitatea)

 

Buuuun... Eu nu am curaj sa scot aparatul din rucsac - ba este frig, ba vant, ori nu merita...

 

Plictiseala constructiva:

 

 

EXIF: 18-70, F11, 2"sec, ISO 100, flash "din mana" la 1/32 putere

 

Putoarea betigaselor aromate: priceless....

Editat de florinelu07
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 10,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ai cam cele mai misto poze de-aici, imi place ca nu bagi postoprocesare de neam prost si nici nu pui besini pseudoartistice, am senzatia ca in ziua de azi daca indraznesti sa vrei un setup foto bun doar ca sa pozezi natura e ciudat pt. unii. Cumva aia cu lumina misto de luna facuta tot undeva pe la munte care-mi placuse mie mai demult era tot a ta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multam pentru aprecieri!

Mie-mi plac tare mult pozele lui Cap0ne, indiferent de sculele folosite (telefon, GoPro, DSLR). ;)

 

Si daca te refereai la poza de mai jos, da: e tot a mea. :)

 

9133104839_43e60310c6_z.jpg


Cel putin la peisaje, incerc sa tin procesarea la minim, corectand usor ce nu poate aparatul (sau fotograful), pentru ca cei care ajung sa vada locurile fotografiate sa stie la ce sa se astepte (chiar daca un peisaj se vede altfel in momente diferite) si sa nu-si faca iluzii pe seama unei "infrumusetari" fortate a pozelor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da da, aia, iti dai seama ce mi-a placut daca am retinut-o si am recunoscut stilul :D

Pai fotografia e iluzie, din secunda in care folosesti o focala care nu e echivalentul ochiului uman deja "tragi teapa" dar asta nu inseamna ca nu e voie. De exemplu a doua e cu focala mare, in realitate n-o sa para ca-ti sta in cap muntele ala :D

In fine, dupa cum vezi (mai exact dupa cum nu vezi) eu mai mult cu teoria de pe bara, inca sint in cautarea unui aparat care sa ma satisfaca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie-mi plac tare mult pozele lui Cap0ne, indiferent de sculele folosite (telefon, GoPro, DSLR). ;)

Multam, apreciez :D

 

Si eu la inceput trageam de cursoare (poza cu mult verde, in Gradina Botanica Cluj).

Bre, tu nu trageai de cursoare. Tu le scoteai din ecran de cat dadeai de ele :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

post-9248-0-73704700-1390473786_thumb.jpgpost-9248-0-17793600-1390473801_thumb.jpgpost-9248-0-68913700-1390473821_thumb.jpgpost-9248-0-35180300-1390474667_thumb.jpgpost-9248-0-64862800-1390474680_thumb.jpg

 

Din pacate nu am trepied la mine si asta e o problema la expunerile lungi - a trebuit sa improvizez cu camera pe jos sau pe diverse balustrade, chestie care nu prea ajuta la compozitie

Editat de bocosb
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

attachicon.gifIMG_8811s.jpgattachicon.gifIMG_8814s.jpgattachicon.gifIMG_8830s.jpgattachicon.gifIMG_8880s.jpgattachicon.gifIMG_8894s.jpg

 

Din pacate nu am trepied la mine si asta e o problema la expunerile lungi - a trebuit sa improvizez cu camera pe jos sau pe diverse balustrade, chestie care nu prea ajuta la compozitie

Frumoase culorile :) .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...