Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

si orga bisericeasca ce e ? nu intrument muzical ? sau masina de cusut ?:moto: :)

 

Fii mai atent la ce citesti ! :cheers:

 

Am spus ca ce credeai tu ca este un instrument muzical, pentru mine nu reprezenta nimic si ca MAI REPEDE pare a intrument muzical ce este pe spate, pe fundal... si asta pentru ca am incercat sa "vad" ce-ar putea fi instrument muzical din poza ta, deci mi-am cam indus. Uite si mesajul meu de mai devreme...

 

Mie nu-mi pare a insturment muzical. Mai repede pare ce e pe fundal, mai exact o orga bisericeasca decat arculetzul fotografiat cu macro activat... :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eu am EOS 400D. O sa va comunic parerea cand o sa imi iau 40D. Pana atunci zic atat: Obiectivul face poza, nu aparatul. Daca ai un obiectiv cu sticla proasta, poti sa ai si mama aparatului. Degeaba.

Subscriu. Sticla ramane sticla iar un dslr nu poate fi comparat cu nici un consumer.

Cat despre Canon.. lasa-ma sa spun ceva.. si cum o fotografie face cat o mie de cuvinte...

post-16462-1194261370_thumb.jpg

Pana cand o sa vad fotografi profesionisti cu Sony, raman la 350d-ul meu.

Editat de Mave
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu zic de Canon ca ar fi de aruncat, nicidecum, dar na, am io ceva cu CMOS-urile

 

cit despre:

Pana cand o sa vad fotografi profesionisti cu Sony, raman la 350d-ul meu.

 

pina nu vad opel (inafara de safety car) in Formula 1, tot la Ferarriul meu raman.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

quote name='wallower' date='Nov 4 2007, 08:44 PM' post='935669']

...nu poti face comparatie intre Canon S3-IS si un Nikon D80.

Daca aveai un Canon EOS30D si schimbai la Nikon D80 inteleg dar asa comparatia nu are nici o valuare.

 

 

Absolut corect....plus ca ...daca nu ai talent,experienta sau educatie in fotografie.....degeaba ai si 5D sau D2xs....tot foto penibile faci!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dupa cum bine stii nu modelul de aparat conteaza ci senzorul.

Si sunt numai cativa producatori de senzori, pe cand aparate fabrica multi.

Ma refeream la Canon ca si culori. Nu neg ca se pot scoate poze de calitate cu Canon, dar nu va avea niciodata nici chiar 1D culorile de la Nikon. Pentru simplu motiv ca este alt senzor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu va avea niciodata nici chiar 1D culorile de la Nikon.Pentru simplu motiv ca este alt senzor.
(senzor) mai bun in ce fel? Si .. culorile nikon-ului ce au in plus? Sunt mai multe, mai vii, mai ... cum? Intreb pt ca nu am probat.

 

Nu intotdeauna culoarea face poza...
True, dar unde-i facuta?
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana cand o sa vad fotografi profesionisti cu Sony, raman la 350d-ul meu.

pai sa poata face si ei aparate foto si nu petarde sapunierate, i-au luat pe aia de la konika minolta sub aripa, asa cum bmw au luat roveru sa invete sa faca masini 4x4 :P

 

@Hell Ryder: nebune, ce aparatel ai tu acolo :burnout: fain, da acu spunem pa pa aparatelor foto ca e nikonul cu d300-le pe felie, care da mucus gracias rau de tot(doamne ce aparat au putut sa faca...pur si simplu, perfect)....nici sony nu stau rau de cand cu minoltistii :cheers:

 

pana la urma, mana, ochiu, mintea si obiectivu' il fac pe fotograf :bounce:

 

pana la urma, am vazut ca s-a ieftinit grav d40-u de la nikon, si cu un obiectiv bun este o investitie draguta :P

Editat de Mr_ORL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dupa cum bine stii nu modelul de aparat conteaza ci senzorul.

Si sunt numai cativa producatori de senzori, pe cand aparate fabrica multi.

Ma refeream la Canon ca si culori. Nu neg ca se pot scoate poze de calitate cu Canon, dar nu va avea niciodata nici chiar 1D culorile de la Nikon. Pentru simplu motiv ca este alt senzor.

 

Nikon D300 are senzor CMOS. Cred ca am zis tot ce era de zis vis-a-vis de senzor. Culorile se pot regla atat din aparat cat si din PS. Sa va vad ca trageti RAW cu Canon si nu va multumesc culorile. Hai sa fim seriosi. Cati lucrati cu printuri si cati aveti monitoare calibrate lunar sau macar trimestrial. Eu am un EIZO de 21 de inchi acasa si un Samsung tot de 21 la birou. Ambele calibrate. Si am vazut poze facute cu Nikon care nu m-au impresionat prin culoare. Oricum, revenind la discutia despre lentile: nu se compara obiectivul 18-55 al lui Canon nici macar cu cel mai ieftin obiectiv al lui Nikon. Nikon e mai tare aici. Dar si mai scump. Nu au vrut sa faca niciun compromis, si au preturi mai mari. Canon a facut obiective ieftine care se cumpara in draci dar care dau rezultate cel mult mediocre.

 

Cu un seria "L" de la Canon imaginile sunt TOTAL diferite de orice altceva. Eu am 70-200L f/4 si trage niste poze uluitoare si la culoare si la claritate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu intotdeauna culoarea face poza...

post-16462-1194897842_thumb.jpg

 

Ai dreptate, dar nu poti sa-ti iei un aparat de 20 mil (sau mai mult) doar pentru poze alb/negru. Defapt, poti sa-ti iei unu pentru portrete/studio, unu pentru peisaje, unu pt reportaje/action...etc cum si io mi-as lua un enduro sa ma mocirlesc prin padure o vitezana sa o car pe remorca pt circuit, un choper (asa se scrie?) sa ma dau incet prin oras, un turing pt croatia, austria, spania portugalia, tunisia, maroc, egipt.

 

Alb/Negru.... e prima treapta in abstractizare unei imagini; pot iesi chestii valoroase, dar incerca sa ghindesti a/n

 

Eu am un principiu: imi iau o mobra, ma dau cu ea pina simt ca pot mai mult decit ea, dupa ai un minsck...

la aparate e la fel, doar ca motivul pt care nu-ti iei un D2x e $$$$$! uita-te la tine: meriti asa un aparat?scoti 100% din el? nici 70%? Si atunci pentru ce? Daca din asta iti castigi painea, poate mai impresionezi un client, naiv!

Ultima parte nu are nici o legatura cu Mave

 

mr ORL: nu te lasa pacalit: nu cumpara clasa de jos, fie ea si de la un mester mare. Sincer cred ca e facuta sa poa' sa aibe toata lume Nikon, sa nu piarda un segment de piata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...