Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 11k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

intrebare: imi plac foarte mult pozele in care personajul din prim plan se vede foarte clar si in spate blurat (vezi poza lui paul, cea cu piratul), insa acest efect nu l-am putut obtine decat cu Canonul A1, unde puteam regla asta, la aparatul digital insa nu pot... :rolleyes: sau nu stiu eu?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca nu esti doar foarte pasionat ci si priceput.

 

Multumesc! Am mai invatat si eu cate una alta de la altii mai tatici :crack:

 

paulcannibal: foarte reusite, felicitari. Calitate, culoare, compozitie..

Parca vad un D50 cu 50mm 1.8 intr-o poza.

 

Multumesc! Da intr-adevar chiar D50 cu 50mm f1.8, acum am un D80. 50mm F1.8 e o lentila foarte ieftina si extraordinar de faina. O recomand oricarui posesor de DSLR. Vreau sa mai achizionez un 35mm F2 (ideala pt snapshoturi :rock:)

 

intrebare: imi plac foarte mult pozele in care personajul din prim plan se vede foarte clar si in spate blurat (vezi poza lui paul, cea cu piratul), insa acest efect nu l-am putut obtine decat cu Canonul A1, unde puteam regla asta, la aparatul digital insa nu pot... :rolleyes: sau nu stiu eu?!

 

Ma bucur ca iti plac. Canon A1 e un SLR mai vechi si e foarte posibil sa fi avut o lentila lumnioasa pe el asa cum am folosit si eu la majoritatea potretelor.

Si eu cand aveam compacta eram fascinat de poze de genul asta si nu imi dadeam seama ce le face mai speciale.

Blurul ala din spate se cheama Bokeh si se optine avand o profunzime de camp mica (Depth of Field - DOF mic). Frumusetea Bokehului depinde in primul rand de lentila, de cat de luminoasa e (cat de mult se deschide), de distanta focala folosita dar si de distanta dintre subiect si background.

http://en.wikipedia.org/wiki/Bokeh

Cu aparatele compacte nu prea poti obtine un Bokeh spectaculos decat la distante focale mari de ex 300mm (sa zicem echivalent cu zoom optic 10x).

Cu cat lentila este mai deschisa (numarul F mai mic) cu atat fundalul devine si mai blurat (practic nu e blurare e un fel de descompunere a luminii).

 

Recomand cu caldura la toata lumea orice DSLR fie el second hand sau nou: Canon Rebel de 6mp, Nikon D40, D50, Canon 350D (sunt f multe DSLRuri SH mai ieftine decat compacte avansate). Diferenta este f mare.

Editat de paulcannibal
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intrebare: imi plac foarte mult pozele in care personajul din prim plan se vede foarte clar si in spate blurat (vezi poza lui paul, cea cu piratul), insa acest efect nu l-am putut obtine decat cu Canonul A1, unde puteam regla asta, la aparatul digital insa nu pot... :rolleyes: sau nu stiu eu?!

 

Salut,

 

Cum zicea si paulcanibal, focala si diafragma fac magia.

 

Pt portrete se foloseste in general diafragma cu numar cat mai mic (cat mai deschisa, de ex 1,8 - 2 - 2.5). Stiam ca de obicei se foloseste focala mai mica (de ex 50mm), dar in functie de fundal si ce vrei sa incadrezi merg si focale mai mari (cu cat e focala mai mare cu atat campul de profunzime - ceea ce e clar - este mai mare; deci focala mai mica == blur mai mare :crack:; acelasi principiu si la diafragma, cu cat mai mare numarul cu atat mai mare profunzimea)

Diafragma se noteaza cu A (Aperture) pe aparatele foto. Daca aparatul tau are un simbol de genul Av atunci in modul ala poti sa setezi diafragma si se va seta corespunzator si timpul de expunere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@paulcannibal & @anescu: da, asa ce cu diafragma...cu cat mai deschisa, cu atat mai multa lumina captata, blurand subiectele din spatele subiectului principal, si merge chiar si pe o sapuniera de o pierzi prin baie care are totusi lentile de firma si un ccd ok, dar buba e ca odata cu marirea deschiderii diafragmei, creste si timpul de expunere, iar la sapuniere risti sa-ti iasa poza miscata...asa ca, ori trebuie mana de non-betiv(mie nu-mi iese :) ) ori trepied, fie el mic, si fixat pe o masina, piatra, etc...

 

@raven: asta incercam eu cu aparatul tau la ursu... :blbl: o idee de portret incomplet(juma de fata, etc) asa cum iti place tie, cu fundal blurat, poti face asa...sa cunosti subiectu sa nu te bata, dai pe macro, si ii bagi aparatu in ochi :)

 

ca tot spuneati de dslr-uri, ma oftic la culme ca am pierdut azi dimineata o super licitatie pe un site, pt un dslr nu prea scula(olympus e300) dar la pret de sapuniera ordinara :rock: abia astept sa imi iau aparat :rolleyes:

 

cu poze nu pot sa mai incant(adica stresez) lumea pt ca-s in carantina, iar ultimele postate aici au fost horror, datorita telefonului mobil cu care au fost facute :(

 

@batranu: ala pune-l la animalele noastre... :) frumos, sa-ti traiasca :crack:

Editat de Mr_ORL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Recomand cu caldura la toata lumea orice DSLR fie el second hand sau nou: Canon Rebel de 6mp, Nikon D40, D50, Canon 350D (sunt f multe DSLRuri SH mai ieftine decat compacte avansate). Diferenta este f mare.

 

Corect :rock:

 

 

Mosh Craciun mi-a adus (deja) un Nikon D200 cu 17-50 f2.8! :rolleyes:

Asa ca imi vand ieftin DSLR-ul Pentax (cu care am facut fotografiile postate pe aici), cu obiectiv 18-55, zoom 70-210, adaptator macro si alte accesorii. Detalii aici. Aviz amatorilor! :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intrebare: imi plac foarte mult pozele in care personajul din prim plan se vede foarte clar si in spate blurat (vezi poza lui paul, cea cu piratul), insa acest efect nu l-am putut obtine decat cu Canonul A1, unde puteam regla asta, la aparatul digital insa nu pot... :rolleyes: sau nu stiu eu?!

 

 

incearca sa mergi pe focus manual. vei vedea ca o sa iasa. poti folosi si zoomul combinat cu manual focus pentru a scoate in evidenta un subiect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

merci frumos de raspunsuri. la aparatul pe film am reusit toate astea, insa tare as vrea sa pot si la aparatul digital :rolleyes:

iar m-am jucat...nu le luati ca cine stie ce, dar sunt haioase, ca e vb de o macheta

Editat de raven30hell
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

incearca sa mergi pe focus manual. vei vedea ca o sa iasa. poti folosi si zoomul combinat cu manual focus pentru a scoate in evidenta un subiect.

 

Fals. Nu e nici o diferenta intre focus manual sau auto. Iti alegi un subiect, si focalizezi pe el, ca sa se vada clar.

 

DOF (depth of field, profunzimea câmpului) e zona in care subiectul e suficient de focalizat.

 

De exemplu, sa zicem ca focalizezi un subiect aflat la 2 metri de aparat, cu un obiectiv de 50mm, deschis la f/1.8, pe un DSLR uzual. Subiectul tau va fi focalizat suficient de bine intre 1.95m si 2.05m de aparat, deci DOF e de 10cm. Tot ce e in afara intervalului va aparea blurry.

Acelasi obiectiv, dar cu diafragma închisa la f/8, va avea o DOF de 50 de cm. (deci un obiect aflat la pana la 25 cm de subiect va aparea la fel de clar).

Un obiectiv de 18 mm (adica larg/ wide/ zoom la minim) la f/8 ar avea o DOF de peste 90 de metri, deci nici vorba de blur.

 

Cifrele de mai sus se pot calcula online: http://www.dofmaster.com/dofjs.html

 

 

Profunzimea zonei de claritate depinde de:

1) deschiderea diafragmei. Cu cat e mai deschisa (f/1.4, 1.8, 2, etc.), cu atat DOF (zona de claritate) e mai mica, si deci obiectele din fundal apar in ceatza.

2) lungimea focala. Cu cat zoom-ezi mai mult, (lungime focala mare), cu atat DOF e mai mica.

3) distanta fata de subiect. Cu cat esti mai aproape, cu atat DOF e mai mica.

4) marimea senzorului din aparatul foto.

 

Deci daca vrei un blur (numit si bokeh) frumos, trebuie sa fii aproape de subiect, si sa tragi cu un zoom cu diafragma cat mai deschisa. DSLR aproape obligatoriu :rolleyes:

Editat de Wan Ted
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...