Sari la conținut

Accident In Ploiesti - 23.07.2008


ghostrider000
 Share

Postări Recomandate

Dumnezeu sa-l ierte si condoleante familiei. :unsure:

 

Sunt nou pe forum si am de putin timp permis pentru A.

 

Totusi am iesit fara casca (vreo 50m) cu un motor pe sosea (bulevard bucuresti 11 noaptea) in ziua in care am ridicat plasticul de la politie. Dupa care am citit p`aici despre variate intamplari. Sincer va spun ca fara casca, geaca/vesta cu protectii si manusi nu mai ies nici picat cu ceara. Mai ales ca am B`ul de vreo 4 ani si am condus destul si stiu prea bine cum se conduce in Romania si in special in Bucuresti.

 

Nu vreau sa intru in polemica asta dar pentru spiridusii care spun ca nu e o problema chiar atat de mare sa mergi fara permis si ca e vina aluia cu duba. Think again la noi in tara daca nu conduci preventiv e numai vina ta. Si orice accident il platesti si tu si ala care a incalcat vreo lege. Il platesti cu (in ordinea gravitatii) stress/scandal/injuraturi/batai/timp pierdut/bani/inchisoare/spitale/viata...

 

Va spun din limitata mea experienta cu B`ul ca nu merita sa cauti niciodata vinovati e mult mai eficient sa ai grija sa nu fie cazul sa cauti vinovati si asta inseamna legi respectate, colegi de trafic respectati, permis, atentie maxima, atentie maxima si nu in ultimul rand atentie maxima.

 

Condoleante inca odata :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 236
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

11 PAGINI DIN CARE 10 PE DINAFARA SUBIECTULUI

 

CONCLUZIA................. PT CEI CE INCA SUNT PRINTRE NOI SI VOR SA RAMANA CU CEVA DIN ACEST ACCIDENT

 

1. NU IMPRUMUTATI MOTO LA PRIETENI FARA CARNET DACA CHIAR LE SUNTETI PRIETENI NICI MACAR NU LE.O VINDETI PANA NU AU CARNET .....TENTATIA E IMENSA

 

2. CU CARNET DE 10 ANI.............. SI 78 DE KM CONDUSI ESTI TOT "BOBOC"

 

3. FARA CARNET MORI VINOVAT CU CARNET MORI ORICUM DACA ITI INTOARCE BOUL IN FATA SI AI VITEZA DA "MORI LEGAL"

 

4. DE CE AJUNGEM SA NE INJURAM INTRE NOI.............. ESTE PAREREA FIECARUIA BUNA SAU REA.....................

 

5. ORICUM DUPA CE FACI SCOALA NICI DUPA 1000 KM NU SE NUMESTE CA STII "SA TE DAI" SAU CA ESTI MOTOCICLIST

SUNTEM O MULTIME CARE AM SARIT DE N ORI CU PARASUTA DAR NU SUNTEM PARASUTISTI

 

 

6. MOTOCICLISMUL IN ROMANIA INCA 10 ANI DE ACUM VA FI O MARE LOTERIE CAND VA URATI PE MOTOR SI PLECATI DIN FATA BLOCULUI STITI UN SINGUR LUCRU ................CA ATI PLECAT.............DAR NU CA VA VETI INTOARCE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

11 PAGINI DIN CARE 10 PE DINAFARA SUBIECTULUI

 

CONCLUZIA................. PT CEI CE INCA SUNT PRINTRE NOI SI VOR SA RAMANA CU CEVA DIN ACEST ACCIDENT

 

1. NU IMPRUMUTATI MOTO LA PRIETENI FARA CARNET DACA CHIAR LE SUNTETI PRIETENI NICI MACAR NU LE.O VINDETI PANA NU AU CARNET .....TENTATIA E IMENSA

 

2. CU CARNET DE 10 ANI.............. SI 78 DE KM CONDUSI ESTI TOT "BOBOC"

 

3. FARA CARNET MORI VINOVAT CU CARNET MORI ORICUM DACA ITI INTOARCE BOUL IN FATA SI AI VITEZA DA "MORI LEGAL"

 

4. DE CE AJUNGEM SA NE INJURAM INTRE NOI.............. ESTE PAREREA FIECARUIA BUNA SAU REA.....................

 

5. ORICUM DUPA CE FACI SCOALA NICI DUPA 1000 KM NU SE NUMESTE CA STII "SA TE DAI" SAU CA ESTI MOTOCICLIST

SUNTEM O MULTIME CARE AM SARIT DE N ORI CU PARASUTA DAR NU SUNTEM PARASUTISTI

 

 

6. MOTOCICLISMUL IN ROMANIA INCA 10 ANI DE ACUM VA FI O MARE LOTERIE CAND VA URATI PE MOTOR SI PLECATI DIN FATA BLOCULUI STITI UN SINGUR LUCRU ................CA ATI PLECAT.............DAR NU CA VA VETI INTOARCE

 

 

:unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si inca un lucru:

 

intr-o zi dupa-amiaza normala am numarat in Bucuresti 2 situatii in care daca eram cu motorul nu scapam bine. In ambele cazuri mergeam pe banda 1 si la distanta de 100 de metri doi dobitoci (intial o femeie, dupaia un barbat) au tras de volan dreapta sa depaseasca coloana fara sa se uite daca mai e cineva acolo... la primul am evitat relativ usor accidentul... la al doilea am lasat putin cauciuc pe asfalt... baiatul a incercat sa fuga pentru ca m-a vazut nervos cu flash`uri si claxoane... l-am ajuns la primul semafor si l-am intrebat civilizat daca are obiceiul sa faca d`astea (chiar nu l-am ijurat) replica lui: frate scuze, am avut o zi grea crede-ma si nu mai pot sa fiu atent vreau doar sa ajung acasa. de inteles... si eu am zile grele... dar nush ce se intampla daca eram pe 2 roti... vinovat el... victima... cine o fi avut ghinionul sa il depaseasca intr-o zi grea si sa nu-l mai poata evita. eu probabil ca nu pateam nimic doar buleam masina rau de tot dar cineva pe motor (probabil nu ar fi fost acolo pe banda 1, dar daca ar fi fost) patea ceva mai multe.

 

toata povestea de mai sus ca sa scot in evidenta faptul ca pe sosea sunt mai multi oameni, conservari sau nu si ca principalul responsabil pentru tine esti tu. nu sunt nici pensionar nici cap de creta dar tragediile astea se pot evita destul de usor daca belesti ochii si ai grija in primul rand de tine si nu de cine incalca legile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

R.I.P. si Condoleante familiei si prietenilor. :unsure:

Nu l-am cunoscut, dar imi pare rau pentru un baiat tanar ca el. Credeam ca vestile rele or sa stea departe de Ploiesti.

Se pare ca multe lucruri scrise pe forumul asta pentru foarte multi nu inseamna nimic. Lumea face tot cum ii taie capul, nu ia cont de sfaturi , e pacat pentru atatia tineri de 20 , 21 de ani sa-si piarda viata din cauza inconstiintei lor in primul rand.

 

Nu dati frate motociclete, masinile pe mana celeor fara carnet, chiar daca se supara poate o sa va multumeasca mai tarziu. Nu vindeti motoare puternice incepatorilor, chiar daca au bani, e mai bine daca nu il pe constinta. Parea mea.

 

Asfalt uscat. Atentie la prosti!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oameni buni, ati deviat rau. Nu conteaza ca nu a avut permis. Asta a fost numai problema lui, si risca sa i se intocmeasca dosar penal, dar nu-l omora nimeni. Vina este doar a celui care a intors fara sa se asigure. El l-a omorat, nu faptul ca nu avea permis.

 

E ca si cum i-as da eu acum cu o bata in cap lu unu, l-as omori, si tot el ar fi vinovat ca nu a avut capu tare ......

 

RIP

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca daca aveam la 20 de ani motor de viteza,acum eram si eu intr-o garsoniera cu usa in tavan si miroseam florile de la radacina...Sunt din ce in ce mai convins ca la varsta asta ,sa ai un motor de viteza,in Romania este o combinatie cat se poate de mortala. :unsure: Dumnezeu sa-l odihneasca,pacat de suferinta familiei si prietenilor :)

 

 

true...conteaza si varsta...kiar daca unii spun ca nu...RIP...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa ii fie tarana usoara! L-am iubit toti,ii ducem dorul,dar realizam ca nu mai este printre noi.Faptul ca avea sau nu permis nu ii salva viata,tot acolo era,tot acelasi lucru se intampla.Nu mai criticati voi ca nu sunteti in masura sa il criticati.Noi toti i-am spus sa nu mai mearga fara permis,dar nu a vrut sa inteleaga.Singura diferenta care era acum daca avea permis era doar ca IL ARDEA POLITIA GRAV DE TOT PE SOFERUL AUTOTURISMULUI.A fost un baiat de nota zece,ii ducem dorum si nu o sa il uitam niciodata.Cuvintele sunt de prisos numai noi stim cum ne simtim,cei ce l-au cunoscut,nu voi.Voi nu simtit nimic ca nu il stiti,doar suntei in spatele unui monitor si scrieti si voi ca este normal ca fiecare sa isi dea cu parera ca doar este un forum public si nimeni nu va interzice acelasi lucru,DAR nu mai criticati oameni buni daca nu stit exact ce si cum.DA,a fost si vina lui,dar.....

ODIHNESTE TE IN PACE MATACHE!

post-5265-1216908828_thumb.jpg

Editat de CobraArt
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Esti sigur?Cati nu mor cu permisul in buzunar? Aici nu a fost vina lui, a fost dobitocul care i-a intrat in fata.Cu ce te incalzeste plasticul cand unul iti taie calea si mori? Te scoala cumva din groapa? :unsure:
Nu te incalzeste, dar nici nu poti sa dai din coada de bucurie, cand unii merg fara plastic pentru ca nu e normal acest lucru, chiar daca Lucifer ii indeamna sa o faca. Sunt sigur ca tatal sau acum regreta, ca mare asa cum era(ma refer la varsta fiind major) nu i-a dat o mama de bataie sa lase motorul si sa puna mana pe carte, poate ca mai avea totusi o sansa.Inteleg ce zic unii si am zis-o si eu, puteam fi oricare in locul lui acolo in acel punct, dar poate totusi ca aveam alt mod de a proceda : viteza, semnal luminos, frana, eschiva, etc si implicit alte sanse. Cert este... ca a avut poate si ceva ghinion.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa ii fie tarana usoara! L-am iubit toti,ii ducem dorul,dar realizam ca nu mai este printre noi.Faptul ca avea sau nu permis nu ii salva viata,tot acolo era,tot acelasi lucru se intampla.Nu mai criticati voi ca nu sunteti in masura sa il criticati.Noi toti i-am spus sa nu mai mearga fara permis,dar nu a vrut sa inteleaga.Singura diferenta care era acum daca avea permis era doar ca IL ARDEA POLITIA GRAV DE TOT PE SOFERUL AUTOTURISMULUI.A fost un baiat de nota zece,ii ducem dorum si nu o sa il uitam niciodata.Cuvintele sunt de prisos numai noi stim cum ne simtim,cei ce l-au cunoscut,nu voi.Voi nu simtit nimic ca nu il stiti,doar suntei in spatele unui monitor si scrieti si voi ca este normal ca fiecare sa isi dea cu parera ca doar este un forum public si nimeni nu va interzice acelasi lucru,DAR nu mai criticati oameni buni daca nu stit exact ce si cum.DA,a fost si vina lui,dar.....

ODIHNESTE TE IN PACE MATACHE!

 

 

cred ca a spus ce era de spus.

 

e foarte adevarat,sa vb din spatele unu monitor e usor sa treci prin asa ceva e CRUNT.Am trecut prin asta vara trecuta pe 28 Iulie.Nu doresc la nimeni de aici sa simta ce se simte atunci cand iti ingropi prietenul.

 

Avea sau nu carnet putin mai conteaza acum,terminati cu tziganiile astea duceti-va la o bere cu prietenii care v-au mai ramas si balacariitii pe cei morti.Familia si prietenii omului asta sufera enorm cand vad mesajele vostre de aici si cele dp situl PRO tv-ului,nu mai fiti caini nu mai latrati aiurea,nu ajuta la nimic .Daca voi sunteti perfecti BRAVO VOUA respectele mele si ale poporului roman dar pastrati jignirile si ideile de rahat in capul vostru

 

* nu ma refer la nimeni in mod deosebit

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

R.I.P

 

Moarte c_c_tilor de soferi ce intorc pe linie continua fara sa se asigure

 

Ar fi original sa intorca pe linie continua si sa-i loveasca vre-un tir. Multi dintre ei si la tiruri nu dau importanta. Am tot respectul pentru pentru soferii de tir, mi se par chiar foarte buni in ceea ce fac, fie ca sunt cu tirul sau cu masina mica. Din pacate se conduce dupa ureche peste tot si nimeni nu face nimic pentru a schimba ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca a spus ce era de spus.

 

e foarte adevarat,sa vb din spatele unu monitor e usor sa treci prin asa ceva e CRUNT.Am trecut prin asta vara trecuta pe 28 Iulie.Nu doresc la nimeni de aici sa simta ce se simte atunci cand iti ingropi prietenul.

 

Avea sau nu carnet putin mai conteaza acum,terminati cu tziganiile astea duceti-va la o bere cu prietenii care v-au mai ramas si balacariitii pe cei morti.Familia si prietenii omului asta sufera enorm cand vad mesajele vostre de aici si cele dp situl PRO tv-ului,nu mai fiti caini nu mai latrati aiurea,nu ajuta la nimic .Daca voi sunteti perfecti BRAVO VOUA respectele mele si ale poporului roman dar pastrati jignirile si ideile de rahat in capul vostru

 

* nu ma refer la nimeni in mod deosebit

da, e foarte usor. daca s-ar fi dat pe un forum public fara permis ar fi trait si acum. el a ales sa se dea pe un drum public fara permis. e simplu: nu permis, nu drum public, nu pericol de a muri. nu l-am acuzat de altceva, nu am zis ca nu era de nota 10, desi e curios cum toti astia fara permis sunt de nota 10, iar cei cu permis sunt de nota 3.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poze de la locul accidentului

pare a fi mai mult accident frontal dupa cum arata roata din fata.. cineva zicea ca ar fi culcat motorul.. oricum, daca a fost prins intre masina si motor (saua este spre masina).. nasol.. pacat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

L-am intalnit personal la poligon! Venea la ore cu motorul! Fiind prieten cu fostul posesor al motorului, chiar l-am dojenit ca merge fara carnet! Mi-a dat o replica dura....adica are grade de profesionist....mai putin pentru motor! Acum este mult prea tarziu pentru orice! Dumnezeu sa-l odihneasca in pace! :unsure: :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pare a fi mai mult accident frontal dupa cum arata roata din fata.. cineva zicea ca ar fi culcat motorul.. oricum, daca a fost prins intre masina si motor (saua este spre masina).. nasol.. pacat

 

Din poze asa pare...ca a culcat fierul....portierele masinii sunt lovite in partea de jos iar geamurile sunt intregi, nu se vede urma de franare, insa se vede asfaltul zgariat de motorul venit pe-o parte...iar la cum arata furca si roata fata, eu zic ca avea ceva viteza, insa deformarea lor nu provine din impactul cu masina, ci din caderea motorului si continuarea deplasarii la orizontala!Totusi nu cred ca el sa fi nimerit intre moto si masina...nu sunt urme de "genul" ala...Deh....

Editat de PNL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hopa......ia uite......CONSERVARUL CU DACIA CARE A INTORS PE LINIE CONTINUA de fapt nu mai e cu DACIA,(spre disperarea motociclistilor virtuali de tastatura).

Numai povesti si aberatii....

Si explicatzi-mi si mie .....daca masima e lovita pe laterala stanga......ala nu venea de pe contrasens si a virat stanga fiindca atunci masina ar fi fost lovita pe partea dreapta.Doar daca erau pe acelasi sens de mers,masina a virat stanga,si aici accidentul depinde de pastrarea distantei regulamentare,ca putea sa faca ala cu masina si 8-uri si 16-uri in fata ca trebuia franat.SAU A trecut de pe banda de langa trotuar daca sunt 2 direct peste banda de la ax....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Permisul da dreptul dpdv legal sa circuli pe drumurile publice.Ok!

Pentru a obtine permisul esti nevoit sa inveti regulile de circulatie(pe care altfel nu le-ai citi si cu siguranta nu le-ai invata).

Permisul te face sa mergi mai putin crispat decat daca mergi fara,basca si cunoscand cat de cat si regulile si sanctiunile!!!

Permisul nu te face cu adevarat sofer,motociclist decat daca este completat de multe mii si zeci de mii de km.

 

Eu unul am mers si fara vreo 300km dar nu as mai merge niciodata asa si nu sfatuiesc pe nimeni sa faca ca mine(nu se merita,risti prea mult si nici macar nu te poti bucura cu adevarat de mersul cu motocicleta,iar de invatat nu prea ai cum,pentru ca esti limitat la zona unde locuiesti automat putini km si de aici putina experienta,ETC).

Am uitat sa precizez ca pana sa-mi iau carnetul am mers circa 30000(trizeci de mii) cu mopeduri si scutere de 49cmc si tot eram crispat si cu morcovul cand mergeam fara permis pe scuterul de 200cmc.

Asa ca pentru toti cei care merg fara permis:Duceti-va fratilor si surorilor si face-ti scoala luati-va permisul si dupa aceea ,,fiecare dupa facultati".

Respect tuturor motociclistilor si succes viitorilor motociclisti!

 

Iar pentru sarmanul Matache:sa-i fie tarana usoara si sa-l odihneasca Dumnezeu!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

frate...ce`i greu asa...pur si simplu masina era oprita...cine stie cat o fi fost oprita masina...poate a stat si peste noapte in locul respectiv...dar in momentul in care a vrut sa treaca pe sensul celalat de mers i`a taiat calea motociclistului...

PS: prima data am zis de dacie pentru ca asa am fost si eu informat...in fine...nu conteaza ce masina era...asta e mai putin importat pentru ca datele principale ale problemei raman aceleasi...matache mort nevinovat...Dumnezeu sa`l ierte...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

L-am intalnit personal la poligon! Venea la ore cu motorul! Fiind prieten cu fostul posesor al motorului, chiar l-am dojenit ca merge fara carnet! Mi-a dat o replica dura....adica are grade de profesionist....mai putin pentru motor! Acum este mult prea tarziu pentru orice! Dumnezeu sa-l odihneasca in pace! :unsure: :)

 

 

Sau cum se zice cand ti-o cauti singur cu lumanarea?pacat de el da nu avea nici o sansa cu o astfel de atitudine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...