Sari la conținut

Accident Mortal Pe Dn13


Fatal Fury
 Share

Postări Recomandate

eu am 3 (trei) si nu pot sa imi imaginez o solutie sa ii tin legati cu centura. poate ma lumineaza cineva (de preferat care are copii si nu elucubreaza).

 

N-am copii da mi-e foarte clar ca in tot vestul daca tii copiii fara centura sau scaunel special e groasa rau. Cum aia pot, insemna ca pot si ai tai daca-i educi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 232
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acurata nu e cuvant in limba romana si oricum fraza de mai sus nu are nici cap nici coada (nu sta nimeni sa masoare expertiza in criminalistica si nu vad cu ce ajuta cunoasterea drumului cu ochii inchisi, banuiesc ca nu conduci asa, ci chestia cu "informatiile mele sunt mai corecte ca ale tale" suna a gradinita, grupa mijlocie), ce a fost acolo e oricum trist si nu are rost sa mai puna toti gaz pe foc.

 

Motociclistul a fost un idiot, curiozitatea mea e de ce nu purtau centuri cei din SUV si de ce a iesit in decor punand in pericol pasagerii versus un idiot care se rostogolea pe sosea? Ce hal de sofer baga in spital 3-4 oameni din masina lui ca sa evite un singur idiot iesit pe contrasens? Asa ceva nu se invata la scoala de soferi, nu are logica si nici justificare, mai ales ca in urma unui impact SUV-ul nu avea mare lucru de suferit si in nici un caz nu se intampla ceva mai rau decat s-a intamplat - probabil cei din SUV nu pateau nimic, motociclistul oricum a murit (nici o pierdere).

 

Adaugire: cat timp am scris eu asta discutia a continuat si vad ca partial s-a raspuns la intrebari.

 

 

e usor sa jignesti un om mort.. sa consideri moartea unui motociclist `ca nici o pierdere` spune multe despre comunitatea asta infecta.. omul ala nu a avut o viteza fantastica... a mers tare dar nu cu 200 uitati-va la ce s-a intamplat cu mobra lui si a celor in care a intrat.. sunte-ti sanatosi la cap .. a fost un accident care s-a transformat intr-o mare tragedie.

 

soferul probabil a incercat sa il evite, si eu as fi facut la fel.. am avut un accident de moto evitand un pieton care mi-a iesit in fata cu riscu de a ma imprastia lucru care s-a si intamplat, nu imi pare rau ca am stat in spital.. daca nu as fi facut-o si l-as fi nenorocit pe idiot nu m-as fi iertat niciodata.

 

legat de unguri, tigani si altele.. eram mic faceam baie, un tigan a sarit imbracat de pe un pod si m-a salvat cand mai aveam un pic si muream inecat, eram mai mare niste tigani m-au luat la bataie fiind la bunici atunci un ungur a sarit si i-a batut pe tigani dar si-a luat si el bataie, eram in bucuresti colindam intr-un bloc moment in care un roman iese dintr-un apartament si imi ia toti banii pe care ii stransesem in ajun de craciun..

 

dumnezeu sa ii odihneasca !

Editat de valbida1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

valbida1, cimitirele sunt pline de oameni de neinlocuit. Nu jignesc pe nimeni, analizez si trag o concluzie: un motociclist merge mult prea tare, moare si el si alti inca doi, cineva e inca in spital, spune-mi ca motociclistul ala era un individ decent, cu capul pe umeri, stalpul societatii. Nu este, e doar un idiot si asta nu e jignire, e o concluzie trista.

 

Cat despre exemplul accidentul tau si pietonul - e decizia ta daca vrei sa stai in spital ca sa nu sufere un idiot, dar nu e nici corect si nici normal sa moara doi oameni din masina pe care o conduci pentru ca tu vrei sa eviti un alt idiot. Nu cred ca ai dreptul sa iei decizii pentru altii, sa ii omori doar pentru ca vrei sa salvezi un motociclist zburator, drept pentru care cred ca soferul din SUV a tras de volan din reflex, fara sa stea prea mult pe ganduri si asta imi rezolva nelamurirea.

Editat de AdrianB1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

prietene... tin sa te anunt ca masina se opreste mult mai repede decat motorul tau tzucu-te... oricand esti dispus eu iti demonstrez... asa ca daca nu esti sigur de ce vorbesti mai bine nu mai zi...

http://www.batesville.k12.in.us/physics/Ph...ngDistData.html

http://www.bikeraware.com/stats_stopping.htm

 

Si asta in conditiile in care masina de test este M3(cu niste discuri de frana cat roata de r1)

Si asta in conditiile 100 to 0 km/h

Dar 200 to 0 km/h????????????cine are inertie mai mare???????????????????

Demonstreaza-mi dak vrei

Oricum suntem off topic.

Ai vazut la 240 (in masina fiind) un indicator de intrare in localitate si ai franat pana la 90 TAREE?Cum ti s-a parut??????

Ai oprit motorul de la 280 pana la 0 de URGENTA?????

Vorbim de conditii meteo ideale,stare carosabil ideal si zona de drum ideala(nu case,nu copaci,nu animale,nu masini,1 banda +refugiu)

Si cum batranii or sa inteleaga ca eu incurajez viteza ma opresc aici.

Batranii care ii vad cu 4.2 quattro cu 220,si cand ii depasesti pleaca de langa tine ca si glontzul,ca doar cum sa te depaseasca un audi din 94??????

Asa ca in tara asta se merge,numai noi ne amagim ca doar aia care au avut nesansa sa moara in accident sunt "criminalii,vitezomanii,speedestii"

Toata lumea merge pe risc propriu.

Cand iesi din casa te expui la riscuri.

Cand mananci ficatzei te expui la riscuri(imaginatziva prin ce trec aia pana ajung in cora la casoleta infoliata),cand mananci cremvusti te expui la riscuri mancand tocatura aia din tot felul de resturi de carne,si tot felul de substante.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu vreau sa sune ca si cum i-as lua apararea, chiar daca a fost cel mai cinstit motociclist nu il scuza pentru tragedia asta, este direct raspunzator pentru cele intamplate.

 

legat de evitat ai mare dreptate, dar stiu si eu, conduc de pe vremea cand erai vinovat oricum daca ai fi lovit un pieton lucru care mi-a ramas stantat pe scufita.

nu stiu am ales sa il evit pentru ca taica-miu a avut un accident si a ramas schiop, un picior mai scurt, stramb, multa suferinta si neputiinta in acelasi timp.

sa ne fereasca Dumnezeu de asemenea situatii..

Editat de valbida1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.batesville.k12.in.us/physics/Ph...ngDistData.html

http://www.bikeraware.com/stats_stopping.htm

 

Si asta in conditiile in care masina de test este M3(cu niste discuri de frana cat roata de r1)

Si asta in conditiile 100 to 0 km/h

Dar 200 to 0 km/h????????????cine are inertie mai mare???????????????????

Demonstreaza-mi dak vrei

Oricum suntem off topic.

Ai vazut la 240 (in masina fiind) un indicator de intrare in localitate si ai franat pana la 90 TAREE?Cum ti s-a parut??????

Ai oprit motorul de la 280 pana la 0 de URGENTA?????

Vorbim de conditii meteo ideale,stare carosabil ideal si zona de drum ideala(nu case,nu copaci,nu animale,nu masini,1 banda +refugiu)

Si cum batranii or sa inteleaga ca eu incurajez viteza ma opresc aici.

Batranii care ii vad cu 4.2 quattro cu 220,si cand ii depasesti pleaca de langa tine ca si glontzul,ca doar cum sa te depaseasca un audi din 94??????

Asa ca in tara asta se merge,numai noi ne amagim ca doar aia care au avut nesansa sa moara in accident sunt "criminalii,vitezomanii,speedestii"

Toata lumea merge pe risc propriu.

Cand iesi din casa te expui la riscuri.

Cand mananci ficatzei te expui la riscuri(imaginatziva prin ce trec aia pana ajung in cora la casoleta infoliata),cand mananci cremvusti te expui la riscuri mancand tocatura aia din tot felul de resturi de carne,si tot felul de substante.

 

 

bine spus man

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din ce cunosc eu, jeepul s-a dat de 3 ori peste cap,iar la momentul contactului cu pamantul de pe camp a lasat o gaura cat cupa de excavator.

Eu m-am rasturnat cu al meu Pajero,la 50 - 60km/h in sant si cunosc dinamica SUVurilor in accidente pe propria piele,si ii multumesc lui Dumnezeu pentru ca am purtat centurile de siguranta amandoi ocupantii masinii,pentru ca are tendinta de prastie-catapulta cu ocupantii datorita inaltimii plafonului si a centrului de greutate foarte inalt.

 

Si acum cu riscul de a ofensa,multe persoane intelepte ale acestui forum:

 

1. din nefericire pentru prietenii madamei,DE DATA ASTA a fost "vina"(un cumul de factori) unui motociclist,bun-rau cum o fi fost el, sa ajunga sub rotiile masinii,si mai mult ca sigur daca era unul dintre noi la volanul masinii am fi incercat sa nu trecem peste o fiinta umana( la fel si in cazul cainilor pentru cei care iubesc aceste animale),pana aici cauza 1 si efectul ei, din momentul in care el a atins cu rotile santul si l-au furat, de aici intra cauza 2 si efectele ei (viteza lui foarte mare,lipsa de experienta mai mult sau mai putin si lipsa centurii de siguranta la pasageri,dar nu si la sofer-si mai inconstient,el poarta centura si pe ceilalti ii lasa in voia sortii, care a dus in final la urmari mult mai tragice)

 

2.De unde si pana unde vitezele astea,in caz de accidente, mai ales ca in cazul de fata ceasul era digital,pe ce criteriu s-a stabilit viteza?

 

3. pentru desteptul din Constanta,care a spus ca pe ei pe mama lor de unguri:

amice,tu chiar crezi ca aici se antreneaza divizii de kamikaze pe motoare,care sa omoare romanii din masiniile care tranziteaza judetul?

daca erau ocupantii masinii, unguri, te simteai mai bine,ca nu a fost starpit neamul romanesc,si ca asa s-au omarat intre ei?

daca motociclistul era roman, si ocupantii masinii erau unguri, atunci ce spuneai,blamai motociclistul mai putin si ii boscoroedeai pe astia ca de ce nu se dau prin Ungaria,si ies cu masina in fata unui motociclist roman?

daca ocupanti masini supravietuiau, si nu ieseau in decor, te bucurai ca a mai scazut numarul la unul de-ai lor(RO 1-0 H)?

 

Concuzia care o trage majoritatea,GRESITA,este :motociclistii sunt niste nebuni,care ne omoara pe noi,inocentii din masinile noastre cu cele 4 roti cu:TABLA DE JUR IMPREJUR,CU CENTURI DE SIGURANTA, CU ESP,ABS,SRS,EBD...

Asta ca o paranteza:

Acu 3-4 saptamani,a fost un accident relativ similar, in sensul ca tot un motociclist a ajuns sub rotiile unui SUV, in buna lui intentie de a evita un accident care s-a produs in fata lui,din cauza unei MASINI.

De ALEX,OMORAT cu sange rece de un POLITIST in masina personala,pentru ca-l deranja omu ca se dadea prin fata casei lui cand pleca si cand venea acasa,dar de cei doi copii din Bucuresti care au fost STRIVITI,de BASCULANTA ce dadea cu spatele,de baietii din ALBA,omorati de un sofer care a avut chef sa taie curba,si de multi altii care au murit nevinovati,...ce trebuia sa faca prietenii si parintii lor ,sa intre pe daciaclub.ro sau 4tuning.ro si sa blesteme si sa ...?!

 

Eu raman la parerea ca Levente( pe care personal nu l-am cunoscut) este autorul de drept al accidentului, si EVENTUAL moral al victimelor din Pajero.

Omul nu a vrut sa se intample asa,a gestionat situatia cum a mai avut timp si cum a crezut de cuviinta, la fel si cel din Pajero,...restul tine de soarta si de cum a vrut Dumnezeu.

 

Stiu ca e tarziu sa spunem acum daca si cu parca,...cel mai bine ar fi sa tratam acest accident ca un eveniment rutier tragic pe sosele Romaniei, si sa nu incercam acum sa ne divizam in tabere

Editat de DLI(prietenii stiu de ce!)
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu incerc sa dau vina pe cel care conducea jeep-ul, insa a fost un concurs de imprejurari nefericite care au agravat tragedia:

1.oroarea si sperietura ca ai lovit din plin un om;

2.lipsa de experienta/incepator 22 ani (lamiile sunt inca in geam pe jeep);

3.probabil ceva viteza(care pana la urma e cam normala pe portiunea respectiva de drum);

4.lipsa centurilor de siguranta.

 

2. -> 22 de ani de ce? soferul jeep-ului nu parea sa aiba 22 de ani, eu zic ca avea 45+. asta nu elimina posibilitatea sa fi fost incepator.

 

 

Probabil ca a mers tare si... si mai probabil ca din neatentie a observat mult prea tarziu pericolul din fata lui.

 

aproape sigur. uite, eu am ajuns in fruntea coloanei oprite la accident pentru ca ma plictisisem sa stau intr-o coloana care abia inainta (cand mai inainta). ma repet, sunt convins ca atunci cand a vazut ca s-a terminat linia continua, din tipul foarte calm si nevitezist care era, s-a transformat in tipul 'nu mai am rabdare sa merg in coloana, sunt cu motorul, depasesc imediat, ce poate sa-mi faca jeep-ul ala, ca doar e mare, vine incet'. a calculat gresit.

 

 

astazi am participat la inmormantarea baiatului de 9 ani pe care "colegul" vostru teribilist si inconstient l-a smuls din sanul familiei si al celor dragi... nu am cuvinte sa va spun in ce hal este familia caestui copil, un copil minunat pe care l-am cunoscut si care a lasat in urma lui o jale pe care nu va doresc niciodata sa o cunoasteti fratilor!

sunt si eu mama si vreau sa va spun ca oricand, fara nici cel mai mic regret sau clipire de ochi, as omori pe unul dintre voi daca mi-ar face asa ceva! mama acestui copil este distrusa, este nenorocita pe viata! tatal copilului, cel care a scapat cu viata este grav ranit si se lupta pentrru viata lui, pe un pat de spital. in timp ce copilasul lui era inormantat astazi, el zacea sedat in spitall si isi traia cea mai cumplita drama a vietii lui!

 

acest individ care a provocat accidentul a mai curmat o viata: o doamna, fosta colega de-a mea de serviciu, care a lasat in urma ei o fetita de 8 anisori orfana...

 

suna bine? va place? ati auzit una si alta de la unele persoane...va spun eu cum sunt sute de oameni , colegi, prieteni, rude care au aflat de aceasta tragedie: suntem S O C A T I, suntem R E V O L T A T I si nu putem sa uitam ceea ce s-a intamplat! orice ati spune si orice ati face acum este tardiv!

 

stiti la cat s-a oprit ceasul motocicletei colegului vostru? la 220 km/h!!!!!! oare acel individ era normal? eu va asigur ca nu asa cum multi nu sunt dintre cei care isi cumpara motoare! oare la ce va ajuta viteza? ce demosntrati? ca puteti muri in cateva fractiuni de secunda?

 

acul care nu exista, se pare, era blocat la 220. legende.

 

eu ma retrag. revad in fiecare zi niste imagini care nu-mi plac, cred ca as fi preferat sa fiu cu masina, sa stau in coloana si sa nu vad live urmarile accidentului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

valbida1, cimitirele sunt pline de oameni de neinlocuit. Nu jignesc pe nimeni, analizez si trag o concluzie: un motociclist merge mult prea tare, moare si el si alti inca doi, cineva e inca in spital, spune-mi ca motociclistul ala era un individ decent, cu capul pe umeri, stalpul societatii. Nu este, e doar un idiot si asta nu e jignire, e o concluzie trista.

 

Cat despre exemplul accidentul tau si pietonul - e decizia ta daca vrei sa stai in spital ca sa nu sufere un idiot, dar nu e nici corect si nici normal sa moara doi oameni din masina pe care o conduci pentru ca tu vrei sa eviti un alt idiot. Nu cred ca ai dreptul sa iei decizii pentru altii, sa ii omori doar pentru ca vrei sa salvezi un motociclist zburator, drept pentru care cred ca soferul din SUV a tras de volan din reflex, fara sa stea prea mult pe ganduri si asta imi rezolva nelamurirea.

 

 

e clar ca multi dintre voi aveti ceva la "mansarda" ,stati si asteptati sa se intample ceva,sa moara eventual careva sa aveti ce tasta.....daca atat va duce capatana nasol

-cand e nevoie de donat ceva (bani ,sange etc) nu va inghesutiti ca aici

SE NUMESTE ACCIDENT IDIOTILOR CE S_A INTAMPLAT omu asta nu statea de regula pe DN in fiecere zi sa astepte sa omoare pe cineva,s-a intamplat!!!!sa va intre odata in cap NU SUNTETI ZEI nu v-a rugat nimeni sa-l judecati pe omu asta.

@ familie si prieteni: multa putere sa treceti peste clipele grele......nu mai intrati aici,nu va faceti decat rau citind idioteniile astora

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aici gresesti. personal tin minte suficiente accidente in ultimul an in care au fost si victime nevinovate si asta ma face si mai precaut.

 

am mai intrebat asta: cati aveti copii de sub 10 ani si ii legati cu centura pe bancheta din spate cand mergeti cu masina? in general cati dintre toti cei au postat au copii?

eu am 3 (trei) si nu pot sa imi imaginez o solutie sa ii tin legati cu centura. poate ma lumineaza cineva (de preferat care are copii si nu elucubreaza).

 

Am doi copii si atat in Bucuresti cat si in afara capitalei, cea mica sta in scaunelul ei, cea mare la fel. Nu exista nu vreau, nu pot, ma doare spatele, mi-e somn. Pot dormi foarte bine in scaunelele lor au fost concepute in asa fel incat sa ofere un minim de confort. Anul acesta am facut cred vreo 5 drumuri dus intors Mangalia-Bucuresti, unul dus-intors Bucuresti-Suceava, un altul Bucuresti-Sighisoara-Hunedoara-Bucuresti, altul Bucuresti-Galati, Bucuresti-Brasov si imprejurimi.

 

In fine, degeaba se dicuta, nimeni nu-i aduce inapoi, nici pe motociclist nici pe cei din masina. Cum spuneau multi, macar de-am invata ceva din aceste accidente. Viata e frumoasa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oameni buni,

 

am zis aseara ca nu mai intru, ba chiar am cerut sa mi se stearga contul. si asa voi si face. este ultimul post aici.

 

intelegeti-ma va rog frumos: sunt un om normal, decent si nu o intepata cum au zis unii. ma rog, parerea lor si le-o respect total.

 

am intrat aici ca sa incerc sa va impartasesc din durerea mea si altora, mai loviti de ceea ce s-a intamplat. nu va doresc moartea, nu i-o doresc nici unei muste. tocmai de aceea am dorit sa va spun unele lucruri, am sperat ca poate pentru aceia dintre voi care o calcati mai tare (si eu am calcat-o, stiu cum se simte asfaltul sub tine la 180-200km/h chiar daca sunt muiere) ca veti fi mai prudenti.

 

ma bucur ca am ajuns sa va cunosc cat de cat, nu stiam de aceasta comunitate. ma bucur ca am avut ocazia sa vad ca exista oameni decenti si cu mult bun simt pe aici. le multumesc din tot sufletul acelora care m-au inteles, m-au ascultat si m-au sprijinit. le multumesc si acelora care m-au facut in toate felurile, eu - spre deosebire de unii dintre ei - stiu sa accept o critica si sa mi-o insusesc. da, nu stiu nimic despre motoare decat ca te pot omori mai usor decat o masina, uneori. nu stiu de tipuri, de caii lor putere, de anvelope, de frane, de kilometraje si altele asemenea. nu va contesc cunostintele, pasiunea si experienta.

 

am intrat aici sa va deranjez doar ca un simplu om care face apel la constiintele voastre si ale noastre, ale tuturor soferilor, indiferent de 2/4/6/8/...100 roti. toti suntem uneori iresponsabili si toti putem cadea prada unui accident. sa ne fereasca Dumnezeu de asta.

 

vreau sa mai clarific un lucru: imi pare foarte rau pentru motociclistul care a murit in accident. voi aprinde o lumanare pentru sufletul lui, asa cum am facut si pentru prietenii mei decedati in aceasta cumplita tragedie ce putea fi evitata. putea fi evitata, sunt convinsa! ambii soferi au avut vina lor, este incontestabil. va asigur ca cel din SUV este un om terminat, a mai ramas umbra din el. nu ii va fi usor nici lui. nici familiei lui Levente, sunt ferm convinsa. nici prietenilor si cunoscutilor lui. Dumnezeu sa il odihneasca in pace.

 

si Dumnezeu sa ne invete pe toti cei care ne-am intalnit pe topicul asta sa fim prudenti. cred ca numai asta ne va mai salva la o adica.

 

imi pare rau daca mi-am atras injuraturile voastre si ma considerati o nebuna, o nestiutoare sau o muiere fraiera. nu ma cunoasteti, e drept nici eu pe voi. nu am dorit sa starnesc un scandal. am crezut ca voi putea apela la constiinta voastra de oameni. cu unii am reusit, cu unii nu. dar eu mi-am facut datoria morala de a spune ca oricand gesturile noastre necontrolate, nejudecate ne pot afecta pe noi si pe cei din jur.

 

va doresc tuturor sa aveti vieti frumoase, sa fiti sanatosi si sa nu ajungeti niciodata intr-o situatie atat de nefericita ca cei despre care am discutat!

Editat de madme
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu sincer pe cel de pe fata il am cam tocit :kiss: ...cam la ce riscuri ma expun??

 

intreaba altundeva

 

 

 

din cauza anvelopei, motocicleta avea viteza prea mare...

 

hai mahhhhhhhhhhhhhhhh!!!!!!!!!!1

 

din cauza prostiei omenesti punct

 

Deci haidetzi sa clarificam treaba,Deocamdata a murit prietenul nostu Levente Nagy 37 ani, loc de bastina Borosneu Mare.

 

Din cite am vb cu reporterii locali cei de la spital sunt OK inca, acuma cit e adevart cit nu nimeni nu stie.

 

Oricum CONDOLOEANTE familiei indurerate. R.I.P

 

 

 

P.S http://www.indavideo.hu/video/A_veletlen_mar_var

 

deocamdata reporterii sunt pe pozitii sau care, cum e treaba sa inteleg???

deci, deocamdata a murit prietenul nostru...bun...deocamdata stim o treaba...reporterii sa stea pe pozitii sa vedem ce mai urmeaza. receptionat.....................

bahhhhhhhhhhhhhhhhhhh!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! iti vine sa...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intreaba altundeva

 

 

 

din cauza anvelopei, motocicleta avea viteza prea mare...

 

hai mahhhhhhhhhhhhhhhh!!!!!!!!!!1

 

din cauza prostiei omenesti punct

Corect...Din pacate prostia se plateste la costuri care nu se negociaza..Dumnezeu sa-i odihneasca !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am intrat pe forumul celor din harghita si covasna.

Efectiv am fost impresionat de simplitatea (de o deplina profunzime), bunul simt si de pragmatismul dat in analizarea acestui accident.

Cred c-ar trebui sa invatam de la ei, pentru ca mie mi-au dovedit ca sunt OAMENI si dupa aceea motociclisti.

 

/index.php?...10988&st=10

 

 

Cred ca, acele comenturi ale lor ar trebui sa incheie acest topic si aceste discutii care mie mi se par interminabile.

 

Dumnezeu sa-i odihneasca pe toti care nu mai sunt printre noi, iar tuturor celorlalti sa le dea intelepciune si mintea romanului a' de pe urma !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oameni buni,

 

am zis aseara ca nu mai intru, ba chiar am cerut sa mi se stearga contul. si asa voi si face. este ultimul post aici.

 

intelegeti-ma va rog frumos: sunt un om normal, decent si nu o intepata cum au zis unii. ma rog, parerea lor si le-o respect total.

 

am intrat aici ca sa incerc sa va impartasesc din durerea mea si altora, mai loviti de ceea ce s-a intamplat. nu va doresc moartea, nu i-o doresc nici unei muste. tocmai de aceea am dorit sa va spun unele lucruri, am sperat ca poate pentru aceia dintre voi care o calcati mai tare (si eu am calcat-o, stiu cum se simte asfaltul sub tine la 180-200km/h chiar daca sunt muiere) ca veti fi mai prudenti.

 

ma bucur ca am ajuns sa va cunosc cat de cat, nu stiam de aceasta comunitate. ma bucur ca am avut ocazia sa vad ca exista oameni decenti si cu mult bun simt pe aici. le multumesc din tot sufletul acelora care m-au inteles, m-au ascultat si m-au sprijinit. le multumesc si acelora care m-au facut in toate felurile, eu - spre deosebire de unii dintre ei - stiu sa accept o critica si sa mi-o insusesc. da, nu stiu nimic despre motoare decat ca te pot omori mai usor decat o masina, uneori. nu stiu de tipuri, de caii lor putere, de anvelope, de frane, de kilometraje si altele asemenea. nu va contesc cunostintele, pasiunea si experienta.

 

am intrat aici sa va deranjez doar ca un simplu om care face apel la constiintele voastre si ale noastre, ale tuturor soferilor, indiferent de 2/4/6/8/...100 roti. toti suntem uneori iresponsabili si toti putem cadea prada unui accident. sa ne fereasca Dumnezeu de asta.

 

vreau sa mai clarific un lucru: imi pare foarte rau pentru motociclistul care a murit in accident. voi aprinde o lumanare pentru sufletul lui, asa cum am facut si pentru prietenii mei decedati in aceasta cumplita tragedie ce putea fi evitata. putea fi evitata, sunt convinsa! ambii soferi au avut vina lor, este incontestabil. va asigur ca cel din SUV este un om terminat, a mai ramas umbra din el. nu ii va fi usor nici lui. nici familiei lui Levente, sunt ferm convinsa. nici prietenilor si cunoscutilor lui. Dumnezeu sa il odihneasca in pace.

 

si Dumnezeu sa ne invete pe toti cei care ne-am intalnit pe topicul asta sa fim prudenti. cred ca numai asta ne va mai salva la o adica.

 

imi pare rau daca mi-am atras injuraturile voastre si ma considerati o nebuna, o nestiutoare sau o muiere fraiera. nu ma cunoasteti, e drept nici eu pe voi. nu am dorit sa starnesc un scandal. am crezut ca voi putea apela la constiinta voastra de oameni. cu unii am reusit, cu unii nu. dar eu mi-am facut datoria morala de a spune ca oricand gesturile noastre necontrolate, nejudecate ne pot afecta pe noi si pe cei din jur.

 

va doresc tuturor sa aveti vieti frumoase, sa fiti sanatosi si sa nu ajungeti niciodata intr-o situatie atat de nefericita ca cei despre care am discutat!

 

 

Ma bucur ca ai inteles ca nu suntem totzi o apa si un pamant. E trist ce s-a intamplat. Dumnezeu sa ii odihneasca pe totzi cei ce au plecat la ceruri, vinovatzi sau nevinovatzi...

Editat de boieru'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator FOXXkid

un topic cutremurator, condoleantze familiilor respectivilor si sa se odihneasca in pace saracutzii,

DAAR...

 

mai cutremuratoare sunt posturile unor oameni, sincer mi-e rushine sa fiu bagat in aceeasi oala cu voi. O adunatura de "viteji" ascunsi in spatele monitoarelor ce aveti "puterea" sa va luati de toti sa ii criticati sa le aduceti injurii, mi-e scarba de voi.

 

Alt lucru, cum sa ai un iq normal sa chiar crezi ca motorul respectiv a avut 220 la ora... la 220 trecea si prin motocicleta din fatza si prin mashina oprita la cartofi, va rog nu va mai insultati cu stupiditatea voastra, faceti o pauza si ganditi inainte sa postati jigniri.

Iar toti ce s-au luat de anna , da-ti-va singuri calificative, ea pur si simplu a raspuns in mod ironic postului precedent, autorul caruia , in necunostinta de cauza, si-a permis sa creeze un stereotip, eronat de altfel, al motorishtilor.

 

Nu mai presupuneti fiecare ca x a avut viteza sau nu, ca se credea imparatul soselelor etc, habar n-aveti, N-ATI FOST ACOLO asha ca .. DE UNDE DRRRACU STITI VOI CINE A FOST CU ADEVARAT VINOVAT??? aveti puteri paranormale ??? duce-ti-va la OTV si lasati forumul pt cine cunoaste cu adevarat faptele. si nu va mai bagati in discutie atotstiutori.

 

un exemplu .....pe magheru aveam maxim 60 la ora, tocmai plecasem de la semafor, eram cu inca 2 amici enduristi,ei situati pe ambele partzi iar in fatza mea la mai putin de 50 m pune frana un taxi ca sa traga pe dreapta sa-si lase pasagerul probabil .. am franat cat am putut, iar de evitat pe stanga sau pe dreapta nu puteam ca erau cei 2 si intram in ei asha ca am ramas punand frana cat sa nu blochez roata fatza pe banda mea pana la 1 m in spatele taxiului, da a fost foarte aproape. DECI !!! nu conteaza viteza! timpul de reactie inseamna totul.

Accidente se intampla, iar fiind pe 2 roti rata de a ieshi dintr-o situatie de gen este mult mai mica decat ar fi pe 4 roti , .. logic!

SINCER m-am saturat sa tot citesc posturile tampite ale unor trogloditzi care n-au ce face altceva decat s-o frece pe forumuri si sa il umple de junk-posts.

Nu postez decat atunci cand chiar am ceva de spus, iar de data asta chiar n-am mai suportat idiotzenia unora...

 

 

Cine are ceva de comentat la adresa mea sau a postului meu il invit la o discutie in particular, fatza-n fatza, nu ascuns dupa monitor. Si prin asta nu ma refer la "hai frate daca ai boashe sa-ti f*t un monolog prin uppercut-are", nu, ci la o discutie civilizata, daca suntetzi in stare de asha ceva.

adio!

Editat de FOXXkid
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator DARK-RIDER-82
eu sincer pe cel de pe fata il am cam tocit :kiss: ...cam la ce riscuri ma expun??

:) Iti rupi gatul la o franare puternica pe fatza... derapeaza lateral...daca mai e si ud asfaltul...(aderentza scade cu aproximativ 50% in conditi de ploaie;au zis-o altii nu eu...)

viteza e buna...da' pe circuit :D

pacat de viata motociclistilor implicati... ar trebui mai multa atentie!

Editat de DARK-RIDER-82
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

trebuie sa fiti constienti ca orice lege incalcata va poate pune viata in pericol, sau mai rau, a celor din jur.

 

daca eu merg cu viteza, sunt in sah, astept un caine sa-mi dea mat (un caine care-si opreste masina pe partea carosabila)

daca nu port centura, astept un motociclist sa-mi dea mat

 

e un joc in care fiecare mutare in afara legii, te poate duce la sfarsitul jocului.

 

eu nu concep sa nu stea copilu' meu in centuri atata timp cat se afla in masina. Sunt constient ca mult nu ajuta, dar putin din viteza redusa, putin din atentie, putin din skill, putin de la ceilalti, si poate iesim cu bine dintr-o situatie critica.

 

Sper ca cel de la volan sa treaca peste momentele astea. Pana la urma nu putem controla tot.

 

Condoleante.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poate ca ar fi bine sa va aduce-ti aminte un lucru: ca mai sunt cateva posturi ca si asta ( posturi in care, cei vii si prosti ii batjocoresc si judeca pe cei morti)

va reamintesc ca daca cineva moare nu il mai judecam noi ci DUMNEZEU ,care sigur stie cum sa intamplat si sigur ii va pedepsi pe vinovati (vinovat) rezulta ca toti cretini care sunt omniprezenti atotstiutori trebuie sa se interneze intr-o buda si sa manance cacao.

ce putem sa facem noi dintr-o tragedie ca asta? sa invatam

ce?

sa fim calculati la fiecare metru parcurs si atunci o sa scada si viteza pe drumuri , o sa fie puse si centurile etc

eu as fi preferat sa avem pe cine sa injuram

RIP

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oameni buni,

 

am zis aseara ca nu mai intru, ba chiar am cerut sa mi se stearga contul. si asa voi si face. este ultimul post aici.

 

intelegeti-ma va rog frumos: sunt un om normal, decent si nu o intepata cum au zis unii. ma rog, parerea lor si le-o respect total.

 

am intrat aici ca sa incerc sa va impartasesc din durerea mea si altora, mai loviti de ceea ce s-a intamplat. nu va doresc moartea, nu i-o doresc nici unei muste. tocmai de aceea am dorit sa va spun unele lucruri, am sperat ca poate pentru aceia dintre voi care o calcati mai tare (si eu am calcat-o, stiu cum se simte asfaltul sub tine la 180-200km/h chiar daca sunt muiere) ca veti fi mai prudenti.

 

ma bucur ca am ajuns sa va cunosc cat de cat, nu stiam de aceasta comunitate. ma bucur ca am avut ocazia sa vad ca exista oameni decenti si cu mult bun simt pe aici. le multumesc din tot sufletul acelora care m-au inteles, m-au ascultat si m-au sprijinit. le multumesc si acelora care m-au facut in toate felurile, eu - spre deosebire de unii dintre ei - stiu sa accept o critica si sa mi-o insusesc. da, nu stiu nimic despre motoare decat ca te pot omori mai usor decat o masina, uneori. nu stiu de tipuri, de caii lor putere, de anvelope, de frane, de kilometraje si altele asemenea. nu va contesc cunostintele, pasiunea si experienta.

 

am intrat aici sa va deranjez doar ca un simplu om care face apel la constiintele voastre si ale noastre, ale tuturor soferilor, indiferent de 2/4/6/8/...100 roti. toti suntem uneori iresponsabili si toti putem cadea prada unui accident. sa ne fereasca Dumnezeu de asta.

 

vreau sa mai clarific un lucru: imi pare foarte rau pentru motociclistul care a murit in accident. voi aprinde o lumanare pentru sufletul lui, asa cum am facut si pentru prietenii mei decedati in aceasta cumplita tragedie ce putea fi evitata. putea fi evitata, sunt convinsa! ambii soferi au avut vina lor, este incontestabil. va asigur ca cel din SUV este un om terminat, a mai ramas umbra din el. nu ii va fi usor nici lui. nici familiei lui Levente, sunt ferm convinsa. nici prietenilor si cunoscutilor lui. Dumnezeu sa il odihneasca in pace.

 

si Dumnezeu sa ne invete pe toti cei care ne-am intalnit pe topicul asta sa fim prudenti. cred ca numai asta ne va mai salva la o adica.

 

imi pare rau daca mi-am atras injuraturile voastre si ma considerati o nebuna, o nestiutoare sau o muiere fraiera. nu ma cunoasteti, e drept nici eu pe voi. nu am dorit sa starnesc un scandal. am crezut ca voi putea apela la constiinta voastra de oameni. cu unii am reusit, cu unii nu. dar eu mi-am facut datoria morala de a spune ca oricand gesturile noastre necontrolate, nejudecate ne pot afecta pe noi si pe cei din jur.

 

va doresc tuturor sa aveti vieti frumoase, sa fiti sanatosi si sa nu ajungeti niciodata intr-o situatie atat de nefericita ca cei despre care am discutat!

asa sa fie!!!!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Maine la ora 14 este inmormantarea, 2 pasageri din SUV au decedat la spital ... fara cuvinte ..... R.I.P

Nu as fi vrut sa comentez si imi cer scuze anticipat.Ma gandeam doar, cum va privi acel om motociclistii de acum inainte, gandindu-se ca din vina unuia si-a pierdut familia, el circuland regulamentar.Ma gandesc la asta, in urma unei intamplari petrecute in urma cu 2 seri, despre care nu as fi scris, dar nu ma pot abtine: eram in masina, pasager, circulam pe DN1.Printre masini, facea slalom un asazis motociclist, care ducea in spate o fufa fara casca.Noroc ca avea ochelari si sandale, ca sa fie frumoasa in caz ca moare.Nu ne-a deranjat cu nimic pe noi, dar pe un individ cu loganul, era cat pe ce sa il arunce in decor, din cauza slalomului incpnstient pe care il facea.dar ar fi condus exceptional, probabil ca nici nu as fi intervenit, dar modul inconstient in care conducea, m-a determinat ca la urmatorul semafor, sa deschid geamul si sa il sfatuiesc sa ii puna fufei o casca pe cap. Atat mi-a trebuit, ca m-a injurat de m-a spurcat. Concluzia: daca vor sa se sinucida...pai...sa o faca, frate!!! De ce ne pasa noua???

Repet: nu are legatura cu acest caz si imi cer inca o data scuze de off topic.

Grija mare tuturor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu as fi vrut sa comentez si imi cer scuze anticipat.Ma gandeam doar, cum va privi acel om motociclistii de acum inainte, gandindu-se ca din vina unuia si-a pierdut familia, el circuland regulamentar.Ma gandesc la asta, in urma unei intamplari petrecute in urma cu 2 seri, despre care nu as fi scris, dar nu ma pot abtine: eram in masina, pasager, circulam pe DN1.Printre masini, facea slalom un asazis motociclist, care ducea in spate o fufa fara casca.Noroc ca avea ochelari si sandale, ca sa fie frumoasa in caz ca moare.Nu ne-a deranjat cu nimic pe noi, dar pe un individ cu loganul, era cat pe ce sa il arunce in decor, din cauza slalomului incpnstient pe care il facea.dar ar fi condus exceptional, probabil ca nici nu as fi intervenit, dar modul inconstient in care conducea, m-a determinat ca la urmatorul semafor, sa deschid geamul si sa il sfatuiesc sa ii puna fufei o casca pe cap. Atat mi-a trebuit, ca m-a injurat de m-a spurcat. Concluzia: daca vor sa se sinucida...pai...sa o faca, frate!!! De ce ne pasa noua???

Repet: nu are legatura cu acest caz si imi cer inca o data scuze de off topic.

Grija mare tuturor!

 

Parerea mea despre motociclistul Levente si despre faptul ca nu si-a respectat propria viata si automat nu a respectat-o nici pe a celorlalti indiferent ca erau motociclisti,pietoni,automobilisti sau pasageri mi-am exprimat-o anterior!

Dar o astfel de tragedie are mai multe cauze care legate intre ele au dus la aceasta drama.Greselile motociclistului le cunoastem DAR greselile soferului nu au fost spuse:

Vina cea mai mare este ca nu le-a impus celorlalti sa poarte centurile de siguranta ,lucru care ma face sa gindesc ca plecand la drum cu pasageri esti de 2-3-sau 4 ori mai responsabil decat atunci cand esti singur iar in acest caz se pare ca soferul nu a constientizat acest fapt.

Si am un mare semn de intrebare:cu ce viteza mergea SUV-ul(nu am retinut marca)?

Iar pentru cei care vorbesc ca moto avea 200 la ora ,cautati accidentul de anul trecut pe DN1 la intersectia cu Izvorani sa vedeti ce se intampla la un impact moto-auto la acea viteza!

Una din cauze este si viteza dar nu la nivelul de 200 si nici 150.Inconstienta de a merge cu cauciucuri tocite si de nu a constientiza ca te expui prosteste si ca automat trebuie sa mergi mai incet si mai atent ca de obicei(daca ar fi respectat acest minim nu s-ar fi intamplat aceasta drama)!

Este ploaie,bate vantul,franele slabe,cauciucurile tocite,noapte,ceata sau trafic aglomerat atunci trebuie sa faci un lucru simplu:reduci viteza pana te simti in siguranta, ca vei putea opri la timp sau vei putea reactiona la timp si in siguranta.

 

Off topic:

 

@bea2000:Cam tarziu ai aflat ca sfaturile sunt facute pentru a nu fi ascultate,iar daca le dai fa-o macar cu cei pe care i-i cunosti si niciodata sa nu o faci cu persoane pe care nu le cunosti ca nu se merita te expui inutil :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...