Sari la conținut

Accident Lia Manoliu


OveR
 Share

Postări Recomandate

am rez problema stau pe net dupa ps3 idea este ca trebuie odata sa ne unim ca o asociatie si sa ne aparam interesele eu sunt dispus chiar din acest moment sa cotizez lunar pt un avocat care sa ne reprezinte

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 68
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Esti bolnav la bila amice ... daca aveai dubla fractura de coloana nu mai scriai tu pe forum ... poate ai tasare C5-C7 si traumatism vertebral amielic. Interesanta explicatia ta ca nu s-a masurat corect ... sunt curios totusi: cumnatul tau care e cadru MAI a lasat totul sa mearga dupa cum a vrut soferul auto??

 

In alta ordine de idei daca tu ai iesit si ai parcurs fix 1 m si el te-a lovit esti vinovat, chiar daca te-a lovit din spate. Daca cineva la fata locului a spus ca ai iesit de pe straduta si locul impactului este in perimetrul respectiv, ura si la gara pentru tine. Nu vreau sa fiu rau, dar in cazul descris de tine sumar mai sus nu reiese decat faptul ca tu ai iesit de pe o straduta laterala si te-ai trezit lovit in spate in urmatoarele secunde pe o strada cu sens unic tu uitandu-te in directia opusa decat cea din care trebuia sa te asiguri ....

Partea cu dubla fractura de coloana, te susțin, dacă ai fractura nu conteaza cât de mică rămâi paralizat.

Cât despre faza cu "ai parcurs fix 1 m si el te-a lovit esti vinovat, chiar daca te-a lovit din spate" cine te-a învățat asta?

Orice accident, în afară dacă treci pe roșu, sau nu acorzi prioritate, dacă te lovește careva în spate e vinovat 100 % fără drept de apel și cu tot cu pile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

prietene nu stiu cine tea invatatmedicina dar poate pt tine fractura inseamna sa te rupi in doua cat timp maduva si nervi nu au fost afectati nu paralizezi eram sigur ca o sa apara si dastia iti spun clar pot sa ma ridic pot sa merg fara prea mare efort daca ma straduiesc pot sa merg si pe motor dar am toate sansele sa paralizez pt ca la orice efort osul se poate misca si sa imi atinga maduva

 

sti cat de usor e sa stai in fata calc si sa critici pe cineva oare crezi ca mie bine sa stau 2luni in pat si sa ma gandesc ca am fost la 1mm distanta sa ajung o leguma si culmea stai ca nam scapat inca si in plus sa mai scape si jegosu ala nevinovat asta ar fi culmea daca era un om nevinovat si isi cerea scuze si se interesa de soarta mea intelegeam dar spurcatul ala nu merita sa scape tin sa cred ca poate a avut si putina intentie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

prietene nu stiu cine tea invatatmedicina dar poate pt tine fractura inseamna sa te rupi in doua cat timp maduva si nervi nu au fost afectati nu paralizezi eram sigur ca o sa apara si dastia iti spun clar pot sa ma ridic pot sa merg fara prea mare efort daca ma straduiesc pot sa merg si pe motor dar am toate sansele sa paralizez pt ca la orice efort osul se poate misca si sa imi atinga maduva

 

sti cat de usor e sa stai in fata calc si sa critici pe cineva oare crezi ca mie bine sa stau 2luni in pat si sa ma gandesc ca am fost la 1mm distanta sa ajung o leguma si culmea stai ca nam scapat inca si in plus sa mai scape si jegosu ala nevinovat asta ar fi culmea daca era un om nevinovat si isi cerea scuze si se interesa de soarta mea intelegeam dar spurcatul ala nu merita sa scape tin sa cred ca poate a avut si putina intentie

Iti sugerez sa te duci si la Foisorul de foc (spital) ...... banuiesc ca ai fost la Pantelimon .... care nu este un spital.... pra bun

Si pune si tu poze cu frana ... :kiss:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca iti zic ca am ridicat si motorul de jos la cati nervi am avut iti vine sa crezi ... o sa va fac poza la constatarea doctorilor sa nu apara afirmati.. daca observati la masina langa far mi sa infipt toba mea care nu prezinta nici o urma de zgarietura pe capat si nici pe lateral dar pus si simplu sa strambat de la mijloc si a intrat sub scaritza... urmeaza sa scot poze cu motorul cum e lovit si alte poze trebuie sa le iau de la persoane care au fost acolo .. si au facut pe moment.

 

my bad ... dupa schita facuta iti dau dreptate... am spus eu ca nu prea esti coerent la inceput pain must be awful ... e lovitura din spate clar in locul tau as depune si plangere de agresiune ....

 

Cat priveste fractura de coloana .... inseamna ca s-au schimbat anumiti termeni medicali ... sunt chiar curios daca ai diagnosticul as vrea sa-l vad si eu..

 

Partea cu dubla fractura de coloana, te sus?in, dacă ai fractura nu conteaza cât de mică rămâi paralizat.

Cât despre faza cu "ai parcurs fix 1 m si el te-a lovit esti vinovat, chiar daca te-a lovit din spate" cine te-a învă?at asta?

Orice accident, în afară dacă treci pe ro?u, sau nu acorzi prioritate, dacă te love?te careva în spate e vinovat 100 % fără drept de apel ?i cu tot cu pile.

 

Este simplu... pleci de pe loc fara sa te asiguri si te loveste din spate ... cine e vinovat?? ... mama ei de legislatie! Plus de asta ca eu TAMAN PRIORITATEA am exemplificat-o in postul meu. Cum ca EL A IESIT FARA SA SE ASIGURE! Mai citeste odata cu atentie postul meu! :) Asta pana sa vad schita ... din ce deseneaza el acolo nu e problema...

 

nightwolf, pardon :D ; nu as fi zis nimic, dar nu e prima data cand el nu intelege spre deosebire de majoritate...in fine...o lasam balta !

 

cel mai iportant pt tine over sa gasesti martori dupa cum ti s-a mai spus si sa nu te lasi intimidat + un avocat; arde-l pe cumatru' rau de tot; dupa ce ca e vinovat mai e si m**ist , astia merita linsati :kiss:

 

Da intr-adevar d`aia am avut dreptate in majoritatea cazurilor (sa nu spun toate ca iar ma luati in zemflea) ca le inteleg gresit ca majoritatea :D Si cand ma gandesc ca majoritatea dintre voi aveti si B-uri :lol:

 

Apropo zi-mi si mie un caz in care m-am bagat si am gresit!! Te rog eu ramai in Buzaul tau unde sunt 4-5 accidente pe luna si lasa-ne pe noi in Bucuresti sa intelegem gresit majoritatea accidentelor (app am vazut noua generatie de politzai din buzau .... vai de orasul ala!! )

Editat de Nightwolf
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut din nou. poate exagerez cu insistenta mea, dar cand se mai intampla de-astea, si credeti ca prezenta presei e necesara, sunati-ma...0729550679. La chestii de-astea va garantez ca vin 4 televiziuni in 15 minute. Si Prima va fi prima :kiss: ...Va implor...notati-va numarul meu. Nu va doresc...dar poate aveti nevoie vreodata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer, parca totusi mi se pare ca Nightwolf are dreptate.

nu tot timpul daca te loveste din spate e vina lui.

Ganditi-va ca un motor se poate lansa foarte usor de pe loc si sa ajung cu o fractiune de secunda in intersectie inaintea autovehicolului cu prioritate.

 

si in plus in legislatie zice ca din intersectie asa iesi incat sa nu stanjenesti ceilalti participanti la trafic (intra in obligativitatea ta sa nu il faci pe celalat sa se atinga de frana).

Eu zic sa o lasi balta cu asta mai ales daca are si ceva pile ca vei pierde bani, timp si nervi degeaba.

 

Iti doresc insanatosire grabnica, si cat mai putine evenimente neplacute.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok deci la cum spui tu tu io daca te vad pe tine ca ai iesit dupa o strada si tu teai incadrat legal eu am dreptul sa accelerez si sa intru in tine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in biletul de eliberare scrie rx grafia de coloana lombara fractura de apofiza transversa l1 stg.examenul ct de cv lombara fracturi fara deplasare la nivelul corpurilor vertebrale l1 si l2 fara modificarea inaltimi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt curios ce armura te mai protejeaza cand intra 2t de fier peste tine?!?!? cred ca nici din titanium daca era nu scapa, ca se transmitea socul...

 

 

Te rog eu ramai in Buzaul tau unde sunt 4-5 accidente pe luna si lasa-ne pe noi in Bucuresti sa intelegem gresit majoritatea accidentelor (app am vazut noua generatie de politzai din buzau .... vai de orasul ala!! )

 

si ce ai vrut sa zici prin asta??? eu nu sunt militian nenea sau ruletist ca tine :D si daca sunt putine accidente cu atat mai bine :kiss:

Editat de tiptil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut din nou. poate exagerez cu insistenta mea, dar cand se mai intampla de-astea, si credeti ca prezenta presei e necesara, sunati-ma...0729550679. La chestii de-astea va garantez ca vin 4 televiziuni in 15 minute. Si Prima va fi prima :D ...Va implor...notati-va numarul meu. Nu va doresc...dar poate aveti nevoie vreodata.

am notat .Doamne fereste dak mai am vreun eveniment p tine t sun primu,inainte de politie :kiss:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok deci la cum spui tu tu io daca te vad pe tine ca ai iesit dupa o strada si tu teai incadrat legal eu am dreptul sa accelerez si sa intru in tine

Nu, dar daca nu franezi si intri peste el e neacordare de prioritate. Tocmai asta presupune cedarea prioritatii, sa nu obligi pe cel de pe drumul cu prioritate sa faca manevre de evitare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Over, contraexemplul care mi l-ai dat tu e ca si cum mi-ai fi zis cand vezi pietonul in strada si nu e pe trecere hop pe el.

Nu, nu ma refeream sa accelerezi ci tocmai la ce AdrianB1 a postat.

Oricum parerea mea ca atata timp cat te loveste in intersectie, sau 5 metrii dincolo de ea e vina ta fie si daca te-a lovit din spate.

 

Oricum imi pare rau pentru situatia in care ai fost pus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma bag si eu in seama ca motul stiu eu unde ...

 

over multa sanatate si grija mare la miscari .... dupa parerea mea ar trebui sa le reduci cat poti de mult ... in orice moment o miscare gresita iti poate cauza hemipareza ... la nivelul la care ai tu fractura nu sunt sanse mari sa ramai pe veci paralizat dar sigur vei putea avea deficiente in anumite zone de motricitate temporar sau definitiv .... asa ca vorba ralucai playstation and movies .... in fond nu poate fi atat de rau ... cred ca unii dintre noi ar da orice pentru o saptamana in pat :kiss: - glumesc nu ma luati la hartza -

 

in al doilea rand consider ca portul echipamentului a fost definitoriu in ceea ce priveste abilitatea lui over de a scrie si povesti aici tot ce s-a intamplat. la o astfel de izbitura pe care cu greu mi-o imaginez, nici un Dumnezeu nu i-ar mai fi putut salva coloana, daca ar fi avut ca echipament, tricou cu gel si slapi!!!!!

 

in al treilea rand as vrea sa precizez un lucru: greseala este omeneasca, omu' a gresit (masinistul) ... ok .. putea fi de inteles ... si noi gresim. dar atitudinea pe care a avut-o acel individ, este un lucru pe care nu ar trebui sa il toleram niciodata in niciun context. in locul tau nu numai ca as plati oricat sa isi primeasca pedeapsa legala privitor la nerespectarea regulilor de deplasare in trafic, mai mult l-as da in judecata proces civil .... nu stiu in ce masura se poate si nici la ce ar putea fi incadrat .. poate calomnie dar nu l-as lasa pe nefericit sa plece doar cu amenda si 3 puncte!!!!!!

 

tine de educatia fiecaruia dintre noi .... si din pacate multi nu o avem ... si de o baricada si de cealalta.

cu acestea fiind spuse, multa sanatate iti urez ....

 

a! si sa nu uit ... mai incolo un pic comprese cu taratze .. babismele astea tot timpul au functionat ... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

..... mda

l1 si l2 la traumatism usor... .stai cuminte daca vrei sa te refaci. in octombrie am avut l1 crapat si l2+ l3 tasate. Am admirat tavanul 6 saptamani - deplasare doar la buda, pat tare. inca 6 saptamani nu am avut voie pe motor. Din februarie merg iara pe 2 roti

 

Chiar daca te poti misca - stai la pat - ai timp dupa aia sa te ocupi de ala. Pe perioada tratamentului poti chemaolitia ladomiciliu - si e indicat sa faci asta. ai 2 luni de ingrijiri medicale si asta ecaz penal (peste 60 zile !!!) si politia se autosesizeaza pt asta - - nici nu te mai poti "intelege" cu ala . Certificatul medico - legal il poti obtine dupa perioada de ingrijiri medicale- trebuie doar sa fii sigur ca ai hartiile de la floreasca care sa certifice asta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

omule stai calm....

nici o0 pila din lume nu poate skimba ceea ce s-a intamplat...poate doar sa micsoreze din vina dar nu sa o skimbe... ii skimba circumstantele..

tu sa te faci bine... iar politia isi va face treaba.... treaba cu alcolemia e normala...restu nu stiu insa nu fi speriat... lovitura din spate este f bine incadrata de lege...

aprope de la RCA se pot lua bani si ptr ingrijiri medicale si lipsa de la munca.. a dat la tv

 

 

In lege scrie clar: cel care loveste din spate e vinovat. :kiss:

 

Codul Rutier

Cap V - Reguli generale

 

"Art. 49. Conducatorul unui vehicul care circula in spatele altuia are obligatia de a pastra o distanta suficienta fata de acesta, pentru evitarea coliziunii."

 

ma bag si eu in seama ca motul stiu eu unde ...

 

over multa sanatate si grija mare la miscari .... dupa parerea mea ar trebui sa le reduci cat poti de mult ... in orice moment o miscare gresita iti poate cauza hemipareza ... la nivelul la care ai tu fractura nu sunt sanse mari sa ramai pe veci paralizat dar sigur vei putea avea deficiente in anumite zone de motricitate temporar sau definitiv .... asa ca vorba ralucai playstation and movies .... in fond nu poate fi atat de rau ... cred ca unii dintre noi ar da orice pentru o saptamana in pat :D - glumesc nu ma luati la hartza -

 

in al doilea rand consider ca portul echipamentului a fost definitoriu in ceea ce priveste abilitatea lui over de a scrie si povesti aici tot ce s-a intamplat. la o astfel de izbitura pe care cu greu mi-o imaginez, nici un Dumnezeu nu i-ar mai fi putut salva coloana, daca ar fi avut ca echipament, tricou cu gel si slapi!!!!!

 

in al treilea rand as vrea sa precizez un lucru: greseala este omeneasca, omu' a gresit (masinistul) ... ok .. putea fi de inteles ... si noi gresim. dar atitudinea pe care a avut-o acel individ, este un lucru pe care nu ar trebui sa il toleram niciodata in niciun context. in locul tau nu numai ca as plati oricat sa isi primeasca pedeapsa legala privitor la nerespectarea regulilor de deplasare in trafic, mai mult l-as da in judecata proces civil .... nu stiu in ce masura se poate si nici la ce ar putea fi incadrat .. poate calomnie dar nu l-as lasa pe nefericit sa plece doar cu amenda si 3 puncte!!!!!!

 

tine de educatia fiecaruia dintre noi .... si din pacate multi nu o avem ... si de o baricada si de cealalta.

cu acestea fiind spuse, multa sanatate iti urez ....

 

a! si sa nu uit ... mai incolo un pic comprese cu taratze .. babismele astea tot timpul au functionat ... :)

 

Automobilistul ar trebui incadrat la vatamare corporala din culpa, in cazul unui proces de reparare a daunelor create.

 

Codul Penal

 

Art. 184. - Vatamarea corporala din culpa

 

Fapta prevazuta la art. 180 alin. 2 si 2 1, care a pricinuit o vatamare ce necesita pentru vindecare îngrijiri medicale mai mari de 10 zile, precum si cea prevazuta la art. 181, savârsite din culpa, se pedepsesc cu închisoare de la o luna la 3 luni sau cu amenda.

 

Daca fapta a avut vreuna din urmarile prevazute la art. 182 alin. 1 sau 2, pedeapsa este închisoarea de la 3 luni la 2 ani sau amenda.

 

Iata si prevederile art. 180, 181 si 182:

 

Art. 180. - Lovirea sau alte violente

 

Lovirea sau orice acte de violenta cauzatoare de suferinte fizice se pedepsesc cu închisoare de la o luna la 3 luni sau cu amenda. (partea care intereseaza din articol)

 

Art. 181. - Vatamarea corporala

 

Fapta prin care s-a pricinuit integritatii corporale sau sanatatii o vatamare care necesita pentru vindecare îngrijiri medicale de cel mult 60 de zile se pedepseste cu închisoare de la 6 luni la 5 ani.

 

 

Art. 182. - Vatamarea corporala grava

 

Fapta prin care s-a pricinuit integritatii corporale sau sanatatii o vatamare care necesita pentru vindecare îngrijiri medicale mai mult de 60 de zile, se pedepseste cu închisoare de la 2 la 7 ani.

 

Daca fapta a produs vreuna din urmatoarele consecinte: pierderea unui simt sau organ, încetarea functionarii acestora, o infirmitate permanenta fizica ori psihica, slutirea, avortul, ori punerea în primejdie a vietii persoanei, pedeapsa este închisoarea de la 2 la 10 ani.

Editat de Cata MCMLXXXVII
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana una alta, politia aparent nu considera ca motociclistul a fost lovit din spate. De asemenea, asta cu daca esti lovit din spate esti automat nevinovat nu merge chiar asa... Sunt anumite cazuri mai complicate in care chestia asta cade :D Vezi intr-un caz de neacordare de prioritate cand soferul care n-a acordat prioritate a avut norocul ca, cu o secunda inainte de impact sa pozitioneze autovehiculul corect ...daca exista martori care vor spune ca tu, cel care l-ai lovit pe cel care n-a acordat prioritate, ai franat din timp si ca el s-a bagat fara sa se aigure, cam ai dreptate si va fi scos ala vinovat.

 

In cazul de fata vad ca e mai complicat, martorii nu mai sunt, toba e nu stiu cum lovita. Destul cat sa-i permita lu' garcea sa-l scoata din cercetari pe ala nevinovat :kiss:

 

De notat pentru toata lumea, daca aveti vreun accident si va mai puteti misca, 1. NU SCHIMBATI DELOC POZITIA AUTOVEHICULELOR(vezi ridicarea mobrei), 2. LUATI NUMERELE CAT MAI MULTOR MARTORI, 3. CHEMATI SALVAREA PENTRU ORICE (cuvant urat), 4. INCERCATI SA FILMATI/FOTOGRAFIATI AUTOVEHICULELE, POZITIONAREA LOR etc (daca aveti telefoane cu camera).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

plus o chestie el a mutat masina inainte sa vina pol

 

plus o chestie el a mutat masina inainte sa vina pol

 

intrebare pasagerul dupa motor se ia in calcul ca martor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

plus o chestie el a mutat masina inainte sa vina pol

 

plus o chestie el a mutat masina inainte sa vina pol

 

intrebare pasagerul dupa motor se ia in calcul ca martor

 

DA.

 

Vezi ca ai PM

Editat de Survolaj
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

Ii rog frumos pe toti medicii atotstiutori sa se abtina!

Fractura de coloana nu este egal paralizie! Paralizia apare doar in cazul contuziilor grave, strivirii sau sectionarii maduvei spinarii!

Eu am avut acum o luna accident de moto, o sa il descriu in curand, am asteptat sa ma refac si sa am poze ca sa ma autodenunt :kiss: ,si am nu doua, ci 4 vertebre fracturate si una tasata. O sa va scanez biletul de externare fiindca stiu, e prea SF. Dar am scapat fara paralizie, fara gips, doar cu corset textil-elastic timp de o luna si repaos la pat 2 sapt.

Insanatosire grabnica colega si asculta ce zic macelarii aia in alb de la ortopedie. In general vorbesc airea dar uneori au dreptate. Si daca au avut dreptate si nu i-ai ascultat poti paraliza. Adika mai mergi doar cu trike dupa aia daca ai noroc sa iti mai poti misca mainile.

Daca nu sunteti de acord cu macelarii in alb intrati pe www.foisor.ro si in stanga paginii vedeti cum isi fac reclama cei de la spitalul clinic de ortopedie. Cand l-am vazut pe nenea ala cu ochelari de acolo am vrut sa rad cu lacrimi dar inca aveam ban la ras. Mi-a zis doctoru cand am iesit din spital sa nu rad, sa nu ma screm, sa nu stranut si sa nu f.. nimica o luna de zile. Astea fac rau la coloana cu buba.

Am folosit corsetul o luna, noaptea il dadeam jos si dormeam pe doua izoprene puse unu peste altul pe podea. Fa si tu asa!!! Asta a facut foarte bine, am coloana mai dreapta ca inainte de accident. Acum sunt mai bine si nu ma streseaza coloana decat daca stau mult timp in picioare sau pe scaun. Recuperarea totala la coloana e abia dupa 3 luni. Tot acest timp nu ai voie sa ridici mai mult de 5 kg.

 

Asa cum v-am promis, in curand la rubrica Accidente: Cum am reusit eu sa zbor 30 de metri si sa supravietuiesc.

 

Asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...