Sari la conținut

Chat Mecanic


alexandru1771
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 199
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

salutare la toata lumea am si eu o intrebare.....am luat 4 semnalizatoare cu leduri de pe louis si am vrut sa le pun pe honda shadow 125,dar se intampla urmatoare smecherie,daca le leg intrun fel se aprind dar nu palpaie si daca le pun invers normal ar trebui sa palpaie dar n use aprind deloc,mentionez ca cele originale fuctioneaza,ce ar putea fii?

Ok, fii atent: sint bine legate in sensul in care se aprind. Le legi si le lasi asa. Nu pilpiie pentru ca releul pe care il ai pe motor este pentru becuri, nu pentru leduri. Daca totusi aveai si inainte leduri, atunci inseamna ca erau de alta putere. Releele sint particularizate foarte strict pentru o anumita putere comandata. Daca releul e electronic se poate modifica ca sa-ti mearga, mai da te rog amanunte. Daca releul e electronic poti sa mi-l aduci impreuna cu o pereche de semnalizatoare fata spate ca sa il modific ;)

Editat de Galen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

releul era pentru becuri,si cred ca leduri consuma prea putin ca sa simta el astefel incat sa poata palpai,am facut urmatoare miscare,am un bec de la semnalziare pus pe mufe si i-am dat drumul apoi am pus cablurile de la led pe el si palpaie,deci eu ma gandesc ca teoria mea se confirma.daca ar consuma mai mult ar palpai acuma intrebarea e cum fac rost de relul potrivit

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

releul era pentru becuri,si cred ca leduri consuma prea putin ca sa simta el astefel incat sa poata palpai,am facut urmatoare miscare,am un bec de la semnalziare pus pe mufe si i-am dat drumul apoi am pus cablurile de la led pe el si palpaie,deci eu ma gandesc ca teoria mea se confirma.daca ar consuma mai mult ar palpai acuma intrebarea e cum fac rost de relul potrivit

Ok, depinde de cum e releul original, daca e varianta electromecanica cu condensator, nimic de facut, sa pui rezistente de balast e o complicatie inutila si paguboasa, trebuie altul special pentru leduri, sau de dacie modificat cum ti-am spus in postul anterior. Daca exista de cumparat o varianta pentru leduri e solutia cea mai ieftina si buna probabil, il poate monta cam orice electrician.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai mesterilor,cine imi explica si mie cum draq folosesc sau mai bine zis,ce mama lu' Hitler ar trebuii sa faca o cheie dinamometrica? :wave: Ce ar trebuii sa aud,simt,etc? Nu de alta,dar deja mi-am rupt un surub in blocul motor de la Bmw.Am incercat apoi varianta in menghina,pe 0,4,20...Nm si..nimic.Nu scapa,nu suna,se comporta ca un crichet normal.

P.S nu-mi spuneti sa citesc prospectul,ca l-am citit.. ;) rectific,m-am uitat ca la desene chinezesti,ca nu stiu o boaba de germana.

post-36079-1229798383_thumb.jpg

Editat de yzulyka
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai mesterilor,cine imi explica si mie cum draq folosesc sau mai bine zis,ce mama lu' Hitler ar trebuii sa faca o cheie dinamometrica? :wave: Ce ar trebuii sa aud,simt,etc? Nu de alta,dar deja mi-am rupt un surub in blocul motor de la Bmw.Am incercat apoi varianta in menghina,pe 0,4,20...Nm si..nimic.Nu scapa,nu suna,se comporta ca un crichet normal.

P.S nu-mi spuneti sa citesc prospectul,ca l-am citit.. ;) rectific,m-am uitat ca la desene chinezesti,ca nu stiu o boaba de germana.

sal. cheia dinamometrica are un reglaj , se foloseste pentru strangerea chiuloaselor sau suruburi din material mai moale.trebuie sa stranga pana la forta care o reglezi ,iar apoi sa se roteasca in gol . cauta un reglaj pe ea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trazneasca si scuture istoria lui mortul de Newton :( .Normal ca are un reglaj,de unde iti setezi forta la care sa "decupleze",apoi mai are un blocaj,care nu te lasa sa modifici setarea involuntar.Dar,repet,ce PUSCA lui Traian Ilea ar trebuii sa se intample cand am actionat cu o forta egala sau mai mare decat cea setata de mine??????? :laugh: :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trazneasca si scuture istoria lui mortul de Newton :( .Normal ca are un reglaj,de unde iti setezi forta la care sa "decupleze",apoi mai are un blocaj,care nu te lasa sa modifici setarea involuntar.Dar,repet,ce PUSCA lui Traian Ilea ar trebuii sa se intample cand am actionat cu o forta egala sau mai mare decat cea setata de mine??????? :laugh: :D

 

Cheia dinamometrica cand ajunge la forta pe care tu ai reglat-o ar trebui sa scape(respectiv sa mearga in gol fara ase mai invarti surubul) sau sa faca un click....Daca toate astea nu merg...... :D ,adreseazate la protectia consumatorului :D cu tot cu cheie.

Daca functioneaza atunci spor la treaba mestere..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cheia dinamometrica cand ajunge la forta pe care tu ai reglat-o ar trebui sa scape(respectiv sa mearga in gol fara ase mai invarti surubul) sau sa faca un click....Daca toate astea nu merg...... :D ,adreseazate la protectia consumatorului :( cu tot cu cheie.

Daca functioneaza atunci spor la treaba mestere..

Iti multumesc pentru confirmarea suspiciunilor,legate de partea "intunecata" e cheii.Adica are ceva defect :D

Cat despre OPC..ii las balta."Scula" am achizitionat-o del a un amic.Am sa ma consult cu el,poate stie el 'mersul'. :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti multumesc pentru confirmarea suspiciunilor,legate de partea "intunecata" e cheii.Adica are ceva defect :(

Cat despre OPC..ii las balta."Scula" am achizitionat-o del a un amic.Am sa ma consult cu el,poate stie el 'mersul'. :laugh:

Cheia respectiva e un instrument orb. Nu e deloc recomandabil sa te bazezi pe asa ceva. Ai scapat ieftin daca ai rupt doar prezonul si l-ai putut scoate apoi. Puteai sa nenorocesti filetul din blocul de aliaj moale. Imprumuta de undeva o cheie dinamometrica cu cadran si ac. Aia iti indica exact forta pe care o aplici si ai control. Baietii, care aveti asa ceva? Tipul de la care imprumutam eu a emigrat tocmai in Ungaria :D

Editat de Galen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Caut sa imi fac un fel de cadru care sa arate ca si piesa 13 din poza asta

 

r1200gs(04-up)103.gif

 

aveti care va idei din ce as putea sa o fac? si mester care sa mi-o lucreze? am unelte, dar nu mi-s in Cluj, ci acasa.

 

ma gandeam pana acum la teava de cupru folosita la caloriferele de la centralele termice, si aia ii de 2 tipuri: rigida, sub forma de bare de ~ 3m, oricum imi

 

trebuie maxim jumate de metru, si ii greu de prelucrat, cand o indoi o sa se aplatizeze la colturi, SAU aceeasi teava, dar din cupru moale, aceleasi

 

dimensiuni, o poti indoi cu mana, dar nu stiu daca rezista la forta aerului cand mergi cu 150 km/h.

 

Alte idei mai aveti?

 

Cele bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Caut sa imi fac un fel de cadru care sa arate ca si piesa 13 din poza asta

 

r1200gs(04-up)103.gif

 

aveti care va idei din ce as putea sa o fac? si mester care sa mi-o lucreze? am unelte, dar nu mi-s in Cluj, ci acasa.

 

ma gandeam pana acum la teava de cupru folosita la caloriferele de la centralele termice, si aia ii de 2 tipuri: rigida, sub forma de bare de ~ 3m, oricum imi

 

trebuie maxim jumate de metru, si ii greu de prelucrat, cand o indoi o sa se aplatizeze la colturi, SAU aceeasi teava, dar din cupru moale, aceleasi

 

dimensiuni, o poti indoi cu mana, dar nu stiu daca rezista la forta aerului cand mergi cu 150 km/h.

 

Alte idei mai aveti?

 

Cele bune.

.... :lol: :crack: :crack: incearca cu HENCO!!!!!...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...asta nu-i henco!...e perfuzie!!...henco e folosit intens la calorifere si instalatii de apa!...e multistrat,aluminiu cu plastic!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am timp sa-mi dau seama daca faceti misto... sau vorbiti serios. Uitati de teava de cupru sau pexal. Trebuie teava de fier sau inox. Teava de fier o gasesti la orice depozit de profile metalice, iar pt inox exista importatori. In general nimeni nu vinde decat incepand cu 3 ml. Daca nu va pricepeti sau nu aveti scule nu pierdeti timpul. Este un tip Cristian Ionescu in Ghencea care sudeaza si indoaie si care se ocupa de astfel de lucrari. Alt fel, mai simplu si mai sigur, cumparat gata facut de la firma specializata. Parerea mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am timp sa-mi dau seama daca faceti misto... sau vorbiti serios. Uitati de teava de cupru sau pexal. Trebuie teava de fier sau inox. Teava de fier o gasesti la orice depozit de profile metalice, iar pt inox exista importatori. In general nimeni nu vinde decat incepand cu 3 ml. Daca nu va pricepeti sau nu aveti scule nu pierdeti timpul. Este un tip Cristian Ionescu in Ghencea care sudeaza si indoaie si care se ocupa de astfel de lucrari. Alt fel, mai simplu si mai sigur, cumparat gata facut de la firma specializata. Parerea mea.

...doar eu faceam glume!...dan vorbea serios!... :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am timp sa-mi dau seama daca faceti misto... sau vorbiti serios. Uitati de teava de cupru sau pexal. Trebuie teava de fier sau inox. Teava de fier o gasesti la orice depozit de profile metalice, iar pt inox exista importatori. In general nimeni nu vinde decat incepand cu 3 ml. Daca nu va pricepeti sau nu aveti scule nu pierdeti timpul. Este un tip Cristian Ionescu in Ghencea care sudeaza si indoaie si care se ocupa de astfel de lucrari. Alt fel, mai simplu si mai sigur, cumparat gata facut de la firma specializata. Parerea mea.

 

 

1. suntem in Cluj

2. mandoiesc ca mesterul ce il recomanzi tu imi indoaie o teava la 90* si s aii ramana exteriorul rotund si nu plat.

3. kituri isi cumpara toti, asta vreau sa o fac eu, cu toate ca ies mai scump decat daca as cumpara kitul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La ce grosime vrei sa o faci?Se gaseste vregea metalica cred ca si de 10 mm.Si se poate indoi.Teava se umple cu nisip,se incalzeste si apoi se indoaie ca sa nu se deformeze.Ai putea face chiar tu treaba asta.Dar nu cu teava de cupru.Indesi nisip in ea,bagi dopuri la capete,o inrosesti si o modelezi.

 

Spor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca chiar vreti sa va jucati cu tevi indoite studiati la choperisti, aici pe forum, dispozitive de indoit si diverse lucrari, ca sa va faceti curaj. Teava se poate indoi perfect fara nisip, doar cu un dispozitiv bine facut. Eu mi-am facut anul trecut unul cu care indoi teava de 27mm. Acum, dupa ce am invatat sa lucrez cu el, am precizia de indoire pe un traseu stabilit la milimetru.

Editat de bogdan_harea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Distinsul domn se refera la o "unealta" ca si cea de la sturimex,stelco etc cei care se ocupa de sisteme de evacuare.

Domnul meu....acele instrumente deformeaza totusi teava....mai ales la unghiuri mai mari.

Zi-ne te rugam cum se indoaie fara a se deforma

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu treaba asta nu merge oare? daca rolele is rotunde?

 

 

 

cel mai simplu... iei rola de la un scripete, o fixezi sa stea bine, apoi inca un punct fix, si indoi :lol:

 

musai rola de scripete, ca daca nu ma gandesc ca o sa faca teava burta; nu trebuie sa incalzesti, nu nimic.

 

raza rolei o sa fie raza tevii indoite.

 

post-22404-1231973435.jpg

Editat de Dan Cata
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu exagerati inutil. Dan Cata vrea sa indoaie o teava subtire care din schita rezulta ca este intaritura pentru parbriz. Cuprul tras pentru instalatiile de incalzire centrala e o solutie satisfacatoare, are destula duritate si mai ales nu se oxideaza. Consider ca ar fi o alegere buna. Dispozitivele de indoit au chituri de role pentru diverse diametre de teava deoarce conditia esentiala pentru nu a nu se deforma peretii acesteia e ca teava sa intre exact pe canalul rolei.

 

Utilizarea unui dispozitiv cu role e clar excesiva. Ideea lui Pasbogdan e buna, asa se indoaie o teava fara ca aceasta sa se turteasca la rece sau la cald. (in nici un caz nu inrosesti materialul indoit sa nu se decaleasca, mai ales daca e relativ moale - cupru tras). Practic usti bine nisipul incalzindu-l intr-un vas pe soba pina cind pe capacul pus pe vas nu se mai condenseaza vapori (nu mai e umed). Cauti doua suruburi care sa intre cit mai fara joc in capetele tubului. Mai intii insa cureti bine cu smirghel interiorul capetelor tubului si le ungi cu pasta decapanta.

 

Apoi introduci pe rind capetele tubului de cupru intr-o mica baie de cositor organizata intr-un capac de magnet de difuzor potrivit ca dimensiuni de exemplu. Pina se creeaza un strat uniform si circular de cositor in interior. Ungi si primul surub cu pasta decapanta, il infiletezi fortat in stratul de cositor depus in interior si reincalzesti ansamblul ca sa se sudeze. Suruburile trebuie sa fie noi (neruginite). Apoi indesi bine nisip in tub folosind un cui sau un surub potrivit ca diametru pe care il bati cu ciocanul. Lasi exact locul pentru al doilea surub pe care tot asa il infiletezi fortat, apoi incalzesti capatul pina se sudeaza.

 

Te ingrijesti apoi ca ambele suruburi sa aiba la iesirea din tub un guler de cositor aderent la surub si la sectiunea inelara a tevii. Pentru aceasta folosesti eventual o sirma de fludor si o cirpa cu care il intinzi. De felul in care sint lipite suruburile depinde succesul ulterior al operatiunii de indoire. Dupa ce te-ai asigurat ca suruburile sint bine fixate poti indoi la ce raza vrei tubul fara ca acesta sa se turteasca. Asta insa daca si nisipul a fost bine tasat. Bafta! :lol:

Editat de Galen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unde-i cel mai ieftin RCA din Cluj?

 

Unde gasesc o bucata de clingherit de min 15cmX15cm si grosime adecvata pt o garnitura de chiuloasa?

Editat de yzulyka
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unde-i cel mai ieftin RCA din Cluj?

 

Unde gasesc o bucata de clingherit de min 15cmX15cm si grosime adecvata pt o garnitura de chiuloasa?

 

 

cel mai ieftin rca la mobra ii 109 ron, indiferent de cmc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unde-i cel mai ieftin RCA din Cluj?

 

Unde gasesc o bucata de clingherit de min 15cmX15cm si grosime adecvata pt o garnitura de chiuloasa?

gasesti la fostul IRA pe Aurel Vlaicu, is tot felul de ateliere pe acolo. Vezi ca iti trebuie klingherit cu insertie metalica, ala normal nu tine la asa ceva. Eventual se poate face si din cupru, vezi in piata, suna la cei care au anunturi ca fac garnituri de chiulasa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...