Sari la conținut

Merita sa iti risti viata?


S3agal
 Share

Postări Recomandate

:crack: Da Skullz. si sa sper ca nu raman fara noroc. Dar daca voi ramane, pai :drink: :unsure: :bounce: si dup-aia :bounce: :rusinica: .

Coiro_T, nu am citat de nicaieri. Merci mult, ma simt flatat. Poate ne vedem la Berea aia.

Bafta multa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 60
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Pana nu demult viatza mea era un sir de rutinitati si credeam ca mi-e bine asa pana am descoperit pasiunea asta numita motociclism si sincer acum simt ca traiesc si nu vreau sa ma paraseasca sentimentul asta niciodata .Cateodata ma gandesc si eu la riscurile mari la care ma expun (mai ales ca fata) insa nu vreau sa raman "agatzata" in visuri chiar ma gandesc cum am putut trai fara asta pana acum...e un sentiment unic.Chiar daca unele persoane dragi mie sunt foarte impotriva "mea" voi merge mai departe si nu vreau sa ma gandesc la ce e mai rau desi sunt constienta ca voi avea si evenimente neplacute si multe sacrificii de facut .Apoi sa stii ca daca stai prea mult sa te gandesti tot acolo ajungi intr-un final important e daca esti multumit cand privesti in urma.Eu zic sa-ti urmezi visul cu toata "fortza" si sa-i dai suflletului ce-ti cere.

In ceea ce priveste prietena ta gandeste-te ca daca choar tu stai si pendulezi atunci ar trebui sa o intelegi si pe ea si sa nu-i dai asa din prima cu "treaba ta".Incearca sa-o faci sa inteleaga ce simti tu si poate cu timpul o sa devina si ea pasionata.

hai bafta!si nu uita ..go with your dreams

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana nu demult viatza mea era un sir de rutinitati si credeam ca mi-e bine asa pana am descoperit pasiunea asta numita motociclism si sincer acum simt ca traiesc si nu vreau sa ma paraseasca sentimentul asta niciodata .Cateodata ma gandesc si eu la riscurile mari la care ma expun (mai ales ca fata) insa nu vreau sa raman "agatzata" in visuri chiar ma gandesc  cum am putut trai fara asta pana acum...e un sentiment unic.Chiar daca unele persoane dragi mie sunt foarte impotriva "mea" voi merge mai departe si nu vreau sa ma gandesc la ce e mai rau desi sunt constienta ca voi avea si evenimente neplacute si multe sacrificii de facut .Apoi sa stii ca daca stai prea mult sa te gandesti tot acolo ajungi intr-un final important e daca esti multumit cand privesti in urma.Eu zic sa-ti urmezi visul cu toata "fortza"  si sa-i dai suflletului ce-ti cere.

In ceea ce priveste prietena ta gandeste-te ca daca choar tu stai si pendulezi atunci ar trebui sa o intelegi si pe ea si sa nu-i dai asa din prima cu "treaba ta".Incearca sa-o faci sa inteleaga ce simti tu si poate cu timpul o sa devina si ea pasionata.

hai bafta!si nu uita ..go with your dreams

228649[/snapback]

 

 

Merci mult pt sfaturi . Intradevar ai mare dreptate, imi doresc prea mult sa devin motociclist si poate ca asta e unul din locurile de cotitura din viata fiecaruia.

Usor usor am sa o conving ce inseamna pt mine un motor , si cat de mult conteaza sa dai sufletului ce iti cere. Sper cat mai curand sa pot venii si eu la Arc , imi doresc sa va cunosc , si sa putem schimba pareri despre motociclete si nu numai.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In ceea ce priveste prietena ta gandeste-te ca daca choar tu stai si pendulezi atunci ar trebui sa o intelegi si pe ea si sa nu-i dai asa din prima cu "treaba ta"

 

Hmmm... PROBLEMA este ca prietena lui a pus problema in felul urmator... : "daca iti iei moto ne despartim" ... ce sa o mai intelegi de aici...?! Eu personal merg pe varianta cu "treaba ta"... deoarece mi se par de tot r4hatul fazele de genu' asta.

Am cunoscut shi eu femei (printese) care foloseau metoda daca...yadayada atunci blablabla exagerand...detest chestia asta ! De ce ? Deoarece cunosc cativa fraieri teleghidati astfel de prietenele lor... :rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eh, poate era o discutie mai aprinsa.

 

si la mine sotia a fost impotriva. am luat-o usor, dar ferm, nu am ajuns la discutii de genul "ori eu, ori motorul". I-am zis ca o sa merg incet si prudent si o sa am grija de mine.

 

Pana la urma s-a plictisit sa se certe cu mine si cand am fost sa iau motorul n-a zis nimic. Pe urma, dupa ce a vazut ca merg zilnic cu el si nu patesc nimic, i-a disparut orice teama.

 

Bine, parintii habar nu au ca am motor si nici macar ca am carnet, dar asta e partea a II-a :rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eh, poate era o discutie mai aprinsa.

 

si la mine sotia a fost impotriva. am luat-o usor, dar ferm, nu am ajuns la discutii de genul "ori eu, ori motorul". I-am zis ca o sa merg incet si prudent si o sa am grija de mine.

 

Pana la urma s-a plictisit sa se certe cu mine si cand am fost sa iau motorul n-a zis nimic. Pe urma, dupa ce a vazut ca merg zilnic cu el si nu patesc nimic, i-a disparut orice teama.

 

Bine, parintii habar nu au ca am motor si nici macar ca am carnet, dar asta e partea a II-a :bounce:

228746[/snapback]

 

 

E klarr ca sunt de acord cu tine , iti dai seama daca nici macar nu stiu ca tu ai motor. :rusinica: :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hmmm... PROBLEMA este ca prietena lui a pus problema in felul urmator... : "daca iti iei moto ne despartim" ... ce sa o mai intelegi de aici...?!  Eu personal merg pe varianta cu "treaba ta"... deoarece mi se par de tot r4hatul fazele de genu' asta.

   Am cunoscut shi eu femei (printese) care foloseau metoda daca...yadayada atunci blablabla exagerand...detest chestia asta ! De ce ? Deoarece cunosc cativa fraieri teleghidati astfel de prietenele lor... :rusinica:

228732[/snapback]

 

 

Daca ar fii pus altfel problema cu siguranta nu as' fii raspuns asha , dar daca ea a crezut ca ma succeste cu o astfel de amenintare sa inselat amarnic si de aia sa si ofticat ca i-am dat raspunsul in asha maniera (nu se astepta la asha ceva).

Oricum o sa inceapa sa se resemneze cu gandul ca imi iau motor , daca nu o sa imi indeplinesc dorinta asta simt ca trece viata pe langa mine.

Editat de S3agal
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa tot ce ai citit sper sa-ti treaca toate indoielile si sa nu regreti apoi ca ai vrut sa faci un lucru si ai renuntat la el.

Trebuie sa vezi si partea plina a paharului.

Asfalt uscat.

 

PS Ai putea venii la o intrunire moto , daca nu ai fost , ca sa vezi atmosfera.Ne vedem la Brasov. :rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intreaba-i pe cei care iti spun ca motocicleta e moarte pe 2 roti daca asteapta mereu verdele la semafor (ca pietoni) si trec numai pe zebra. Cand e vorba de viata ta, nu trebuie sa conteze decat ce vrei TU, altfel o sa traiesti intrebandu-te "dar daca?".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

[...] nu stie daca e bine ceea ce face.

Credeti ca merita sa duc o pasiune pana la capat cu orice risc??

 

De unde stii ca e pasiune, daca nu ai mers pana acum ? Ia-ti intai carnetul macar, si vezi dupa. In plus, asta e una din intrebarile la care trebuie sa dai singur raspunsul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da merita sa rista pt ca e ceva frumos iar in legatura cu parinti si io am patit idem si sa stii ca nu imi pare rau ca mi-am luat moto+ca is mandru de ea si eu si ai mei

parerea mea este sa iti continui visul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De unde stii ca e pasiune, daca nu ai mers pana acum ? Ia-ti intai carnetul macar, si vezi dupa. In plus, asta e una din intrebarile la care trebuie sa dai singur raspunsul.

229134[/snapback]

 

Mentionez ca am condus timp de 1 luna un moped (Colibri parca ii spunea )si de la aia mi' sa tras. Cu toate ca nu am prins mai mult de 50 km/h am ramas de atunci cu un sentiment de libertate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate sa-ti cada o caramida in cap in timp ce stai pe balcon in sezlong, sa te calce un buldozer cand te deplasezi pe jos, te poti ineca cu un pahar cu apa sau pur si simplu iti poti inghiti limba, daca soarta ti-e potrivnica, in acelasi timp poti trai pana la 110 ani dupa o viata bogata in tot soiul de aventuri. Life is good but shit happens all the time:) Asta a zis-o un clasic, Duke Nukem LOL

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E adevarat ca poate sa-ti cada o caramida in cap pe trotuar, dar PROBABILITATEA este aproape 0%, pe cand sa cazi odata cu motorul este aproape 100%. Deci motociclismul este un sport periculos, mult mai periculos ca altele.

 

Pe de alta parte, asumarea de riscuri inutile (vezi mersul fara frane) si conceptia ca "ce daca mor, am trait la max" sunt niste infantilisme care dispar foarte repede dupa primul accident grav (asta daca nu ai cumva o rotita lipsa). Ideal este sa sari peste faza asta. E pacat ca asta inteleg unii din motociclism.

 

 

Ma rog, revenind "on topic": Ramane la latiudinea ta sa accepti acest risc relativ ridicat. Nu cred ca cineva de aici si-a cumparat motor dupa o analiza de 10 pagini a riscurilor. Este foarte probabil sa nu fii facut pentru motociclism daca stai in dubii. Cand te chiama, te chiama, nu mai ai loc de intors.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 - nu prietena iti dicteaza modul de viata ci, daca tine cu adevarat la tine se muleaza pe stilul tau si, normal, tu pe al ei. Dragostea=printre altele si compromis.

2 - ia-ti un scuter si mergi cu el un sezon!

3 - nu inteleg de ce toti incearca sa te convinga sa iti iei motor. Daca vroiai cu adevarat, pana acum iti luai. Faptul ca stai in cumpana denota ca inca nu esti sigur. De aia mai bine faci urmezi punctul 2.

Bafta! :rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand te chiama, te chiama, nu mai ai loc de intors.

229387[/snapback]

 

 

foarte adevarat!

in doo luni mi'am luat motor (in dec. trecut) shi 26 aprilie carnetul..

e super mishto pe 2oo, dar trebuie sa fii foarte cumpatat shi cu okii in 8*4..

 

bafta multa!

 

(cati ani ai?)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:unsure:

Hai s ava povestsc o intaplare adevarata care in context e de-a dreptul o anecdota:

 

Cu cativa ani si ceva jdemii de km in urma stateam eu frumos pe scaun la Urgenta la coada la gipsari, cu o mana rupta. Langa mine, unul cu piciorul fracturat in vreo trei locuri...fiecare povestea cate ceva sa- mai treaca de durere:

 

Eu : Ce ai patit ?

El : Pai....ma apucasem sa caut ceva prin casa...

-?

-...si m-am urcat pe un scaun sa ajung sus la dulap...si am cazut de-acolo... :rusinica: :wink: :baldy: . Da' tu ce-ai patit ?

 

-Am sarit cu motorul in sant la 60 la ora :crack: :bounce: :lol:

 

 

 

 

In concluzie... :bounce: :drink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ti-e frica nu are rost sa iti iei motor.Totul depinde de tine,daca nu circuli cu viteza poti sa opresti in siguranta (aici mai intervine lipsa experientei)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buei nene, eram in spital dupe primul accident - n-aveam decat neshte escoriatzii, ca nu fusesem echipat corect - shi vine soatza, c-o falca-n cer shi una pa sub pamant, shi-mi zice: "Daca nu lashi drrakkului motoru', divortzez". Raspuns: "divortzeaza". A trecut mai bine de un an, am mai cazut, am mai avut sh-un accident (fara urmari ca mi-a venit mintea la cap shi umblu ekipat) motoru' inca il mai am shi privesc cu sperantza shi incredere spre unul mai performant.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Continuare

Nu te lua dupa noi totzi. Fiecare a avut o cu totul alta situatzie inainte de a-shi lua motor. Bine-ntzeles ca totzi ne-am manifestat asemanator (visat zburdat pah motor, viteze, frisoane, sarit la geam, alea, alea). Sfatul meu:

mai mergi o vreme pe moped: 1 luna nu e chiar relevant. Analizeaza cum te simtzi in trafic dupa ce ai citit despre atatea grozavii shi concluzioneaza: eshti sau nu in stare sa mergi pe ceva mai puternic, potzi sa struneshti bestia shi dorintza de a merge mai tare, potzi sa continui sau nu dupa vreun eveniment etc. In definitiv conditziile de trafic sunt aceleashi, schimbi doar fieru.

Daca nu te simtzi in stare, las-o moarta. Dar daca da, atunci te ashteptam printre noi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut baieti, ma numesc Ionut am 25 de ani si sunt nou venit pe acest forum .Pana mai acum 2 saptamani eram foarte decis sa imi cumpar un motor Aprilia RS 50 sau 125 (deja incepusem sa contactez contabila de la firma in vederea completari unor acte care sa imi desrveasca la un credit bancar) prietena si parinti erau in total dezacord cu mine pe motiv ca nu vor sa ma ingroape ei ci eu sa ajung sa ii ingrop pe ei suna macabru dar asta e adevarul  :crack: dar eu ajunsesem sa visez noaptea ca ma plimb pe motor (deja era o manie , nu ca acum nu ar mai fii , dar sunt mai rezervat).Din pacate dupa ce am citit aceste numeroase posturi referitoare la accidente am inceput sa cad pe ganduri si sa ma intreb daca merita sa imi pun capat zilelor de tanar (nu vreau sa par o gandire negativa dar am ajuns la concluzia ca motorul inseamna moarte pe doua roti).Si aici nu ma refer ca vina apartine motociclistilor , as' fii mult mai decis in a imi lua moto daca as' stii ca viata noastra depinde de noi pt ca de fire sunt foarte prundent , dar din pacate cele mai multe accidente sunt din cauza conservarilor , a pietonilor care nu sunt atenti pe unde tranverseaza. Iar pe mine unul nu cred ca m-ar incalzii cu ceva daca as' stii ca nu am murit din vina mea. :crack:

Poate va veti intreba de ce am postat aici (si sper sa nu ma injurati  :wink: ) dar il puteti lua ca o cronica a unui tanar care este la inceput de drum in ale motociclismului si care nu stie daca e bine ceea ce face.

Credeti ca merita sa duc o pasiune pana la capat cu orice risc??

P.S Chiar daca mandria este un pacat , eu sunt mandru de voi motociclisti de pe acest forum pt ca stiti sa puneti omenia si respectul pe locul unde ar fii normal sa fie in viata de zi cu zi (stiti sa alinati sufeltul unei persoane in suferinta , stiti sa oferiti un sfat bun , va ajutati la nevoie etc etc) de accea pot spune ca forum ca acesta nu am mai intalnit niciodata .Sper sa nu va schimbati niciodata. :friends:

Ionut

228430[/snapback]

 

 

:friends:

:moron:

sa fim seriosi las-o balta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:crack:

Hai s ava povestsc o intaplare adevarata care in context e de-a dreptul o anecdota:

 

Cu  cativa ani si ceva jdemii de km in urma stateam eu frumos pe scaun la Urgenta la coada la gipsari, cu o mana rupta. Langa mine, unul cu piciorul fracturat in vreo trei locuri...fiecare povestea cate ceva sa- mai treaca de durere:

 

Eu : Ce ai patit ?

El : Pai....ma apucasem sa caut ceva prin casa...

-?

-...si m-am urcat pe un scaun sa ajung sus la dulap...si am cazut de-acolo... :crack:  :lol:  :lol: . Da' tu ce-ai patit ?

 

-Am sarit cu motorul in sant la 60 la ora  :friends:  :wink:  :)

 

In concluzie... :moron:  :friends:

229438[/snapback]

:lol: :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...