Sari la conținut

Cum sa vopsesc motorul?


mihaiachi
 Share

Postări Recomandate

A mea e vopsita in verde "Padurea Neagra"; eu un verde inchis metalizat. Se gasesc sprayuri, costa cam 230.000 lei/buc.

 

Daca vrei sa-i schimbi culoarea, acum e momentul, inainte de a face identificarea la RAR.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A mea e vopsita in verde "Padurea Neagra"; eu un verde inchis metalizat. Se gasesc sprayuri, costa cam 230.000 lei/buc.

 

Daca vrei sa-i schimbi culoarea, acum e momentul, inainte de a face identificarea la RAR.

231508[/snapback]

 

 

TomCat vad ca esti din Bt.Sau cel putzin asa scrie sub avatar.Poate ne cunoastem. :crack: De unde esti mai exact din Bt?Ca eu stiu cam toate motoarele care sunt in oras si nu imi vine acum in cap un Ij verde inchis.Eu am un Nipru visiniu inchis,care scotea fum pe toba din dreapta,poate ma stii :crack:

Editat de motomaniac
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prieteni, cum sa vopsesc shi eu motorul meu cel nou, ca negru nu vreau sa-l las?

231402[/snapback]

salut pictez motociclete , profesional, ca la carte, referinte gasesti in ploiesti , cauta si o sa te convingi, intreba de popescu cu un rsv, nae cu ducati si a.s.a.m.d, inca nu am reclama tare ca de curand mi-am procurat aparatele profesionale dar vi la mine , iti faci o imresie .... si vb. ... orice de la portete pana la scranteniila din caputul te salut,,, daca vi in ploiesti inreba motociclisti de Vladutz..... sau daca nu vb. pe messenger la vladvalahbluut@hotmail.com sau la tel 0766783922

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

TomCat vad ca esti din Bt.Sau cel putzin asa scrie sub avatar.Poate ne cunoastem. :crack: De unde esti mai exact din Bt?Ca eu stiu cam toate motoarele care sunt in oras si nu imi vine acum in cap un Ij verde inchis.Eu am un Nipru visiniu inchis,care scotea fum pe toba din dreapta,poate ma stii :crack:

231680[/snapback]

nici o problema cauta-ma in ploiesti si intreba motoristi de Vladutz sau daca nu pe mesenger la vladvalahblutt@hotmail.com sau tel 0766783922 , execut profesional orice model de la portrete pana la draci sau ideile tale .... vino si convinge-te te salut

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Culoarea galbena este super pentru motocicletele vechi!!!

Aceasta culoare face ca motorul sa para mai nou, mai interesant!!!

 

(....parerea mea lasal mai bine in culoarea neagra..)

 

:crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

negrul ii baza.... SI nu te prosti si sa arunci banii pe sprayuri ca itzi zic ca subsemnatul a incercat si nu a iesit bine afacerea ->trebuia sa iasa rosu aprins si o iesit roz fluorescent :crack:. Am mai si dat vro 600.000 pe sprayuri. La banii aia ii dadeam 2 straturi de Policolor si gata. Asa ca No Spray!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lasa-l negru ca asa e frumos. Eu il aveam bej si l-am facut negru cu pensula

O culoare interesanta a obtinut un prieten din alexandria: galben si pe centrul rezervorului o treaba cu negru asemanatoare cu desenul care inl au pestii pe spate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai vezi si tu pliantele alea de la Policolor cu gamele: Emaur ,Duralchid.

Duralchidul e cel mai bun, se intareste bine si tine mai mult timp.

Nu baga o metalizata, o sa iasa ceva penibil. Si o metalizata reflecta orice defect si daca se zgarie...

O vopseala cu cuptor la motorul tau ,inclusiv vopseaua nu ar trebui sa treaca peste 1 500 000.

Ai putea sa-l faci alb Solenza, galben Solenza, verde "Primavera" sau "Cameleon", rosu.

Un visiniu frumos cred ca l-ar prinde foarte bine :crack: .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de altfel pregatirea este cel mai important lucru, dupa cum am aflat si am pus in practica.

Curata-l tu la tabla, da-i cu grund rosu pe interiorul aripilor, da-l cu chit, grund alb pe exterior, spritz chit, vopsea de control, frecat mult pana ies defectele, da-l cu BODY pe dedesubt si du-l la vopsit.:crack:

Sau mai bine pune pe altul sa faca toate astea :crack: .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

TomCat vad ca esti din Bt.Sau cel putzin asa scrie sub avatar.Poate ne cunoastem.  De unde esti mai exact din Bt?Ca eu stiu cam toate motoarele care sunt in oras si nu imi vine acum in cap un Ij verde inchis.Eu am un Nipru visiniu inchis,care scotea fum pe toba din dreapta,poate ma stii

 

Hombre sunt din BT, sau ma rog din zona. & I'm a new boy in town. Si motorul la fel. Pina acu' a fost surghiunit in Siberia :crack: . Iar eu am fost.... biciclist.

 

 

OnTopic Vad ca unii sunt de parere ca sprayurile nu sunt bune. Asa o fi, eu nu mi-am vopsit in intregime motocicleta cu spray, doar am 'rectificat' unele zgirieturi. Si a iesit bine

Editat de TomCat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, am cumparat motorul ala zacator in spatele blocului. Mercic Hoinar! :crack:

Ideea e asha: motorul e vopsit cu pensula. Voi scoate aripile, cutiile laterale, furca, farul shi le fierb in soda sa ramana tabla curata (am mai facut). Urmeaza indreptat, grunduit, chituit unde e cazul, vopsit cu pistolul cu aer comprimat de catre subsemnatul. Sorry, nu am bani de vopsitorii dikisite shi nici nu ma pasioneaza. Cred ca pana la urma il fac negru, ca sa fie "clasic". Omul mi-a mai dat o furca, o aripa fatza, un rezervor, un cadru shi 2-3 cutii laterale pe care (cu exceptzia cadrului) pot sa le vopsesc cum vreau shi sa le pun pe motor astfel incat in 2-3 ore sa pot reveni la negru daca vreau. In definitiv, cadrul ramas negru se va vedea mult prea putzin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scriu tot aici sa nu mai fac alt topic.... shtie cineva cum se antreneaza cablul de km la IJ 56? Am vazut ca pe dantura aia de la roata se poate incaltza o ducsha cu "melc", am shi pinionul care calca pe el, dar nu vad locash pt pinion shi ieshire de cablu in platoul de frana fatza :crack: ... pls help!

Are cineva un ceas de km de IJ 56?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt unele care aveau iesire pt kilometraj din cutia de viteze si tamburul de la astea nu are iesire pt km

Poti folosi orice fel de ceas si il reetalonezi

Daca trec pe 18 sapt asta iti dau eu un butuc cu locas pt melc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu stiu ca daca vrei ceva serios apelezi la un profesionist ( vopsea de masini, intaritor, cuptor, etc. ).Spreiul e mai putin decit cirpeala, e nimic.

 

Despre culoare, e alegerea ta, dar negrul da bine cu, crom.Eu am trecut prin aceleasi nelinisti si cred ca fara crom e mai elegant sa vopsesti cadru, ghidon, eventual far cu negru iar restul cu o culoare deschisa pt. a conferii volum motocicletei,ceva stil INDIAN. Daca esti mai militarist da-i un verde militar pe peste tot inclusin roti. Daca te ajuta cu ceva, o sa bag repede si niste imagini pt. exemple.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...