Sari la conținut

Trotineta Mea


bau-bau
 Share

Postări Recomandate

Sa va prezint si eu trotineta pe care o detin de 2 saptamani :

Yamaha YZF R6 din 2001 , albastru cu negru si are 39000 km. Toba Leo Vinci din carbon . Restul specificatiilor sunt sigur ca le cunoasteti si voi . Inca nu am carnet acum termin scoala si pe 18 am examen . de 2 sapt ies cu ea in fiecare zi pe o sosea necirculata (un camp cu asfalt mai bine spus). ce pot sa va spun.. la inceput imi era greu sa plec de pe loc ma descurcam mai greu cu vitezele dar in 2 saptamani (cel putin o ora pe zi) am inceput sa o stapanesc cat de cat . Stiu ca mai am foarte mult dar usor... usor... nu s'a nascut nimeni invatat.Acum o sa imi iau castane, dar astazi am reusit sa ma ridic intr'o roata si era deja sa ma tavaleasca (Long Story) dar asta e... am avut noroc . Acum... astept carnetul de sofer si cred si sper ca nu o sa fiu o problema in trafic deoarece imi cunosc limitele . Uitati si niste poze :

post-42082-1220728092_thumb.jpg

post-42082-1220728132_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 86
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

S-o stapanesti sanatos.. bafta la examen, sa iei permisul din prima ca este inutil sa te tot risti conducand fara permis.

 

Iti urez ca tu sa ramai intreg, cat despre motocicleta sunt convins ca se va distruge( si sa te astepti sa se intample lucrul asta), nimeni nu s-a nascut invatat si orice stunter a distrus la viata lui cel putin o motocicleta.

 

Bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa va prezint si eu trotineta pe care o detin de 2 saptamani :

Acum o sa imi iau castane, dar astazi am reusit sa ma ridic intr'o roata si era deja sa ma tavaleasca (Long Story) dar asta e... am avut noroc . Acum... astept carnetul de sofer si cred si sper ca nu o sa fiu o problema in trafic deoarece imi cunosc limitele . Uitati si niste poze :

:D :D :D Sunt sigur ca ti le cunosti. Ai grija ca drumul la motor la sicriu e mai scurt decat iti imaginezi. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da stiu.. de obicei nu prea gresesc pt ca nu merg tare sau sa fac cascadorii. Astazi a fost mai mult din cauza oboselii. hai sa iti fac un rezumat :

Am iesit pe la 9 cu motorul pe aceeasi strada pe care ies in fiecare zi ..si incercam eu sa ma ridic

mi'a iesit de cateva ori si m'am obisnuit dar nu imi dadeam seama ca ,cu cat faceam mai mult imi oboseau bratele... si la un moment dat am accelerat la 5000, am lasat aceleratia si pe urma i'am dat gaz sa se ridice.. cum facusem si inainte numai ca, m'am ridicat mai mult decat de obicei si am cotit ghidonul dar am cazut cu el nu foarte drept... a intrat in voblaj si atunci am accelerat sa eliberez putin fata ca facea ca toti dracii... dar eram si obosit si putin speriat de ce sa nu recunosc.. si am eliberat'o de tot :D ca iar m'am ridicat aproape vertical... am avut noroc ca am tinut ghidonul drept de data asta si din instinct m'am ridicat si putin in picioare ca altfel mergea motorul pe mine nu eu pe el :D. Cam asta a fost ... Oricum mi'a fost invatatura de minte si am si eu un sfat pt toti cei ca mine : fratilor daca va arde de cascadorii mergeti pe un drum necirculat si exersati acolo . Nici nu vreau sa ma gandesc daca aveam carnet si faceam asa pe sosea... Doamne fereste ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...Inca nu am carnet acum termin scoala si pe 18 am examen

...astazi am reusit sa ma ridic intr'o roata si era deja sa ma tavaleasca

 

Nene, ce cauti cu motoreta pe strazi? Ce cauti pe o roata? Stii ca legal nu ai voie pe o astfel de moto, inca nu. Dar nu, sunt tanar, "imi cunosc limitele"! ya, wright: la cimitir. Deja stai pe o roata.

 

cum zicea cineva mai sus: frumoasa moto, dar sa ai grija de tine, ca sigur o sa distrugi motoreta.

 

Nu e usor sa strunesti o moto asa puternica. iti uram bafta la exam si sa stai in "limite", sa nu le incerci.

 

bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am spus si mai sus strada pe care merg eu nu e circulata aproape de loc.. daca trece o masina pe luna,,, pe o parte si pe alta sunt boscheti si de ce sa nu invat eu sa merg aici chiar daca o sa cad imi rup o mana un picior asta e.. dar macar o patesc eu nu altii. E mult mai grav sa faci cascadorii pe drumuri circulate cum fac altii cu carnet, decat sa faci pe o sosea unde nu e nimeni si nimic , chiar si fara carnet. Eu asa gandesc.. in caz ca o patesc sa o patescc eu si motorul nu si alte persoane. Mai bine fac aici ce imi trece prin cap... si sunt potolit pe strada decat sa o comit acolo , sunt constient ca de la vorbe pana la fapte e cale lunga dar toata lumea stie ca nu poti sa te abtii cand ai 100+ de cai sub tine. Din moment ce ies cu ea imi asum riscurile . No offence .. e doar parerea mea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa va prezint si eu trotineta pe care o detin de 2 saptamani :

Yamaha YZF R6 din 2001 , albastru cu negru si are 39000 km. Toba Leo Vinci din carbon . Restul specificatiilor sunt sigur ca le cunoasteti si voi . Inca nu am carnet acum termin scoala si pe 18 am examen . de 2 sapt ies cu ea in fiecare zi pe o sosea necirculata (un camp cu asfalt mai bine spus). ce pot sa va spun.. la inceput imi era greu sa plec de pe loc ma descurcam mai greu cu vitezele dar in 2 saptamani (cel putin o ora pe zi) am inceput sa o stapanesc cat de cat . Stiu ca mai am foarte mult dar usor... usor... nu s'a nascut nimeni invatat.Acum o sa imi iau castane, dar astazi am reusit sa ma ridic intr'o roata si era deja sa ma tavaleasca (Long Story) dar asta e... am avut noroc . Acum... astept carnetul de sofer si cred si sper ca nu o sa fiu o problema in trafic deoarece imi cunosc limitele . Uitati si niste poze :

la faza cu vopseaua! se cam vede ca nu tia placut culoarea ei :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o rugaminte la voi... acum ca motorul mi l'am luat vreau sa imi iau si echipament dar la casca nu ma pot decide... vreau ceva pana in 250 "heuro" pt ca deocamdata stau putin cam prost cu banii ca trebuie sa duc motorul la RAR pt indentificare, taxe , impozite samd.... dar nu stiu ce sa aleg Shark, NoLan sau Uvex ca la Arai ,Shoei nici nu ma uit... la peste 400E .. Astept sfaturi si sugestii ... ca stiti voi.. dovleacul inainte de toate .

Multumesc anticipat!

Editat de silviu_mig
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o rugaminte la voi... acum ca motorul mi l'am luat vreau sa imi iau si echipament dar la casca nu ma pot decide... vreau ceva pana in 250 "heuro" pt ca deocamdata stau putin cam prost cu banii ca trebuie sa duc motorul la RAR pt indentificare, taxe , impozite samd.... dar nu stiu ce sa aleg Shark, NoLan sau Uvex ca la Arai ,Shoei nici nu ma uit... la peste 400E .. Astept sfaturi si sugestii ... ca stiti voi.. dovleacul inainte de toate .

Multumesc anticipat!

 

 

eu am un Nolan N84 luat de pe louis,cu 160 euro.Era redusa,fusese vreo 240 euro parca.Mi se pare o casca f buna pt inceput,mai ales ca nu o sa am eu ocazia sa ma prind daca vajaie la viteza si alte chestii din astea,din simplul motiv ca sunt mare incepator si cu mai mult de 80 nu am mers pana acum si nici n-am de gand,deocamdata.Are aerisiri ok,chiar isi fac treaba.Iti dai seama ca nici experienta in ale castilor nu am de nicio culoare,singurele cu care o pot compara sunt cele cu care am facut scoala(Caberg si Probiker)dar nu se compara de nicio culoare.Normal ca alea-s mega-forjate,dar..In sfarsit,ca sa nu mai lungesc vorba,Nolanul N84 chiar mi se pare o casca OK pt inceputuri.Arunca un ochi pe Louis.Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci mult !! Pe Louis am aruncat deja un ochi.. sau pe amandoi :D si am ramas la Shark RSI TITAN pe care am ocazia sa o iau de pe louis la juma' de pret . dar nu stiu ce sa fac astept sfaturi si de la cei care au schimbat cateva casti de'a lungul carierei sa ma pot orienta .

Va anunt dinainte ca am ramas cu sechele de la casca cu care am venit 600km cand am laut motorul deoarece nu se inchidea bine si la 200+kmph tot vantul imi intra in casca . Am ajuns turbat acasa m'a durut capul doua zile... dar asta e.. "baba sufera la frumusete" :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da stiu.. de obicei nu prea gresesc pt ca nu merg tare sau sa fac cascadorii. Astazi a fost mai mult din cauza oboselii. hai sa iti fac un rezumat :

Am iesit pe la 9 cu motorul pe aceeasi strada pe care ies in fiecare zi ..si incercam eu sa ma ridic

mi'a iesit de cateva ori si m'am obisnuit dar nu imi dadeam seama ca ,cu cat faceam mai mult imi oboseau bratele... si la un moment dat am accelerat la 5000, am lasat aceleratia si pe urma i'am dat gaz sa se ridice.. cum facusem si inainte numai ca, m'am ridicat mai mult decat de obicei si am cotit ghidonul dar am cazut cu el nu foarte drept... a intrat in voblaj si atunci am accelerat sa eliberez putin fata ca facea ca toti dracii... dar eram si obosit si putin speriat de ce sa nu recunosc.. si am eliberat'o de tot :scratch: ca iar m'am ridicat aproape vertical... am avut noroc ca am tinut ghidonul drept de data asta si din instinct m'am ridicat si putin in picioare ca altfel mergea motorul pe mine nu eu pe el :P. Cam asta a fost ... Oricum mi'a fost invatatura de minte si am si eu un sfat pt toti cei ca mine : fratilor daca va arde de cascadorii mergeti pe un drum necirculat si exersati acolo . Nici nu vreau sa ma gandesc daca aveam carnet si faceam asa pe sosea... Doamne fereste ...

 

 

Esti talentat rau. :) Eu daca as fi reusit sa o ridic pe o roata nici nu-mi mai trebuia permis. :unsure:

Ce sa fac cu el? Oricum nu ma prinde politia.

Pentru ce iti trebuie casca? nu ai o caciula cu NIKE ceva la moda?

Altfel te vede lumea, prin casca nici nu stim cine esti daca te intalnim

Sa pui si tu o poza te recunoastem.

 

PS: a mai murit un incepator . Si-a luat R6 fara sa aibe permis si se dadea cu el prin jurul blocului.

 

Mare grija ca nu e de joaca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Esti talentat rau. :scratch: Eu daca as fi reusit sa o ridic pe o roata nici nu-mi mai trebuia permis. :)

Ce sa fac cu el? Oricum nu ma prinde politia.

Pentru ce iti trebuie casca? nu ai o caciula cu NIKE ceva la moda?

Altfel te vede lumea, prin casca nici nu stim cine esti daca te intalnim

Sa pui si tu o poza te recunoastem.

 

PS: a mai murit un incepator . Si-a luat R6 fara sa aibe permis si se dadea cu el prin jurul blocului.

 

Mare grija ca nu e de joaca.

 

Am receptionat !! :unsure:

 

Azi am fost la RAR pt identificare...ce pot sa zic.. niste jegosi... daca te duci acolo fara sa cunosti pe cineva mai bine nu te mai duci... insa daca te duci cu cnva care cunoaste... treci Rar'ul fara sa se mai uite la motor , doar iti pozeaza seriile si gata... insa aveti grija ca spaguta tre sa fie destul de consistenta... nu merge cu "o berica" Una peste alta bine ca am trecut :P

Cam asta e... traim in Romania .... si asta ne ocupa tot timpul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai, nu iti dau castane acum, insa ca incepator sa te ridici pe o roata si sa te apuci de cascadorii... Totusi, este o motocicleta puternica, care nu te iarta atunci cand o sa faci o greseala. Tine minte, ca aceea gresela iti poate fi fatala. Ia zi, cu echipamentul cum stai?

 

Oricum, motocicleta e frumoasa, ai grija de ea, fiindca e pacat sa se distruga, si ea si tu!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru sfaturi! M'am potolit sa stiti de vreo 3 zile de cand era sa "mi'o iau" si nu mai vreau cascadorii. Deocamdata ma multumesc sa ma plimb si eu macar juma de ora pe zi... ilegal . Cu echipamentul meu in momentul de fata stau foarte prost (nu mi'am luat nimic, astept casca) dar am de la un prieten o geaca rk sport, manusi ducati si o casca shark rsi titan pe care le port pana imi iau eu .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru sfaturi! M'am potolit sa stiti de vreo 3 zile de cand era sa "mi'o iau" si nu mai vreau cascadorii. Deocamdata ma multumesc sa ma plimb si eu macar juma de ora pe zi... ilegal . Cu echipamentul meu in momentul de fata stau foarte prost (nu mi'am luat nimic, astept casca) dar am de la un prieten o geaca rk sport, manusi ducati si o casca shark rsi titan pe care le port pana imi iau eu .

Spune pe unde umbli ca să nu scot copii pe acolo Âşi nici eu să nu ies cu mobra. Dacă ai început aÂşa...oare unde termini?

Baftă...dar nu lua Âşi pe alții cu tine unde te duci.!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am receptionat !! :scratch:

 

Azi am fost la RAR pt identificare...ce pot sa zic.. niste jegosi... daca te duci acolo fara sa cunosti pe cineva mai bine nu te mai duci... insa daca te duci cu cnva care cunoaste... treci Rar'ul fara sa se mai uite la motor , doar iti pozeaza seriile si gata... insa aveti grija ca spaguta tre sa fie destul de consistenta... nu merge cu "o berica" Una peste alta bine ca am trecut :)

Cam asta e... traim in Romania .... si asta ne ocupa tot timpul !

 

Cred ca depinde si cum vorbesti cu acei oameni de la RAR.

E bine de stiut ca specimene ca tine incurajeaza "spaguta". Personal am facut doua identificari la RAR (ambele pentru moto) si nu a fost nevoie de nici o "spaguta" sau "o berica", iar timpul de asteptare a fost mai mult decat rezonabil.

Crede-ma cand iti spun ca R6 nu este o motocicleta asa de usor de stapanit, mai ales in mainile unui incepator teribilist.

 

Bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.... :scratch: R6, incepator, po roata, fara permis, figurist, manelar(posibil) = un accident de toata frumusetea cu urmari grave in toata viata ta,(daca o sa mai traiesti) si vezi... nu mai omora tu 2 3 asa numa ca esti tu a draqu de reisar, dute in camp si mori in boschete! :|

 

 

... adevaru e crud!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

silent-control : daca aveam de la cine primii un sfat competent jur ca il luam in seama dar asa... uite'te la poza ta de avatar.... esti "uilii" si mai esti si pe un drum public.... asa ca de ce te iei tu de altii cand nici tu nu esti diferit... aa da ma scuzati domnule dvs aveti experienta va permiteti.... pt tine "uilii" si "stopie" e cum e pt noi bagatul in viteza a I-a . Si nu stiu care dintre noi o sa ia vreo 2-3 in caz de accident ,eu care ma plimb pe un drum necirculat si pe care o sa imi rup gatul numai si numai eu , sau tu care faci wheelie pe sosea ??? Daca erai assa de experimentat si cu capul pe umeri faceai cascadorii pe un aeroport sau ceva .. dar ce dracu imi bag capul .. la tine da exeprienta pe dinafara.

PS : cand mai ai exces de experienta adun'o si tu in ceva si mai da'ne si noua cei fara prea multa experienta . Bafta

 

 

bang-bang : tu vezi'ti de ale tale !! Nu inteleg cum poti sa ma jignesti cand nici macar nu ma cunosti? Fac pariu ca esti un taran de la coada vacii care doar ce si'a luat calculator ! Asa ca du'te mulge vaca si lasa forumurile in pace! Completeaza si datele sa le vedem si noi ! Pastarnacule ce esti!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bang-bang : tu vezi'ti de ale tale !! Nu inteleg cum poti sa ma jignesti cand nici macar nu ma cunosti? Fac pariu ca esti un taran de la coada vacii care doar ce si'a luat calculator ! Asa ca du'te mulge vaca si lasa forumurile in pace! Completeaza si datele sa le vedem si noi ! Pastarnacule ce esti!

 

Ce date vrei sa stii "adevaratule"?Da-mi PM si o sa le ai daca esti asa de intrigat de identitatea mea.

 

Si ca sa-ti raspund in acelasi ton...mai putulica..cand aflam eu de calculatoare si de motociclete...tu treceai in picioare pe sub masa!

Hai mars si sterge-ti mucii....Apoi vii cu texte denastea de taran.Daca ma uit mai bine la poze..chiar stai la tara..deci nu iti aduc nici o jignire daca te fac taran!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...