Sari la conținut

Ungere Lant


Postări Recomandate

Am ramas fara spray,mai cam 1 sapt de dat cu mobra pana imi expira numerele,lantul e un pic cam uscat.Se avariaza rau daca merg cu el inca o sapt asa?Sau ce solutii temporare de ungere pot aplica,pentru ca nu am de unde sa iau un spray acum (stau intr-un oras mic)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok mersi,o sa pun niste ulei de motor,stiu ca sare repede,dar cate un pic in fiecare zi pentru o sapt cred ca o sa mearga.

 

Daca il ungi o data cu ulei te motor e de ajuns pt toata saptamana sau 500 Km dupa caz.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok mersi,o sa pun niste ulei de motor,stiu ca sare repede,dar cate un pic in fiecare zi pentru o sapt cred ca o sa mearga.

 

Sau daca nu vrei sa-ti "sara de pe lantz" cum zici tu adica sa stropeasca, incearca ATF-u adica ulei pt transmisii automate(adera ceva mai bine la S metalice decat restul uleiurilor se pare), eu cu d-asta imi ung lantzu o data la cateva saptamani si-s supermultumit....de gasit se gaseste mai pe la toate statiile de combustibili (benzinarii).

 

iar daca nu il ungi deloc nu pateste nimic, doar face galagie :laugh:

 

Pt o saptamana nu patzeste chiar nimik, dar sa nu incurajam lumea sa nu unga lantzu deloc ca se uzeaza muuult mai repede plus ca daca nu-i prea strans poate sari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe ambalajul kitului de lant DID se recomanda a se folosi ulei motor 20w50 . Concluziile le tragi singur ...

20w50-ul din cate stiu eu e ulei sintetic, si sa isi ia un litru de ulei pentru 50 de grame cat ii intra lui pe lant, dar nici 50 de grame nu cred ... deci mai bine cu ATF sau ulei de motor :laugh:

Editat de ThunderByte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

20w50-ul din cate stiu eu e ulei sintetic, si sa isi ia un litru de ulei pentru 50 de grame cat ii intra lui pe lant, dar nici 50 de grame nu cred ... deci mai bine cu ATF sau ulei de motor :laugh:

.... nu e vb de 20w50 , am gresit eu, - 20W40 si e cat se poate de mineral....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iar daca nu il ungi deloc nu pateste nimic, doar face galagie :laugh:

 

depinde si cate mii de km face in saptamana asta :) si cat de mult vrea sa mai tina lantul

 

eu am dat si cu vaselina grafitata ... intr-o situatie asemanatoare .... nu stiu ca de bine i-a facut dar macar nu mai zornaia

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

20w50-ul din cate stiu eu e ulei sintetic, si sa isi ia un litru de ulei pentru 50 de grame cat ii intra lui pe lant, dar nici 50 de grame nu cred ... deci mai bine cu ATF sau ulei de motor :laugh:

 

 

am in fata o ncutie de 20W50 si ii cat se poate de mineral si ala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Indicii de vascozitate nu reflecta tehnologia de obtinere a uleiului (mineral-sintetic).

 

Cea mai buna solutie de compromis in lipsa spray'ului dedicat este intr'adevar uleiul de transmisie care datorita vascozitatii mult ridicate fata de uleiul de motor va adera un pic mai bine.

 

 

Foarte importanta este insa curatirea lantului inainte de ungere, fie ca este vorba despre spray fie despre ulei. In timp "mizeria" se amesteca cu "unsoarea" si rezulta o pasta abraziva care accelereaza uzura lantului. Ungerea lantului fara spalarea prealabila face uneori mai mult rau decat neungerea sa...

 

Spalarea poate fi facuta cu perolin, kerosen, petrosin sau chiar gaz lampant (la cele fara O'ring'uri merge si benzina).

 

Ride Safe!

 

 

P.S.

Pe vremea cand nu se inventasera inca lanturile cu O'ringuri (X,W,K...) odata la cateva saptamani spalam lantul in benzina dupa care il "fierbeam" intr'un amestec de vaselina, ceara, seu de oaie si grafit... nu cred sa existe altceva mai bun. Problema e ca acum lanturile sunt "endless" (nituite) si nu le mai poti scoate oridecate ori vrei sa faci "ciorba de lantz"... in plus, nu stiu cat de mult le'ar place O'ring-urilor sa fie "gatite"!?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am trecut de ceva timp de la lant la cardan

pe balcon am o subst speciala de curatat lant

este speciala pt o.ring

 

care bagi nasu pana la lujerului e a ta

 

mare atentie la spalatul lantului

 

stiu 2 pers care acum au degetele bulite

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...