Sari la conținut

Cazatura In Poligon


claudia20
 Share

Postări Recomandate

Am inceput de curand scoala pentru A si toate bune si frumoase, pana la prima cazatura. Am scapat mana in acceleratie si am pierdut controlul motocicletei. Din fericire nu am patit nimic , din nefericire motorul necesita cateva reparatii pe care le banuiesc eu a fi destul de costisitoare. Inainte sa ies in poligon instructorul m-a informat ca in cazul in cazaturilor, contravaloarea reparatiilor imi revin. Vreau sa va intreb si pe voi daca stiti careva care e procedura legala intr-un astfel de caz si daca intr-adevar responsabilitatea avarierii motorului imi apartine in totalitate... :bounce: In cazul asta daca mai cad de cateva ori ma costa scoala cat motorul :laugh: si ma gandesc serios daca sa mai continui sau nu. Merci

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 96
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

sincer nu stiu sa-ti zic daca tu trebuie sa platesti reparatiile dar pot doar sa-ti spun parerea me in legatura cu a continua sau nu...in primul rind incearca sa nu mai cazi:)))in rest bine ca nu ai patit tu ceva,dar noi(motoristii)credem intotdeauna ca merita sa continui ce ai inceput.poate o sa ai parte si de mai rau sau nu...asa sint motoarele le mai scapi:)bafta in continuare si sa ai grija.respect

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am inceput de curand scoala pentru A si toate bune si frumoase, pana la prima cazatura. Am scapat mana in acceleratie si am pierdut controlul motocicletei. Din fericire nu am patit nimic , din nefericire motorul necesita cateva reparatii pe care le banuiesc eu a fi destul de costisitoare. Inainte sa ies in poligon instructorul m-a informat ca in cazul in cazaturilor, contravaloarea reparatiilor imi revin. Vreau sa va intreb si pe voi daca stiti careva care e procedura legala intr-un astfel de caz si daca intr-adevar responsabilitatea avarierii motorului imi apartine in totalitate... :bounce: In cazul asta daca mai cad de cateva ori ma costa scoala cat motorul :laugh: si ma gandesc serios daca sa mai continui sau nu. Merci

 

 

daca tot continui sa pici, ar fi bine sa te lasi o vreme si sa te plimbi cu bicicleta.

Cat priveste reparatia daunelor, parerea instructorilor e ca elevii tebuie sa suporte costurile, parerea mea e alta:

Conform regulamentului, in cazul producerii unui accident in timpul scolii, instructorul are si el partea lui de vina. Instructorii de moto, nu au de unde sa scoata o carca de bani ca sa-si faca Casco la motorete si atunci le spun elevilor direct ca ce strica platesc. Daca esti tare in gura, explica-i clar ca EL trebuia sa se asigure ca nu-ti scapa TIE mana in gaz, si deci el trebuie sa plateasca. Chiar daca e ofticant pentru instructor, nu uita ca el este un prestator de servicii, iar daca in contractul cu scoala nu e specificat ca tu trebuie sa platesti daunele, te duci frumos la OPC si faci plangere. Nu da bani degeaba, ca nu stii cu cat te incarca...

Mult succes si tine-ne la curent!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am inceput de curand scoala pentru A si toate bune si frumoase, pana la prima cazatura. Am scapat mana in acceleratie si am pierdut controlul motocicletei. Din fericire nu am patit nimic , din nefericire motorul necesita cateva reparatii pe care le banuiesc eu a fi destul de costisitoare. Inainte sa ies in poligon instructorul m-a informat ca in cazul in cazaturilor, contravaloarea reparatiilor imi revin. Vreau sa va intreb si pe voi daca stiti careva care e procedura legala intr-un astfel de caz si daca intr-adevar responsabilitatea avarierii motorului imi apartine in totalitate... :bounce: In cazul asta daca mai cad de cateva ori ma costa scoala cat motorul :laugh: si ma gandesc serios daca sa mai continui sau nu. Merci

 

Procedura 'legala' e urmatoarea: ii zici ca nu-i dai nici un ban si exact asta faci. Nu-i dai nici un ban. Ai semnat vreun contract ca platesti daunele? Nu, sanatate!

 

O sa mai cazi / n-o sa mai cazi, nu asta conteaza, te lasi doar daca dispare motivatia pentru care te-ai apucat ^^

 

Lasati fata in pace bai motociclisti profesionisti-forumisti ce sunteti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cit mergi tu cu motorul intr-o ora la scoala, dar daca e ca la mine, dintr-o serie de invatacei si-au scos motocicleta. Intr-o ora faceam ture 10 oameni. In 5 zile pe saptamina..... Si aveau un CBR 125.

Banuiesc ca la voi e tot ceva mai ieftin daca nu chiar foarte ieftin.

Deci isi pot permite sa mai repare cite ceva, ca doar nu ai cazut la 100 km/h si l-ai facut varza.

 

In concluzie NU E NORMAL SA PLATESTI.

 

Cu toate acestea ar fi bine sa nu mai cazi. :bounce:

 

Numai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NU esti obligat sa platesti avariile. Daca avariile motocilcetei costa mai mult decat scolala de soferi inscriete in alta parte, altfel poti sa te tiganesti cu el sa negociezi si sa-i dai mai putin. Incearca sa nu mai cazi..Bafta... :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NU esti obligat sa platesti avariile. Daca avariile motocilcetei costa mai mult decat scolala de soferi inscriete in alta parte, altfel poti sa te tiganesti cu el sa negociezi si sa-i dai mai putin. Incearca sa nu mai cazi..Bafta... :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NU esti obligat sa platesti avariile. Daca avariile motocilcetei costa mai mult decat scolala de soferi inscriete in alta parte, altfel poti sa te tiganesti cu el sa negociezi si sa-i dai mai putin. Incearca sa nu mai cazi..Bafta... :bounce:

 

sorry pt messajele repetate..a luat-o razana motociclsimul

Editat de RaduSPR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca trebuie sa citesti contractul de scoala cu atentie. Oricum, chiar daca exista clauza in contractul de scolarizare conform careia ai stricat/platesti, procedura e destul de greoaie. Trebuie sa te dea in judecata, sa probeze cu martori ca ai cazut cu acea motocicleta, ca pagubele a fost cauzate din cazatura ta si nu a altor 50 de elevi care au cazut, inaintea ta, cu aceeasi motocicleta, samd. E cam aceeasi procedura pe care o suferim noi daca ne loveste un sofer fara RCA in trafic, din vina lui; presupunand ca au rezultat numai pagube materiale. Cat despre lasatul de motociclism, eu cred ca esti doar putin speriata si, inconstient, cauti un motiv plauzibil pt. a renunta. Complet aiurea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am inceput de curand scoala pentru A si toate bune si frumoase, pana la prima cazatura. Am scapat mana in acceleratie si am pierdut controlul motocicletei. Din fericire nu am patit nimic , din nefericire motorul necesita cateva reparatii pe care le banuiesc eu a fi destul de costisitoare. Inainte sa ies in poligon instructorul m-a informat ca in cazul in cazaturilor, contravaloarea reparatiilor imi revin. Vreau sa va intreb si pe voi daca stiti careva care e procedura legala intr-un astfel de caz si daca intr-adevar responsabilitatea avarierii motorului imi apartine in totalitate... :bounce: In cazul asta daca mai cad de cateva ori ma costa scoala cat motorul :laugh: si ma gandesc serios daca sa mai continui sau nu. Merci

 

Ai scapat mana in gaz exact ca un pustan fara experienta pe motocicleta... e ok ca ai patit asta pe poligon insa... tot cu mana ta ai facut-o... personal consider corect sa platesti tu... nu mai vine vorba ca are casco sau nu... nu esti in masina sa te salveze instructorul... ai facut-o cu mana ta... ai gresit, ai platit... cel mai bun lucru care ti se poate spune acum e: "incearca sa nu mai cazi"... daca nu reusesti, lasa-te...

 

p.s.: cazaturile in timpul scolii sunt chiar indicate, insa nu in acest fel... sa o scapi de pe cric, sa cazi la viteza mica, etc, sunt obisnuinte... dar scapatul mainii in gaz NICIODATA...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am trantit motoretele alea in scoala de le-au luat dracii si nu mi-a cerut nimeni niciun ban. Aveau crashpad-uri sanatoase :laugh:

Cand ma imprastiam instructorii ma intrebau daca sunt ok, nici macar nu stateau sa se uite la motoreta. Ma suiam la loc pe ea si-i dadeam mai departe :bounce:

 

Nu mi se pare normal sa iti ceara bani pentru asta. Este un risc pe care ei trebuie sa si-l asume.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai scapat mana in gaz exact ca un pustan fara experienta pe motocicleta... e ok ca ai patit asta pe poligon insa... tot cu mana ta ai facut-o... personal consider corect sa platesti tu... nu mai vine vorba ca are casco sau nu... nu esti in masina sa te salveze instructorul... ai facut-o cu mana ta... ai gresit, ai platit... cel mai bun lucru care ti se poate spune acum e: "incearca sa nu mai cazi"... daca nu reusesti, lasa-te...

 

p.s.: cazaturile in timpul scolii sunt chiar indicate, insa nu in acest fel... sa o scapi de pe cric, sa cazi la viteza mica, etc, sunt obisnuinte... dar scapatul mainii in gaz NICIODATA...

 

 

Ce teorie ai tu. . .pfff, uite unde era Mr. Perfect care nu a scapat mana in gaz niciodata. Ma leshi cu teoriile tale. . .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu te lasa de scoala.

 

Nu mai stiu care i-a zis sa merga la bicicleta, dar a fost magar. :bounce:

 

E normal sa cazi, e natural. Motoreta nu-i facuta sa stea singura ca masina in parcare. Asta e. De asta te-ai dus la scoala, sa inveti sa-ti tii echilibrul.

 

Nu-i da nici un ban instructorului. Nu te supara, dar banii pentru scoala la ce sunt? Nu sa-ti asigure pregatirea, locul si echipamentul? Pe principiul asta de ce nu te cheama sa mai schimbi un ulei, sa mai dai o pompa la cauciucuri?

 

Chiar si daca au prevazuta chestia asta in contract tot abuz e. De asta e bine sa-l citesti pe tot.

 

Ce scoala e?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NU plati! Din cate stiu, e obligatia lor sa plateasca daunele, dar te poti informa foarte usor. Ti-a scapat mana in gaz in poligon, in timp ce invatai, asa ca nu e un capat de tara, trebuia ca "ei" sa fie atenti sa nu se intample asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce teorie ai tu. . .pfff, uite unde era Mr. Perfect care nu a scapat mana in gaz niciodata. Ma leshi cu teoriile tale. . .

 

Reisere, treci inapoi pe Serres... ai uitat ce pdv "obiectiv" aveai cu fata din Q7?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am inceput de curand scoala pentru A si toate bune si frumoase, pana la prima cazatura. Am scapat mana in acceleratie si am pierdut controlul motocicletei. Din fericire nu am patit nimic , din nefericire motorul necesita cateva reparatii pe care le banuiesc eu a fi destul de costisitoare. Inainte sa ies in poligon instructorul m-a informat ca in cazul in cazaturilor, contravaloarea reparatiilor imi revin. Vreau sa va intreb si pe voi daca stiti careva care e procedura legala intr-un astfel de caz si daca intr-adevar responsabilitatea avarierii motorului imi apartine in totalitate... :bounce: In cazul asta daca mai cad de cateva ori ma costa scoala cat motorul :laugh: si ma gandesc serios daca sa mai continui sau nu. Merci

 

 

nu stiu cum sunt contractele de scoalrizare, dar daca nu iti convenea trebuia sa te duci la alta scoala..

poate nu e scris in contract, dar intructorul a spus ceva, tu ai aprobat, cand te-ai suit pe motor, restul tine de onoarea fiecaruia dintre noi...

eu in cazul de fata as fi suportat costurile.. omul m-a informat, chiar fara sa semnez, eu am aprobat si am cazut.. platesc DACA asa am convenit cu el .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am trantit motoretele alea in scoala de le-au luat dracii si nu mi-a cerut nimeni niciun ban.

 

si acu de ce dezmembrezi mobra aia?

 

on top: este treaba lor sa-si repare cazanele, daca nu sunt in stare sa vada/observe pe mana cui le dau, oricum, daca faci scandal in poligon, multi purici nu mai faci p'acolo.. :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu mi-am luat permisul de 3 saptamani si in timpul scolii am dat cu motorul de pamant de 2 ori. La mine nici nu a fost vorba sa platesc ceva la reparatii. Fii rea!!! Nu-l lasa sa faca ce vrea cu tine!!!

Bafta la examen!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...