Sari la conținut

Ce Sa Aleg?dintre Urmatoarele Comuniste......


Mike06
 Share

Postări Recomandate

Salutare!!!vreau sa imi cumpar ceva nou dar nu stiu ce.....as avea de ales dintre urmatoarele:

-MZ ETZ 251

-Voshod 3M-01

-Minsk 125

am 3 mobre ,,,nipra am vandut-o si zundapp-ul la fel!

vrau o motociclieta pentru fiabila care sa meara si pe drum de tara si pe european,,,vreau o viteza de croaziera de 80 km/h max ,,,sa se gaseasca piese ptr ele sisa nu repar toata ziua la ele!sa nu fie nevoie sa fac *improvizatii*.

NU VREAU MOTO DE TRAS PE EA CA HANDICAPATUL pentru ca am mobrele pe care imi descarc nervii de fiecare data cand imi vine!

ce imi recomandati????SUNT 100% indecis!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 94
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salutare!!!vreau sa imi cumpar ceva nou dar nu stiu ce.....as avea de ales dintre urmatoarele:

-MZ ETZ 251

-Voshod 3M-01

-Minsk 125

am 3 mobre ,,,nipra am vandut-o si zundapp-ul la fel!

vrau o motociclieta pentru fiabila care sa meara si pe drum de tara si pe european,,,vreau o viteza de croaziera de 80 km/h max ,,,sa se gaseasca piese ptr ele sisa nu repar toata ziua la ele!sa nu fie nevoie sa fac *improvizatii*.

NU VREAU MOTO DE TRAS PE EA CA HANDICAPATUL pentru ca am mobrele pe care imi descarc nervii de fiecare data cand imi vine!

ce imi recomandati????SUNT 100% indecis!

 

daca vrei o viteza de croaziera de 80km/ora, voshodul este solutia! este fiabil si nu o sa ai probleme cu el! nu te astepta la aceeasi viteza daca iti bate si vantul din fata! :cheers:

parerea mea! :rolleyes:

am mers si cu un minsk 125(care era foarte bine pastrat, ingrijit) si chiar mi-a placut! insa nu este mai puternic dacat voshodul(diferenta de capacitate isi spune cuvantul)!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!!!vreau sa imi cumpar ......................................SUNT 100% indecis!

Parerea mea: ...daca ai dat nipra ca nu te-a satsfacut, laso balta(se pare ca nu stai bine la mecanica)! :cheers: Vrei moto comunista sa nu repari, sa nu improvizezi :laugh: ?? Nu gasesti d-le! Daca nu sti mecanica sa poti face reparatii bune, ia-ti japoneza noua si nu te doare capul!

:lol: Nu-l vrei pe al meu? 500 euro

Din pacate esti prea departe, a-s fi venit sa-ti vad motorul(in pza arata bine), mai stateam de vorba, daca mai lasi la pret, pretul ar fi corect! A-s lua un 2T sa am la ce surubarii, pt satisfactia lui @pedros. Stau pe ganduri intre motorul tau si o planeta(la care gasesti piese schimb). Mai v-bim, subiectul ramane deschis! :rolleyes:

Editat de cristi 57
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oamenilor.....am avut toata viata mobra si nipra.....ce-i drept la mobra nu a fost nevoie sa improvizez pentru ca se GASEAU PIESE!! in schimb la Nipru mai greu!! nipra mea mergea foarte bine!!!! dar am dat-o unui pusti ca sa aiba ce face! oricum am desfacut motoare FARA NUMAR!! si ma tineau muuult si bine in regimul de lucru al meu!

atuncea TRAGEAM DE ELE NE NUMAI STIAU CUM LE CHEAMA!!

si asta este am dat niprul (partial imi pare rau!!!)dar vreau acum sa imi iau altceva la care NU TREBUIE SA LUCREZ MAI MULT!!!! nu am zis ca nu trebuie sa nu ma ating de el!!!un set de segmenti un pinion un rulment un piston un cilindru o chiuolasa un carburator un ambielaj un ambreaj DAR NU UN MOTOR INTREG!!!!

acum mi-a venit mintea la cap si merg cum trebe sa merg cu ele!nu trag de ele si am grije ....barem atunci stiam BA TRAG DE EA TOATA ZIUA PANA CRAPA!!! crapa pun altu!logica de copil mic !

deci sa revenim.....Judas ..n-am ce zice arata fain!! dar sa ma decid ,,,,vezi cum este unul zice voshod unul zice mz unul minsk deci sa vad!SINCER ma gandesc la voshod dar trebe sa gasesc unul!!ar piese se gasesc???si cand zic piese,,piese de origine ..nu MADE IN TARG!!

Editat de Mihai_Mobra
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oamenilor.....am avut toata viata mobra si nipra.....ce-i drept la mobra nu a fost nevoie sa improvizez pentru ca se GASEAU PIESE!! in schimb la Nipru mai greu!! nipra mea mergea foarte bine!!!! dar am dat-o unui pusti ca sa aiba ce face! oricum am desfacut motoare FARA NUMAR!! si ma tineau muuult si bine in regimul de lucru al meu!

atuncea TRAGEAM DE ELE NE NUMAI STIAU CUM LE CHEAMA!!

si asta este am dat niprul (partial imi pare rau!!!)dar vreau acum sa imi iau altceva la care NU TREBUIE SA LUCREZ MAI MULT!!!! nu am zis ca nu trebuie sa nu ma ating de el!!!un set de segmenti un pinion un rulment un piston un cilindru o chiuolasa un carburator un ambielaj un ambreaj DAR NU UN MOTOR INTREG!!!!

acum mi-a venit mintea la cap si merg cum trebe sa merg cu ele!nu trag de ele si am grije ....barem atunci stiam BA TRAG DE EA TOATA ZIUA PANA CRAPA!!! crapa pun altu!logica de copil mic !

deci sa revenim.....Judas ..n-am ce zice arata fain!! dar sa ma decid ,,,,vezi cum este unul zice voshod unul zice mz unul minsk deci sa vad!SINCER ma gandesc la voshod dar trebe sa gasesc unul!!ar piese se gasesc???si cand zic piese,,piese de origine ..nu MADE IN TARG!!

:laugh: Pai eu de cand il am la mine {1,5 ani} am schimbat segmentii, boltul ,rola de sus de la biela, ulei de cutie si cam atat.Ce-i drept, noi avem relatii peste granita pt. piese, daca strict necesar...Ultimul pret ar fi 450 euro, ca am mare nevoie de bani.ETZ pt. mine gasesc si la anul oricand si nu ma intere in ce stare., pt ca mi-l fac oricum, dar acum am nevoie de bani.E pe numele meu si asigurarea si verificare sunt valabile pana in 2009. :rolleyes:

 

 

:lol: Pai eu de cand il am la mine {1,5 ani} am schimbat segmentii, boltul ,rola de sus de la biela, ulei de cutie si cam atat.Ce-i drept, noi avem relatii peste granita pt. piese, daca strict necesar...Ultimul pret ar fi 450 euro, ca am mare nevoie de bani.ETZ pt. mine gasesc si la anul oricand si nu ma intere in ce stare., pt ca mi-l fac oricum, dar acum am nevoie de bani.E pe numele meu si asigurarea si verificare sunt valabile pana in 2009. :cheers: ES 175 SCADE LA 400 EURO, ACUM LA NEVOIE...actele-s in reguala,...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce inseamna voshod cu muzicuta???

nu man,....vreau o motocicleta care sa ma tina(cu schimburile de rigoare normal)nu de tras de mers de placere!

si de aceea imi iau VOSHOD!!! imi place aspectul si motorul ce capacitate are??300 cc??ca nu stiu

ce pret are un Voshod in stare buna?

mz am un ES 250 si imi mere bine

numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!!!vreau sa imi cumpar ceva nou dar nu stiu ce.....as avea de ales dintre urmatoarele:

-MZ ETZ 251

-Voshod 3M-01

-Minsk 125

am 3 mobre ,,,nipra am vandut-o si zundapp-ul la fel!

vrau o motociclieta pentru fiabila care sa meara si pe drum de tara si pe european,,,vreau o viteza de croaziera de 80 km/h max ,,,sa se gaseasca piese ptr ele sisa nu repar toata ziua la ele!sa nu fie nevoie sa fac *improvizatii*.

NU VREAU MOTO DE TRAS PE EA CA HANDICAPATUL pentru ca am mobrele pe care imi descarc nervii de fiecare data cand imi vine!

ce imi recomandati????SUNT 100% indecis!

 

MINSK 125!

 

Nu platina, nu baterie, consum mic, prinde vreo 110km/h...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

JAWA are bolile ei.........e zgommotoasa dar fuge!!!

Dam si minskul e tare!!dar ce aprindere are??

voshodul de 175 care-i mai bun cel in 2 cilndri sau cel intr-unul??

 

jawa 350 nu-ti place ? merge 90-100 relax.

 

mariane...eu nu vreau viteza....nu ,vreau comfort si max 80 kmh in mare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici Voshod si nici Minsk nu se compara cu ETZ-ul.Si daca nu tragi de el sa il rupi te tine.

Corect, dar ETZ-ul este mai scump din tuate punctele de vedere....iar ca aspect tot rusul este mai frumos (parerea mea :blink: )

PS.muzicuta este o valvula la admisie iar motoarele cu asa ceva sint mai reusite :grinbandit:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dragi prieteni - MZ rules (inter com)hai sa nu o mai ardem aiurea(ES>ij/k/ural/jawa,250/251>jaw350/nipr/ij planet).

 

Dintre toate commm este cea mai echilibrata si fiabila si vorbesc din propria mea experienta(faci set o data la 2 ani si in rest boieresti). Cand vorbesc de fiabilitate ma refer la moto in ansamblu nu doar la set sau alt reper. Cat am avut MZ nu m-a durut capu sau sa am indoieli existentiale daca ajung undeva sau nu. Voshodelu e si el bun dar e prea aurolac - urat si mic si ghebos si fara frane si piese de 2 lei.

 

Combinatia cea mai buna este un 250 cu aprindere de 251 daca s-o mai gasi separat.

 

Bafta la cautat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Terente
ia minsk ca e simplu de reparat , piese ieftine si gasesti fara probleme tot ce vrei

 

Cam asta spune totul despre minsk.Da, e bun sa te ca.ci in el!Cred ca este singura comunista care o urasc!

Decat minsk, mai bine mobra, clar.

 

 

 

 

 

Mihai, iti recomand cu caldura etz-ul, nu se compara cu absolut nici o comunista amintita de colegii nostri.Voshodul e deja moara de apa, daca ma intelegi.

Pe locul doi, trec es-ul, iar pe al treilea un ij planeta 5.

Daca vrei si putina aventura, ia-ti un niprul, dar la ala se gaseste mai mereu cate ceva de mestereala.Dar atentie mare de unde si in ce stare e.Nu-ti recomand unul ciopartit, modificat, etc, nu!

 

Sa ne zici si noua ce ai ales.Sanatate maxima! :grinbandit:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.....................putina aventura, ia-ti un niprul, dar la ala .............

Aentura! :) Atentie d-lor! nipru este un motor barbatesc, pt barbati adevarati, nu pt pusti :grinbandit: de acest lucru m-am convins anul acesta la 7 Scari, acolo am vazut cu ochii mei persoanele care le calareau, oameni care au facut sute de km, pe care-i gasiti aici pe forum si care nu vor renunta niciodata la un boxer.

Greseala d-le Terente! nipru nu-i aventura :blink: ..ofera motociclistului ceva ce nu vei simti niciodata pe alt motor comunist atunci cand esti pe sosea, serpentine, sau ori ce tip de drum: FORTA

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce imi recomandati????SUNT 100% indecis!

adevarul e ca tot ceea ce vei vrea vei lua, si asta e chiar ok. parerile celorlalti sunt de regula doar pt. a-ti confirma/infirma parerea ta (chiar indecis fiind, ea tot exista).

eu de ex. acum zic ca mi-ar fi placut sa fie cineva sa ma convinga sa imi iau ural retro solo in loc de solo clasic. era cu 2000 si ceva de euro mai mult, dar dupa ce l-am vazut in realitate :grinbandit: ... e o bijuterie.

 

dar asa, ca sa contotrizezi inca o opinie: etz.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vad ca parerile sunt impartite!!!uni zic mz alti minsk altii voshod!

voshodul la aspect imi place cel mai mult,,,,,la motor nic nu l-am auzit!

mz-ul am asa ceva un ES de 250 si nici nu am facut nimic la el!(dar nici nu am mers mult cu el ce-i drept!!)

Minskul este frumos la aspect dar este slab la putere!

deci sa ma lamuresc despre voshod!!este de 175cc,,,care este mai bun cel cu o sg evacuare sau cel cu 2??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vad ca parerile sunt impartite!!!uni zic mz alti minsk altii voshod!

voshodul la aspect imi place cel mai mult,,,,,la motor nic nu l-am auzit!

mz-ul am asa ceva un ES de 250 si nici nu am facut nimic la el!(dar nici nu am mers mult cu el ce-i drept!!)

Minskul este frumos la aspect dar este slab la putere!

deci sa ma lamuresc despre voshod!!este de 175cc,,,care este mai bun cel cu o sg evacuare sau cel cu 2??

frate daca vrei comunista ascultal pe domnu judas .etz u i cel mai bun parerea mea dintre comuniste .parerea mea .am avut .ai viteza .ai demaraj .ai putere .in limita lui bineinteles .design placut ,frana disc fata altceva ce mai vrei .si eu vreau sa vand ij planeta 5 pentru ami lua etz .numa bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...