Sari la conținut

Poze Cu Supermoto


sil3nt_control
 Share

Postări Recomandate

e vb de presiune pistonul lucreaza cu o anumita vascozitate...conductele fiind mult mai inguste si asa se face presiunem ai mare si asa franeaza mai bine pus ca rezista la presiuni mai mari fiind metalice

 

Tu contrazici legea lui Bernoulli (Daca ai conducta de diametru mic, vei avea presiune mai mare in pompa si presiune mai mica in cilindrii receptori. Si asta doar la inceput cand apesi maneta, dupa care se egalizeaza presiunile. Si oricum efectul asta e neglijabil). Nu intru in detalii ca tu nu cunosti nici principiile fundamentale ale hidraulicii.

DubluEfect a dat un sfat foarte bun si ai sarit tu repede sa-l contrazici,geniule Ia diploma de bac, si fumeaz-o. :P

 

Cum lucreaza pistonul cu vascozitatea? :crack: :lol: :D :crack:

 

....

iar presiunea este aceeasi in orice punct al instalatiei de franare conform nu stiu carei legi fizice. destul de clar?(cineva sa ma ajute cu legea ca sa nu ma injure lumea).

.....

 

Legea lui Pascal (When a force is applied to a fluid which cannot be compressed, the area in question is the combined total of all points of contact between any two molecules of this fluid. And that area of contact is equal between any two molecules within the fluid. Therefore, by the formula you simply see that the pressure is the same by the same force being applied to the same size area at any point. Because this fluid, by the sheer nature of fluid will accept the applied force this consistently and evenly throughout its entire volume, the resulting PRESSURE will be EQUAL at any point because it has the same FORCE being divided over the same AREA)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 575
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Tu contrazici legea lui Bernoulli (Daca ai conducta de diametru mic, vei avea presiune mai mare in pompa si presiune mai mica in cilindrii receptori. Si asta doar la inceput cand apesi maneta, dupa care se egalizeaza presiunile. Si oricum efectul asta e neglijabil). Nu intru in detalii ca tu nu cunosti nici principiile fundamentale ale hidraulicii.

DubluEfect a dat un sfat foarte bun si ai sarit tu repede sa-l contrazici,geniule Ia diploma de bac, si fumeaz-o. :eek:

 

Cum lucreaza pistonul cu vascozitatea? :yikes: :yikes: :blink: :kiss:

 

 

 

Legea lui Pascal (When a force is applied to a fluid which cannot be compressed, the area in question is the combined total of all points of contact between any two molecules of this fluid. And that area of contact is equal between any two molecules within the fluid. Therefore, by the formula you simply see that the pressure is the same by the same force being applied to the same size area at any point. Because this fluid, by the sheer nature of fluid will accept the applied force this consistently and evenly throughout its entire volume, the resulting PRESSURE will be EQUAL at any point because it has the same FORCE being divided over the same AREA)

ok domnu "geniu" deci o conducta de frana metalica mult mai ingusta este fabricata asa doar din motive de economie de material si are aceleasi performante cu cea de fabrica GOT IT oricum nu cred ca voi ramane fara frane daca folosesc lichidul de frana care ma obliga producatorul sa il folosesc pt acel piston!

 

ma bucur ca lumea a mai inceput sa puna poze ...mai asteptam poze!

Editat de CrashTestPilot
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

prestige = merge mai bine in wheelie....

 

glumeam doar! :yikes: faine poze... si imi place violetul acesta de pe KTM :yikes:

 

nu e violet, e albastru dar telefonu lasa de dorit :kiss:

 

poze din nemtzia..

post-42998-1232389108_thumb.jpg

post-42998-1232389134_thumb.jpg

Editat de AR 88 ROL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

azi am fost pe timisoara si m-am distat putin cu niste prieteni (m-am bucurat si eu de asfaltul uscat, desi e cam frig afara....eu nu prea am simtit nu stiu de ce :laugh: .) post-20515-1233504751_thumb.jpg post-20515-1233504757_thumb.jpg post-20515-1233504761_thumb.jpg post-20515-1233504766_thumb.jpg post-20515-1233504771_thumb.jpg

 

 

a fost ff tare...abia astept sa ne mai ducem ...astept si alti doritori :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

maaa, tu esti nebun :laugh:)) fara o izmana pe tine

si io am iesit azi, si tot am simtit frigu cu tot cu tzitzonodragi :laugh:) si imbracat bine

chiar mi`a placut vremea de azi..vreo 5-8 grade, ideal a fost

dar totusi asteptam vara...

 

bafta si asfalt uscat sa avem in continuare..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

maaa, tu esti nebun :laugh:)) fara o izmana pe tine

si io am iesit azi, si tot am simtit frigu cu tot cu tzitzonodragi :laugh:) si imbracat bine

chiar mi`a placut vremea de azi..vreo 5-8 grade, ideal a fost

dar totusi asteptam vara...

 

bafta si asfalt uscat sa avem in continuare..

 

 

 

fac si eu ce apuc sa pastrez topicul caldut :wink:) ma sacrific si eu ce vrei sa faci asta e :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fac si eu ce apuc sa pastrez topicul caldut :laugh:) ma sacrific si eu ce vrei sa faci asta e :wink:

 

dap ai dreptate :laugh:

tre sa aduc si io gasca sa facem cateva poze acu cand vine caldura :lol:

cateva poze de prin toamna, in jurul aradului..

post-42998-1233523874_thumb.jpg

post-42998-1233523896_thumb.jpg

post-42998-1233523922_thumb.jpg

post-42998-1233523936_thumb.jpg

post-42998-1233523954_thumb.jpg

post-42998-1233523969_thumb.jpg

post-42998-1233523985_thumb.jpg

post-42998-1233524180_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fac si eu ce apuc sa pastrez topicul caldut :laugh:) ma sacrific si eu ce vrei sa faci asta e :wink:

 

 

da pe bune.... fara o izmana izolatie termica nimic?

 

 

dar asta e cateodata.... uiti de frig cand vine vb de putin FUN! :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

azi am fost pe timisoara si m-am distat putin cu niste prieteni (m-am bucurat si eu de asfaltul uscat, desi e cam frig afara....eu nu prea am simtit nu stiu de ce :laugh: .) post-20515-1233504751_thumb.jpg post-20515-1233504757_thumb.jpg post-20515-1233504761_thumb.jpg post-20515-1233504766_thumb.jpg post-20515-1233504771_thumb.jpg

 

 

a fost ff tare...abia astept sa ne mai ducem ...astept si alti doritori :wink:

 

Iti plac ba pozele facute de mine aaa :laugh:,sa vina Adi cu aparatu' lui ca asta nu le face asa bine!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dap ai dreptate :blink:

tre sa aduc si io gasca sa facem cateva poze acu cand vine caldura :)

cateva poze de prin toamna, in jurul aradului..

 

 

saracu baiat cu yamaha e singur impotriva la o cireada de ktm :blink:)

 

Pozele au vre-o 2 ani si sunt facute pe Amkart.

 

 

frumoase wr0urile alea ale cui sunt? mai exista prin ro? :D

 

Frumoasa Yamaha! :crack:

 

 

care dintre ele? :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...