Sari la conținut

Seara Blestemata


CrisLuca
 Share

Postări Recomandate

Rahaturile alea de refugii de pe timisoara ,cine masa a proiectat asemenea cacaturi care apar brusc in banda de circulatie ,te pot surprinde extrem de usor daca ai masina in fata si mai ales daca e una mare care acopera tot ,era sa mi-o fur de mai multe ori in acelasi mod si cu masina si cu motoru pe acolo cu toate ca mai trecusem prin zona dar nu des, asa ca uitam mereu de ele si cind brusc masina din fata mea vira dreapta sa acoleasca porcaria,hop aparea ditamai refugiul la 2 m in fata,cineva mai devreme a facut o schema buna a porcariei de acolo.Baiatul a murit nevinovat din cauza unor proiectanti timpiti si a unor directori timpiti care au semnat si platit pentru executia unor asemenea aberatii de refugii.Daca nu stii zona risti sa patesti la fel oricit de incet si prudent ai merge.Sunt sigur ca nu avea mare viteza,motorul respectiv e micut si nu alearga ,accelereaza mai greu si e ultra safe pentru incepatori,accidente mortale cu asa ceva sunt ff rare. RIP si mare pacat ca era foarte tanar...

 

 

 

nu "te" cititsem...exact asta mi s-a intamplat si mie. si nu o data si stiu zona . CAPCANA

 

 

pot sa spun ca pt mine e putin ciudat.. drum drept , luminat , sincer nu inteleg. cica mai erau 2 motociclisti cu el care au fugit. felicitari. daca v-ati revenit va rog sa povestiti ce sa intamplat acolo , mie greu sa cred ca sa dus direct in refugiu.

 

 

 

luminaaaat?

drept?

 

 

du-te si da o tura pe seara pe acolo....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 163
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Am citit posturile de-aici... am vauzt si ce s-a zis mai sus de un raport/concluzie a politiei.

Si intreb acum... poate da cineva in judecata primaria, executantul, proiectantul bordurilor, refugilor, administratia drumurilor, etc, fara sa se arunce pisica dintr-o curte-ntralta aiurea din cauza legilor de (cuvant urat), si sa fie cineva chiar TRAS la raspundere cu o pedeapsa cu privare de liberate, CU EXECUTARE?! (vise frumoase in Ro - ? ) ?!? Ar avea sansa de a nu stanga ancheta, aiurea, cum mereu se intampla in cazuri si cazuri?

 

Imi pare sincer rau, e STUPID de-a dreptul accidentul. :unsure:

 

(tot incerc sa-mi dau seama daca l-am cunoscut vreodata sau nu, ca si eu mergeam intr-o vreme foarte des prin Jack).

 

Odihneasca-se in pace...

Editat de Lt. Navarro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in tara asta???????

 

 

aici cand un motociclist cade intr-o groapa e acuzat de viteza excesiva (vezi cazul pasajul muncii)

shinu era sa fie decapitat de un cablu, care cazuse peste sosea, acum cateva saptamani . nu reuseste sa afle nici acum in a cui "parohie" era cablul si cine raspunde de el.

alt exemplu

locuiesc in dr taberei din 1972. la trecerea de pietoni de la dr taberei 34, actuala lasermed au fost zeci de accidente. semaforizarea acelei treceri s-a facut 30 de ani mai tarziu. treizeci.....

spunea , parca laur balaur ca acolo e luminat...da? eu fac sport la gymul de la plaza si vin seara pe acolo de 5 ori /sapt. adesea folosesc faza lunga...ca e bezna ca pe camp, mai ales ca pe dreapta nu sunt blocuri sau magazine sa mai lumineze.

orasul asta e mizerabil...ca tot vb de dr taberei.... de cand au OPTIMIZAT intersectia razoare au facut praf iesirea din cartier. poate ca ar tb ca toti cei care locuim sa ii dam in judecata pe cei care au conceput planul. era mai functionala inainte vreme, asa nesistematizata

 

regrete pentru tanarul sacrificat ...

 

solutii?

aici ar tb sa actioneze organizatiile de tip moto, auto etc...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am citit posturile de-aici... am vauzt si ce s-a zis mai sus de un raport/concluzie a politiei.

Si intreb acum... poate da cineva in judecata primaria, executantul, proiectantul bordurilor, refugilor, administratia drumurilor, etc, fara sa se arunce pisica dintr-o curte-ntralta aiurea din cauza legilor de (cuvant urat), si sa fie cineva chiar TRAS la raspundere cu o pedeapsa cu privare de liberate, CU EXECUTARE?! (vise frumoase in Ro - ? ) ?!? Ar avea sansa de a nu stanga ancheta, aiurea, cum mereu se intampla in cazuri si cazuri?

 

Imi pare sincer rau, e STUPID de-a dreptul accidentul. :unsure:

 

(tot incerc sa-mi dau seama daca l-am cunoscut vreodata sau nu, ca si eu mergeam intr-o vreme foarte des prin Jack).

 

Odihneasca-se in pace...

 

Da se poate da in judecata numai ca n va fi nimeni tras la raspundere penal. Cel mult o amenda modica pentru proiectant, executant sau beneficiar. Si asta in cel mai bun caz. Pentru a face valva trebuie implicata media, dar alora daca nu le dai ceva interesant (explozii, violuri, etc) nu te baga in sema.

Moarte provocata de nepasarea unor jegosi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da se poate da in judecata numai ca n va fi nimeni tras la raspundere penal. Cel mult o amenda modica pentru proiectant, executant sau beneficiar. Si asta in cel mai bun caz. Pentru a face valva trebuie implicata media, dar alora daca nu le dai ceva interesant (explozii, violuri, etc) nu te baga in sema.

Moarte provocata de nepasarea unor jegosi.

 

 

parerea mea e ca ar trebuii organizat un mars de protest putin mai "violent" ca sa zic asa...

 

sa mergem in fata la primarie/politie/guvern si sa le bagam degetul in ochi ! poate asa or sa vada ca existam...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce se stie de inmormantare? cand se tine, la ce ora? avem voie cu motoare? se face ceva organizat pentru el? macar pe ultimul drum sa-l conducem pe doua roti, daca el nu a apucat sa se bucure de aceasta pasiune, periculoasa intr-o tara ca romania.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scriu aici in numele prietenei lui Andu , Diana. Va multumeste celor care sunteti alaturi de ea si de familia lui Andu in aceste momente grele.

Inmormantarea va avea loc MARTI LA ORA 14. LA CIMITIRUL STRAULESTI 2( IN BUCURESTII NOI).

Cine doreste sa vina este asteptat.

 

Imi pare incredibil de rau sa postez intr-un asemenea topic si imi pare si mai rau pentru prietena lui care este o fetita scumpica tare si care sufera enorm acum .

 

R.I.P :unsure:

 

 

ce se stie de inmormantare? cand se tine, la ce ora? avem voie cu motoare? se face ceva organizat pentru el? macar pe ultimul drum sa-l conducem pe doua roti, daca el nu a apucat sa se bucure de aceasta pasiune, periculoasa intr-o tara ca romania.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

R I P :unsure: !(cel de langa tipa).am crezut ca fiind posesor de chopper(classic),asa ceva nu se poate intampla...m-am inselat.Dumnezeu stie ce s-a intamplat acolo!pacat,mare pacat!

post-12367-1223898422_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai ai fost cam prezent la cam toti mortii in ultima saptamana ...

 

pe strada sau pe topic? pe strada am fost decat la virtutii pt ca ma sunat un prieten si m-am dus sa vad , si be baiatul de pe timisoara il cunosc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma intreb de ce exista curbele ... adica ar trebui sa ii dam in judecata pe astia de la drumuri si asa ca au facut sosea cu curbe si nu dreapta ... pentru ca atunci cand ne uitam dupa o pitzipoanca sau un bmw, numai intram in curba si intram in pom , ce sa iti povestesc !

 

Eu am trecut de o mie de ori pe acolo si doar daca mergi cu ochii inchisi ai sanse sa intrii in orice refugiu de pe bd timisoara.

 

Si pentru desteptii aia care se plang de ce mama naibi au pus astia barele alea la refugiu ... Pai ba, alea sunt puse acolo ca sa nu ii omorati voi pe oamenii nevinovati care asteapta linistiti tramvaiu !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma intreb de ce exista curbele ... adica ar trebui sa ii dam in judecata pe astia de la drumuri si asa ca au facut sosea cu curbe si nu dreapta ... pentru ca atunci cand ne uitam dupa o pitzipoanca sau un bmw, numai intram in curba si intram in pom , ce sa iti povestesc !

 

Eu am trecut de o mie de ori pe acolo si doar daca mergi cu ochii inchisi ai sanse sa intrii in orice refugiu de pe bd timisoara.

 

Si pentru desteptii aia care se plang de ce mama naibi au pus astia barele alea la refugiu ... Pai ba, alea sunt puse acolo ca sa nu ii omorati voi pe oamenii nevinovati care asteapta linistiti tramvaiu !

 

 

Poate ca nu era cazul sa critici acum...pe topicul asta! Cu totii stim importanta obstacolelor corect concepute si ,indiferent a cui a fost vina referitor la acest accident ,nu cred ca este nici momentul ,nici cazul sa dojenesti!

Editat de Miriam
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma intreb de ce exista curbele ... adica ar trebui sa ii dam in judecata pe astia de la drumuri si asa ca au facut sosea cu curbe si nu dreapta ... pentru ca atunci cand ne uitam dupa o pitzipoanca sau un bmw, numai intram in curba si intram in pom , ce sa iti povestesc !

 

Eu am trecut de o mie de ori pe acolo si doar daca mergi cu ochii inchisi ai sanse sa intrii in orice refugiu de pe bd timisoara.

 

Si pentru desteptii aia care se plang de ce mama naibi au pus astia barele alea la refugiu ... Pai ba, alea sunt puse acolo ca sa nu ii omorati voi pe oamenii nevinovati care asteapta linistiti tramvaiu !

 

Zmeule! :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma intreb de ce exista curbele ... adica ar trebui sa ii dam in judecata pe astia de la drumuri si asa ca au facut sosea cu curbe si nu dreapta ... pentru ca atunci cand ne uitam dupa o pitzipoanca sau un bmw, numai intram in curba si intram in pom , ce sa iti povestesc !

 

Eu am trecut de o mie de ori pe acolo si doar daca mergi cu ochii inchisi ai sanse sa intrii in orice refugiu de pe bd timisoara.

 

Si pentru desteptii aia care se plang de ce mama naibi au pus astia barele alea la refugiu ... Pai ba, alea sunt puse acolo ca sa nu ii omorati voi pe oamenii nevinovati care asteapta linistiti tramvaiu !

Omule, iti inteleg inversunarea, dar tehnologia progreseaza, lumea merge inainte, aia lovesc doi protoni in elvetia si noi nu suntem in stare sa rotunjim o teava la un capat?

Asta este doar pentru ca in conducere, cam peste tot in dom public, sunt oameni vechi, oameni care nu vor sa realizeze ca sunt depasiti, oameni care vor sa iasa la pensie de sus, ca e mai bine.

 

Asta e, strangem din buci si mergem mai departe. eu asta fac, pentru ca stiu ca in cativa ani, o sa se schimbe MULT, F MULT. Pentru ca noi, astia tineri, care ne-o luam acum peste bot, o sa stim cum e, si nu ne place.

 

Legat de accident, sunt sigur ca cei care se plimbau cu el au o vina. Nimeni, dar absolut nimeni nu pleaca daca e nevinovat. Si daca ar fi cazut un om oarecare pe strada opreau, dar acum au plecat. oare de ce? oare pentru ca din vina unuia el s-a infipt in bara de protectie?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

virgil, te crezi interesant?

 

Virgil?Uneori e interesant, acum a fortat un pic nota...sau s-a exprimat gresit/mai greu de inteles! :rock:

 

Forumul e al tuturor celor care impartasesc pasiunea pentru doua roti.

 

Daca recunosc ca uneori folosesc si eu refugiile alea, ar trebui sa-mi fie nitel rusine?

 

Hai, papapapa! :unsure:

Si aveti grija pe unde traversati cand nu sunteti pe mobra.... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

inmormantarea va avea loc maine in jurul orelor 13-14 la cimitirul Straulesti 2 de pe B-dul Bucurestii Noi

cezar132001 (10/13/2008 10:40:59 PM): plecarea va fi din cartierul Pajura [in apropiere de fostul complex comercial].

refuz sa ma enervez pt toti retarzii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Urat. Pacat.

 

Poate nu refugiul a fost cauza dar ar trebui facut ceva. Cu masina am fost surprins de ele de multe ori si vb de masina pt ca sofez de 12 ani. Intai cand se construiau, apoi cand au fost gata.

Dar cel mai nasol e cand, desi tu te-ai obisnuit cu ele, mergi pe banda 2, te apropii de refugiu, ai masina in dreapta si te astepti sa urmeze si ea banda catre drepta...dar nu: odata ca nu stie, nu vede marcajul, pe banda lui sunt parcate masini in dreptul refugiului... si o tine drept.

Ideea e ca mai mult cunoasterea traseului te scapa acolo si mai putin experienta propriu-zisa.

 

Asadar, cum bine zicea cineva, draga asociatie ce reprezinti motociclistii, fa sa nu fie in zadar: obtineti de la municipalitate colantarea/semnalizarea tuturor acestor obstacole, si intr-un colt acolo al colantului scrieti mic: Andu, sa stim cine le+a obtinut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:unsure:

 

mi s-a intamplat si mie cu masina sa fiu inghesuit de cei de pe banda 1 care nu tin drumul.

Porcariile alea de pe bd Timisoara sunt adevarate capcane. Sunt mult prea "din scurt". Puteau sa ingusteze si ei progresiv pe 100m, si puneau parapet ca pe autostrada, sa aluneci pe el - nu sa te agati in el. Niste retardati.

 

Cel care a afirmat ca viraga de 250 de foarte manevrabila, o mai fi mers pe alte motoare? E motorul pe care m-am chinuit cel mai mult sa-l tin pe trasa pe care o vroiam eu.

Eu sunt de parere ca in general chopperele sunt cele mai aiurea motoare dpdv al manevrabilitatii. Faptul ca sunt putine accidente nasoale cu astfel de motoare se datoreaza exclusiv celor care le conduc (care sunt oameni "safe", care stau in banca lor si compenseaza cu brio handicapul creat de un astfel de motor)

 

Pacat!

Editat de ZLI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...