Sari la conținut

Hai-hui Prin Europa


Postări Recomandate

Stati usor ca si maica-mea l-a cautat vreo 2 zile pe tarabe si nu l-a gasit....

 

Maestre... stai sa vezi in Timisoara... nimic frate, nicaieri...

Si de obicei cumpar reviste de la inmedio, care is cam cei mai mari pe aici... nimic, nici la astia...

 

In cele din urma, o gasesc la un chiosc de pe Bd. Gh. Lazar, cel de la intersectia cu Bd. Cetatii, daca mai sunt doritori care o cauta.

 

Povestea ta e super, chiar m-a impresionat. Am citit-o pe indelete la o cafea, in timp ce asteptam sa imi spele masina baietii de la spalatoria auto.

Cum e Blanoasa? Si-a revenit dupa "baitza" din strainatatzuri?

 

Numai bine si asfalt uscat!

 

R600.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 220
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Maestre... stai sa vezi in Timisoara... nimic frate, nicaieri...

Si de obicei cumpar reviste de la inmedio, care is cam cei mai mari pe aici... nimic, nici la astia...

 

In cele din urma, o gasesc la un chiosc de pe Bd. Gh. Lazar, cel de la intersectia cu Bd. Cetatii, daca mai sunt doritori care o cauta.

 

Povestea ta e super, chiar m-a impresionat. Am citit-o pe indelete la o cafea, in timp ce asteptam sa imi spele masina baietii de la spalatoria auto.

Cum e Blanoasa? Si-a revenit dupa "baitza" din strainatatzuri?

 

Numai bine si asfalt uscat!

 

R600.

 

Multzumesc de intrebare , Blanoasa a primit 2 coburi noi ca pe celelalte care au stat la murat a trebuit sa le cos cu sarma ca sa ajung cu ele acasa fara sa se imprastie pe drum. Din pacate trebuie sa inlocuiesc (iar) starterul care s-a cam busit de cand a trebuit sa invarta minute in sir ca sa evacueze apa din motor, nu se poate reconditiona in nici un fel dar nu-i bai prea mare ca am deja unul nou.

 

Ride safe !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi am citit povestea in format hard-copy, adica am cumparat revista si cum nu mai aveam rabdare pana acasa, am inceput sa o citesc cat am stat sa cumpar o pizza (m-am gandit ca nu voi avea rabdare si nici elan sa gatesc, asa ca varianta fast a fost foarte buna), am ras cu lacrimi cat au facut vecinii de pe bulevard o pizza pentru mine si am rezistat sa nu citesc si pe strada, nu de alta dar deja aveam toate mainile ocupate si nu puteam sa tin si revista deschisa :bounce:

Asa cum ii spuneam si lui Mihai (Bizoo_n) , ma bucur ca astfel de calatorii se intampla, ca astfel de oameni exista si ca ne/ ma inspira. Am ras in hohote citind aventurile europene ale maestrului Semaca, mi-a placut sfatul bunicii (parca o aud pe mamaia mea, si ea are texte din astea), si citind una-alta pe forum am realizat inca o data ca acesta este motivul pentru care imi doresc motocicleta, si tot cascand ochii pe aici se pare ca am si dat peste ea (sau ea peste mine).

Super-poveste, super-calatorie, fotografii care m-au lasat fara replica. Domnule, la mai mare si la cat mai multe astfel de calatorii!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca tot ai pomenit de o discutie cu bizoo_n, mi-aduc aminte ca acum cativa ani m-am intalnit cu el foarte intors pe dos si amandoi am ajuns la concluzia ca ceva nu e in regula: bun, avem motociclete , si dupa asta ? O frecam aiurea. Feelingul amandoura era ca uzam motoarele de pomana. Ceva, pe undeva, nu era corect in primul rand fata de noi insine si in al doilea rand fata de trotinetele pe care facusem un mare efort sa le luam. Cand faceam scoala pt A sub Podul Grant nici prin cap nu-mi trecea ca o sa ajung sa inspir pe un altul pentru simplul fapt ca recunosc: sunt varza, am in cap o parcare goala. Din fericire nu suntem toti la fel iar motivatiile sunt diferite. Poate am mai spus-o, oricum nu mai am rabdare sa recitesc tot topicul de la inceput dar daca mai mergea cineva cu mine probabil ca se imbolnavea de nervi. Eu atat mi-am dorit, sa merg pana obosesc, sa mananc, sa dorm, sa merg din nou pana obosesc, sa nu mai pot manca la fel de bine, sa nu mai pot dormi la fel de mult, sa merg din nou pana ma ia dracu, pana cand ce simt nu mai conteaza. Precum in cer asa si pe drum, sa nu se mai termine. Mi-ar fi placut tare mult sa fiu un maestru dar eu n-am vrut decat sa fug un pic de mine insumi. Din fericire nu mi-a fost dat mai mult decat puteam sa indur. Pentru toate celelalte lucruri exista Visa, intr-adevar. Mi-am dat seama ca degeaba imi fac planuri pe care nu le pot respecta, ceea ce urmeaza sa se intample e inevitabil. Ceea ce va urez si voua. Ride safe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Am citit povestea ta atunci cand am gasit-o pe forum. Am recitit-o cu voce tare si razand la fel de mult parintilor mei. Am recitit-o si a treia oara sotului meu.

Acum am luat si revista si am regasit-o cu aceeasi placere.

 

Nu mai stiu daca am apucat sa te felicit in paginile din urma, e foarte posibil sa fi ramas fara cuvinte. O fac acum si iti doresc sa mai ocazia sa ne incanti cu astfel de aventuri si cu stilul tau extraordinar de a le descrie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc tuturor. Si subscriu la vorba cuiva destept cum ca lucrurile din jurul nostru nu sunt asa cum sunt ci sunt dupa cum suntem. Iar daca e un indemn reusit pentru a scoate motorul din garaj ma bucur si mai mult.

Editat de Semaca
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Este unul din putinele topicuri pe care l-am citit cu atat de mult interes...

FELICITARI Semaca...super aventura, super curaj, super poze...

 

Bafta si la cat mai multe ture de genul!!!

 

RESPECT,

Razvan

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Felicitari!!!in special pt curaj,pt modul captivant de a povesti si pozele :X...sa mai faci calatorii de genul..de macar sa am ce citi.

 

 

Am ramas uimita si in acelasi timp fascinata...mi-a fugit si ultima picatura de somn gandindu-mala :"eu cand o sa fac asta??" :unsure:

 

daca toti motociclistii ar fi asa... :polite:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca toti motociclistii ar fi asa... :unsure:

 

Probabil ca ar fi raurile pline de motociclete...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Omule esti super tare. Oamenii talentati trebuie incurajati. Pacat ca te-ai nascut in tara asta. Daca te nasteai in alta parte te plateau ca sa faci asemenea aventuri sa devina reale.

Ma bucur totusi ca un roman egoist ce sunt ca te-ai nascut in Roamania si eu pot sa te citesc gratis.

 

Ai grija de tine pe acolo pe unde te poarta rotile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand am inceput sa citesc povestea ta eram la ora 02:00 AM la serviciu. O citeam incet parca sa pot savura fiecare cuvant, analizam in detaliu fiecare poza, incercam sa imi imaginez fiecare sentiment exprimat. Desi trebuia sa plec la 03:00 nu m-am putut dezlipi si am ramas pana la ora 17:00 (recitind unele pasaje).

 

Vreau sa te felicit pentru aventura traita, sunt sigur ca te simti bine de fiecare data cand te gandesti la partile ei, cele bune si cele rele. Eu am tot un XV535 si vreau sa cred ca un spirit aventurier asemanator. Povestea ta nu a putut decat sa ma inspire si sper ca anul viitor sa ajung la Barcelona (un oras pe care il recomand cu multa caldura) pe Tzumpilica mea. Asta pe langa excursia din primavara in Alpi a lui Vlad. ;)

 

Felicitari si mult asfalt uscat in continuare!

 

;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

interesant cum un topic poate sta viu un an fara sa se injure nimeni.

 

Chitzulane, eu acum pot sa-ti mai zic de vreo 10-15 bravo. Cam de atatea ori am recitit povestea de anul trecut de cand am vazut ce poti face. Asta fara sa mai numar vizionarea aproape zilnica a revistei care sta in tava de sus de pe biroul meu de pitziponc corporatist unde editia ta din NG Traveler, casca mea din cuier si ocazionalii motoristi cu bagajele facute care-mi trec pe sub geam imi amintesc sa plec mai repede acasa.

 

Imi place ca de fiecare data cand cineva descopera threadul lasa si un comentariu si imi atrage atentia si ma mai uit si eu la poze. De fiecare data ma trezesc stand inca o ora recitind povestile si luand pozele la puricat.

 

Multumim.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Daca adun toate comentariile la un loc si tot nu pot sa imi exprim suficient admiratia pentru aceasta poveste si aventura!

 

Si nici nu am destule cuvinte ca sa imi exprim recunostinta pentru faptul ca am primit permisiunea de a publica aceata istorisire pe blogul de care ma ocup, http://lumeamare.ro. Gasiti acolo astazi o introducere si primul episod. Am impartit-o in 14 episoade pe care le voi publica din doua in doua zile. Asa cum am scris si in introducere, sunt onorata!

 

Multumesc Semaca! :laugh:

 

Si te rog, daca vezi vreo neconcordanta sau daca gresesc ceva pe "drum" te rog sa ma tragi de maneca! :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O poveste ca o veste de drum pentru sufletele ratacite in negura citadina.

Noroc cu ''chitulanii'' astia ca vin si-ti mai trag cate o palma, atunci cand incepi sa nu mai vezi nimic obiectiv.

Sunt modest cand spun una, cred ca in cazul asta au fost zeci.

Genul asta de povestiri sunt adevarate defibrilatoare pentru cei prinsi intr-un stop cardiac spiritual si mental.

Nu stiu cati, din cele multe mii de cititori, au fost inspirati de calatoria asta, dar pentru mine a insemnat mult.

Una sau mai multe astfel de calatorii te scot in graba afara din casa, iti arunca ceva bagaje pe motor si iti dau un sut in fund pe post de binecuvantare.

Sectiunea 'imagini din calatoriile pe 2 roti' e un adevarat dus rece.

 

Multumim..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

impresionant !!!!!!!! :)

cred ca meriti un premiu din partea comunitatii moto din Romania . Cea mai frumoasa aventura moto de anul asta !

Numai bine si sper sa te cunosc candva ! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domn' Semaca, nu-s Lascarica... dar trage si mai trage domnule cat poti de mult, ca o faci foarte bine :) ; am gasit threadul asta deoarece incerc sa-mi planific din timp iesirea de vara viitoare ce se vrea pe udneva prin Europa de Vest, astfel m-am apucat de citit tot ce are prin topic ceva cu EU si am dat si de "scenariul" filmului tau. Cum o fotografie face uneori mai mult decat o mie de cuvinte, in cazul de fata cred ca e nevoie de un singur cuvant pentru a descriie ceea ce ai scris si fotografiat in periplul tau prin Europa: EXTRAORDINAR.

Multa bafta la urmatoarele plimbari. Ride on... safe my firend!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

dom semaca, uite ca iti fac up la povestioara din nou ;) merita

 

am recitit-o si am citit cu atentie sa vad ce ai spus despre granada-cabo de gata. si acum mi-a picat fisa cand ai scris despre cactusi ca in filmele western. cativa km mai la vest, nu mult, s-au turnat foarte multe westernuri, pentru ca arata locul ala exact ca desertul din westernurile originale.

 

si ai ratat tu cate ceva de pe acolo, dar cu noroc, curand, iti trimit eu poze si iti dau motive sa o iei iar spre sud candva :wink:

 

hasta la vista domnule

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...