Sari la conținut

Hai-hui Prin Europa


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 220
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Semaca cu ce aparat ai facut pozele?

 

Un eos 5D cu doua zoomuri sigma.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar nenea Semaca, anul asta unde duci Blanoasa?

 

Anu asta va fi cam crancen pentru nenea Semaca. In primul rand as vrea ceva pe doua roti cumparate d-acolo prin India si Nepal cu varianta spre casa optionala, fara carnet de passage si alte balarii dar cu bani de spaga, optional, daca nu, nu. In caz ca nu reusesc si am un feeling in tibia stanga ca nu o sa o scot la capat cu malaiul, m-as multumi si cu un tur al Turciei calare pe Blanoasa. Cam astea ar fi variantele, altfel cred ca o sa inebunesc de la atata CSSource si frecat menta. Doamne ajuta !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnule Semaca.... am citit povestea ta de cel putin 5 ori... la fel de fascinat ca prima data! Esti talentat domnule... deosebit de talentat, atat in arta oratorica, cat si in cea fotografica!

In august vreau sa fac si eu o tura de Europa... Brasov-Budapesta-Viena-Heilbronn-Paris si retur...

Daca ai sa imi dai vre-un sfat... te rog sa nu ma ocolesti!

In rest... toate cele bune si la cat mai multe iesiri in lumea larga!

 

Respect!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnule Semaca.... am citit povestea ta de cel putin 5 ori... la fel de fascinat ca prima data! Esti talentat domnule... deosebit de talentat, atat in arta oratorica, cat si in cea fotografica!

In august vreau sa fac si eu o tura de Europa... Brasov-Budapesta-Viena-Heilbronn-Paris si retur...

Daca ai sa imi dai vre-un sfat... te rog sa nu ma ocolesti!

In rest... toate cele bune si la cat mai multe iesiri in lumea larga!

 

Respect!

 

Nu-s prea multe de zis dar ar fi cate ceva. Gps, nu pentru ca e greu de nimerit Viena ci macar pentru ca autostrazile spre Paris sunt cu plata cu cat te apropii de oras, e o scula utila, alimentarea direct din baterie printr-o priza de masina tip bricheta (daca priza e facuta pt moto cu capac, incearca sa o orientezi in jos altfel va tine umezeala si risti sa ramai fara baterie dupa prima ploaie). In Franta mai ales nu-ti recomand sa mergi distante lungi dupa lasarea serii, incep sa se inchida benzinariile. Ai desigur varianta celor cu card insa eu am reusit sa dau pe langa Perpignan peste una care nu mi-a acceptat cardul astfel incat le-am fu... mu.. in beep si am campat pe un camp de rapitza langa niste greieri meseriasi (nerecomandabil totusi sa dormi pe o proprietate privata mocca, daca o faci pleaca inainte de 7 dimineatza pana nu se trezesc aia). Un costum de ploaie n-ar fi rau, gatul cat mai protejat asemenea si ghete cat de cat waterproof just in case. Daca pleci cu cortul ia-ti un sac de dormit pentru iarna, e doar cu putin mai voluminos decat unul de vara da' macar esti sigur ca nu te trezesti intzepenit dimineatza, sau seara, depinde cat bei si ce fumezi. Ar mai trebui o asigurare care sa te ajute cu autoplatforma in caz de pana, probabil costa ceva dar daca ramai in pana fara asa ceva pe vreo autostrada e deranj maxim la portofel, intreaba la ACR daca au auzit de asa ceva. Daca nu ai bani de prima si preferi sa bagi banu in piese, camere de schimb (caz in care nu uita o pompa electrica ce se poate alimenta tot de la baterie) si scule, o sigurare medicala de calatorie e obligatorie dupa parerea mea, in cateva mii de km se pot intampla multe. In rest, fa o minima documentare despre campingurile de pe drum si incearca sa ajungi la ele pe lumina pt ca aia se culca odata cu gainile. Pot sa-ti recomand doua, unul langa Viena, 12e pe noapte ( http://www.tiscover.at/at/guide/5,en,SCH1/...,home/home.html ) celalalalt langa Paris, 22e pe noapte dar ma indoiesc ca o sa gasesti mai ieftin ( http://www.campingparis.fr/champigny_infos.html ), pe A4 in 15 min esti langa turn. Daca esti fumator nu uita sa-ti iei tigari de aici. Faci o revizie la motor si distractie placuta.

Editat de Semaca
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci dom' Semaca pentru sfaturi! Voi tine cont de ele.

Sper ca la vara sa am si eu ce povesti... numai sa vina odata vara aia... :yikes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...ca nu stiu ce sa spun mai repede: felicitari ca te-ai intors cu bine? Felicitari ca ai apucat sa vezi atatea? Felicitari ca ai talent la povestit si am ras la unele faze ( mai ales la rezultatele mancarii din Petrila:D).

Ce mi-a sarit in ochi a fost insa sfarsitul: si noi la intoarcerea dintr-o escapada pana la Berlin in noiembrie 08 am avut aceleasi sentimente...cata lume tampita, cate faruri nereglate, cate jafuri de masini. E curios cat de repede se poate adapta ochiul si mai ales naravul nostru la civiizatia de afara dar mai ales cat de brusc e obligat sa revina la ce era.

Mi-a placut!

Salutare si asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salut Semaca,

Ti-am imprimat pe hirtie cele scrise de tine, ca sa poata sa citeasca si altii care nu au iternet si sunt pasionati de excursii cu motorul. ( Austria)

 

Pai sa stii ca un eveniment asemanator am avut si eu in vara anului 1990, cind am emigrat de acasa de la Timisoara, in cautare de noroc prin Europa. Era scurt dupa revolutie, ma stringea mersul in armata, :scratch: Nu am avut eu Virago pe vremea aia, dar am avut un CZ 125, an 1960, a lui taica-meu. Am plecat cu niste forinti, bani marunti, 400 de marci niste conserve, paine si vreo doua tricouri.

As putea povesti mai pe larg, cu drag, dar nu stiu daca e locul potrivit aici la topicul asta........

 

 

Ai avut un super curaj sa faci excursia asta lunga, singur. (........ai scris undeva: ce rau e cind omul e prost......) Nu e nimeni prost, doar poate mai putin informat. Si eu cred ca daca stiai, c-am ce te asteapta mai detaliat...... te gindeai poate de doua ori inainte de plecare, sa pleci sau nu cu motorul. Dar sa stii ca asa a fost mult mai interesant, ca asa a iesit aventura perfecta. ( faza cu motorul in lac.... pai nu am cuvinte ) Le-ai descris perfect.

Numai de bine, Andrei

Editat de kawasakivn800
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
Istoria asta chiar as vrea sa o aud.

 

Daca nu se intinde pe 40 de pagini , de ce nu :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pot sa-ti recomand doua, unul langa Viena, 12e pe noapte ( http://www.tiscover.at/at/guide/5,en,SCH1/...,home/home.html ) celalalalt langa Paris, 22e pe noapte dar ma indoiesc ca o sa gasesti mai ieftin

In franta mai exista o alternativa:Formula1 se cheama ,si este un lant hotelier special pt turisti cu rucsac.Ieftin si civilizat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pot sa-ti recomand doua, unul langa Viena, 12e pe noapte ( http://www.tiscover.at/at/guide/5,en,SCH1/...,home/home.html ) celalalalt langa Paris, 22e pe noapte dar ma indoiesc ca o sa gasesti mai ieftin

In franta mai exista o alternativa:Formula1 se cheama ,si este un lant hotelier special pt turisti cu rucsac.Ieftin si civilizat.

 

N-am mai considerat necesar sa mentionez, am oprit de doua ori la asa ceva si era full, pierdere de timp. Presupunand ca erau goale , la 35 de euro pe noapte nu mi s-a parut chiar un chilipir.

 

ps. Nu am mai mentionat pentru ca oricum nu m-am obosit sa verific ceva pe drum si ar fi sunat ca o lamentare. Am avut seri in care pana si gasirea unui loc viran ferit de somnambuli se dovedea a fi o problema.

Editat de Semaca
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tare de tot, frate, daca te-as vede prin Bucale cu Virago-ul tau as zice despre tine, uite inca unul care face o calatorie la Baneasa! :rolleyes: De acum, promit ca voi respecta toti apropitarii de Virago!.., si pe ele deopotriva! :kiss:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nenea Semaca, ce se aude cu publicarea povestioarei? Eu abia ieri am dat de ea, spre marea mea rusine :kiss: , si tare mi-a mai placut...am ras si am plans in hohote, mai ales ca pana in Ianuarie am fost posesor de "viroaga". Trebuie sa iti marturisesc ca mi-a stat inima cand nu ai mai gasit-o in parcare si in momentul acela m-am gandit instant la fosta mea "mobra"...Nu iti mai zic ce plans ma pocnit cand am vazut poza cu ea la "murat"...

 

In fine...nu stiu ce sa mai zic pentru ca au zis altii tot ce era de zis inaintea mea...doar atat, multumesc !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nenea Semaca, ce se aude cu publicarea povestioarei? Eu abia ieri am dat de ea, spre marea mea rusine :kiss: , si tare mi-a mai placut...am ras si am plans in hohote, mai ales ca pana in Ianuarie am fost posesor de "viroaga". Trebuie sa iti marturisesc ca mi-a stat inima cand nu ai mai gasit-o in parcare si in momentul acela m-am gandit instant la fosta mea "mobra"...Nu iti mai zic ce plans ma pocnit cand am vazut poza cu ea la "murat"...

 

In fine...nu stiu ce sa mai zic pentru ca au zis altii tot ce era de zis inaintea mea...doar atat, multumesc !

 

Publicarea inca imi mai scoate peri albi, se pare ca e mai usor sa incaleci si sa pleci unde vezi cu ochii pe coclauri straini decat sa faci ceva sa apara cu respectarea termenului de publicare si a celui financiar...si ma opresc aici, sunt lucruri deasupra mea sau a editorului entuziasmat. Desi mare parte s-au aranjat, voi anunta ceva doar dupa ce ma vad cu "portofelu" in carutza, vorba vine. Am sa anuntz la momentul potrivit, in nici un caz nu am uitat. N-am cum. Raman valabile si amendamentele facute in celalalt post in care ma refeream la subiectul asta. Din punctul meu de vedere varianta cea mai buna se gaseste tot in formatul in care am scris-o aici, cu micile balbe si greseli de rigoare pe alocuri, lucruri cu care cititorii au fost indulgenti si le multzumesc.

In rest, toate temerile mele inca mai zac pe fundul canalului nordic al raului Lee din Cork. Si n-am nici un regret ca le-am lasat acolo. :rolleyes: Life's a beach.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De la un posesor de Virago, bautor de bere si incepator in ale fotografiei ... bravos, frate ! La mai multe si mai frumoase ( atat traite cat si povestite) !

 

:kiss:

Editat de LeoBadBoy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...