Sari la conținut

O Intrebare Legata De Accidente


aoleks
 Share

Postări Recomandate

citesc de ceva vreme sectiunea asta si in afara de faptul ca mor multi, un singur lucru imi sare in ochi:

 

dupa fiecare accident cu topic pe forum, se gaseste cineva care sa spuna: mergeti careva sa ii luati motocicleta.

 

sa inteleg ca in romania, dupa un accident, politia nu strange si nu curata drumul? adica daca fac un accident seara si ma duc aia la spital, motocicleta risca sa ramana peste noapte in mijlocul drumului???

 

cum vine asta?

Editat de aoleks
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

motocicleta risca sa ramana peste noapte in mijlocul drumului???

daca ar ramane, n-ar fi o problema; important e sa nu dispara ;)

 

deobicei e mutata din drum si daca nu o urca imediat in masina/platforma e lasata linga drum, pe trotuar, in cel mai apropiat loc posibil unde sa nu deranjeze. Pe mine Matei m-a intrebat de nr de tel si sh-a notat nr meu cind am stat linga un motor pina s-a intors ranitul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In obligatiile politiei rutiere si de ordine publica nu intra decat degajarea drumului nu RIDICAREA bunurilor. De asemenea de curatarea drumului se ocupa ADP-ul si/sau Pompierii si/sau firmele de salubritate. Sincer mi se pare o treaba ff normala. Nu vad de ce politia trebuie sa aiba grija de o masina facuta zob.

 

In alta ordine de idei, factura pentru toata aceasta operatiune va ajunge catre vinovatul producerii accidentului, evident despagubit de asigurare (daca o are).

 

Si NU! Daca faci un accident moto nu ramane in mijlocul drumului. Dar ramane pe trotuar! E proprietate personala nu a statului ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De asemenea de curatarea drumului se ocupa ADP-ul si/sau Pompierii si/sau firmele de salubritate.

 

Si NU! Daca faci un accident moto nu ramane in mijlocul drumului. Dar ramane pe trotuar! E proprietate personala nu a statului :blbl:

 

Gresit, de curatarea drumurilor, buzunarelor, gentilor, posetelor, portofelelor, se ocupa altcineva si cazanu daca e paradit si nu ti-l iei, ti-l iau altii si nu-l mai vezi in veci.. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gresit, de curatarea drumurilor, buzunarelor, gentilor, posetelor, portofelelor, se ocupa altcineva si cazanu daca e paradit si nu ti-l iei, ti-l iau altii si nu-l mai vezi in veci.. :blbl:

 

;) ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand am avut accident pe DN aproape ca nu am vrut sa plec cu salvarea pt. ca imi era ca ramane motorul singur acolo (ca plecase si vinovatul sa dea declaratii). Si tot drumul m-am zvarcolit ca vreau la motor ;) Apoi, cand eram la spital a venit politistul si a stat cu mine la investigatii dar tot n-a vrut sa imi dea detalii legate de motor, zicea sa ma linistesc. Eram disperata. Cand intr-un final am scapat de acolo, m-a luat politistul cu masina si m-a dus inapoi la locul accidentului. Credeam ca nu o sa mai vad motorul... Ei bine, acolo era alt echipaj care il pazea. Asta mi s-a parut super si nu mai stiam cum sa le multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand am avut eu accidentul, motorul a fost ridicat de politisti.L-am recuperat o luna mai tarziu din curtea lor.Dar oricum nu mi am facut griji ca oprise si un motociclist care sunase un prieten sa vina sa il ridice. A si inca ceva fiatul are a fost implicat, a plecat de pe loc condus de un politist , pentru verificari.., propietarul ramanand in mijlocul drumului si cu permisul luat.. Iar rucsacul mi l au luat echipajul din salvare ..

Pentru declaratii ...s-a deplasat un echipaj la Bucuresti.

Editat de mirmir
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand am avut accident pe DN aproape ca nu am vrut sa plec cu salvarea pt. ca imi era ca ramane motorul singur acolo (ca plecase si vinovatul sa dea declaratii). Si tot drumul m-am zvarcolit ca vreau la motor ;) Apoi, cand eram la spital a venit politistul si a stat cu mine la investigatii dar tot n-a vrut sa imi dea detalii legate de motor, zicea sa ma linistesc. Eram disperata. Cand intr-un final am scapat de acolo, m-a luat politistul cu masina si m-a dus inapoi la locul accidentului. Credeam ca nu o sa mai vad motorul... Ei bine, acolo era alt echipaj care il pazea. Asta mi s-a parut super si nu mai stiam cum sa le multumesc.

 

Din pacate ,nu acelasi noroc l-a avut proprietarul Hayabusei.... /index.php?showtopic=217591

Editat de FLR-BV
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

citesc de ceva vreme sectiunea asta si in afara de faptul ca mor multi, un singur lucru imi sare in ochi:

 

dupa fiecare accident cu topic pe forum, se gaseste cineva care sa spuna: mergeti careva sa ii luati motocicleta.

 

sa inteleg ca in romania, dupa un accident, politia nu strange si nu curata drumul? adica daca fac un accident seara si ma duc aia la spital, motocicleta risca sa ramana peste noapte in mijlocul drumului???

 

cum vine asta?

 

 

Eventual ar trebui sa le si repare, sa dea si cu un jet de apa sa o ai curata, dupa logica ta??? Amice, cand ai un accident si pleci cu ambulanta la spital, cu siguranta ti se cam rupe ce se intampla cu fierul. Cel putin pana te stabilizeaza medicii.....

Tu ai pus intrebarea fara sa gandesti inainte, sau e doar o temere????? Si nu, nu simpatizez cu politia, dar hai sa fim seriosi.........

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da politia romana cea mai jegoasa natie de oameni si uni mai zic ca ce aveam cu ei . Cand am avut accidentul ia durut fix in ...e moto iar de martori ;) sti ce ia zis nu discut cu tine acum . si nici in ziua de azi nu a discutat cu el ghiciti de ce am aflat mai nou ca dobitocu care ma lovit era chiar coleg cu el . Foarte misto

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

citesc de ceva vreme sectiunea asta si in afara de faptul ca mor multi, un singur lucru imi sare in ochi:

 

dupa fiecare accident cu topic pe forum, se gaseste cineva care sa spuna: mergeti careva sa ii luati motocicleta.

 

sa inteleg ca in romania, dupa un accident, politia nu strange si nu curata drumul? adica daca fac un accident seara si ma duc aia la spital, motocicleta risca sa ramana peste noapte in mijlocul drumului???

 

cum vine asta?

sincer,daca dau coltu' in accident moto ,chiar nu mai ma intereseaza ce e cu busa.Bafta ca nu ai alte framantari....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poliția are altă treabă, nu să transporte motorete buÂşite. Chiar dacă nu ne place, mi se pare normal.

În alte țări poliția face tot felul de rahaturi. În Canada, dacă o femeie conduce maÂşina Âşi face pană, poliția trebuie să-i schimbe roata. Mi se pare un mare rahat asta Âşi nu mi-aÂş dori în România. Toate pițipoancele la volan, habar n-au să schimbe o roată dar vor să vină alții să le-o schimbe. Jenant!

Probabil sunt țări "civilizate" unde poliția se ocupă de tot, dar în țările alea nu poți nici să opreÂşti pe marginea drumului să faci un pipi că hop amenda.

La noi n-o fi ca în aÂşa zisul "Vest modern" dar e Âşi libertate. Azi pe Cheia, de exemplu, erau o grămadă de motoare, cu sau fără numere, alții pe margine la un grătar etc. etc. În alte părți poți să traversezi țara fără număr Âşi să te doară-n ...pix? Sau cum ieÂşi de pe poarta casei te Âşi trezeÂşti cu poliția, amendă, citație la proces Âşi altele? Poți în țările alea "civilizate" să pui cortul pe o pajiÂşte lângă motor, la munte, Âşi să dormi liniÂştit până dimineața auzind păsărelele sau te Âşi trezeÂşti cu poliția pe cap că "de ce campezi pe munții patriei" Âşi nu în țarcuri speciale, cu aprobări speciale, cu taxe peste taxe?

 

//să nu înțelegeți că sunt misogin. AÂş ajuta cu plăcere o femeie să rezolve probleme la motor. Dar una e s-o ajuți din proprie inițiativă Âşi alta este să fi polițist în timpul serviciului, obligat să schimbi roțile pițipoancelor pe marginea drumului.

Editat de Victor_vclic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eventual ar trebui sa le si repare, sa dea si cu un jet de apa sa o ai curata, dupa logica ta??? Amice, cand ai un accident si pleci cu ambulanta la spital, cu siguranta ti se cam rupe ce se intampla cu fierul. Cel putin pana te stabilizeaza medicii.....

Tu ai pus intrebarea fara sa gandesti inainte, sau e doar o temere????? Si nu, nu simpatizez cu politia, dar hai sa fim seriosi.........

 

Era o intrebare pur si simplu... daca omul nu stia, a intrebat... nu a omorat pe nimeni... sariti ca niste sacali... mai bine va vedeti de motoretele voastre si sperati sa nu patiti ceva de genu baiatului cu busa...

 

ONtopic: Din ce stiu nu are politia nici o obligatie decat eventual sa o miste de pe drum, altfel nici nu au cu ce sa ridice motoreta/automobil si in plus, asta e motivul pentru care e recomandat sa ai un prieten cu duba sau macar un telefon al unei persoane cu duba...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La noi n-o fi ca în aÂşa zisul "Vest modern" dar e Âşi libertate. Azi pe Cheia, de exemplu, erau o grămadă de motoare, cu sau fără numere, alții pe margine la un grătar etc. etc. În alte părți poți să traversezi țara fără număr Âşi să te doară-n ...pix? Sau cum ieÂşi de pe poarta casei te Âşi trezeÂşti cu poliția, amendă, citație la proces Âşi altele?

pai si e bine ca poti sa traversezi tara fara numar? daca ar traversa tara unul pe mobra pe care ti-a furat-o tie si nu l-ar intreba nimeni de ce n-are numar ai jubila ca uau, ce libertate e la noi, nu? sau ai prefera sa-l ia imediat politia la intrebari?

 

in afara de asta, nu vad ce-i asa grozav sa se pise toti pe unde le tuna ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai si e bine ca poti sa traversezi tara fara numar? daca ar traversa tara unul pe mobra pe care ti-a furat-o tie si nu l-ar intreba nimeni de ce n-are numar ai jubila ca uau, ce libertate e la noi, nu? sau ai prefera sa-l ia imediat politia la intrebari?

 

in afara de asta, nu vad ce-i asa grozav sa se pise toti pe unde le tuna :(

Desi nu a fost cel mai destept exemplu (cel cu numerele) Victor a vrut sa spuna altceva decat ai inteles tu!

Iar in privinta facutului pipi pe marginea drumului trebuie sa stii ca barbatii nu se pot tine la fel de mult ca femeile din cauza prostatei(daca ai nelamuriri informeazate)!

Oamenii fac pipi pe marginea drumului de mii de ani si asa va fii si de acum inainte ca doar nu o sa faca in nadragi ca se revolta unii care nu inteleg termenul de necesitate fiziologica!

Editat de adiy32
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa inteleg ca in romania, dupa un accident, politia nu strange si nu curata drumul? adica daca fac un accident seara si ma duc aia la spital, motocicleta risca sa ramana peste noapte in mijlocul drumului???

 

Parerea mea este ca initiatorul topicului care probabil locuieste intr-o tara civilizata, Olanda, a vrut sa zica altceva: nu ca politia in sine ridica motocicleta ci ca politia solicita asta unei firme care se si ocupa de asa ceva. Aceeasi firma care, de exemplu, ridica masinile sau motocicletele parcate ilegal sau care blocheaza accesul undeva. Iar moto va fi depozitata la firma respectiva urmand evident ca cineva sa plateasca pt asta. Si rdicarea/manipularea/transportul se fac civilizat, prin ridicare, nu taras cum ar face baietii cu duba.

Poate ca nu toti au un prieten cu duba care eventual sa fie si capabil sa o manipuleze. Sau daca am un prieten la Bucuresti si am accident la Arad...?

Asadar, nu stiu daca in toate zonele (in RO) exista astfel de firme desi ar trebui... poate chair sa fie un business... si stim toti ca nici pe politisti nu te poti baza...

 

 

Eventual ar trebui sa le si repare, sa dea si cu un jet de apa sa o ai curata, dupa logica ta??? Amice, cand ai un accident si pleci cu ambulanta la spital, cu siguranta ti se cam rupe ce se intampla cu fierul. Cel putin pana te stabilizeaza medicii.....

Tu ai pus intrebarea fara sa gandesti inainte, sau e doar o temere????? Si nu, nu simpatizez cu politia, dar hai sa fim seriosi.........

 

Citeste ce am scris mai sus si poate ai sa intelegi... pt ca sunt multi inapoiati ca tine, d-aia au trecut 19 ani si nu se schimba prea multe in bine... nu uita ca intr-o tara civilizata politia trebuie sa protejeze si sa ajute si chiar se intampla asta! Ca d-aia sunt platiti din bani publici. Iar cu politia romana, in mare pare niste lasi, ignoranti, incompetenti si corupti, nu este cazul de asa ceva.

 

Si iti pot da un contra-exemplu: iti poti rupe un picior doar, esti luat cu salvarea... moto poate ca nu a suferit mare lucru... chiar nu ti-ar pasa de ea?

 

 

Probabil sunt țări "civilizate" unde poliția se ocupă de tot, dar în țările alea nu poți nici să opreÂşti pe marginea drumului să faci un pipi că hop amenda.

La noi n-o fi ca în aÂşa zisul "Vest modern" dar e Âşi libertate. Azi pe Cheia, de exemplu, erau o grămadă de motoare, cu sau fără numere, alții pe margine la un grătar etc. etc. În alte părți poți să traversezi țara fără număr Âşi să te doară-n ...pix? Sau cum ieÂşi de pe poarta casei te Âşi trezeÂşti cu poliția, amendă, citație la proces Âşi altele? Poți în țările alea "civilizate" să pui cortul pe o pajiÂşte lângă motor, la munte, Âşi să dormi liniÂştit până dimineața auzind păsărelele sau te Âşi trezeÂşti cu poliția pe cap că "de ce campezi pe munții patriei" Âşi nu în țarcuri speciale, cu aprobări speciale, cu taxe peste taxe?

 

Legat de ceea ce sustii cu aia fara numere la moto, sa traversezi tara... nu am ce sa comentez! Si prostia ar trebui sa aiba niste limite! Hai atunci sa ne dam in cap, sa ne furam unii pe altii... sa ne omoram, sa distrugem... de ce sa respectam legi sau sa ne respectam unii pe altii? Gandire de infractor...

 

Intr-adevar, in alte tari te amendeaza... ca nu e visul nimanui sa treci sau sa opresti undeva si sa-i vezi jetul unuia... dar acolo exista multe parcari, benzinarii etc unde poti face civilizat. Nu trebuie sa treaca n ani cum s-a intamplat cu autostrada spre CT ca sa se dea in sfarsit aprobarea pt niste benzinarii amarate, unde poti folosi si toaleta.

 

Legat de cort, in unele tari poti campa mai oriunde (ex Norvegia)... intr-adevar, rare cazurile. Dar ti se ofera campinguri, si multe dar si civilizate, unde poti asculta pasrelele, unde oamenii folosesc toaleta civilizat si unde respecta si linistea celorlalti; nu este cazul din pacate in Romania. Cand pui cortul in natura ar trebui sa ai si un dus, si un loc de depozitat gunoiul, si o toaleta...

 

Deci, pt toate exista si variante la restrictii... asta inseamna civilizatie!

Editat de khk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Civilizația aduce restricțiile, taxele, societatea de consum, "the matrix" - dacă înțelegeți la ce mă refer.

Iata un exemplu.

Alt exemplu: în Germania un om aude zgomot în casă. Era un spărgător. Se luptă Âşi imobilizează hoțul, îl leagă, îl pune într-o roabă Âşi-l transportă 100m la secția de poliție. Rezultatul: hoțul l-a dat în judecată pentru privare de libertate -a câÂştigat.

Probabil în alte țări poliția prin intermediul unor firme transportă mobra după accident. Dar, nu doar probabil, ci sigur această operațiune costă. Auzim românaÂşii plecați acolo: "sunt salariile mari, dar taxele te omoară, asigurările te omoară. Nu mai rămâi cu nimic".

 

 

 

Eu, am ajuns la concluzia că nu e grozav nici la americani, nici la europenii "civilizați". Sunt înglodați în credite pentru zeci de ani, unii nici n-apucă să-Âşi cumpere casă în timpul vieții Âşi preferă să trăiască cu chirie. Vând maÂşini sh la noi dar ei încă nici n-au achitat creditele pentru ele. Nu le mai țin pentru că taxele sunt ridicate, service-ul îi omoară, asigurările dacă maÂşinile sunt vechi le refuză, nu-Âşi mai permit să le țină. Cum-necum trebuie strâns cureaua Âşi luat alta nouă. Nu din boierie, din necesitate. Dac-o făceau din boierie am fi văzut numai limuzine pe la ei...

Au tot felul de restricții peste restricții, n-ai voie muzică tare, n-ai voie grătar în aer liber, n-ai voie să campezi oriunde, n-ai voie..., n-ai voie... nimic, doar să te duci la serviciu 10ore/zi într-o multinațională, unde eÂşti considerat ultimul om, unde ceea ce crezi tu n-are nici o importanță. Ai voie să te duci în mall unde luceÂşte de cu'rățenie (civilizație domne) dar unde nu-ți permiți să iei decât un tricou Âşi o înghețată pe lună. Cam asta e Âşi pe acolo...

 

AÂşa că... la noi poliția nu transportă mobre ...pagubă în ciuperci.

Editat de Victor_vclic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Civilizația aduce restricțiile, taxele, societatea de consum, "the matrix" - dacă înțelegeți la ce mă refer.

 

Din preputzul gandirii. Am sa-mi pun asta in calendar ca motto zilnic. Ia mai zi-ne cum e in America. Nu de alta, da' io n-am dat p-acolea.Dar ma gandesc ca poate o data ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Civilizația aduce restricțiile, taxele, societatea de consum, "the matrix" - dacă înțelegeți la ce mă refer.

Iata un exemplu.

Alt exemplu: în Germania un om aude zgomot în casă. Era un spărgător. Se luptă Âşi imobilizează hoțul, îl leagă, îl pune într-o roabă Âşi-l transportă 100m la secția de poliție. Rezultatul: hoțul l-a dat în judecată pentru privare de libertate -a câÂştigat.

Probabil în alte țări poliția prin intermediul unor firme transportă mobra după accident. Dar, nu doar probabil, ci sigur această operațiune costă. Auzim românaÂşii plecați acolo: "sunt salariile mari, dar taxele te omoară, asigurările te omoară. Nu mai rămâi cu nimic".

 

 

 

Eu, am ajuns la concluzia că nu e grozav nici la americani, nici la europenii "civilizați". Sunt înglodați în credite pentru zeci de ani, unii nici n-apucă să-Âşi cumpere casă în timpul vieții Âşi preferă să trăiască cu chirie. Vând maÂşini sh la noi dar ei încă nici n-au achitat creditele pentru ele. Nu le mai țin pentru că taxele sunt ridicate, service-ul îi omoară, asigurările dacă maÂşinile sunt vechi le refuză, nu-Âşi mai permit să le țină. Cum-necum trebuie strâns cureaua Âşi luat alta nouă. Nu din boierie, din necesitate. Dac-o făceau din boierie am fi văzut numai limuzine pe la ei...

Au tot felul de restricții peste restricții, n-ai voie muzică tare, n-ai voie grătar în aer liber, n-ai voie să campezi oriunde, n-ai voie..., n-ai voie... nimic, doar să te duci la serviciu 10ore/zi într-o multinațională, unde eÂşti considerat ultimul om, unde ceea ce crezi tu n-are nici o importanță. Ai voie să te duci în mall unde luceÂşte de cu'rățenie (civilizație domne) dar unde nu-ți permiți să iei decât un tricou Âşi o înghețată pe lună. Cam asta e Âşi pe acolo...

 

AÂşa că... la noi poliția nu transportă mobre ...pagubă în ciuperci.

 

 

SA MERGEM IN ANGOLAAAAAAAAAAAAAAAAA

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SA MERGEM IN ANGOLAAAAAAAAAAAAAAAAA

Acum a revenit in atentie Republica Congo, ca tocmai a inceput un razboi civil acolo. Cred ca locul ala e cel mai potrivit pentru un mars pe doua roti care militeaza pentru dreptul inalienabil al motociclistilor de pishat pe marginea drumului.

Apropos, cu ce se ocupa la inceput topicul asta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

//să nu înțelegeți că sunt misogin. AÂş ajuta cu plăcere o femeie să rezolve probleme la motor. Dar una e s-o ajuți din proprie inițiativă Âşi alta este să fi polițist în timpul serviciului, obligat să schimbi roțile pițipoancelor pe marginea drumului.

 

tu ai ajuta cu placere o pitzipoanca sa schimbe roata ca sa o agati de fapt :() probabil in canda pitipoancele trebuie la randul lor sa ii ajute pe politisti in vreun fel :()

 

cred ca cei care au votat aceasta lege (parlamentari ori cetateni) s-au gandit ca au si ei cunostiinte femei, care la randul lor au sanse aproximativ egale de a ramane in pana. deci practic acceptand aceasta strategie te ajuti pe tine.

 

Canda: a doua tara din lume dupa suprafata, dar foarte slab populata. o tara in care poti sa mergi zile in sir cu masina sa nu intalnesti nici un om. iar daca sunt ceva sanse ca pe un drum extrem de indepartat sa fie o masina de politie in patrulare, mult mai putin probabil este sa treaca pe acolo si o masina de la automobil clubul canadian in cautare de masini in pana sa le depaneze.

 

prin urmare s-a constatat ca e mai ieftin sa lucreze garcea 10 minute sa schimbe roata decat sa stea acolo langa femeie sa o apere de animale salbatice 10 ore pana vine cea mai apropiata masina de depanare.

 

si asa ca au votat legea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...