Sari la conținut

Pieton Lovit De Un Motociclist Pe Trecerea De Pietoni


legionaru
 Share

Postări Recomandate

da, intotdeauna media are ceva cu motociclistii, mai ales cand sunt vinovati :( . daca era unul ca masina, in locul bikerului, avea 10 frigidere pline de carne. well, cum spuneam in postul anterior..... :( .

 

Ce zic eu si ce pricepi tu! Go la matrimoniale

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 140
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

ma mir ca nu a postat vreunu p'aici ceva de genul, un pieton idiot m-a lovit si m-am varsat, topic urmat evident de oprobiul comunitatii de baicari si nelipsitele rip-uri

off-topic, dar: nu radea ca s-a intamplat :( un tip mergea cu motorul pe iuliu maniu, pe langa masinile stationate in coloana, cu viteza de aprox. 10-15 km/ora si un lucrator de la rebu i-a sarit in fata/intr-o parte (nu e f clar, ca omu nici n-a apucat sa-l vada) de dupa o camioneta si l-a dat jos (evidamente ca nu pe trecerea de pietoni). made in romania :(

Editat de cats
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ati reusit sa transformati deja topicul intr-unul impotriva celor care au vitezane. felicitari. insa nu toti sunt la fel. si aici se putea intampla accidentul cu orice fel de moto, e neacordare de prioritate sunt sigur ca si restul motoretelor prind viteza, indiferent de clasa lor. aka "bateti campii aiurea".

m-am saturat de discutii contra celor care au speed, nu toti merg tare prin oras sau ignora in totalitate legislatia rutiera.

de obicei se intampla ca eu sa opresc motoreta sau masina, la trecere si cel de pe banda cealalta sa vina tare si sa scartaie langa mine, el nu era pregatit.

ma gandeam sa-mi instalez un sistem de luminite si alarme in spate care sa semnalizeze acustic si vizual :"antentie, pietoni pe trecere".

putea atat de bine sa fie si cu masina. asta reflecta cat de bun sofer/motociclist este. cand masina/autobuzul/camionul/tir-ul de pe banda cealalta opreste langa trecere, asta nu inseamna ca a oprit fara motiv. plus ca in apropietea trecerilor "se impune reducerea vitezei" la intalnirea indicatorului care semnalizeaza ca se apropie o trecere de pietoni.

urez insanatosire grabnica copilului, cat despre motociclist, la fel, dar daca nu scapa copilu' ala...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

generalizezi, dp meu de vedere ala cu mobra e un idiot si ca un idiot ce e va plati si sper s-o faca cu varf si indesat, orasul nu e pista de reising, ma mir ca nu a postat vreunu p'aici ceva de genul, un pieton idiot m-a lovit si m-am varsat, topic urmat evident de oprobiul comunitatii de baicari si nelipsitele rip-uri

 

am spus-o la misto, referitor la postul lui adidas, care considera ca media are ceva cu motociclistii si deformeaza adevarul.

 

Ce zic eu si ce pricepi tu! Go la matrimoniale

 

adica acolo unde postezi tu mai tot timpul :lol: . imi pare rau ca trebuie sa te dezamagesc, dar cum nu mai avem treaba (nici eu, nici al meu) cu multa lume de pe acolo (ma intreb de ce oare :( ), pentru noi acel topic nu mai exista :( (si nici acel grup, desigur, cu exceptia anumitor persoane). dar lasa, ca te faci tu mare :lol: .

Editat de Merenptah
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Capacitatea de a realiza/rationa/gandi DE CE e oprita o masina in fata ta pe un drum pe care se circula deobicei, si eventual de a observa semnul ala cu dungi multe si omuleti negri pe ele nu e legata de ce conduci, masina/motor/caruta. Omul e ori idiot, ori era absent/obosit (caz in care mai bine stai acasa decat sa te urci pe doua).

 

In orice caz, prostia se plateste.

 

 

P.S.

 

Protip: Majoritatea accidentelor grave, mai ales in oras, se petrec la viteze pana in 60-70 km/h, viteza accesibila pentru orice fel de motor. Faptul ca cei mai multi 'accidentati' au vitezane se explica pur statistic. Cele mai multe motoare din Bucuresti, daca nu din toata tara, sunt vitezane.

 

E ca si cum ai declara sus si tare ca masinile straine sunt periculoase, pentru ca le vezi cel mai des in accidente.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

adica acolo unde postezi tu mai tot timpul :lol: . imi pare rau ca trebuie sa te dezamagesc, dar cum nu mai avem treaba (nici eu, nici al meu) cu multa lume de pe acolo (ma intreb de ce oare :lol: ), pentru noi acel topic nu mai exista :( (si nici acel grup, desigur, cu exceptia anumitor persoane). dar lasa, ca te faci tu mare ;) .

 

in sfarsit! :(

 

Blade, de unde ai tras tu concluzia aia? daca te uiti in statistici au dat coltu mult mai multi cretini pe scutere, de ex

Editat de T Rex
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trist, trist... :( Saracul copil... Pacat si de motociclist ca nu a fost atent, poate nu avea nici experienta si uite ce a iesit. A fost cineva la pusti la spital? Ar fi frumos sa ne interesam despre soarta lui... In ce spital e internat?

Editat de Purghy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trist, trist... :( Saracul copil... Pacat si de motociclist ca nu a fost atent, poate nu avea nici experienta si uite ce a iesit. A fost cineva la pusti la spital? Ar fi frumos sa ne interesam despre soarta lui... In ce spital e internat?

 

ar fi frumos intradevar... dar fara sa pomenim nimic despre motoare si sa mergem cu masina... 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trist, trist... :( Saracul copil... Pacat si de motociclist ca nu a fost atent, poate nu avea nici experienta si uite ce a iesit. A fost cineva la pusti la spital? Ar fi frumos sa ne interesam despre soarta lui... In ce spital e internat?

 

ca de obicei bati campii, eventual mergi tu singura pana la Oradea calare pe ragalia aia, cauta spitalul, si cand dai de el spune-i lu ma-sa ca un confrate baicar l-a rupt in 14 pe fi-su, iti doresc succesuri

 

si de unde kil stii tu ce experienta avea motociclistul? mama omida ce esti..

Editat de T Rex
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

detinatori de speenduri va rog nu mai circulati prin oras,doar pe piste special amenajate .ca se trezeste una sa dea ea lectii de viata si ca cei cu motoare de viteza merg numai cu 200 in oras .fata dp matrimoniale ,lasa-ne tata ca esti ridicola.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

detinatori de speenduri va rog nu mai circulati prin oras,doar pe piste special amenajate .ca se trezeste una sa dea ea lectii de viata si ca cei cu motoare de viteza merg numai cu 200 in oras .fata dp matrimoniale ,lasa-ne tata ca esti ridicola.

 

si tu cum oi fi nenea ?

 

 

ia zi tu mie cati choperisti te depasesc in oras ? dar oare cati enduristi ? ah... nu... scuteristii sigur! tu mereu mergi preventiv, si cu 50/h cum e legea! si ti-ai luat speed doar pt ca arata bine si mor femeile dupa el! nu mergi racing niciodata! desteptule si atotstiutorule care esti :(

 

as se intelege de catre restul lumii : nu am ceva cu detinatorii de vitezane, doar ca 99% din ei si-au luat vitezana ca sa se dea racing, in oras binenteles ca pe acolo merg, asa ca...

Editat de Cornhholio
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

as se intelege de catre restul lumii : nu am ceva cu detinatorii de vitezane, doar ca 99% din ei si-au luat vitezana ca sa se dea racing, in oras binenteles ca pe acolo merg, asa ca...

 

eu nu am speed.. :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oricate fitze ar vrea sa etaleze, eu cred ca unul care-si ia vitezana o ia in primul rand sa alerge ca dementu. Altfel, nu inteleg, de ce sa-ti iei o motocicleta care iti confera un confort minim? Sigur nu pt plimbari civilizate.

Am tot respectul pt cei care le cumpara si se dau pe circuit ; este un hobby, chestie de gust, nu conteaza!

Dar din pacate rar ajung pe circuit iar circuitul devine trafcul... sunt convins ca toti i-ati vazut cum alearga, fara nici o responsabilitate...

 

Acum sunt ferm convins ca teoretic accident asemanator poate produce orice motociclist (sau sofer)... dar cum naiba se face ca iar a fost o vitezana? Si cum se face ca majoritatea accidentelor sunt provocate tot de vitezane? Aici intra si categoria in care soferul a gresit dar daca dementul venea cu viteza f mare pt trafic, nu mai este asa usor de vazut/evitat.

 

Mi se pare culmea tupeului: cand un sofer greseste, toti il vor la puscarie... dar acum, cand nu se poate vorbi de grseala in cazul acestui motociclist pt ca sa mergi ca dementul in localitate este cu buna stiinta, se mai gaseste cate un "destept" sa spere ca motociclistul va scapa fara puscarie. Daca saracul copil era al tau, sau mama ta sau cineva apropiat, la fel ziceai?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

foarte interesant mod de gandire ... daca un biker e facut SPLASH pe asfalt de unu cu masina tot forumul tipa, urla, blesteama, injura si alte alea ... dar cand e vorba de un biker care face terci un biet copil toata lumea (sau ma rog aprox toata) spune ca "pacat de copil si bafta bikerului sa scape" ... ciudat ... cred ac de acum incolo la orice acident pe care il are un biker o sa zic : "RIP bikerului si BAFTA tablagiului" ... ipocritilor!!! ... eu zic sa facem un mic "research" sa il gasim pe expertul ala din constanta care a condamna post-mortem doi copii ca au izbit masinile pe trecerea de pieton ... cine stie poate scapa ...

Eu nu zic sa fie tras pe roata cu cuie motoristul (cine stie ce e in sufletul lui) dar macar in pana mea nu mai injurati ca la usa cortului cand vreun sofer da din greseala peste vreunul dintre noi cu masina ... va garantez eu ca nu a vrut asta cu siguranta

numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si tu cum oi fi nenea ?

 

 

ia zi tu mie cati choperisti te depasesc in oras ? dar oare cati enduristi ? ah... nu... scuteristii sigur! tu mereu mergi preventiv, si cu 50/h cum e legea! si ti-ai luat speed doar pt ca arata bine si mor femeile dupa el! nu mergi racing niciodata! desteptule si atotstiutorule care esti :(

 

as se intelege de catre restul lumii : nu am ceva cu detinatorii de vitezane, doar ca 99% din ei si-au luat vitezana ca sa se dea racing, in oras binenteles ca pe acolo merg, asa ca...

ba frate lasa-ma ca nu am chef de tine acum ,nu te intereseaza p tn de ce mi-am luat eu speed sau nu ...asa ca ciocu mai mic .nu te mai baga cu japca in seama .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ba frate lasa-ma ca nu am chef de tine acum ,nu te intereseaza p tn de ce mi-am luat eu speed sau nu ...asa ca ciocu mai mic .nu te mai baga cu japca in seama .

 

recunoaste ca ti-ai luat speed ca sa te dai reising si sa te placa fumeile, nu mai fi carcotas..

 

on top: eu nu doresc absolut deloc ca baiacru sa scape si ma doare fix in paispe ca e baicar, e doar un idiot care a lovit un biet copil pe trecerea de pietoni

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si tu cum oi fi nenea ?

 

 

ia zi tu mie cati choperisti te depasesc in oras ? dar oare cati enduristi ? ah... nu... scuteristii sigur! tu mereu mergi preventiv, si cu 50/h cum e legea! si ti-ai luat speed doar pt ca arata bine si mor femeile dupa el! nu mergi racing niciodata! desteptule si atotstiutorule care esti :(

 

as se intelege de catre restul lumii : nu am ceva cu detinatorii de vitezane, doar ca 99% din ei si-au luat vitezana ca sa se dea racing, in oras binenteles ca pe acolo merg, asa ca...

 

 

Ba, eo am ceva cu cocalarii gelati de pe vitezane. Da' sa fim intelesi: Motocicleta de viteza nu inseamna rider cocalar sau rossi de oras, ca nu mobra il face pe om. Cunosc o groaza de d-astia cu plasticate care merg mai preventiv poate si decat mine, ca si mie imi scapa mana in gaz uneori, chiar daca-s pe bartai cruiseru'. Faza cu "statistica arata ca x% din bikerii morti anu' asta erau pe vitezane si deci vitezanele si riderii lor e niste nasoi" e o tampenie, si hai sa-ti zic de ce: multi, da' farte multi din cei morti anu' asta nu prea aveau experienta. Lipsa experientei combinata cu motociclete sport care de obicei nu iarta prea multe greseli duce la accidente grave, indiferent ca "ala" se da reising sau nu. Si nu motoru' e de vina, si rideru'. Aceeasi lipsa de experienta poate sa te omoare pe orice motor, fie el plasticat, cruiser sau enduro. Nu vaca de sub tine e importanta, ci cum stii (sau nu stii) s-o strunesti.

 

Nenea din povestea de mai sus pot sa pariez ca nu prea le avea cu condusul, si aici nu ma refer la tinut bicla vertical sau pe curbe. Ma refer la experienta traficului si cunoaterea unor reguli elementare de conduita rutiera. Pentru ca daca le cunostea, la ce frane are VTR-ul pe care il calarea, avea timp sa bea si o cafea si tot frana in timp util la trecere.

 

Din pacate, odata cu prostia pe care a facut-o, a reusit sa intareasca, in ochii telespesctatorului de protv(care emana inteligenta prin toti porii), convingerea ca toti, da' absolut toti bikerii e niste aia nasoi care "se da tare maica" si omoara copii pe trecere. Nu ca mi-ar pasa prea tare de "imaginea comunitatii", da' parca nici nu vreu sa aud in caz de "Doamne fereste!" vreun destept d-asta dandu-si cu parerea ca "avea cel putin suta domnu' politist, ca asa merge astia".

 

on top: eu nu doresc absolut deloc ca baiacru sa scape si ma doare fix in paispe ca e baicar, e doar un idiot care a lovit un biet copil pe trecerea de pietoni

 

 

Same feeling here.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba, eo am ceva cu cocalarii gelati de pe vitezane. Da' sa fim intelesi: Motocicleta de viteza nu inseamna rider cocalar sau rossi de oras, ca nu mobra il face pe om. Cunosc o groaza de d-astia cu plasticate care merg mai preventiv poate si decat mine, ca si mie imi scapa mana in gaz uneori, chiar daca-s pe bartai cruiseru'. Faza cu "statistica arata ca x% din bikerii morti anu' asta erau pe vitezane si deci vitezanele si riderii lor e niste nasoi" e o tampenie, si hai sa-ti zic de ce: multi, da' farte multi din cei morti anu' asta nu prea aveau experienta. Lipsa experientei combinata cu motociclete sport care de obicei nu iarta prea multe greseli duce la accidente grave, indiferent ca "ala" se da reising sau nu. Si nu motoru' e de vina, si rideru'. Aceeasi lipsa de experienta poate sa te omoare pe orice motor, fie el plasticat, cruiser sau enduro. Nu vaca de sub tine e importanta, ci cum stii (sau nu stii) s-o strunesti.

 

Nenea din povestea de mai sus pot sa pariez ca nu prea le avea cu condusul, si aici nu ma refer la tinut bicla vertical sau pe curbe. Ma refer la experienta traficului si cunoaterea unor reguli elementare de conduita rutiera. Pentru ca daca le cunostea, la ce frane are VTR-ul pe care il calarea, avea timp sa bea si o cafea si tot frana in timp util la trecere.

 

Din pacate, odata cu prostia pe care a facut-o, a reusit sa intareasca, in ochii telespesctatorului de protv(care emana inteligenta prin toti porii), convingerea ca toti, da' absolut toti bikerii e niste aia nasoi care "se da tare maica" si omoara copii pe trecere. Nu ca mi-ar pasa prea tare de "imaginea comunitatii", da' parca nici nu vreu sa aud in caz de "Doamne fereste!" vreun destept d-asta dandu-si cu parerea ca "avea cel putin suta domnu' politist, ca asa merge astia".

 

 

 

 

Same feeling here.

nota 10 pt post...asta vreau si eu sa spun ...dak u esti handicapat poti murii si pe chopper .dak esti baiat destept ,atent si responsabil poti trai mult si bine pe o vitezana ...haidi pa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...