Sari la conținut

Inca Unu Pe Trecerea De Pietoni


Fulguletz
 Share

Postări Recomandate

r.i.p pustiului....pacat abia acum intrase si el in viata, sa se bucure de ea si sa afle si de greutati

acum...sa incep...si mie mi s a intamplat sa mi sara oamenii in fata MASINII nu a motorului ,ca li s a trezit lor sa treaca strada....daca sunt pe trecere,si se trezesc ei ca vor sa treaca brusc strada, nu e normal sa iti sara in fata masinii,sa se uite ,sa se asigure si ei ,ca in ziua de azi tu trebuie sa i feresti pe nebuni ,ca daca ar fi sa stai linistit ca te feresc ei toti am ajunge ca baiatu asta.....si am mai citit la un post ca "ce nebun merge cu 120 km in oras" ....spune mi si mie de cate ori ai mers tu legal cu 50-60 km/h ...arata mi si mie un motociclist care sa respecte regula asta,si nu doar atat pe careva cu masina sa mearga cu 50 la ora....cred ca nici tataie ala care abia isi mai taraie b****le nu merge asa...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 91
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Ar fi interesant un mars cu poza motociclistului lipita de motocicleta pe care sa scrie .... speram sa putrezesti in puscarie .

 

Saracul copil....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

r.i.p pustiului....pacat abia acum intrase si el in viata, sa se bucure de ea si sa afle si de greutati

acum...sa incep...si mie mi s a intamplat sa mi sara oamenii in fata MASINII nu a motorului ,ca li s a trezit lor sa treaca strada....daca sunt pe trecere,si se trezesc ei ca vor sa treaca brusc strada, nu e normal sa iti sara in fata masinii,sa se uite ,sa se asigure si ei ,ca in ziua de azi tu trebuie sa i feresti pe nebuni ,ca daca ar fi sa stai linistit ca te feresc ei toti am ajunge ca baiatu asta.....si am mai citit la un post ca "ce nebun merge cu 120 km in oras" ....spune mi si mie de cate ori ai mers tu legal cu 50-60 km/h ...arata mi si mie un motociclist care sa respecte regula asta,si nu doar atat pe careva cu masina sa mearga cu 50 la ora....cred ca nici tataie ala care abia isi mai taraie b****le nu merge asa...

sunt multi pietoni care habar n au pe ce lume sunt, la trecere se plimba in loc sa treaca si unii, chiar asa e, dintr o data fug de pe trotuar si sar imediat pe trecere.nu e normal, nu ai cum sa incetinesti la fiecare trecere asa de mult incat sa ti arunci ochii la20m de trecere pe strada sa vezi e vreunu`zurbagiu...

 

dar oricum, motociclistul e vinovat si trebuie sa se faca responsabil pentru fapta lui.

 

una e sa depasesti viteza legala cu 30, si alta sa o depasesti cu mai mult decat dublu! totusi, exista o limita...poate daca nu avea 120(desi mi se pare cam exagerat) si avea 100, secundele alea contau si bietul copil nu murea.

 

nu se poate asa ceva.

 

 

ce pot zice...cred ca regretam cu totii ce s a intamplat. copilul a murit, familia cred ca e mai mult decat indurerata. condoleante. si motociclistul-sa raspunda.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu are nici o scuza motociclistul la viteza aia , dar ....

 

eu am vazut multe persoane , in special femei si batrani care se arunca pur si simplu pe trecere pe principiul am prioritate , si nu se uita decat daca aude un scartait puternic si nici atunci , si mai sunt copiii , chiar de 16 , cum am facut si eu , am avut noroc ca nu a venit o racheta , care la fel , incearca franele masinilor pe motiv ca ei sunt pe trecere , si nu se opresc si ei inainte la trecere , sa vada , bag opresc astia nu opresc , ma omoara pe trecere , trec direct si li se pare fun cum opresc astia cu scart , io la 16 am facut asta.

 

si mi sa intamplat , eu eram cu conserva acum 3-4 ani, si ma apropiam de o trecere, vad un mos care se pregateste sa treaca , incetinesc , mosu da semne ca se razgandeste , se intoarce cu spatele , accelerez sa trec, si mosu brusc se intoarce iar si fuga pe trecere , am oprit cu scart , am coborat am vrut sa-l bat da erau multe masini in spate.

 

deci , la 120 clar e vinovat , dar fiind pieton cand te arunci pe trecere , te uiti , astepti sa vezi daca opresc sau nu , ca daca nu mori pe trecere , cu legea in mana , baiatul nu are nici o vina da e mort . sau cand treci si sunt 2 benzi , opreste masina dupa prima banda , ai curaj sa te arunci mai departe fara sa te uiti? ioo pe trecere opresc si scot capu dupa masina sa vad daca vine vre-o racheta , daca opresc restu etc, degeaba esti pe trecere daca nu ai grija de tine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

r.i.p pustiului....pacat abia acum intrase si el in viata, sa se bucure de ea si sa afle si de greutati

acum...sa incep...si mie mi s a intamplat sa mi sara oamenii in fata MASINII nu a motorului ,ca li s a trezit lor sa treaca strada....daca sunt pe trecere,si se trezesc ei ca vor sa treaca brusc strada, nu e normal sa iti sara in fata masinii,sa se uite ,sa se asigure si ei ,ca in ziua de azi tu trebuie sa i feresti pe nebuni ,ca daca ar fi sa stai linistit ca te feresc ei toti am ajunge ca baiatu asta.....si am mai citit la un post ca "ce nebun merge cu 120 km in oras" ....spune mi si mie de cate ori ai mers tu legal cu 50-60 km/h ...arata mi si mie un motociclist care sa respecte regula asta,si nu doar atat pe careva cu masina sa mearga cu 50 la ora....cred ca nici tataie ala care abia isi mai taraie b****le nu merge asa...

 

Pustiu..........eu de exemplu in oras merg cu 50km/H si cu motorul si cu masina.........deci aici ai gresit..........tocmai de asta exista limitare de viteza, k sa poti face ceva cand apare neprevazutul.Stim cu totii cum e traficul prin orase.........si pietonal si si vehiculele.Si da am mers cu 120km/h ...........dar in afara orasului

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt destui cei care trec ca orbii pe trecerea de pietoni, in special pensionari. ori baga capul inainte sii dau jar pe trecerea de pietoni, ori abia merg si se uita dupa muste de parca ar avea treaba maine. sa nu mai zic de sontorogii care trec prin locuri nepermise, nu se asigura decat atunci cand ajuns in mijlocul strazii, unde se si opresc pentru ca asigurarea sa fie cat mai temeinica, apoi o i-au iar la pas ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt multi pietoni care habar n au pe ce lume sunt, la trecere se plimba in loc sa treaca si unii, chiar asa e, dintr o data fug de pe trotuar si sar imediat pe trecere.nu e normal, nu ai cum sa incetinesti la fiecare trecere asa de mult incat sa ti arunci ochii la20m de trecere pe strada sa vezi e vreunu`zurbagiu...

 

dar oricum, motociclistul e vinovat si trebuie sa se faca responsabil pentru fapta lui.

 

una e sa depasesti viteza legala cu 30, si alta sa o depasesti cu mai mult decat dublu! totusi, exista o limita...poate daca nu avea 120(desi mi se pare cam exagerat) si avea 100, secundele alea contau si bietul copil nu murea.

 

nu se poate asa ceva.

 

 

ce pot zice...cred ca regretam cu totii ce s a intamplat. copilul a murit, familia cred ca e mai mult decat indurerata. condoleante. si motociclistul-sa raspunda.

 

avea peste 120, el zice ca isi aduce aminte de 120, dar probabil undeva la 140.

problema mare e ca era noapte, si copilul nu avea cum sa vada, mai ales ca nu era din oras, era de undeva de la tara, si nu era obisnuit cu traficul care e in bals, nici atat cu motociclete. pentru cei care nu stiu , balsul este intre slatina si craiova , si este printre cele mai aglomerate orase chiar si in weekend. si cum a zis cineva sunt multe treceri de pietoni.

acum din ce am mai auzit azi cica nici nu era primul care a trecut, mai trecuse o fata in fatza lui si apoi el. deci foarte probabil copilul a vazut moto venind in ultima clipa si s-a blocat, motociclistul calculand initial ca el va trece, si el va avea loc in spatele lui. astea sunt doar presupuneri, si nu vreau sa il disculp pentru ca stiu cum merge.

 

pentru cei ce se lauda ca ei prin oras nu pot sa mearga cu 50-60km/h imi pare rau, sper sa nu vedem si despre voi ceva de genul asta. la trecererile de pietoni e bine sa franezi, ca nu stii ce se intampla mai ales cu asfaltul rece unde nu mai potzi frana eficient.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fara suparare...dar daca eu sunt pieton si trec pe trecere fara sa ma mai uit in stg si in dr ma face vinovat ca tu dobitoc de felu tau iti place sa faci pe zmeul in oras?Din cate stiam se reduce viteza la o trecere de pietoni indiferent ca e sau nu vreun pieton pe ea.Iar cu faza cu trecutul prin locuri nepermise aici da aveti dreptate l-a mancat s-a scarpinat daca il loveste vreo masina/motor.Puneti-va putin voi in locul unui pieton care vrea sa treaca strada pe trecerea de pietoni si deodata se trezeste in fata sa cu un zmeu dintrasta care e cu masina/motor.Cum ai reactiona?cred ca i-ai umple frigideru.

Si pentru cine zicea ca nu se poate cu 50-60km/h(cat e limita) in oras eu l-as ruga sa meraga odata cu mine si sa vada ca se poate!Vrei viteza...ia frumos banuti la tine si dute tata pe circuit!Da-te tare acolo sa-ti potolesti setea de viteza si adrenalina!

P.S.M-am referit si in general nu numai in cazul de fata!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca omul daca e bazat maine trecerea aia va fi "mai incolo" ! In rest,ce ar putea fi mentionat...

nu tre sa fie bazat. deja s-a dat omor din culpa si probabil o sa ia cu suspendare si decat ramane fara permis si nu ajunge la zdup

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca ultimul lucru care mai lipseste de pe un topic care a inceput de la o asa intamplare, este o cearta intre membri.

 

Atata tensiune... pentru ce? Cine intra aici si vede ce se intampla dupa primul post in fiecare topic din sectiunea accidente nu poate trage decat concluzia ca suntem niste salbatici.

 

Haideti sa lasam copilul sa se odihneasca in pace si sa nu il asociem cu niste certuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu tre sa fie bazat. deja s-a dat omor din culpa si probabil o sa ia cu suspendare si decat ramane fara permis si nu ajunge la zdup

 

Felicitari! :laugh: La asa justitie, asa oameni! :)

Faceti-i cadou un raboj mare pe care sa aiba loc sa "bifeze" cat mai mult! :laugh:

Editat de Kassu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fara suparare...dar daca eu sunt pieton si trec pe trecere fara sa ma mai uit in stg si in dr ma face vinovat ca tu dobitoc de felu tau iti place sa faci pe zmeul in oras?

 

legal nu esti vinovat!

da' traiesti mai mult si mai sanatos daca te asiguri inainte sa treci.

 

din pacate "prioritatea de tabla" se aplica peste tot in viata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sau cand treci si sunt 2 benzi , opreste masina dupa prima banda , ai curaj sa te arunci mai departe fara sa te uiti? ioo pe trecere opresc si scot capu dupa masina sa vad daca vine vre-o racheta , daca opresc restu etc, degeaba esti pe trecere daca nu ai grija de tine

 

Exact asa fac si eu dar doar pentru ca stiu ca exista cretini care nu se gandesc ca daca o masina a oprit, probabil o fi vreun pieton pe trecere. La FIECARE trecere de pietoni (chiar si la alea semaforizate, cu semafor pe rosu), ca sofer / motociclisti, nu trec cu gazul deschis. Da, am un stil mai putin de racer, da' deocamdata n-am avut nici macar 'spaime' ca as putea sa dau peste cineva. (Doar am patit ca, oprind sa dau prioritate la un pieton, cu masina politiei oprita pe banda 1, sa iau un sut sanatos in fund (-ul motocicletei) de la o soferita de Logan care se 'grabea domle, am zis ca nu opresti', sa nu-i spargi nasul?)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt destui cei care trec ca orbii pe trecerea de pietoni, in special pensionari. ori baga capul inainte sii dau jar pe trecerea de pietoni, ori abia merg si se uita dupa muste de parca ar avea treaba maine. sa nu mai zic de sontorogii care trec prin locuri nepermise, nu se asigura decat atunci cand ajuns in mijlocul strazii, unde se si opresc pentru ca asigurarea sa fie cat mai temeinica, apoi o i-au iar la pas ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt destui cei care trec ca orbii pe trecerea de pietoni, in special pensionari. ori baga capul inainte sii dau jar pe trecerea de pietoni, ori abia merg si se uita dupa muste de parca ar avea treaba maine. sa nu mai zic de sontorogii care trec prin locuri nepermise, nu se asigura decat atunci cand ajuns in mijlocul strazii, unde se si opresc pentru ca asigurarea sa fie cat mai temeinica, apoi o i-au iar la pas ...

 

Luati regulamentul si cititi de 2 ori ce obligatii aveti cand va apropiati de o trecere de pietoni. Mai de ales de una unde sunt pietoni pe trotuar, care se pregatesc sa traverseze strada. Nu mai cautati motive penibile. Asa zis`ul motociclist nu are nici o scuza. A omorat un copil nevinovat care poate ii admira pe motoristi. Sper din tot sufletul ca acest criminal sa fie surprins de tren cand traverseaza calea ferata.

 

D-zeu sa`l odihneasca pe copil. Poaqte faceti si o cheta pt familia nenorocita de un inconstient.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Luati regulamentul si cititi de 2 ori ce obligatii aveti cand va apropiati de o trecere de pietoni. Mai de ales de una unde sunt pietoni pe trotuar, care se pregatesc sa traverseze strada. Nu mai cautati motive penibile. Asa zis`ul motociclist nu are nici o scuza. A omorat un copil nevinovat care poate ii admira pe motoristi. Sper din tot sufletul ca acest criminal sa fie surprins de tren cand traverseaza calea ferata.

D-zeu sa`l odihneasca pe copil. Poaqte faceti si o cheta pt familia nenorocita de un inconstient.

:disappointed: :lol: :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

presa de cacao

deja au schimbat datele problemei:

http://gdo.ro/Eveniment/2008-11-04/Elev+sp...+de+motocicleta

tare sunt curios cum se termina

nu mai inteleg nimic. mai intai, ca era trecere.acum ca bietul copil nu s a asigurat cand a trecut aiurea in tramvai...what the hell??:disappointed:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Voi sunteti de vina pt ca se musamalizeaza!

De ce nu intrati pe rand acolo sa o piz.duiti pe mizda aia de redactor Dana MIHAILA care si-a permis sa prezinte eronat o stiere? Acolo pe forum sunt cel putin 4 martori care au vazut faza pe viu, si descriu amanuntit ce s-a intamplat si mai ales ca S-A INTAMPLAT PE TRECERE!!! Descriu chiar si dubita de pe contrasens, cu ocupantii ei, descriu reactia muistului ala de asa-zis motociclist si ce a spus ala "mai da ce accident fu si asta, ca ie-te motorul nu are mai nimic".

Daca sunteti motociclisti adevarati luati atitudine, scrieti la redactie, umpleti forumul!! Degeaba v acertati aici aiurea, faptele sunt clare..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Zi Doamne-fereste sa nu le vina vre-o idee in zona aia si sa faca scolile miting impotriva motociclistilor care ucid copii. Din cauza unuia de-asta se sterg cu buretele multe impresii bune despre motociclisti.

 

Referitor la viteza: am zbierat de cateva ori mai ales la copii de 10-16 ani care fugeau pe treceri de pietoni. Aveam 40/h si il vad pe unul cum tasneste. Am franat si eu si masinile cu morcovul bagat la maxim.

 

Nu suntem noi foarte in varsta insa legislatie rutiera nu se mai face la scoala? "Pe vremea mea" se facea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...