Sari la conținut

Grupul posesorilor de Suzuki Burgman


Fanel
 Share

Postări Recomandate

Bravo!...bine ca ai scapat ieftin si fara deteriorari!...vezi si cu actele, originalele acasa si numai xerocopii la scuter...

 

...in mod sigur "bat campii"...multi o facem la un anumit moment, pe diverse subiecte, dar nu toti avem puterea sa o recunoastem...unii au , altii nu...depinde de la om la om...

 

Mai sus ma refeream la actele apartinatoare scuterului(mai putin Certificatul de Inmatriculare care il tin in portofel cu permisul).

 

Adica in bordul Burgului am xerocopie(Doamne-Fereste originalul) dupa CIV; foloseste ca la un control pot dovedi odata in plus ca sint proprietar, ca tipul si dimensiunile cauciucurilor existente sint trecute si in CIV, precum si nivelul de zgomot care este la mine in mers 78dB(A) si in stationare 87dB(A)...sa ma masoare si sa-mi arate ca nu e asa!!!...mai am 2 xerocopii dupa asigurare care este acasa in original; (cei care au firma le baga in contabilitate); ce fac daca am un accident, dau asigurarea si dupa o ora fac alt accident?..ce mai dau?...asa ca asigurarea e acasa si am xerocopii in bord...nu m-a amendat nimeni pt asta pina acum...posibil sa gresesc...

 

Cunosc acest scuter, a fost proprietarul in excursie cu mine la Vidraru, si daca-mi amintesc bine am si facut cu el cativa km pe autostrada Buc-Pitesti(cam cu toti cu care am excursionat am schimbat burgurile pt. comparatie...cu Viorel nu am apucat....):

 

/index.php?/topic/669213-vand-suzuki-burgman-400/page__pid__3026220#entry3026220

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Concluzia! Punctul 2 a dat rezultate. in alta ordine de idei...am un amic care doreste un burgman de 400 cine care vinde?

 

Lary vinde Burgman pt ca si-a luat Yamaha 600 , il gasesti cateva pag in urma .

 

fratilor eu va salut de la Ischgl unde ma voi da pe schiuri pana pe 15 Ian ! va salut , partieeeeee......adio internet !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Toti ne supunem legii in vigoare.

Normal...sant de acord cu tine, si eu tin toate documentele originale cu mine permanent, fotocopie am doar la actul de identitate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lary vinde Burgman pt ca si-a luat Yamaha 600 , il gasesti cateva pag in urma .

 

fratilor eu va salut de la Ischgl unde ma voi da pe schiuri pana pe 15 Ian ! va salut , partieeeeee......adio internet !

 

Da-DA-Da...uitasem de Larry,(daca de cind si-a luat motor nu a mai dat semn de burgmaneala, am crezut ca la si vandut...)...si am mers si cu al lui:

 

/index.php?/topic/666986-schimb-burgman-400/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Ce ziceti de astea, avand in vedere ca sunt produse scoase pe piata si nu doar experimente:

http://taurosfactory.com/casti-moto/2559-casco-reevu-msx1-con-vision-trasera.html

http://news.motorbiker.org/blogs.nsf/dx/airbag-motorcycle-helmet.htm

in afara de faptul ca mai bine beleshti ochii, decat sa beleshti cucu.

2. Cit de des schimbati filtrul de benzina (ala din rezervor) la Burgman?

Editat de fgerjlse
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Indiferent ce lucrul este,daca creste capacitatea de protectie, atunci nu poate sa fie decat BUN!

Parerea mea... ;)

Sistemul la casca pare destul de interesant dar daca carcasa este coaja de nuca....

De ce crezi oare ca firme serioase ca Shoei/Arai nu au venit cu asa ceva?

Legat de filtru de benzina,timpul de schimbare este influentat de cat de "murdara" este benzina.

La SW meu are 10 ani filtrul si nu a necesitat schimbarea nici la revizia actuala,l-am suflat cu aer si este super ok,asta pentru ca nu are nici o murdarie... inca :D

Editat de tng
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fratilor eu va salut de la Ischgl unde ma voi da pe schiuri pana pe 15 Ian ! va salut , partieeeeee......adio internet !

 

Ai grija la avalanse!...Vad la TV ca mii de turisti aflati la schi in Austria sint blocati...fa si pt. mine cateva coborari "dementiale" :wave:

 

.

.

.

.

A fost cineva la baietii acestia?..Par bine dotati...:

 

http://www.racetek.ro/about-us

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator AparTe

Salut baieti, in curand voi face si eu parte din grupul posesorilor de Maxiscutere, Din 2007 am inceput sa ma dau pe mobre si am avut multe, incepand de la 600cm, pana la 1000 , incluzand supersport, naked, Ducati :rolleyes: etc . in urma cu 8 luni am suferit inca un accident care sa soldat cu fractura la mana stanga si m-am pricopsit cu 2 placute, la stanga ca sa fac pereche cu cele doua aflate in dreapta, deci acum oficial mi-am f...tu,,t ambele maini, drept urmare am decis sa nu ma mai urc pe mobre EVER, dar, neputand sa stau departe de doua roti am decis ca un maxiscuter va fi mai putin dangerous asa ca tre sa aleg intre piagio X9 si burgmanul de 400, , sunt dispus sa dau nu mai mult de 1600 de euro, dar vreau sa ascult parerile voastre referitoare la fiabilitate, confort, putere, ptr ca vreau sa folosesc acest scuter la drumetii prin tara in care ma va insotii prietena mea, si as dorii sa stiu daca un maxiscuter se preteaza la asa ceva sau ma orientez spre altceva, tin sa precizez ca aici nu urmaresc sa merg cu 200, ci ma intereseaza, Confortul meu si al pasagerului, , vreau sa pot merge cu o viteza medie de 130, dar sa simt scuterul ca merge lejer, nu la 130 sa fie blana, in cazul in care vreau sa depasesc un tir, sa ma rog de el sa se urneasca, plus fiabilitate, m-ar mai interesa,

 

Va multumesc anticipat ptr raspunsuri si astept cu nerabdare sa vad ce imi iau :bounce::bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in cazul asta unul de 650 cm este ideal. la 130 daca tragi de el .......se duce. la cel de 400, accelerezi, te gandesti ce face motorul, te mai asiguri 1 data si pe la 150 isi da viata cu pasager pe el. De fiabilitate nu pot spune pentru ca il am de putin timp. (burgman 400 K1)

Editat de Florin -v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

650-ul e mult peste buget. poate un x9 de 500 sau silverwing...

 

totusi, mi-e greu sa cred ca se chinuie motorul de 400 la 130. la 250cc mi se pare decenta o viteza de croaziera de 90-100 (6-7000 rpm). ma gandesc ca 400-le la aceeasi turatie are 130...

 

in depasiri la peste 130, probabil se chinuie

 

PS: doar mie mi se pare prea ieftin SW-ul ala? KM sigur n-au nici o legatura cu realitatea.

Editat de anothergxg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

650-ul e mult peste buget. poate un x9 de 500 sau silverwing...

 

totusi, mi-e greu sa cred ca se chinuie motorul de 400 la 130. la 250cc mi se pare decenta o viteza de croaziera de 90-100 (6-7000 rpm). ma gandesc ca 400-le la aceeasi turatie are 130...

 

in depasiri la peste 130, probabil se chinuie

 

PS: doar mie mi se pare prea ieftin SW-ul ala? KM sigur n-au nici o legatura cu realitatea.

 

Pot sa zic din experienta:

 

1)Al meu e K8 de 400cmc pe injectie....am 100 kg si 180 cm...burgul se simte excelent si scoate consum mediu de 3,3 L/100 km in plaja 100-120 km/h....la depasiri de tiruri trage de rupe si nici nu stiu cind ajuns in dreptul TIR-ului am 145-150 km/h, asa ca revenirea pe banda o fac luand mana din gaz, iar TIR-ul se face tot mai mic in oglinda, si eu revin la viteza de croaziera de autostrada de 130-135 (cind ma grabesc si nu trag la consum, altfel este pe la 120 ca sa confirm 3,3L/100 km.)

 

2)In toate excursiile pe care le-am facut inclusiv pe Transfagarasean, Transalpina, Cheia, DN1, Valea Oltului mergand in localitati legal +10%, deci in plaja 60-150 km/h am scos (cind am ajuns acasa) media asta de consum de 3,3 L/100...ceea ce la inceput mi s-a parut incredibil.

 

3)Dar cum nimic nu e gratis pe lumea asta si totul are un pret, am platit si eu pretul...si destul de scump!...respectiv am platit un pret mare la achizitionare...ca l-am luat aproape nou; am preferat asta decat sa iau ceva de 10 ani si X mii kilometri...si sa nu am performante datorita uzurii si sa bag banii treptat; mi-a fost greu dar a trecut...

 

4)Nu, nu cred ca Burgul de 400 se chinuie la viteze de 130 km/h....nici cu 2 persoane si nici alea vechi de 10 ani...eu nu pot sa ma pronunt ca merg fara pasager, dar aici rog sa se exprime userii Bogdan_30 si Balzasfi care merg permanent cu sotiile in excursii. Cel putin pe unde am umblat eu cu ei, am remarcat ca mergeau f. OK.

 

5)Ca orice detinator de 2 motoroti, am vrut si eu ceva "mai mare"....adica un burg de 650 cmc...imi place mai mult pt. accesorizare(buton POWER, oglinzi rabatabile, parbriz reglabil pe inaltime si actionat electric...)...dar in excursii am schimbar destul de des burgul meu cu cel de 650 al userului Gabyy si mi-am dat seama ca pt. o singura persoana cel de 400 imi este suficient, iar cel de 650 in afara de accesoriile dorite imi aduce in plus un consum ceva mai mare odata cu puterea mai mare cu care nu am ce face, o greutate mai mare la manevrarea fara motor, costuri de intretinere mai mari...deci raman la cel de 400 cmc, consideran ca pt. mine este optim(cel de 650 are consumul mediu de 5 L/100km)

 

Totusi pt. o pereche de motorist+pasager care impreuna cantaresc peste 170 kg, apreciez ca poate se justifica un burg de 650 cmc...sau pt cei care prefera o viteza de croaziera peste 150 km/h si cu frecvente accelerari pina la 170-180...eu prefer viteza legala+10!!!

 

6)E normal ca un burgman uzat vechi de 10-12 ani, nereparat capital si pe care ai dat in jur de 1000 euroi, sa "gafaie" cind ii ceri performante...cum spuneam, totul are un pret, in univers exista un "bilant"...putin dai=putin ai...si de obicei nu trebuie sa ceri mai mult decat ai daruit.

 

Sper sa fie de folos!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

650-ul e mult peste buget. poate un x9 de 500 sau silverwing...

 

totusi, mi-e greu sa cred ca se chinuie motorul de 400 la 130. la 250cc mi se pare decenta o viteza de croaziera de 90-100 (6-7000 rpm). ma gandesc ca 400-le la aceeasi turatie are 130...

 

in depasiri la peste 130, probabil se chinuie

 

PS: doar mie mi se pare prea ieftin SW-ul ala? KM sigur n-au nici o legatura cu realitatea.

 

Pretul e mic la sw dar pretul in general la cele de 600 am observat ca sunt mici. Acum nu stiu daca km sunt reali. La 1500 de euro are si un vecin de+al meu un sw de vanzare dar are 65.000 km. Merge de rupe dar...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uite, esti exemplu clasic de roman fraier-fara suparare. de asta samsarii dau bordul inapoi, din cauza unor clienti ca tine care vor sa cumpere lucru vechi de 10 ani sub 30 000 km. si de asta omul cinstit nu-si poate vinde marfa, ca vezi doamne, in targ era una cu mai putini km in bord.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uite, esti exemplu clasic de roman fraier-fara suparare. de asta samsarii dau bordul inapoi, din cauza unor clienti ca tine care vor sa cumpere lucru vechi de 10 ani sub 30 000 km. si de asta omul cinstit nu-si poate vinde marfa, ca vezi doamne, in targ era una cu mai putini km in bord.

Motorete iar ai sarit calu :kick: ....lasa omu in pace ca stie el ce spune.

Editat de Burg_man
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@motoreta, tepele vor disparea cand vor disparea si cei care le iau.

e foarte corect, nu poti vinde motor cu kilometri multi decat la prieteni/cunostiinte. toti ceilalti vor merge la samsari care aduc mobre cu 10 ani vechime, dar cu km putini.

cred ca @popicadi se referea la asta, nu la faptu' ca ar vrea sa o cumpere el, dar are prea multi km. si din punctul meu de vedere ai fost dur inutil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

650-ul e mult peste buget. poate un x9 de 500 sau silverwing...

 

totusi, mi-e greu sa cred ca se chinuie motorul de 400 la 130. la 250cc mi se pare decenta o viteza de croaziera de 90-100 (6-7000 rpm). ma gandesc ca 400-le la aceeasi turatie are 130...

 

in depasiri la peste 130, probabil se chinuie

 

PS: doar mie mi se pare prea ieftin SW-ul ala? KM sigur n-au nici o legatura cu realitatea.

 

Referitor la P.S.:

da....cine a mai pomenit ca un maxiscuter sa faca o medie de 2000 km/an????...hai sa zicem un an...hai doi...dar 10????...normal ca nu sint km reali; banui ca vine din Italia...clasic!

 

Pretul e mic la sw dar pretul in general la cele de 600 am observat ca sunt mici. Acum nu stiu daca km sunt reali. La 1500 de euro are si un vecin de+al meu un sw de vanzare dar are 65.000 km. Merge de rupe dar...

 

Macar asta cu 65000 km macar e om cinstit....la aia cu 25000 poti avea mult mai multe bube decat la cea cu multi km...parerea mea!

 

@motoreta, tepele vor disparea cand vor disparea si cei care le iau.

e foarte corect, nu poti vinde motor cu kilometri multi decat la prieteni/cunostiinte. toti ceilalti vor merge la samsari care aduc mobre cu 10 ani vechime, dar cu km putini.

cred ca @popicadi se referea la asta, nu la faptu' ca ar vrea sa o cumpere el, dar are prea multi km. si din punctul meu de vedere ai fost dur inutil.

 

Partea rea este ca in zilele noastre (cind vrei sa cumperi o masina sau o moto) NUMARUL TZEPELOR pe care poti sa le iei, este mai mare decat NUMARUL OFERTELOR CINSTITE...din pacate!

 

Motoreta are dreptate in sensul ca romanul ca de altfel si multi altii, este vanator de chilipiruri si promotii...iar samsarul speculeaza asta; ofera ce cere piata si poporul...

 

Chilipirurile in afara ca trebuie sa ai noroc sa dai peste ele, trebuie sa le mai si descoperi si sa stii sa le speculezi si sa le apuci...este si asta o arta; in schimb tzepele te gasesc ele pe tine...si de multe ori te conving ca sint chilipiruri; de tzepe trebuie sa stii sa te feresti, iar chilipirurile trebuie sa le identifici repede, altfel le pierzi...

Editat de soimumaltez
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uite, esti exemplu clasic de roman fraier-fara suparare. de asta samsarii dau bordul inapoi, din cauza unor clienti ca tine care vor sa cumpere lucru vechi de 10 ani sub 30 000 km. si de asta omul cinstit nu-si poate vinde marfa, ca vezi doamne, in targ era una cu mai putini km in bord.

ma refeream ca e putin cam imposibil ca un sw de 10 ani sa aiba 20.000 de km. Cu sw cu 65.000 de km m-am dat personal. Nu pare obosit dar e prea mare/puternic si greu pentru ce vreau eu(70% din km ii fac in oras). Nu am insinuat niciodata chestia la care faci tu referire.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SW este forte fiabil!

Sunt cateva bucati in afara care au atins 200.000 km si inca merg bine!

Cu adevarat, este putin mai greu dar avand in vedere faptul ca vii dupa motocicleta ,cred ca o sa te descurci.

Iar daca vrei sa te documentezi cu adevarat de "interiorul" SW, priveste aici:

 

http://www.tngperformance.ro/BikeView.aspx?BrandID=15&BikeID=381

post-15340-0-34143700-1326447117_thumb.jpg

Editat de tng
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare la toata lumea si La multi ani!

 

am lipsit in ultima vreme dar am citit mesajele voastre , motiv pentru care as vrea sa subliniez 2 lucruri :

1. se poate cumpara un scuter cu kilometrii putini dar sa stiti de unde sau de la cine i-l cumparati . de exemplu eu l-am luat pe la 20.000 acum 3 ani si abia am ajuns la 24.000 (km de pot verifica la suzuki sau facturile pe care le detin ) . am mers putin cu el , mai mult la servici iar in week-end plimbari scurte - lipsa bani, lipsa timp ,examene ,licenta....etc .

2. la cei 1600 de euro oferiti spre cumpararea unui burgman , nu sunt multi dar nici putini . eu unul nu as putea sa-l vand pe banii acestia (desi piata a scazut ) datorita faptului ca acesti kilometrii sunt reali, modului in care a fost exploatat scuterul , modului de intretinere ( este parcat in casa :)) , atat vara cat si iarna -sta la aer conditionat si respectiv centrala termica )

si nu in ultimul rand pentr ca in toamna am bagat aprox.500 de euro in el (ambreiaj, role , cauciucuri, manopera ...etc) , practic din cei 1600 de euro l-as vinde cu 1100 )

mult succes la cumparare si grija mare !

 

 

burgman1 este taticul lor si mai sunt si altii care detin cunostiinte temeinice de mecanica si care isi pot da repede seama daca km sunt reali.

Editat de david_secret
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uite, esti exemplu clasic de roman fraier-fara suparare. de asta samsarii dau bordul inapoi, din cauza unor clienti ca tine care vor sa cumpere lucru vechi de 10 ani sub 30 000 km. si de asta omul cinstit nu-si poate vinde marfa, ca vezi doamne, in targ era una cu mai putini km in bord.

Cate dreptate ai. cine ma suna sa cunmpere Honda mea dadea inapoi cand ii spuneam ca am schimbat motorul complet. Mai bine taci din gura si gata, daca esti baiat cinstit nu faci nimica.

 

Plus ca din cate am vazut eu pe net. Honda de 250 cc sub 800 euro nu prea gasesti ( inmatriculata, nebusita, starea tehnica impecabila, etc. etc. )

Editat de bassu86
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...