Sari la conținut

Grupul posesorilor de Kawasaki ZZR


ray
 Share

Postări Recomandate

Salutare ZZR-istilor!!! :baldy:

Cine poate sa imi dea un sfat: mi-am cumparat motocicleta in noiembrie si acum ii fac o revizie generala. Am luat-o cu pompa frana fata schimbata (Yamaha). Frana tinea "jos", aproape de maner, si am vrut sa-i schimb lichidul de frana. Acum nu mai tine deloc frana, nici macar ca la inceput :banana: Sa fie de vina oare pompa, sa nu faca presiune suficient? Urmeaza sa desfac si etrierele sa ma uit in ce stare se afla placutele...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare ZZR-istilor!!! :baldy:

Cine poate sa imi dea un sfat: mi-am cumparat motocicleta in noiembrie si acum ii fac o revizie generala. Am luat-o cu pompa frana fata schimbata (Yamaha). Frana tinea "jos", aproape de maner, si am vrut sa-i schimb lichidul de frana[/b]. Acum nu mai tine deloc frana, nici macar ca la inceput :banana: Sa fie de vina oare pompa, sa nu faca presiune suficient? Urmeaza sa desfac si etrierele sa ma uit in ce stare se afla placutele...

 

Salut!

 

Ai vrut sa il schimbi sau l-ai si schimbat?

Daca l-ai schimbat, trebuie sa ii faci aerisire.

Daca de la inceput tinea maneta jos, trebuie sa verifici si starea placutelor de frana.

Daca nu mai tine deloc, vezi sa nu pierzi pe undeva lichid.

 

Bafta!

Editat de Bombitza
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

imi aduc aminte ca vb cineva aici cum ca n se poate ridica pe o roate zzr-400, ete ca am gasit eu o poza cu un nene care face asta

Incearca cu un pasager mai voluminos :banana: Vei avea surprize.

 

Parerea mea dupa un an de ZZR 400 ? tine-o 2 ani ia-ti 600rr 636 sau r6 si dupaia invatza pe'o roata. Ai muuuuuuuuuuuuuuuuuuult prea multe de invatzat first :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inca o intrebare dar va rog nu o ocoliti p prim, e fff importanta,dupa cum v-am spus mai devreme am spart baia de ulei. Fenomenul s-a produs din lovirea evacuarii dedesuptul motocicletei,drept pt care m-am gandit sa ii pun o tabla ceva sa acopar evacuarea?credeti ca poate dauna cu ceva?ma gandesc sa nu se incalzeasca f tare!pls astept raspuns ca sunt chiar hotarat sa fac asta s imi e teama sa nu pateasca ceva.

 

Mercie

Editat de silviu_cernea2005
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inca o intrebare dar va rog nu o ocoliti p prim, e fff importanta,dupa cum v-am spus mai devreme am spart baia de ulei. Fenomenul s-a produs din lovirea evacuarii dedesuptul motocicletei,drept pt care m-am gandit sa ii pun o tabla ceva sa acopar evacuarea?credeti ca poate dauna cu ceva?ma gandesc sa nu se incalzeasca f tare!pls astept raspuns ca sunt chiar hotarat sa fac asta s imi e teama sa nu pateasca ceva.

 

Mercie

 

Nu stiu daca am inteles bine...vrei sa pui o tabla intre rez. de ulei si evacuare..?

Sau unde?

 

Poti iesi din tara acum din cate stiu.Cel mai bine insa, e sa intrebi pe vreun site al IPJ.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca am inteles bine...vrei sa pui o tabla intre rez. de ulei si evacuare..?

Sau unde?

 

Poti iesi din tara acum din cate stiu.Cel mai bine insa, e sa intrebi pe vreun site al IPJ.

 

 

 

Nu Nu, vreau sa pun o tabla sub moto, adica sa acopar evacuarea.Tabla sa fie undeva intre evacuare si asfalt cam asa as zice eu!!!

post-11216-1173252720_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu Nu, vreau sa pun o tabla sub moto, adica sa acopar evacuarea.Tabla sa fie undeva intre evacuare si asfalt cam asa as zice eu!!!

 

Parerea mea ...e mai bine s-o lasi fara tabla !

A stiut el constructorul de ce a facut-o asa ...cand se incinge nu mai are puterea de racire necesara ,si cred ca-ti va afecta carenele ,se vor topi ! Inteleg ca vrei sa le protejezi ,dar daca ar fi dupa mine nu as pune nimic . Bafta !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu Nu, vreau sa pun o tabla sub moto, adica sa acopar evacuarea.Tabla sa fie undeva intre evacuare si asfalt cam asa as zice eu!!!

 

Nu are sens sa sudezi asa ceva acolo...ma indoiesc ca ti-ar incalzi prea tare zona, dar nu-i vad rostul...oricum zona iti este acoperita de carene....

 

Cat despre ZZR1400...nu stiu sa aiba careva deocamdata si nu cred sa apara vreunul prea curanda pe la noi...e un tourer de mare viteza...deci...pe la noi...nu prea ii vad rostul...plus ca nu are atractia pe care a avut-o si o mai are Hayabusa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Era unul sigur, pe la Ploiesti , eu l-am vazut live calare pe el in Poiana Brasov, arata destul de spectaculos!

 

E chestie de gust, sa stii ca mie imi place, macar de as avea bani sa-mi iau! Iar chestia cu n-ai ce face cu el e absolut relativa, ce crezi ca eu am ce face zu ZX9? Doar ca ala cand ii dai un sprint trage SI MAI TARE!

 

Altfel ar fi multe diferente dar din ce am citit pe net pare sa fie un motor foarte reusit! Singura chestie care ma interesa de la posesori este daca se incalzeste infernal sau nu ,pentru ca tot pe net unii se plangeau ca e un furnal pe roti!

 

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Era unul sigur, pe la Ploiesti , eu l-am vazut live calare pe el in Poiana Brasov, arata destul de spectaculos!

 

E chestie de gust, sa stii ca mie imi place, macar de as avea bani sa-mi iau! Iar chestia cu n-ai ce face cu el e absolut relativa, ce crezi ca eu am ce face zu ZX9? Doar ca ala cand ii dai un sprint trage SI MAI TARE!

 

Altfel ar fi multe diferente dar din ce am citit pe net pare sa fie un motor foarte reusit! Singura chestie care ma interesa de la posesori este daca se incalzeste infernal sau nu ,pentru ca tot pe net unii se plangeau ca e un furnal pe roti!

 

Bafta!

 

Salut Niko! Banuiesc ca de asta vorbesti :hug: .

 

Motorul este intradevar al unui baiat din Ploiesti si din cite stiu eu are mare grija de el...top speed undeva pe la 180km/h, deci este foarte moderat cu micul monstru. :finger:

 

In ceea ce priveste incalzirea nu pot spune ca e peste celelalte motoare mari...si la 1400cmc se cam simte caldurica :wink: , probabil ca aceste pareri se trag din faptul ca acele aripioare de pe carenaj isi fac foarte bine treaba destinata si creaza un flux de aer incredibil, iar daca mergi ceva mai potolit e si cazul sa simti caldura.

 

Banuiesc ca la viteze mari nu se mai pune problema de cit de cald e ci cum sa iti tii capul drept :bounce:

 

Senzatia pe acest motor? SUPERB!!!!!

Fara nici o exagerare, singurul care se apropie de el la capitolul comfort la drum este poate CBR 1100XX BlackBird, fiind fara comentarii mult peste un GSX-R 1300 Hayabusa.

 

Iar despre felul in care trag de sub tine cei 197 caluti...excelent..putere liniara, de cuplu nu mai spun nimic...si totusi este un motor mult mai friendlyuser decit Busa..are mai multa grija de tine, chiar si atunci cind vrei sa scoti tot ce se poate din el.

 

 

Concluzie....cel mai tare si mai frumos motor pe care am avut placerea sa il simt sub mine. :kick:

 

Love it, never forget it!!!!

 

 

Later edit: mai era inca unul, de fapt acela era un ZX14 in Constanta vara trecuta al unui tip venit din Germania.

 

Deci momentan, cel putin din cite stiu eu ...Edy este singurul fericit posesor al unei bijuterii de KAWASAKI ZZR1400.

 

Fuck all!!! Kawasaki is back!!!

 

 

 

Cat despre ZZR1400...nu stiu sa aiba careva deocamdata si nu cred sa apara vreunul prea curanda pe la noi...e un tourer de mare viteza...deci...pe la noi...nu prea ii vad rostul...plus ca nu are atractia pe care a avut-o si o mai are Hayabusa

 

Si de ce ma rog nu ii vezi rostul? E atit de excitant :what: sa vezi ca indicatorul kilometrajului incepe cu 3xx si nu cu 2xx :) :drink: :ok:

 

Iar atractia Hayabusei se poate baza si pe faptul ca pina acum nu a avut un competitor direct ..acum exista : ZZR 1400@kawasaki, FJR1300@yamaha, 1100XX Blackbird@honda si K1200S@bmw.

 

Piata e mult mai ofertanta, admiratorii uneia dintre marci putind opta pentru una dintre aceste bijuterii pe doua roti, experimentind placerea de a calatori comfortabil si placut pe o motocicleta capabila de abilitati sportive atunci cind mincarimea din palma o cere :finger:

Editat de blackmoonrider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Emanuel,parca? Da, si mie imi place mult,mai ales pe albastrul ala bleumarin, ca sa vezi ca ma uit la ea in fiecare zi iti voi arata desktopul meu!

 

XX-ul este motocicleta mea sa zicem "de suflet" dar toata lumea zice ca e in pantaloni scurti pe langa noul ZZR!!!!!

 

Macar sa ne vedem noi sanatosi ca facem noi cumva sa tragem un monstrultz in garaj la un moment dat!Desi pana o sa am eu banii astia de dat pe un motor s-ar putea sa iasa ZZR2000!

 

:bounce:

post-7144-1173464323_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Emanuel,parca? Da, si mie imi place mult,mai ales pe albastrul ala bleumarin, ca sa vezi ca ma uit la ea in fiecare zi iti voi arata desktopul meu!

 

XX-ul este motocicleta mea sa zicem "de suflet" dar toata lumea zice ca e in pantaloni scurti pe langa noul ZZR!!!!!

 

Macar sa ne vedem noi sanatosi ca facem noi cumva sa tragem un monstrultz in garaj la un moment dat!Desi pana o sa am eu banii astia de dat pe un motor s-ar putea sa iasa ZZR2000!

 

:bounce:

 

Sa o vezi neagra cum este...plingi linga ea, iar referitor la XX, asta e moto pe care ma dau acum , mai usor ca inca nu mi-am luat plasticul...dar ma cam maninca palma din cind in cind si ma simt excelent pe ea :ok:

 

Iar daca iese ZZR2000 cu atit mai bine :) eu totusi sper ca o sa ajung acolo unde tot astept, iar unul dintre motive este ca acolo (Noua Zeelanda) sunt mult mai ieftine.

 

Hai totusi sa pun o poza si cu Busa, sa nu se supere cei cu suzete :wink:

 

:finger: miss you Ana! :finger: Take care!

 

 

PS: e moto de fete dupa cum se vede :what:

PS1.0: mai inchide si tu din aplicatiile alea din bara...iti halesc ram-ul aiurea :drink: iar la Cad m-ai luat, ai 2005 cu licenta bineinteles :hug: daca am nevoie de ajutor stiu pe cine sa intreb :kick: ....CATIA prestezi ?

Editat de blackmoonrider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La atractie, ma refeream strict la faptul ca Busa e mai...sporty sa spunem...personal...nici una nu m-ar deranja, dar as prefera Busa...

Gusturile...nu se discuta.

 

:crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu deocamdata am zzr 400 si sper,de altfel indraznesc sa visez la un xx sau zzr1400,arata extraordinar si nu cred sa fie cu mult mai grele decat monstrul(in greutate)meu.cred c l-am aplecat de 5 ori pana am invatat sa il tin calumea intr-o pozitie fireasca:).De asta ma gandesc si la celelalte 2,nu sunt putin cam grele?!?

Si ca tot veni vb de desktopuri priviti-l p al meu!!!! :crack:

post-11216-1173681355_thumb.jpg

Editat de silviu_cernea2005
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma bag si eu ca un necunoscator cu primul motor luat de o saptamana: Am EX-4, asta intra la ZZR sau la GPZ? Nu prea cunosc diferenta.

 

La GPZ...google it ..:wave:

 

:crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare.

Am luat de curand un ZZR 500 din '90.

Nu am mai mult de 300 km mersi cu el deci inca nu pot emite pareri.

Insa asa pentru inceput merge bine, e linistit la turatii sub 5000 ... se aude si din zgomotul motorului care la 6000 si ceva se modifica radical.

Foarte stabil in sine la gropi si alte alea... in schimb la denivelari longitudinale e mai complicata situatia (insa na, asta e punctul sensibil la tot ce merge pe 2 roti).

 

Chestie interesanta: l-am luat cazut pe lateral cu plasticul de la semnalizatorul stanga ciobit. Am intrebat la un magazin Kawa de langa Muenchen (Germania) si costa 52 euro (semnalizatorul complet) iar apoi la magazinul de la Cotroceni si mi-au zis ca ar putea aduce cu 44 euro. Oricum e mult si nu am de gand sa dau banii astia ...inca. Interesant e de stiut pretul la asemenea "detalii" :lol:

 

Daca mai aveti careva ZZR500 prin Bucuresti as aprecia un semn (sa ne intalnim pentru o comparatie). Am mai vazut reply-uri dar sunt destul de vechi. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

mai...nu stiti careva ce cod are nenorocirea aia de filtru de ulei la un ZZR 600 D din '92?

 

Sa nu ma apuc sa-l demontez si sa merg cu el in mana pe la magazine..:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Filtru ulei F306 (codul de la Champion) daca nu ma insel. Dar la magazine moto spui modelul motorului si ar trebui sa stie baietii care filtru se potriveste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...