Sari la conținut

Accident In Regie Miercurea Trecuta


Laur85
 Share

Postări Recomandate

pe date de 19.10.2005 in regie eram cu o suzuki gs 500 verde pe la miezul nopti am incercat sa depasesc un BMW seria 3 cred dar el a facut stanga fara semnal(sau dak a fost poate a fost unul in 2 metri) si fara sa se asigure. IN urma coliziunii m-am ales cu o saptamana de spitalizare (Fractura femur stang) si acum fac recuperare mergand in carje :P . Din cate am inteles el a declarat ca a semnalizat asa k as avea nevoie de niste martori

post-7204-1130412288_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca a facut stanga sa intre pe o strada..se cheama ca ai vrut sa-l depasesti intr-o intersectie, ceea ce e contraventie pt. tine.Nu mai are importantza pt. politie daca a dat semnal sau nu...

Iti spun din proprie experientza..un caz similar.

sanatate maxima!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut...am vazut mototcicleta a doua zi (Cred),cand era parcata pe bordura...daca accidentu s a intamplat in zona...presupun ca tu te plimbai pe soseaua din regie,de langa dambovita(pe sensul cu o sg banda de mers(te duceai spre carrefour probabil)..ai vrut sa depasesti,si bmw a facut stanga,vrand sa intre chiar in complexu regie..(mi se pare ca pe la maxx,daca nu ma insel)....cam asa imi inchipui eu scenariul in functie de ce ai zis si tu...dati va voi cu presupusul cine a gresit....in rest..insanatosire grabnica!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nasol cu fractura la femur,asteapta sa se lipesca la loc bine si dupa aia ia calciu sa se intaresca ca altfel poate sa se desprinda,ma gandesc ca nu o sa ai atat rambare sa stai linistit poana se reface osul complet si o sa-l fortezi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intersectie dirijata -> ai voie sa depasesti -> vina lui (la schimbarea directiei de mers tre sa se asigure si din fata si din spate)

 

intersectie nedirijata -> nu ai voie sa depasesti -> culpa comuna (tu ai depasit si el nu s-a asigurat)

 

radu

 

PS: ca a semnalizat sau nu nu schimba incadrarea.

Editat de bavareze
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cam asta este schema accidentului. Veneam dinspre maxx.va multumesc pentru urari :P si ne vedem pe strazipost-7204-1130504155_thumb.jpeg

 

Dupa cum arata schema asta, tu veneai dinspre Regie spre Podul Ciurel , pe partea cu Politehnica, IDM si Semanatoarea. Ca stiu ca doar acolo e o singura banda de dus (spre Ciurel) si 2 de intors (spre Regie.) Toate intersectiile alea (de fapt intrari pe stradutze, la Piranha, la IDM, la Semanatoare, etc) NU sunt dirijate sau semnalizate de pe sensul asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu e nici un semn de cedeaza in intersectia aia, atunci NU e dirijata, si e vin ta Laur! :P . Daca totusi e... vina e a lui daca n-a semnalizat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu conteaza daca a semnalizat sau nu trebuia sa se asigure ca putea sa efectueze manevra .Punct! Daca ziceti voi ca nu e semnalizata atunci toti care ies din stradutele laterale au prioritate de dreapta fata de cei ce circula pe cheiul Dambovitei.

Vezi sa nu semnezi nici o declaratie ca nu ai pretentii de orice natura materiala sa morala. Si sper ca ai consultat un avocat care te-a sfatuit sa depui plangere si sa te constitui parte civila ca te-a vatamat corporal asta in termen de 30 de zile. Maxima. Aceeasi treaba am patit-o si eu, si vor sa scoata culpa comuna dar la mine e mai complicat ca omul meu are pile pe la politie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-ai voie sa depasesti in intersectie nedirijata. Indiferent ca ala a semnalizat sau nu, ca s-a asigurat sau nu, greseala e a celui care a efectuat depasirea in intersectie. Legal. Moral... e a celui ce se simte cu musca pe caciula.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu e nici un semn de cedeaza in intersectia aia, atunci NU e dirijata, si e vin ta Laur! :P . Daca totusi e... vina e a lui daca n-a semnalizat.

 

Putin probabil ca aceea sa nu fie o intersectie dirijata. Motocicleta si BMWul mergeau pe "bulevard", pe un drum principal. Nu vad cum drumul acela cu care se intersecta putea sa aiba acelasi regim de prioritate. Daca nu exista totusi un semn de cedeaza trecerea in capatul strazii respective, exista de asemenea o mica probabilitate ca acesta sa fie furat / cazut etc. Daca era insa si o trecere de pietoni sau o linie continua in zona nu stiu cum ar sta treaba...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buba:

"Art. 152. - (1) Se interzice depasirea vehiculelor:

a) în intersectii cu circulatia nedirijata prin mijloace de semnalizare rutiera ori de catre politisti;"

Clar totul: nu exista mijloace de semnalizare rutiera sau politist, n-ai voie sa depasesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc de raspunsuri asta inseamna ca trebuie sa trag de mine cat mai repede sa ma car din casa chiar si cu piciorul rupt pana la politie sa rezolv ca dupaia pot sa iau tzeapa. de vorbit am vorbit cu un avocat dar mia spus ca pana nu ma duc la politie sa depun declaratie nu poate sa intervina cu nimic. Chiar am sa rog pe cei ce stau prin regie sau o sa rog pe cineva sa mearga pana acolo sa vada dak in capatul strazii este un semn de cedeaza trecereaca vad ca asta ar schimba foarte mult lucrurile oricum e o straduta stamta de pe care iesind oricum trebuie sa cedezi trecerea. Sa speram ca o sa fie bine dak mai aflu ceva pun un mesaj.

 

a am uitat daca e cinbeva din zona straduta cu pricina este aceea care iese dintre camine la terasa cu pizzeria si cu clatitaria pe partea stanga venind dinspre maxx indreptandute spre Carrefour. Dak afla careva sa dea un semn. Mersi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intersectie dirijata -> ai voie sa depasesti -> vina lui (la schimbarea directiei de mers tre sa se asigure si din fata si din spate)

 

intersectie nedirijata -> nu ai voie sa depasesti -> culpa comuna (tu ai depasit si el nu s-a asigurat)

 

radu

 

PS: ca a semnalizat sau nu nu schimba incadrarea.

:P

 

Ca la lege!

 

N-ai voie sa depasesti in intersectie nedirijata. Indiferent ca ala a semnalizat sau nu, ca s-a asigurat sau nu, greseala e a celui care a efectuat depasirea in intersectie. Legal. Moral... e a celui ce se simte cu musca pe caciula.

 

 

Ca la lege!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buba:

"Art. 152. - (1) Se interzice depasirea vehiculelor:

a) în intersectii cu circulatia nedirijata prin mijloace de semnalizare rutiera ori de catre politisti;"

Clar totul: nu exista mijloace de semnalizare rutiera sau politist, n-ai voie sa depasesti.

 

Deci sa fereasca Dumnezeu sa ies eu cu camionul de pe straduta aia sau sa te prind prin zona si tu sa vii din stanga mea ca dupa cum zici tu aia e intersectie nedirijata si deci trebuie sa-mi dai prioritate de dreapta. CA LA LEGE!!!!!! CE PANA MEA!!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci sa fereasca Dumnezeu sa ies eu cu camionul de pe straduta aia sau sa te prind prin zona si tu sa vii din stanga mea ca dupa cum zici tu aia e intersectie nedirijata si deci trebuie sa-mi dai prioritate de dreapta. CA LA LEGE!!!!!! CE PANA MEA!!!!!!

N-am inteles de ce te urzici asa. Nu m-am referit la accident, avand in vedere ca nu cunosc exact despre ce e vorba. Eu am citat doar din lege si am precizat ca, daca acea intersectie nu e dirijata, nu era voie sa se depaseasca.

 

In rest, iti doresc sa nu iti doreasca nimeni ce-mi doresti tu mie.

 

Oricum, observ multa ostilitate pe forumul asta. Poate am gresit cand am incercat sa fac cunoscuta legea, tocmai pentru a nu se mai genera alte situatii cu probleme? Daca e asa, atunci imi iau bagajele si plec, n-am nevoie sa fiu scuipat si injurat pentru ca incerc sa ii previn pe altii de eventualele greseli pe care le pot face in trafic si care le-ar putea fi fatale.

 

O seara buna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oricum, observ multa ostilitate pe forumul asta. Poate am gresit cand am incercat sa fac cunoscuta legea, tocmai pentru a nu se mai genera alte situatii cu probleme? Daca e asa, atunci imi iau bagajele si plec, n-am nevoie sa fiu scuipat si injurat pentru ca incerc sa ii previn pe altii de eventualele greseli pe care le pot face in trafic si care le-ar putea fi fatale.

 

Iti garantez ca acesta este forumul cu cei mai "calmi" si intelegatori membri :P

 

In topic: iti doresc insanatoshire grabnica, avocat nu ai? sa il imputernicesti/delegi sa te reprezinte si sa mearga el la politie. Trebuie careva sa vada daca pe acea intersectie exista vreo trecere, cedeaza/stop, semafor etc. Daca cumva nu gasesti, dar vei gasi vreun suport si acela e bun :ok

 

bafta si nu il lasa sa te "faca" si nic sa te pui de accord cu oragenele daca tu ai dreptate, bine?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bafta si nu il lasa sa te "faca" si nic sa te pui de accord cu oragenele daca tu ai dreptate, bine?

 

Mersi de urari si de informatii acum ma preocupa super mult dak exista sau acel cedeaza trecerea si cum in ultima vreme ma simt mai bine, maine trebuie sa ma duc la control la municipal cred ca o sa ma duc si in regie la locul cu pricina sa vad care e treaba ca apoi sa merg si pe la udriste cu temele facute :banana:. Acum spersa am castig de cauza sa nu trebuiasaca sa ma car prin tribunale cu avocati si alte tampenii dar dak e neaparat nevoie de avocati :P o facem si asa. Bafta si sa naveti nevoie de spitale sunt ingrozitoare nici macar ca musafiri. :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

totul e la mana judecatorilor.

ceva relativ asemanator mi s-a intamplat mie si unui coleg. mergeam cu masina printr-un sat, am intrat in depasirea unuei alte conserve, cand masina din fata ei (cum ar veni bmw-ul tau) s-a gandit sa faca stanga fara asigurare (desi semnalizase... cred). diferenta ar fi ca ala facea stanga spre o casa nu pe o staduta. politaiul comunitar evident ca a dat vina pe noi. proces verbal NEsemnat de coleg, ca el conducea. la judecatorie totusi am reusit anula procesul verbal. e, morala abia acu vine: idiotul care s-a pus in fata noastra ne-a dat in judecata, ca daca nu-l loveam, el facea bani cu masina aia si sa-l despagubim cu x milioane. si morala moralei: acelasi judecator care a anulat procesul verbal in care eram declarati vinovati de politie (nemai existand nici un act care sa specifice cine a fost vinovat) i-a dat castig de cauza aluilalt, ca sa-i platim pagubele...

asa ca... dumnezeu cu mila.

cat despre lege... trebiue un avocat bun care sa stie pe ce lume traieste

daca tot dezbatem legea: un lucru e clar nu ai voie sa depasesti in tersectie nedirijata. nimeni nu comenteaza aici. tre doar vazut ce inseamna intersectie nedirijata... daca intersectia dintre un drum cu prioritate si unul secundar se poate numi intersectie nedirijata... desi nu prea e logic.

Editat de raulus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Drumul ala principal poate avea la inceput un indicator de "prioritate" si deci orice intersectie cu el poate fi considerata "dirijata" chiar in absenta indicatoarelor in colt de strada.

Iti urez insanatosire grabnica si fara sechele, nu te lasa intimidat d emilitieni, fac tot soiul de faze, numai sa semnezi procesul verbal sa scape ei de dureri de cap, inclusiv sa te puna sa semnezi in alb "ca asa e procedura, dom'le" :P In declaratie scrii ceva de genul

 

Subsemnatul......................

 

Ma deplasam REGULAMENTAR cu moto nr.... pe str....dinspre....spre.... , cu o viteza de cca 50 km/h ,si, apropiindu-ma de intersectia cu ...... am observat auto BMW care circula incet pe partea dreapta a carosabilului.AM semnalizat intentia si m-am angajat in depasire , cand brusc soferul auto bmw a virat stanga spre strada......fara sa semnalizeze intentia si fara sa se asigure. Am incercat sa evit impactul prin franare dar, manevra acestuia fiind foarte brusca,am intrat in coliziune cu.....tralala. In urma aaccidentului am suferit vatamari si am fost transportat la spitalul......unde mi s-a pus diagnosticul ........................ Mentionez ca intersectia in care a avut loc accidentul e dirijata prin ......... si in zona in care m-am angajat in depasire linia de demarcatie a sensurilor este discontinua/nu exista, manevra de depasire fiind regulamentara. De asemenea, mentionez ca nu am consumat bauturi alcolice inainte de a conduce motocicleta.

 

 

Asta o adaptezi situatiei adica rogi pe cineva sa se uite daca exista indicatoare, marcaj vopsit , limita de viteza pe tronsonul ala. Adica declari situatia reala, dar in termeni pe care capetele de creta sa ii intelaga clar, mura in gura, fara interpretari. Daca unele aspecte nu te avantajeaza nu le mentionezi si atat, nu trebuei sa minti.De exemplu viteza pt o moto nu prea au cum sa o aprecieze(in limite rezonabile), chiar daca tu aveai 70 nu au cum sa verifice.Daca te iau cu urme de frana pe asfalt le zici ca nu se poate calcula ca la masini pt ca ai blocat spatele(ceea ce cred ca s-a intamplat), si la moto in franare nu ai aderenta de loc pe spate, ceea ce e real. In caz ca vor demonstrartie e usor sa tragi 50 m de frana spate blocata de la 40 kmh :banana:

 

Chiar iti recomand sa gasesti un avocat sa te insoteasca la politie . Oricum, de obicei cand e vorba de vatamari nu prea se joaca militenii cu impartirea vinei.

 

 

Bafta si rabdare !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...