Sari la conținut

Sunt Nervos


mihai_prd
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 281
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Bebe, nu te supara, dar faci aiurea apologia catranului de pe varful batului de chibrit.

 

Desi nu raspund la numele de "bebe", am sa presupun ca mie mi te-ai adresat. Nu stiu daca faptul ca esti cu un an si cateva luni mai mare ca mine iti da dreptul sa imi spui "bebe"...Dar, oricum ar fi, io nu te-am luat la misto, asa ca nu ma lua cu texte. Daca nu iti convine ce spun, asta este, nu tre sa te oftici si sa sari la atacuri. Cand pui un topic pe forum ar trebui sa stii ca s-ar putea ca unii sa nu fie deacord cu ce spui si sa ti-o si spuna. So, relax, fa bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca totul se reduce la caracterul omului de pe motocicleta.

Parerea mea este ca cioparisti sunt in general oameni care asculta muzica rock (cu toate diviziunile lui), folk, clasica sau alte genuri considerate muzica buna.Tot ei fac parte din acea categorie de oameni visatori, dornici de schimbare, nonconformisti, perseverenti, idealisti. Marea lor majoritate iubesc natura, drumetiile, muntele, serile cu luna plina petrecute impreuna cu prietenii in jurul focului...

Deci, motocicleta le reflecta astfel modul de viata. Cioparul este folosit pentru evadarea zilnica din cotidian, dar el nu poate fi folosit si in cazul in care aceste escapade duc pe drumuri accidentate, poteci si vai ale muntilor, caz in care apare inevitabil motoreta urat paraitoare denumita la modul general Enduro.

Si pentru ca cioparistii traiesc in Romania si asta le cam ocupa timpul, nu isi permit sa cumpere doua motorete, una ciopar si una enduro, multi alegand-o pe ultima...

Deci nu se pune problema de a fi cioparist adevarat, totul se reduce la imbinarea utilului cu placutul.

Personal nu ma consider cioparist, ma consider motociclist, nu am casca brain cap, am full (mai nou mi-am luat ixs hx 603 pe care am vopsit-o albastra), imi doresc un enduro foarte tare, dar pentru asta nu o sa renunt la EN, pe viitor sper sa pot sa imi cumpar tot un ciopar (sau cruiser- cum am vazut ca se numesc astea de generatie noua), nou.

Concluzie : cioper - pentru suflet, enduro - pentru munte. Asta e parerea mea si s-o luati ca atare!

 

 

in primul rand,daca erai chopperist,din respect fata de ceilalti,te prezentai si iti completai datele la profil.

apoi,chopperist cu enduro....sa io spui "lu' mutu",daca tu iti inchipui ca eu de aia nu-mi iau enduro ca nu-mi permit.... :grinbandit:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai ma nu va mai certati atat.. am avut si eu chopper si acum am alt ceva ca nu mi se potrivea motocicleta aia.

oricum adevaratii motociclisti consider ca sunt chopperisti.

uite aici motociclist tata..

post-830-1170401554_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Am dat 3 exemple de "choppere" pe care nu mi le-as lua. Daca ar fi sa aleg un al doilea motor, as prefera oricand o enduroaica in locul celor trei enumerate (o capra paraitoare KTM monocilindru m-ar coafa indeajuns)

 

 

La partea cu cei ce declara azi una si maine alta sunt deacord cu lupalb (am mai spus-o). In ultima afirmatie faceam referire la raspunsul lui lupalb la intrebarea lui sorinavram din care pare a exista un standard minim obligatoriu pentru a fi chooperist. Cu asta eu nu sunt deacord. Sincera sa fiu, chiar daca imi plac chooperele, nici eu nu suport furcile intinse si pana amu nu stiam ca daca nu iti plac furcile intinse si rotile milimetrice esti descalificat. Oricum, Romania are mai multe drumuri virajate decat campii intinse, asa ca, chiar nu is pratice furcile suprachooperizate.

 

 

eu zic sa citesti mai atent,mihai se referea la a fi chopperist si ati lua si enduro....

de cand ai intrat pe aceasta sectiune,nu ai facut deact sa inflamezi topicul si sa dovedesti ca nu traiesti in spiritul chopper.

nu ai inteles nimic din mesajele scrise de chopperisti....si mai cred ca te afli in compania HD printr-o conjunctura si nu pt ca ai ales tu.

 

 

B.

 

Desi nu raspund la numele de "bebe", am sa presupun ca mie mi te-ai adresat. Nu stiu daca faptul ca esti cu un an si cateva luni mai mare ca mine iti da dreptul sa imi spui "bebe"...Dar, oricum ar fi, io nu te-am luat la misto, asa ca nu ma lua cu texte. Daca nu iti convine ce spun, asta este, nu tre sa te oftici si sa sari la atacuri. Cand pui un topic pe forum ar trebui sa stii ca s-ar putea ca unii sa nu fie deacord cu ce spui si sa ti-o si spuna. So, relax, fa bine.

 

 

vezi ca din nou presupui gresit....mihai vorbea cu sorin.

si daca iti inchipui cumva ca daca esti femeie nu poti fi admonestata...ia incearca.

 

 

B.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de cand ai intrat pe aceasta sectiune,nu ai facut deact sa inflamezi topicul si sa dovedesti ca nu traiesti in spiritul chopper.

nu ai inteles nimic din mesajele scrise de chopperisti....si mai cred ca te afli in compania HD printr-o conjunctura si nu pt ca ai ales tu.

si daca iti inchipui cumva ca daca esti femeie nu poti fi admonestata...ia incearca.

 

1. Sorry ca am "inflamat" topicul. Nu a fost intentia mea. Credeam ca pe forum se dau cu parerile, dar no, se pare ca m-am inselat.

2. Crezi ce vrei in legatura cu relatia mea cu HDC Catalunya si bravo tie daca crezi ca pot fi fortata sa fac ceva.

3. Nu am spus nicaieri ca tre sa va purtati cu mine cu manusile pentru ca is femeie. Am spus altceva, dar nu mai conteaza.

Hai spor si la mai mare. :grinbandit:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Desi nu raspund la numele de "bebe", am sa presupun ca mie mi te-ai adresat. Nu stiu daca faptul ca esti cu un an si cateva luni mai mare ca mine iti da dreptul sa imi spui "bebe"...Dar, oricum ar fi, io nu te-am luat la misto, asa ca nu ma lua cu texte. Daca nu iti convine ce spun, asta este, nu tre sa te oftici si sa sari la atacuri. Cand pui un topic pe forum ar trebui sa stii ca s-ar putea ca unii sa nu fie deacord cu ce spui si sa ti-o si spuna. So, relax, fa bine.

 

"Bebe" este denumirea generica pe care le-o dau fetelor pe care le alint. Daca tu crezi ca ai fost luata la misto si ca "te-am luat cu texte", esti elucubranta.

Mai fata (poate asa iti place), datu cu pararea e boala. Credeam ca in Spania ai scapat de ea. Daca tu intr-un topic spui ca esti de acord cu mine si in altul ca nu, dracu mai intelege.

Fii consecventa ideilor si nu o sa mai inflamezi. Pune mana pe surubelnita, desfa 2 suruburi si da-te jos de pe motorul ala din avatar. Ia-ți mz. (bai, ce ma enervez ca prostu singur).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

(bai, ce ma enervez ca prostu singur).

Las' ca te calmez eu. Am reusit sa blochez ghidonul la VN printr-o metoda extrem de simpla: mi-a venit al doilea rand de chei din germania, si cu astea am reusit. Se pare ca cheita de blocare din primul set era de la alt motor. Tare as fi vrut sa vad cum l-ai fi incuiat tu cu prima cheie (dar se pare ca te enervez la loc)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pune mana pe surubelnita, desfa 2 suruburi si da-te jos de pe motorul ala din avatar. Ia-ţi mz. (bai, ce ma enervez ca prostu singur).

 

Ok asa? Toata lumea fericita? Gata cu ofticurile?!

Poze desfacand motorul n-am (ca no... nime nu pune mana pe aparat daca e uns cu ulei). Dar am cu motorul desfacut din proiectul chooper mz-cz (am pus-o la profil). Desi imi place sa il mesteresc si inca umblu cu suruburi prin buzunar, mz nu imi iau. Inima mea este in alta parte.

Hai pace si nu te mai enerva singur :grinbandit:

Editat de Daeath
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in primul rand,daca erai chopperist,din respect fata de ceilalti,te prezentai si iti completai datele la profil.

apoi,chopperist cu enduro....sa io spui "lu' mutu",daca tu iti inchipui ca eu de aia nu-mi iau enduro ca nu-mi permit.... :grinbandit:

Dupa cum vezi, sunt incepator, si pe moto si pe forum asa ca nu prea cunosc toate amanuntele si obiceiurile folosite in momentul in care postezi ceva pe forum.Mia culpa.

Am adaugat si ce mai lipsea la profil dar dupa cum scrie acolo acele date care imi lipseau sunt optionale si sunt multi pe aici care nu le-au completat asa ca nu prea poate fi vorba de respect... :bigstar:

Poate ca sunt multi cioparisti care dispun de finante, dar pot sa spun ca tot multi sunt si cei care nu prea dispun de bani ca sa isi permita doua motorete, cunosc multe exemple.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa cum vezi, sunt incepator, si pe moto si pe forum asa ca nu prea cunosc toate amanuntele si obiceiurile folosite in momentul in care postezi ceva pe forum.Mia culpa.

Am adaugat si ce mai lipsea la profil dar dupa cum scrie acolo acele date care imi lipseau sunt optionale si sunt multi pe aici care nu le-au completat asa ca nu prea poate fi vorba de respect... :bigstar:

Poate ca sunt multi cioparisti care dispun de finante, dar pot sa spun ca tot multi sunt si cei care nu prea dispun de bani ca sa isi permita doua motorete, cunosc multe exemple.

:grinbandit: n-ai inteles nimic din ce se discuta aici....

ocupa-te in continuare de "castile zburatoare".......

 

 

T.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:grinbandit: n-ai inteles nimic din ce se discuta aici....

ocupa-te in continuare de "castile zburatoare".......

T.

Poate ca ai dreptate...

Practice make's perfect! (castile..)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mă tot uit pe siterile româneşti de profil şi văd cum mulţi care au chopper şi la cumpărarea acestuia decretau sus şi tare că chopperul e viaţa lor şi nu ar schimba nimic chopperul, vor să-l vândă sau au de gând să facă acest lucru în viitorul apropiat că vor să-şi cumpere in majoritate enduro.

So, care te crezi chopperist până la capăt?

aha... in mare parte ai dreptate... shi eu vreau sa-mi vand(dupa cum bine stii) titirezul....

numa ca daca reusesc imi iau un chopper mai maricel :baldy: :grinbandit:

un vulcanel sau un shadow.?... :bigstar:

chiar stii pe cineva de vrea chopper de 600??

Editat de tiranspider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aaaa... virago de 125 se pune?? :bigstar:))

nu de alta dar tocmai ce mi-am luat o jaka noua si o pereche de ciocate, macar sa stiu ca nu am facut "investitia" degeaba :baldy:)

(pacat ca nu "e ban" sa o schimbam pe micutza :grinbandit:()

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu respect pt toate categoriile de motociclisti afirm ca eu nu sunt tentat nici macar sa testez un alt tip de motor decat cruiserul

 

urmatorul meu motor VTX 1300 sau cu putin noroc (ceea ce va doresc si voua) VTX 1800

 

 

si eu la fel!!

 

:grinbandit:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa cum vezi, sunt incepator, si pe moto si pe forum asa ca nu prea cunosc toate amanuntele si obiceiurile folosite in momentul in care postezi ceva pe forum.Mia culpa.

Am adaugat si ce mai lipsea la profil dar dupa cum scrie acolo acele date care imi lipseau sunt optionale si sunt multi pe aici care nu le-au completat asa ca nu prea poate fi vorba de respect... :grinbandit:

Poate ca sunt multi cioparisti care dispun de finante, dar pot sa spun ca tot multi sunt si cei care nu prea dispun de bani ca sa isi permita doua motorete, cunosc multe exemple.

 

 

in sectiunea chopoperistilor exista un regulament mai special,tocmai pt ca formam o comunitate mai aparte,care are membrii cu bun simt si respect(a te prezenta, face parte din asta),daca te uitai mai atent,descopereai regulamentul...

si nu"sunt multi pe aici" care sa aiba profilul necompletat....ia mai uita-te odata.

 

tu chiar nu pricepi ca nu banii sunt problema cea mai mare,in discutia asta?

ia citeste topicul de la inceput.

 

 

B.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite ca am rezistat 7500 km pe jucaria asta de 250 si am trecut recent prin mari dileme [a se intelege ca am vrut sa-l vand]. Rezultatul este ca nu pot sa ma despart de el; pot sa ma declar cel mai mare chopperist in viata ? :grinbandit:

 

NU, nu sunt masochist. :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in sectiunea chopoperistilor exista un regulament mai special,tocmai pt ca formam o comunitate mai aparte,care are membrii cu bun simt si respect(a te prezenta, face parte din asta),daca te uitai mai atent,descopereai regulamentul...

si nu"sunt multi pe aici" care sa aiba profilul necompletat....ia mai uita-te odata.

 

tu chiar nu pricepi ca nu banii sunt problema cea mai mare,in discutia asta?

ia citeste topicul de la inceput.

B.

Am vazut regulamentul...

Am bagat la cap...

Dar daca te uiti la paginile 2, 8, 11, o sa mai gasesti persoane care nu-l respecta.Asta numai in acest topic...

 

Imi cer scuze daca am pricinuit neplaceri, inclusiv lui Lupalb, ca m-am bagat asa ca badaranu...

Cum am spus-o, in legatura cu postul meu, e parerea mea si trebuie tratata ca atare...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Nu pot sa cred de cand tine topicul asta :eek:

2. Honda CB 400 chopperita se pune? (nu de alta dar nu vreau sa ma trezesc k ma amestec in cercuri in care nu am ce cauta)

3. Urmatorul meu motor Dragstar (pt toate ocaziile), asta pt k chopperele sunt pasiunea mea, iar pt mers pe munte (Honda xl) asta pentru ca imi plac iesirile offroad cu mult noroi :D

 

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...