Sari la conținut

Accident Bdul. Tudor Vladimirescu


BogdanSHA
 Share

Postări Recomandate

Nu ma simt deloc confortabil sa postez aici, insa ma gandesc la cineva nevoit sa stea la pat, chiar si numai cateva ore, ca i-ar prinde bine sa citeasca niste mesaje de incurajare.

 

In seara asta, in jur de 22,3o, mergand spre casa, am vazut o gramada de taxiuri oprite, iar mai in spate un motor trantit si un baiat pe jos. 112 fusese deja apelat. Am vb cu el, era coerent, mi-a dat un nr de tel de-al unui prieten de-al lui si intre timp au ajuns si pompierii. Din ce-am vazut ca l-au palpat avea un picior cu dureri si la fel dureri la "numarat" coastele, iar de dus l-au dus la Municipal (Universitar). Am avut grija de casca (+cagula si manusile care si-au facut bine treaba) si cheile moto pana a venit prietenul lui (Dragos daca-mi amintesc) sa le ia, si care sa ramana in continuare sa ia cu niste prieteni si motorul cand se terminau masuratorile. Numele lui (din cate-mi amintesc) este Cristi "Maurul" si calareste un Suzuki gsxr6oo in culorile traditionale.

Cauza exacta nu stiu care a fost. Cert este ca pe jos era mazga, iar taximetristul cu care s-a lovit vroia sa intoarca, iar moto "a aparut dintr-o data" - asta am auzit ca le-a spus politistilor. Din ce-am mai inteles, mergeau in acelasi sens, spre ~Marriott, dinspre Piata Cosbuc (de flori). L-au testat de alcool pe taximetrist, iar politistul ne-a aratat celor prezenti rezultatul de 0,00 alcool in aerul expirat.

In poze se vad cei 1o,6m de la locul impactului pana la moto si usa taxiului indoita si cu oglinda lipsa. (nu-mi dau seama nici acum de ce taxiul are numai usa avariata)

 

In orice caz, MULTA SANATATE, asistente cat mai frumoase si astept vesti bune de la tine!

post-3380-1227569834_thumb.jpg

post-3380-1227569839_thumb.jpg

post-3380-1227569844_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In poze se vad cei 1o,6m de la locul impactului pana la moto si usa taxiului indoita si cu oglinda lipsa. (nu-mi dau seama nici acum de ce taxiul are numai usa avariata)

Cel mai probabil l-a luat razant pe motociclist cand acesta il depasea. La ora aia si in traficul ala spre 0... nu stiu cum de nu l-a vazut cand a facut manevra de intoarcere.

 

Sanatate baiatului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai probabil l-a luat razant pe motociclist cand acesta il depasea. La ora aia si in traficul ala spre 0... nu stiu cum de nu l-a vazut cand a facut manevra de intoarcere.

 

Sanatate baiatului.

 

Insanatosire grabnica...

 

Thomas, te intrebi cum? Simplu. Presupun ca nu s-a uitat nici o secunda. Si eu m-am infipt in vara in portiera unuia cu Loganul care a vrut sa intoarca pe Grivita, unde sunt 3 benzi pe sens (daca punem la socoteala si linia de tramvai pe care nu mai circula insa tramvaiele, iar eu ma aflam pe acea linie de tramvai) si era foarte mirat de unde am aparut, ca nu m-a vazut, dar eu m-am uitat la el cat timp am franat (impactul a fost la viteza mica, de cativa km la ora) si nici o secunda nu a intors capul sa se uite... El plecase de pe banda 1 (initial am crezut ca se pune in miscare, dar am realizat cand a tras mai brusc de volan ca vrea sa intoarca si m-am suit pe frane). Asa ca nu ma mai mira si e deja clasica faza... Din pacate... Iar la faza cu deformatul usii, e simplu: sunt foarte slabe, se deterioreaza foarte repede. Desi eu nu am avut nimic la Vulcan, nimic rupt, spart, ala avea si pragul si portiera indoite rau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iar la faza cu deformatul usii, e simplu: sunt foarte slabe, se deterioreaza foarte repede. Desi eu nu am avut nimic la Vulcan, nimic rupt, spart, ala avea si pragul si portiera indoite rau.

 

Zi mersi ca era Logan. Ca daca era vreo japoneza sau altceva cu ranforsari pe usi cred ca efectul era altul ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Urat accident la final de sezon.De fapt dupa terminarea sezonului.Azi dimineata ma uitam traversand pe trecerea de pietoni, ca pe sosea e o mazga fina, formata din condens si praf.E foarte periculoasa.Desi iti vine greu sa renunti la motor pana la primavara, cred ca ar trebui sa luam in calcul si aceste aspecte:frigul, umiditatea asfaltului, implicit aderenta foarte redusa.In plus, trebuie tinut cont ca multi conservari nu prea ne mai cauta ACUM in trafic.Daca in sezon se mai asigura, de bine de rau, acum probabil ca se gandesc ca toti mobristii stau in casa la gura sobei.

 

Din a treia poza sa inteleg ca motorul a ajuns in urma impactului pe trotuar? :laugh: :D

Impactul pare ca totusi a fost unul destul de dur. Bine ca motorul nu a lovit in alunecare vreun trecator ratacit prin zona!

 

Sanatate omului si il asteptam cu detalii despre caz!Desi este evident....

Editat de Kassu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad de la balcon (de departe) locul accidentului. Dar accidentul asta chiar nu l-am vazut desi eram acasa la ora cand scrie aici ca s-a intamplat.

 

Imi suna cunoscute semnalementele dar (ca de-obicei), nu pot face asocierea cu o fatza. Refacere rapida baiatului oricum, sper ca nu e grav.

 

Cred ca a vrut sa intre pe una din stradutele din stanga individul - taximetristul adica. E nasol ca sunt ceva tigani prin zona aia.

 

Eu am facut ca si anii trecuti - de aproape o saptamana am lasat motorul "la caldura" si prefer pejosul/ratbul, chiar daca in timpul zilei, e destul de cald cat sa poti merge.

Editat de Lt. Navarro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, moto a ajuns taras pana pe trotuar si personal cred ca mai aluneca putin daca nu se oprea in scara aia. Bine ca nu i-a intrat pe undeva un lemn din cele de pe-acolo pe care le-a rupt in alunecare. Si da, erau cativa bronzati acolo care tot dadeau telefoane, insa moto a fost luata de cine trebuie. Galagie nu prea a fost - ce s-o fi auzit la impact infundat + pompierii cand au plecat spre spital. Locotenente, doar sa fi vazut multe taxiuri, altfel nu se vedea nimic.

Am vb in seara asta cu prietenul lui si spunea ca e deja acasa cu un picior in ghips + niste bandaje = e bine. Ma bucur pentru el, ma intristez de moto dar se repara :laugh:

Editat de BogdanSHA
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce satul sunt de cei care nu se asigura, dar parca mai satul sunt de aia care se asigura, te vad si iti iau fata ca ii doare in cuc de cei pe doua roti. Chiar in seara asta cand ma intorceam de la munca era sa ma arunce un dobitoc sub rotile unui camion bagandu-se pe banda mea exact cand am ajuns cu roata fata langa usa lui din spate...si culmea, opresc la semafor sa ii bat obrazu (la figurat) ca era sa ma omoare si tot el cu gura mare si injuraturi ca mergem ca nebunii si suntem inconstienti, plus amenintari cu bataia. Am pus agregatu pe cric si l-am rugat sa se dea jos sa "discutam". La care a inchis rapid geamul si s-a uitat in partea ailalta... Merita sa il las fara oglinda daca tot o are degeaba, dar nu e stilul meu.

 

Sanatate multa baicarului si atentie sporita cei care inca mai calariti pe vremea asta :laugh:

Editat de Cap0ne
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

exact cand am ajuns cu roata fata langa usa lui din spate

Erai exact, dar exact, in unghiul mort al oglinzilor. Next

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omul vazuse ca vin inainte de a ajunge in dreptul lui. A luat de volan si a vrut sa se bage, a ezitat cand a vazut ca ma apropii, dupa care a calcat-o.

Editat de Cap0ne
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omul vazuse ca vin inainte de a ajunge in dreptul lui. A luat de volan si a vrut sa se bage, a ezitat cand a vazut ca ma apropii, dupa care a calcat-o.

 

Nu-ti bate capul, chestia e ceva banal am patit de multe ori sa dea sa se bage fara semnal pe banda mea, sa dea inapoi spre dreapta cand m-a vazut si dupa un moment sa forteze iar taindu-mi fata, dintre toti cretinii unul singur si-a cerut scuze, restul bagau capul intre urechi. Astia nu vor sa inteleaga ca oricat gaz ar baga cu cazanu ii luam relaxat la primul semafor.Nici nu merita sa ii bagam in seama.In schimb imi plac coloratii cu bmw care dau flashuri sa le fac loc as vrea sa le vad fata cand nu pot sa se tina dupa mine dupa ce le fac loc :laugh:)

 

Eu am boala pe taranii care nu semnalizeaza sau semnalizeaza dupa ce fac manevra...si aseara era sa ma imprastie una la unirii care a virat in acelasi moment in care a dat semnal...de uitat in oglinda lipsa. Cand am ajuns-o la semafor si i-am facut putina morala se uita la mine ca oaia..nici macar nu ma vazuse..

 

Insanatosire grabnica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uff...

 

 

 

Acum cel mai important lucru este ca baiatul se simte bine. Am vorbit chiar acum cu Cristi si nu are nimic. I-au pus o atela la picior "preventiv" dar nu are fractura.

 

Motorul l-a luat de la mine acum 3 saptamani cred si ghinionul a facut s-o si pateasca. :huh: ;) celui care a provocat accidentul. Din ce mi-a spus el...taximetristul nu a acordat prioritate si a intrat direct in el. Cristi nu a avut timp sa franeze(deci nu se pune problema de mazga) si a fost aruncat de pe motor. Ghinion si mai mare ca motorul a intrat in bordura si s-a facut "praf" din cate am inteles(cadru rupt, furca indoita, baie ulei sparta...sa nu mai vb de carenaj). Dupa ce s-a petrecut accidentul taximetristul a coborat si cheama langa el alt sofer caruia ii spune "L-ai vazut, nu?....A venit CU VITEZA MARE!" (e deja stereotip....nici nu comentez :laugh: :D )

 

 

 

Multa sanatate Cristi si succes cu firma de asigurari! :P

Editat de horseman
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, mah. Ai dreq fotoni. Nici nu-i vezi cand vin! Pff...

A ramas fara permis taximeTRISTUL macar?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

politia l-a gasit vinovat pe taximetrist..cf legii ar trebui sa ramana fara permis o perioada...dar se urca el la loc

 

Taximetristii sunt tratati cu indulgenta cand depun contestatii, pentru ca ei din asta castiga painea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si din cauza asta. Plus ca, daca o comit, in general, apar alti 20 ca ei sa isi faca dreptate.

Au invatat de la tigani.

Intr-adevar s-a cam incheiat sezonul, eu plec dimineata la 7 pe motor si revin seara tarziu, deci daca in ziua aia e vre-un strop de polei, eu il prind. Ieri nu erau politistii in intersectie pe la ora 6.30 la Romana, si conservarii se blocasera toti in crucis , si un prost intr-un logan zbiera la mine ca de ce i-am taiat fatza, ca el avea verde, insa nu putea sa inainteze decat juma de metru, ca avea snop de masini in intersectie :laugh: . Frustratii pixdii.

Insanatosire grabnica Cristi. Faza cu taximetristii care isi recapata permisele cu contestatii "ca le mor copilasii de foame" am vazut-o si eu la Udriste.

Editat de Magnetto
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu sunt cel care a avut accidentul...multumesc f mult pt sprijinul acordat la fatza locului de catre Bogdan si pt postarea topicului ...multumesc f mult pt urarile voastre de bine.

in urma accidentului am iesit putin sifonat faptul ca nu am avut viteza a ajutat f mult , faptul ca protectia mea era sumara nu a ajutat deloc in urma acidentului nu am suferit nici o fractura dar contuziile la genunchii sunt destul de nasoale urmeaza sa vad in timp cit dde nasoale si cit am de tras.

Ce e deranjant este faptul ca cel care m-a accidentat nu s-a interesat deloc de mine nici macar asigurarea nu a lasat-o la politie asa ca astept dupa el ca sa imi pot evalua motorul si sa vad cit am de recuperat...e inca incert nici macar firma la care e asigurat nu stiu politia zice ai rabdare ca trebuie sa vina sa o aduca nu inteleg dc l-au lasat sa plece fara sa o depuna dar asta e alta poveste...ce ma roade cel mai mult nu sunt nici durerile de dupa accident nici nimik decat faptul ca motorul meu a ajuns bucatzi ....sper ca dupa ce rezolv cu asigurarea si toate celelalte sa pot sa-mi cumpar acelasi model acelasi an cu bani care ii voi primi de pe asta...atit. in rest ce pot spune a fost un accident...bine ca am scapat ...ca sunt in viatza ...se putea si mai rau si pt asta sunt recunoscator....in rest motoare o sa mai schimb eu sa speram doar ca data viiitoare le voi schimba din alte motive decat accident.

inca odata va multumesc pt urari si numai bine ....si la cit mai putine evenimente neplacute.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau pentru accidentul tau. .Dar e vina ta ca nu mergi ca pe teren minat in orasul asta. protectii sumare. .doh. .traficul trebuie anticipat cu 5-6 secunde inainte si trust no one in fatza ta. daca dai gaz nu iti muti atentia de la masinile in paralel, sau in fatza. nu uitati in vecii vecilor sa nu intrati in tunnel vision cand deschideti gazul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...