Sari la conținut

PLACUTE FRANA - Totul despre Tipuri/Clase/Comparatii


Postări Recomandate

Eu dupa ce am schimbat guma fatza, am observat ca am frane mai slabe....pusesem o guma mai naspa ca aderenta, insa care avea ceva carne in plus. Deci si asta conteaza mult la puterea de franare.

 

EBC, SBS, Brembo, Braking...Carbon Lorraine am auzit inca ca is bune. De toate gasesti pe forum.

 

Nu uita sa schimbi si lichidul de frana daca are culoare de Nestea. Conteaza mult si ala la puterea de franare si la dozarea franelor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 634
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eu dupa ce am schimbat guma fatza, am observat ca am frane mai slabe....pusesem o guma mai naspa ca aderenta, insa care avea ceva carne in plus. Deci si asta conteaza mult la puterea de franare.

 

EBC, SBS, Brembo, Braking...Carbon Lorraine am auzit inca ca is bune. De toate gasesti pe forum.

 

Nu uita sa schimbi si lichidul de frana daca are culoare de Nestea. Conteaza mult si ala la puterea de franare si la dozarea franelor.

 

 

Mda, ai cam pus degetul pe rana, nu e ca nestea, e ca pepsi il si simt cum se comprima, are deja elasticitate prea mare:D . Cat despre cauciucuri, da, asa e , am invatat pe propria piele ce inseamna aderenta sau lipsa ei. Niste cauciucuri race sunt dar divin. M-am speriat ingrozitor cand pe spate avand super cauciuc race si pe fata un junghi vechi, in curbe imi arunca efectiv ghidonul din mana, de rahat sentimentul, chiar in filmuletul din linku' de mai jos in ultima curba era sa imi smulga ghidonul de tot din mana. Super de rahat sentimentul ala cand pierzi fata din cauza asta, sa mai fi si cu scarita pe asfalt de aplecat...........Aia lupta de forta cu ghidonu, se dilata alea cateva fractiuni de secunda in creier de zici ca nu-i real :laugh:

 

Mesaj completat

sorry, nu e in filmuletul asta, dar o sa pun zilele astea unul dintr-ala , e foarte interesant cum se misca ghidonul, se vede clar pe film si mai ales e bine de stiut pentru cine nu a trait-o

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca e ca Pepsi, inseamna ca e in stare foarte proasta. Vezi, ca daca il lasi asa, nu numai ca nu ai frane bune, dar si se corodeaza instalatia de franare destul de mult. Poate ceva cand nu te astepti sau poti ajunge la cinestie ce cheltuieli. Sa speram ca nu.

Nu e nustiuce scofala schimbatul lichidului. Eu in 15-20 de min l-am schimbat pe fatza si pe spate. Ce-i drept, eram 2 persoane....O cutie noua de lichid (20-30 de lei) si 15 min de treaba si gata procedura...2 ani nu mai ai treaba. Chiar nu merita lasat lichidul vechi in instalatie.

Mie cel putin, dupa schimbarea lichidului, mi s-a imbunatatit franarea cu vreo 15-20%.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

va salut.....problema mea este una destul de urgenta si spinoasa...recent am achzitionat si demontat/revizuit o motocicleta suzuki gsx 400e din 83...atata mi-am permis la timpu respectiv...

 

totul rezolvat mecanic si electric pana la urma in afara de partea cu franele...placutele de frana fata sunt uzate extrem..una din ele a ajuns deja la metal iar cealalta mai are 1mm carne...deja a inceput sa haraie cateodata pe disc..de asemenea tamburii spate sunt si ei destul de uzati dar inca merg , mai au ceva ferodo pe ei (cam 1,5mm pe unul si 2mm pe celalalt)

 

am cautat pe forum la destui care aduc placute de frana ,nimeni nu mi-a dat macar un raspuns daca are placute pt asa ceva...am cautat si pe net intr-una si pe louis online...nu am gasit acel model disponibil niciunde,mai exact placute tip FA(0)51 (am atasat si o poza la dimensiunile reale cu tot cu specificatiile in milimetrii)

 

in cazul in care nu gasesc pe nicaeri sa iau noi sau macar SH mai bune am vreo sansa sa se poata lipi/nitui peste placutele actuale alt material nou de ferodo? fiindca am mai auzit de kestia asta mai demult de la unii posesori de masini mai vechi care tot asa nu gaseau...dar nimeni n-a putut sa ma indrume undeva sigur in mom de fata....

 

singura kestie care am reusit s-o fac temporar e sa le schimb una cu cealalta de pe dreapta pe stanga,fiind si discul de frana uzat mai mult pe partea cu placa cea mai uzata si facut canal vizibil pe disc...

 

sau daca aveti idee de niste palcute asemenatoare un pic mai mari si sa se poata poliza cumva???

post-9394-1249643150_thumb.jpg

Editat de Mihai Florea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate zic o prostie, dar ma gindeam ca poate ai gresit aici: am gasit pe Louis produsul cod 10044524 pt. GSX 400E, nu stiu insa ce an e. Ai cautat cumva dupa codul ala, FA051? Asa sigur n-o sa gasesti, este probabil codul unui anumit producator, dar sint n'spre mii (Lucas, Saito, Ferodo, EBC, etc). FA051 e posibil sa fie codul de pruducator al Ferodo si parca Louis nu vind placute marca asta. Cauta dupa modelul motocicletei, e imposibil sa nu se gaseasca, mai toti producatorii de consumabile fabrica chiar si-n ziua de azi si pentru modele mai vechi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

totusi e ciudat ca una e de 1cm (nici noua nu are atat) iar alta e tocita pana la os... verifica si etrierul ca nu functioneaza bine, mai exact axele glisoare intepenite.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

totusi e ciudat ca una e de 1cm (nici noua nu are atat) iar alta e tocita pana la os... verifica si etrierul ca nu functioneaza bine, mai exact axele glisoare intepenite.

Belbody, rideai de 1000 explozii pe secunda, omu' a zis 1 mm.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:laugh: :rock:

 

scuze, dar una e greseala de citire si una e de calcul - si acolo radeam de bancu lu Binox... ca si pe mine m-a intrebat pe mess si am raspuns gresit initial.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am cautat intai dupa numele motocicletei...intradevar pe louis am gasit si eu acel cod dar atentie! scrie gsx400/l...care nu este gsx400ez...si poza de pe pagina nu are nimic de a face cu poza atasata de mine...am gasit pe google un fisier word cupinzand un catalog cu codul fiecarei placute de frana pt fiecare motor...astia au facut palcute de frana diferite pentru modele similare ca gsx400e/n/t/l...pana mea cate or fi...ce stiu sigur e ca se mai potrivesc de la gs450 si de la gn400t anii 1981-1986...codul ala asa l-am gasit pe un site unde zice de specificatiile originale complete pt gsx400e...

sunt si modele de gsx 400 care sunt cu 2 discuri pe fata,al meue cu unul singur,pe stanga......

 

revenind ...totusi ,se pot reconditiona astea macar ca idee??

 

 

 

ok,later edit..am mia dat un search pe google si am dat de un vanzator pe ebay din state care includea si o lista de motociclete cu modele pentru acel tip de acplute...printre care se mia numara

 

GN 250 F,J 1985-1988 Front

GN 250 M,N,P,R,S,T 1991-1997 Front

GNX 250 E 1982- Front

GS 250 T TT,TX 1980-1982 Front

GSX 250 E ET,EX 1980-1981 Front

GSX 250 E EZ 1981-1982 Front

GN 400 X T,X 1980-1981 Front

GN 400 LT T,X,Z 1980-1982 Front

GN 400 TT T,X,Z 1980-1982 Front

GS 400 LX 1980-1981 Front

GS 400 TX 1980-1981 Front

GSX 400 E1,E2 1980-1982 Front

GSX 400 E ET,EX,EZ 1981-1983 Front

GSX 400 L T,X 1980-1981 Front

GSX 400 S Twin Z 1982 Front

GS 450 E ET,EX,EZ,ED 1980-1983 Front

GS 450 GA Auto Z,D,F 1982-1985 Front

GS 450 L T,X,Z,D 1981-1983 Front

GS 450 L F,G,H,J 1985-1988 Front

GS 450 S Fairing T,X 1980-1981 Front

GS 450 T T,X 1980-1981 Front

GS 450 TX Z 1982 Front

GS 700 E EF 1985 Front

GS 700 ES ESF 1985 Front

GV 700 GL Madura GLF,GLF2,GLG 1985-1986 Front

GS 750 E ET,EX,EZ 1980-1982 Front

GS 750 E, ES ED,ESD 1983- Front

GS 750 L LT,LX 1980-1981 Front

GS 750 T 16-valve TZ,TD 1982-1983 Front

GSX 750 E ET,EZ, EX 1980-1983 Front

GSX 750 EF 1980-1981 Front

GSX 750 EF EFE,EFF 1982-1986 Front

GSX 750 ES ESD,ESG,ESE,ESH 1982-1985 Front

GSX 750 Katana S 1982- Front

GSX 750 L T,X 1980-1982 Front

GS 850 E, L 1980-1982 Front

GS 850 G GZ,GD,GE 1982-1984 Front

GS 850 G GG 1985- Front

GS 850 GL GLT,GLX 1980-1981 Front

GS 850 GL GLZ,GLD 1982-1983 Front

GSX 850 G 1983- Front

GS 1000 G GT,GX 1981-1982 Front

GS 1000 GL GLT,GLX 1981-1982 Front

GS 1100 G GZ 1982-1983 Front

GS 1100 GK GKZ,GKD,GKE 1982-1984 Front

GS 1100 GK2 GK2Z 1982 Front

GS 1100 GL GLZ,GLD 1982-1983 Front

GV 1200 GL Madura GLF,GLF2,GLG 1985-1986 Front

 

 

o sa mai incerc pe louis la alte modele din cele de mai sus

Editat de Mihai Florea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

codul placutelor tale pe ferodo este FDB218, cauta la magazin in orasul tau

 

ca idee la mine varianta platinum FDB218p - costa 90 ron setul - dar eu livrez doar in Bucuresti

 

uite aici linkul site-ului Ferodo unde poti identifica foarte usor placutele tale

 

http://www.ferodoracing.com/catalogue/deta...amp;code=FDB218

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

codul placutelor tale pe ferodo este FDB218, cauta la magazin in orasul tau

 

ca idee la mine varianta platinum FDB218p - costa 90 ron setul - dar eu livrez doar in Bucuresti

 

uite aici linkul site-ului Ferodo unde poti identifica foarte usor placutele tale

 

http://www.ferodoracing.com/catalogue/deta...amp;code=FDB218

mersi mult de tot , e de mare ajutor sa stii bine unde sa cauti si catalogarea lor ....... :laugh: :rock:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poza de pe Louis e irelevanta, e o singura poza pentru toate placutele.

Mesaj completat

Uita-te pe cmsnl.com. Cauta modelul tau si vezi daca codul placutelor OEM e acelasi si la alte modele. Apoi sky is the limit :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O batranica d'asta am si eu. :laugh:

 

Nu-ti fa probleme cu piesele, ca se gasesc. (Spre exemplu pe www.weemoto.com gasesti piese noi, aftermarket)

 

Eu imi comand de la un tip din Bv consumabilele. Ultima oferta, din primavara, suna cam asa >

 

Placuta frana fata Cod:MCB509 Pret de lista cu TVA:104,57Ron /Set

Termen de livrare 1 zi !

Sabot frana spate Cod:MCS907 Pret de lista cu TVA:121,52Ron /Set

Termen de livrare 5 zile !

 

dar la fel de bine gasesti si la alti distribuitori din orasul tau. Du-te la magazinele moto din Bv si ti cauta ele in catalog dupa modelul motoretei. E bine sa meri la mai multe, sa faci o comparatie intre preturi si firma. In general, cei mai ieftin sunt "liber-profesionistii" care aduc pe cont propriu. Tre sa fie si-n Constanta cineva care sa aduca.

 

 

Codurile de mai sus sunt pentru placutele Lucas > http://209.85.135.132/search?q=cache:9CeO4...lient=firefox-a

Editat de livius_ereticus007
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...
codul placutelor tale pe ferodo este FDB218, cauta la magazin in orasul tau

 

ca idee la mine varianta platinum FDB218p - costa 90 ron setul - dar eu livrez doar in Bucuresti

 

uite aici linkul site-ului Ferodo unde poti identifica foarte usor placutele tale

 

http://www.ferodoracing.com/catalogue/deta...amp;code=FDB218

 

daca apelez la tine pt o comanda si sa ajung eu prin bucuresti sau sa mi le ia un prieten cand se poate cel mai devreme rezolva? :wacko:

 

la cei din brasov de zice livius mi se par scumpi..iar de reinlocuit ferodourile pe astea vechi mai mare bataia de cap ....la 90 ron e foarte ok de noi.... dar e bine ca exista ambele solutii

 

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu inca n-am luat de nicaieri ,nu prea am timp..........primul tip.."mau"..care mi-a raspuns ca poate face rost si aduce in bucuresti cu 90 ron vad ca nu a mai dat pe aici si nici in alt topic unde l-am intrebat cand poate sa aduca...alt prieten din bucuresti cu motocicleta in loc de magazine mi-a recomandat sa apelez tot la cei care aduc pe cont propriu consumabile ......la motozone pe pagina lor de web nu am gasit nici un catalog cu produse sau cu serii...scrie acolo ca au frane de un anumit tip si compozitie,cateva de k5...k6..r1...plm...numa superspeed...mi se pare vraiste site-ul...probabil tre sa sun la cineva pt catalog sau sa ma duc personal...iar ca sa ajung pana la brasov pt un set si sa dau si cu 20 ron in plus mi se pare cam mult :agree:

Editat de Mihai Florea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai exista o varianta

 

http://www.louis.de/_205f5887d25a32a651ebb...ge=0&page=0

 

Placute Lucas la 30 de euro.

 

Partea buna:

 

www.kronaumoto.ro au oferta luna asta: orice comanzi, ti se aduce gratis la usa. Macar nu platesti trasnport sau comision

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci de 1 luna stai fara placute si "discuti" pe forumuri.

In Constanta poti sa iei (maxim la 1-2 zile de la comanda de la)

Compauto/Motozone

Honda Constanta

Suszi

 

Asta pe langa cei care comercializeaza pe net (vezi sectiunea BURSA de aici, de exemplu)

 

Daca te lamentezi ca ala e asa si ala pe dincolo, in loc sa pui mana pe un telefon si sa cheltui 7 centi, mai stai 2 luni degeaba si mai discuta pe forumuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ia fii antena la o treaba.Eu sunt barmanita de la Motozone (avem showroom-ul , cafeneaua si service-ul in acelasi complex).Te pot ajuta la modul in care iti las contactul celui care se ocupa de magazin si de comenzi si de acolo ii explici tu ce si cum.Il cheama Ciprian Togan si numarul lui de telefon e 0724 69 75 75 .Il suni de luni pana vineri de la 09:30- 17:30 si sambata pana la 15:00...Te ajuta el , i-am zis deja ca o s ail sune o cunostiinta de-a mea pt placute de frana la o suza.Mai mult de atat nu pot sa fac! Bafta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

FERODO foarte multumit(calitate/pret)

 

La fel, cand am luat Tenere-ul avea placute Nissin cu uzura ~30%. Am pus Ferodo, cele mai ieftine si simt ca franeaza mult mai bine. Lichidul l-am schimbat inaintea placutelor sa nu le cumpar degeaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...