Sari la conținut

PLACUTE FRANA - Totul despre Tipuri/Clase/Comparatii


Postări Recomandate

Eu sunt cam novice in ceea ce priveshte motociclismul shi asta fiind spusa, trebuia sa-mi cumpar placute frana pt fatza ce parere avetzi de ferrodo pt un thundercat '00 ? sunt bune de ceva? Daca nu, nishte recomandari m-ar ajuta destul de mult.Mc anticipat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 643
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 6 months later...

Si mie imi scartaie fata si am impresia ca tot ferodo sunt. Acum pe spate mi le-am schimbat si am bagat tot ferodo, dar alea nu scartaie. Voi ce placute stock recomandati? Nu ma intereseaza sinter sau alte asemenea, pentu ca nu pre imi alerg motorul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Placutele stock sunt mai rezistente decat cele aftermarket similare. Se pare ca este o intelegere mai mult sau mai putin tacita intre producatori si fabricanti: se monteaza pe fabrica un material superior calitativ - avantaj producatorul de moto - performantze mai bune la stock, dupa care se inlocuiesc de catre utilizator la uzura cu unele mai moi - sa castige si producatorul de piese.

 

2. Atentie la potrivirea disc-placuta. Am inteles ca nu orice placuta - ma refer la materialul din care este facuta - merge cu orice tip/model de disc, din considerente de:

- compatibilitate material

- capacitate de incalzire a placutei versus capacitatea discului de a disipa caldura si de a permite racirea placutei. Si geometria placutei influenteaza racirea.

Evident, diferentele se simt pregnant la placutele / discurile racing.

 

Sursa info: Articole pe net si posturi pe forumurile producatorilor de piese.

 

Asta am citit, asta dau mai departe.

 

Parerea mea.

Editat de classic_vld
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...

Am nevoie de un sfat de la voi.... Trebuie sa imi schimb placutele de frana ce recomandati? Eu ma gandeam la ceva Brembo...daca aveti alte pareri va rog sa mi le impartasiti si mie. Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Brembo nu am folosit, da si mie mi-au fost recomandate, Braking si Nissin sunt foarte ok. Vorbeste cu Mac de pe forum ca te lamureste el :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am nevoie de un sfat de la voi.... Trebuie sa imi schimb placutele de frana ce recomandati? Eu ma gandeam la ceva Brembo...daca aveti alte pareri va rog sa mi le impartasiti si mie. Numai bine!

ferodo

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ferodo

Nu merg pe principiul ca tot ce e scump e si bun....dar Ferodo sunt cele mai ieftine... :unsure: Asta nu zice oare nimic despre calitatea lor? Intreb...Vreau sa pun pe mobra ce e mai bun...de asta va intreb

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu merg pe principiul ca tot ce e scump e si bun....dar Ferodo sunt cele mai ieftine... :disappointed: Asta nu zice oare nimic despre calitatea lor? Intreb...Vreau sa pun pe mobra ce e mai bun...de asta va intreb

federal mogul sau ferodo

daca nu ma crezi, ia-ti brembo, e alegerea ta :blbl:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

BREMBO,NISSIN, EBC, SBK,GOLD FR,LUCAS, FERODO, SAITO,in aceasta ordine le vad eu, si le recomand!

ai avut tu din fiecare cate o pereche??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lucas...cred ca cele mai slabe..avea cineva pe un R1 si cand se incingeau...o laie frana eficienta....cat despre ferodo..hmm nu s kiar asa la urma....depinde de ce tip se vorbeste, race, strada, sinterizate, .... etc......momentan am pe fata nissin..super ok placutele si sprob tot din astea o sa mi iau kiar daca sunt mai scumpe..pe spate am ferodo sinterizate....f moi....dar cum nu franez mult pe spate..ca si cum nu ar fi.............cu nissin am deja 17 mii de km cu ele si sunt la jumatate......deci au si viata lunga si franeaza eficient

cel mai bine o indica testele..de franare la fiecare :disappointed:

Editat de cata_30
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si au abees inclus, nu? si au si esepeu, io asa stiu :disappointed:

Ms mult pt ca ma luati la misto...ca de obicei asa se intampla pe forum....eu ma refeream la placute bune in sensul ca nu vreau sa le schimb iar dupa cateva mii de km...nu ma astept sa franeze singure sa aiba abs si esp...da ...asta e..am cerut un sfat si m-ati inteles gresit

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in general placutele f bune la franare..sunt alea de compozitie moale...deci..si frana pe masura, dar tin f putin ca nr de km......de strada e altceva..

recomand nissin :disappointed:

dar depinde f mult de performantele sist de franare pana la placute..discuri, pompa, lichid etc

Editat de cata_30
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lucas...cred ca cele mai slabe..avea cineva pe un R1 si cand se incingeau...o laie frana eficienta....cat despre ferodo..hmm nu s kiar asa la urma....depinde de ce tip se vorbeste, race, strada, sinterizate, .... etc......momentan am pe fata nissin..super ok placutele si sprob tot din astea o sa mi iau kiar daca sunt mai scumpe..pe spate am ferodo sinterizate....f moi....dar cum nu franez mult pe spate..ca si cum nu ar fi.............cu nissin am deja 17 mii de km cu ele si sunt la jumatate......deci au si viata lunga si franeaza eficient

cel mai bine o indica testele..de franare la fiecare :disappointed:

Multumesc pt informatii
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Despre care placute se zice ca "iti mananca discul" repede? Cele sinterizate? Ca alea race daca sunt moi, atunci se mananca singure.

Placutele care frineaza foarte bine ,se duc si mai repede,dar fac si rau discurilor. Adica cele de curse ,unde nu se tine seama de fiabilitate in timp, si doar de performanta.

Unii producatori vezi (EBC) incearca sa puna in balanta fiabilitatea in timp,performanta la frinare, si o cit mai mica uzura a discurilor.

La final:Placutele care frineaza foarte bine, se consuma relativ mai repede,si produc uzura la discuri.Cele care nu se consuma si tin 10 mii de ani nu o sa ai nici frina,nici uzura la discuri! :disappointed:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...