Sari la conținut

Green Enduro


Postări Recomandate

Dat fiind faptul ca viitorul motocicletelor electrice nu mai este unul nesigur, existand deja pe piata in aproape fiecare categorie o alternativa ecologica, ce parere aveti de motocicletele electrice de enduro ? Ar putea face fata la fel de bine precum cele normale ?

 

Austriecii de la KTM au deja in plan lansarea unei motociclete electrice de competitie avand ca "pret de achizitie pentru "Zero Emissions Motorcycle" mai mic decat a unui model KTM clasic de aceleasi performante " iar compania elvetiana Quantya si-a lansat deja modelul EVO-1 care va putea fi achizitionat la pretul de 7800 de euro, beneficiind de multe componente de varf.

 

1654.jpg

 

Mai multe detalii despre motocicletele electrice de competitie KTM aici.

 

1676.jpg

 

Motocicleta electrica Quantya EVO-1 "Caracteristicile tehnice includ o viteza maxima de 70 km/h si o autonomie de 180 de minute. Motocicleta dispune de o furca fata Marzocchi cu jambe de 40 mm si un monoamortizor central marca Sachs. Sistemul de franare este alcatuit dintr-un un disc fata de 260 mm si unul pe spate de 200 mm. "

 

1677.jpg

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Geniale si f. interesante. Despre modelul KTM am mai citit deja pe aici pe forum.

In viata reala romaneasca ma vad in urmatoarele 2 situatii - speriind cu ele la limita infarctului animalele salbatice (si riscand o reactie imprevizibila pe masura) sau pe cei mai mari "prieteni" ai mei si ai lor - braconierii (ei ar putea crapa linistiti).

Editat de Popescu_ MihailRaul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ar putea face fata la fel de bine precum cele normale ?

 

pana la prima balta sau parau mai tzeapan. ;)

pentru motocross poate sa fie o combinatie. Pentru enduro ma indoiesc

Editat de ionut73
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru motocross poate sa fie o combinatie. Pentru enduro ma indoiesc

corect. 180 minute e mai mult decat suficient pt. motocross, insa la enduro daca te-ai ratacit, de benzina mai faci rost, mai iei de la colegi, dar curent unde gasesti in padure? ;)

P.S. parca se mai discutase undeva cum ca sa se bage niscai cabluri de curent prin padure pe la Buzau. eventual mai tragi un pui de somn pana se incarca bateriile :wave: . la motoreta, nu la tine ;)

Editat de Cata M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca erau la un pret la jumatate fata de o motocicleta pe benzina si tot nu merita , dar Quantya aia costa 7800 de eurei !!! Nu vedeti ca toata aceasta campanie cu asa zise produse ecologice are scopul de a vinde la preturi foarte mari niste aiureli .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca :

- pretul este exagerat de mare

- daca nu incarci bateria de la o sursa de curent electric complet ecologica nu ai rezolvat nimic

- pe vreme umeda sau daca intri prin apa bateria se descarca foarte repede

- daca procesul de fabricatie al bateriei produce deseuri toxice nu ai rezolvat nimic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca :

- pretul este exagerat de mare

- daca nu incarci bateria de la o sursa de curent electric complet ecologica nu ai rezolvat nimic

- pe vreme umeda sau daca intri prin apa bateria se descarca foarte repede

- daca procesul de fabricatie al bateriei produce deseuri toxice nu ai rezolvat nimic

 

Asta e primul pret vehiculat. Daca ideea prinde si incep sa se vanda mobre din astea, o sa scada si pretul.

Ai rezolvat problema emisiilor de noxe. Mai ales la 2 timpi.

Cred ca atata lucru se gandesc si baietii aia, sa izoleze bateria ca lumea.

Oricum procesul de fabricatie al benzinei produce mai multe deseuri. Si benzina trebuie sa bagi intr-una.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

autonomie mica??? eu zic ca e ok autonomia. 180min=3 ore de functionare si d'aici facem un calcul simplu: cu o viteza medie de 20 km / h se pot parcurge 60km deci e ok pt o tura scurta. cu siguranta exista modele de baterii care iti vor asigura o atonomie mai mare dar acestea vor fi prezente ca si rezervoarele de 14 litri in catalogul power-parts ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator trotinet
corect. 180 minute e mai mult decat suficient pt. motocross, insa la enduro daca te-ai ratacit, de benzina mai faci rost, mai iei de la colegi, dar curent unde gasesti in padure? :D

P.S. parca se mai discutase undeva cum ca sa se bage niscai cabluri de curent prin padure pe la Buzau. eventual mai tragi un pui de somn pana se incarca bateriile :wave: . la motoreta, nu la tine ;)

 

intrebi aborigenii unde gasesti o galeata de curent ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

autonomie mica??? eu zic ca e ok autonomia. 180min=3 ore de functionare si d'aici facem un calcul simplu: cu o viteza medie de 20 km / h se pot parcurge 60km deci e ok pt o tura scurta. cu siguranta exista modele de baterii care iti vor asigura o atonomie mai mare dar acestea vor fi prezente ca si rezervoarele de 14 litri in catalogul power-parts :laugh:

 

asta daca mergi cu ea pe platforma pana acolo, poate. dar cum nu toata lumea poseda asa ceva....ce te faci?

 

jucaria este interesanta, dar mi se pare foarte scumpa ca pret, mai ales comparativ cu probleme care pot interveni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce intelegi tu solicitare intensa? Eu stiam ca motoarele electrice au cuplu maxim in orice turatie astfel teoretic nu ai mai avea nevoie de X rotatii pe minute ca la un motor clasic in anumite cazuri.

 

Or avea cuplu maxim in orice turatie, dar consumul difera in functie de sarcina. Una e sa mergi pe asfalt, alta pe teren accidentat. Una e sa mergi in plan orizontal si alta sa urci o panta. Consumul difera in functie de situatie si in acest fel poti merge 3 ore pe sosea (campie) si 30 minute daca te pui sa urci pante. In plus mai conteaza si greutatea motociclistului.

 

Din punctul meu de vedere, acum e o alternativa mult mai putin convenabila, decat motorul pe benzina, dar merita sa-i dam o sansa. Oricum, intr-un viitor nu foarte indepartat, motorul electric va fi o alternativa viabila.

 

Motorul electric, se potriveste momentan mult mai bine variantei de strada.

Editat de Notka
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

sper ca motocicleta asta reprezinta viitorul. in afara de faptul ca vibreaza, face zgomot si scoate fum o motocicleta ofera si alte placeri cum ar fi viraje si sarituri. sper sa aiba aceeasi soarta a vehiculelor mai grele decat aerul despre care se spunea nu mai mult de acum 100 si ceva de ani ca nu ar putea zbura.

 

 

varianta strada este perfecta pentru oras.

 

este logic ca e mult mai usor sa emiti comentarii critice despre ceea ce inca nu poate face quantya decat sa faci asta:

 

 

de altfel oamenii care fac ce se poate vedea mai sus nu cred ca sunt genul care sa traga o ragaitura si sa spuna ceva gen ma pish pe c.aca.thurile astea electrice. de altfel mai exista si killacycle si cred ca iti trebuie o gramada de balls sa "tragi de gaz".

 

cred ca ar trebui sa ne entuziasmam cand mai apare si asa ceva. quantya abia a aparut, nu trebuie sa dam cu piatra, e de abia la inceputul evolutiei. din caramizi, telefoanele mobile s-au transformat in ceasuri.

 

iar acum, dupa o mica cercetare pe iutube un clip care arata cat de usor se nasc "miturile" (Ionut73 te rog nu o lua personal) si care infirma ipoteza potrivit careia quantya se opreste la prima balta:

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am mai vorbit despre subiectul asta si toata lumea ma luat la mishto ! Sper ca in 2-3 ani aceste bijuterii electrice sa devina concurente serioase pentru motoarele cu benzina.

Astept cu nerabdare un test-drive cu ,,EXC-ul" electric .......... atunci cand o aparea el !

 

Cum spunea cineva: pentru oras si imprejurimi ... este ceva extraordinar ! Iar faptul ca nu scoate fum, nu face galagie si nu vibreaza, chiar nu ma deranjeaza foarte tare.

 

...... mai vedem noi !

 

:o

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...