Sari la conținut

tavaleala


maxxlg3100
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 82
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

totusi, parca tot m-as duce la bikes on ice. mai e cineva dispus din bucuresti pentru un drum pana la hunedoara cu mobra, pe la sfarsitul lui februarie?

 

Desigur domnu krup. N-am d-aia italieneasca da' as veni. Pe mine nu ma dor inca oasele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma cac pe ea de masina, cand eram cu motoreta nu ma durea nimic ( sau poate acum am urmari) , acum ca merg cu masina ma tras curentul de la AC, ma dor rinichii de ma cac pe mine ca deh, stau cu spatele pe piele rece pana se incalzeste masina..

 

MA FWT, zici ca-s o baba, de abia astept sa mai treaca o luna..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Partial si partial. Am lasat azi offizierul la firma (nu fara parere de rau) pentru ca era mazga rahalau pe jos. Insa daca m-as fi tavalit pe gheata, nu as fi deschis un astfel de topic. Nu am nimic cu Max, nu-l cunosc, insa eu, in acel moment, nu m-as fi gandit la autoritati etc etc, ci la "in sfarsit, am gasit-o!! dupa cautari indelungate.. :( "

 

Am mers ultimele doua zile cu motorul, si as fi mers in continuare daca nu dadea ninsoarea asta. Insa in aceste zile am mers MULT mai precaut si mai corect chiar decat scrie in lege, si nu am fost nevoit decat o singura data sa franez umpiculescu mai brusc, din cauza unui sofer care a iesit dintr-o straduta fara sa se asigure (incetinisem, pentru ca vazusem straduta, anticipand vreun "meserias", asa ca am oprit in cativa metri - daca tipu' ar fi iesit cu doua secunde mai tarziu, ar fi fost PREA tarziu in orice conditii, asa ca sper sa nu apara carcotasi)..

 

Nu mentionez starea offizierului (cauciuc + disc spate + placute spate) - astea sunt alte riscuri pe care mi le asum constient, si pe baza carora nu as injura pe nimeni daca din cauza lor as avea vreun incident.

 

Hai cu primavara!! :laugh:

 

 

:o punctul pus unde trebuie. Eu era sa o pun pe-o parte in pasajul unirii pe rahatul ala mic de punct ud cu apa care vine din tavan. Mi-a fugit fata fix 2 cm in lateral in timp ce aveam cam 60-70 pe 2 ianuarie. Am mai trecut de atunci pe acolo cu viteza de 40 de km/h. Problem solved.

 

totusi, parca tot m-as duce la bikes on ice. mai e cineva dispus din bucuresti pentru un drum pana la hunedoara cu mobra, pe la sfarsitul lui februarie?

 

Cate sanse am sa nu fie fix pe 21? I'm almost in. Trebuie sa mai rezolv cu mainile. In rest am pus totul la punct pentru - 5 grade.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma cac pe ea de masina, cand eram cu motoreta nu ma durea nimic ( sau poate acum am urmari) , acum ca merg cu masina ma tras curentul de la AC, ma dor rinichii de ma cac pe mine ca deh, stau cu spatele pe piele rece pana se incalzeste masina..

 

MA FWT, zici ca-s o baba, de abia astept sa mai treaca o luna..

 

 

 

 

 

a dracu daca nu`i asa :o :( :laugh: :moto: :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi`a spus cineva ... NICIODATA SUB 7 GRADE PLUS. ... O fi nebun ?

Sub 7 grade se recomanda cauciucuri de iarna :D Oricum eu tot nu inteleg cum se poate ca in luna ianuarie sa fie gheata pe drum :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:)) toti va legati de faza cu autoritatile ... era doar o gluma, ma rog, trecem peste. ideea e ca am mers destul de incet, aveam cam 50, soseaua era perfect uscata, in afara de acea pata, pe care am vazut'o prea tarziu. si da, cred ca mi'am cautat'o

Vezi tu...mergi ce mergi si apare pata de gheata. E riscant.. nu merge... si se intampla. Baga-te la caldura fa bilantul sezonului trecut si viseaza la cel ce v-a veni. Mai baga un ochi la pozele de anul trecut si pune la cale viitoare trasee. E prea frig si riscant, chiar nu se merita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iarna nu-i ca vara....cred ca e singura invatatura.

In tot ce sa vb cum ca afara se merge....ca nu se merge...nu se tine cont de o chestie esentiala. Afara e afara si in romania..e in romania. Motociclismul prezinta oricum riscuri suplimentare prin natura lui, a le amplifica mergand la 0 grade e la alegerea fiecaruia. Bine ca s-a terminat doar cu atat...si sa traga fiecare concluziile pe care le crede importante din asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce atata panica si teorie pentru ca sunt unii care merg pe frig? In multe tari am vazut motociclisti mergand la temperaturi sub zero, basca mai si ningea si nu se mira nimeni.

 

Aseara (9 Ianuarie 2009), Bucuresti, Zona Cutitul de Argint dinspre Eroii Revolutiei catre Tineretului, ora 23:30, temperatura exterioara -10 (cel putin asa zicea automobilul). Un motoretist avea cam 60 si parea ca se mai tine inca. Am ajuns la concluzia ca nenea nu se mai putea opri si mergea pana termina gazul. :)

 

Cea mai rece tura am dat-o pe 30-31 Decembrie. -5 grade. Pana la 100 /h (pe sosea) a fost ok. La 100 nu am rezistat decat 12 km si m-am intors. Era sa pierd un deget de la mana. In rest in oras foarte confortabil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

arata-le domne... cauciucuri omolate pentru uz stradal, ca eu le tot le caut si nu le gasesc.

 

si nu-mi veni cu michelin pilot ca rad de tine...

Cel mai evident raspuns : http://www.motorradreifen-info.de/index.ph...&newsID=144

 

Al 4-lea subtitlu winter tires : http://www.aansorgh.com/eng3.htm

 

Citeste acolo la tipuri de cauciucuri : http://motorcycle-tire.motorhelmets.com/

 

http://www.motorrad-gespanne.de/winterfahr...interreifen.htm

 

Numa astea le-am gasit pe internet din pacate :|

Dar iti garantez ca exista , pentru ca vorbeam odata cu cineva care are magazin cu accesori si motociclete,aduce cauciucuri , piese etc..si vorbeam ce facem la iarna , si imi zice ca poate aduce cauciucuri pentru iarna ca alea ofera aderenta mult mai buna..in detalii nu am mai intrat ..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

arata-le domne... cauciucuri omolate pentru uz stradal, ca eu le tot le caut si nu le gasesc.

 

si nu-mi veni cu michelin pilot ca rad de tine...

Sunt anvelopele de ploaie si rece care se folosesc la curse.

Uite cum arata.

post-7102-1231621358_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cauciucurile de iarna pe care mi le arati sunt defapt cauciucuri din categoria pilot road. care defapt sunt cauciucuri cu un compound mai moale, ce le incalzeste mai repede si le da ceva ceva mai multa aderenta. faza e ca astea sunt cauciucuri de ploaie, nu cauciucuri de iarna asa cum le stim prin definite de la masina. mergi cu ele pe un strat de zapada si te-ai dus, sa nu mai vorbesc de gheata.

 

@ady_viteza: 1. nu sunt omologate. 2. nu le incalzesti tu pe alea pan' la primavara. 3. te tin maxim 500km, sunt extrem de moi! 4. inca o data, cauciuri de ploaie nu inseamna cauciucuri de iarna!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iarna nu-i ca vara....cred ca e singura invatatura.

In tot ce sa vb cum ca afara se merge....ca nu se merge...nu se tine cont de o chestie esentiala. Afara e afara si in romania..e in romania. Motociclismul prezinta oricum riscuri suplimentare prin natura lui, a le amplifica mergand la 0 grade e la alegerea fiecaruia. Bine ca s-a terminat doar cu atat...si sa traga fiecare concluziile pe care le crede importante din asta.

 

 

cam asta am vrut sa zic si eu. oricum mersul in oras e destul de confortabil, chiar daca sunt in jur de 0 grade. abia de la 90-100 apar problemele cu frigul dar, mai rau, cele cu aderenta. sa fim seriosi ca nu sunt singurul care iese pe vremea asta si cu siguranta nu sunt singurul care a cazut

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am iesit zi de zi cu mobra pana akm. Vin de la munca cu masina,iau mobra sa ma plimb apoi :)

 

anu trecut cand aveai k5 , nu ai iesit iarna , ai hibernat , acuma ca ai drz te doare la bascheti :D

Editat de H3llriderr
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am alergat-o si cu 200 km/h pe -6 grade si nu avea nimic. mi-au cam inghetzat un pic picioarele, in rest a fost superb. uscat sa fie pe jos.

si chiar nu exista cauciucuri cu cuie cum e la masini pt iarna si pt motoarele noastre ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am alergat-o si cu 200 km/h pe -6 grade si nu avea nimic. mi-au cam inghetzat un pic picioarele, in rest a fost superb.

 

Si eu i-am dat 230 la ora dar nici pe mine nu ma crede nimeni. Toata lumea stie ca maiourile reising pe 2009 inca nu au aparut si nu as fi prins nici mort in acelasi maiou din 2008.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...