Sari la conținut

Bikes on Ice 2009


emil_rpt
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 173
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

pana in Februrie dai la sapa si o sa se faca '' malaiul '' :scratch:

Ce sa mai sap, fratele meu?! Nu vezi ce praf e peste tot?! :P

 

wopeeee...acum ai zis ai zis :D

 

 

bree si nu te glumi cu gumele caaaa totusi e inca iarna in februarie si ai vazut pozele de anul trecut.

Puii mei! Daca e naspa, imi pun rotile ajutatoare ... :huh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca reusesc sa imi inmatriculez motorul pana atunci sunt prezent :scratch: cu cortul ... :D ....si un sfat pentru organizatori in cazul in care nu au luat in seama ....din ce am citit de la intrunirea de anul trecut ...nu au fost tigari de cumparat ... in cazul in care nu are cineva ....

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt perfect constient de injuraturile si bascalia pe care le voi inghiti, dar nu ma pot abtine sa nu fac un scurt comentariu la "incalzirea" din corturi. Alcoolul produce vasodilatatie periferica si, in conditii de temperatura scazuta, duce, impotriva senzatiei relative de confort termic, la o scadere a temperaturii centrale, interioare, cu consecinte destul de urate. Corpul uman e un miracol al "tehnicii"! In conditii de frig "inchide" circulatia din periferie ( maini, picioare si alte "periferice" ... :P ), pentru a pastra integre si calde organele cu adevarat importante: inima, creierul, rinichii etc. Alcoolul nu face decat sa strice un mecanism perfect. Nu ma intelegeti gresit: nu am nimic impotriva lui Bachus, dar, pentru incalzirea din corturi ( si eu ma gandesc sa vin tot cu cortul, a propos! ), sugerez doua straturi de baza, o saltea "closed cells", cu un coeficient termic ( R-value ) in jur de 2-2,2, peste care sa puneti una autogonflabila, cu un coeficient termic de 6-6,5, un sac de dormit din Polarguard 3D si underwear termoprotectoare. Daca nu le aveti deja, renuntati; cu banii pe care-i dati pe ele, stati 3 zile la cel mai tare hotel de 5 stele. Asa ca, mai bine, faceti rezervari la cabane, moteluri sau ce mai au ei pe-acolo. Daca, totusi, preferati cortul, dar nu aveti echipamentul de mai sus, va recomand o alta solutie: sexul! :D . Va tine sigur de cald, cu conditia sa dureze pana dimineata ... :huh:

La buna vedere! :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt perfect constient de injuraturile si bascalia pe care le voi inghiti, dar nu ma pot abtine sa nu fac un scurt comentariu la "incalzirea" din corturi. Alcoolul produce vasodilatatie periferica si, in conditii de temperatura scazuta, duce, impotriva senzatiei relative de confort termic, la o scadere a temperaturii centrale, interioare, cu consecinte destul de urate. Corpul uman e un miracol al "tehnicii"! In conditii de frig "inchide" circulatia din periferie ( maini, picioare si alte "periferice" ... :P ), pentru a pastra integre si calde organele cu adevarat importante: inima, creierul, rinichii etc. Alcoolul nu face decat sa strice un mecanism perfect. Nu ma intelegeti gresit: nu am nimic impotriva lui Bachus, dar, pentru incalzirea din corturi ( si eu ma gandesc sa vin tot cu cortul, a propos! ), sugerez doua straturi de baza, o saltea "closed cells", cu un coeficient termic ( R-value ) in jur de 2-2,2, peste care sa puneti una autogonflabila, cu un coeficient termic de 6-6,5, un sac de dormit din Polarguard 3D si underwear termoprotectoare. Daca nu le aveti deja, renuntati; cu banii pe care-i dati pe ele, stati 3 zile la cel mai tare hotel de 5 stele. Asa ca, mai bine, faceti rezervari la cabane, moteluri sau ce mai au ei pe-acolo. Daca, totusi, preferati cortul, dar nu aveti echipamentul de mai sus, va recomand o alta solutie: sexul! :D . Va tine sigur de cald, cu conditia sa dureze pana dimineata ... :huh:

La buna vedere! :scratch:

 

Tin sa te contrazic, eu detin dovezi empirice :

 

Odata cand eram mort de beat am iesit in putulica goala in zapada si nu am crapat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai perfecta dreptate Marook,in legatuta cu alcoholul,dar parca prea multe date tehnice la saltele alea,dupa parerea mea era mai simplu daca ziceai ca,pt a dormii in cort trebuie 2 izoprene si un sac de dormit de la -15 grade in jos decat sa dai detaliile alea asa elevate cu"closed cells",coeficient termic R-value 2-2,2,nu cred ca stie prea multa lume ce inseamna alea :scratch: eu de exemplu lucrez intr-un domeniu unde folosesc echipament performant in conditii extreme ,dar nu am citit niciodata hartiutele alea,acuma aud prima data despre ce scrii tu pe acolo.

 

Ps.Asta asa ca idee,nu contrazic valentele tale academice!! Hai no-rocK si sa ne vedem la cort!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt perfect constient de injuraturile si bascalia pe care le voi inghiti, dar nu ma pot abtine sa nu fac un scurt comentariu la "incalzirea" din corturi. Alcoolul produce vasodilatatie periferica si, in conditii de temperatura scazuta, duce, impotriva senzatiei relative de confort termic, la o scadere a temperaturii centrale, interioare, cu consecinte destul de urate. Corpul uman e un miracol al "tehnicii"! In conditii de frig "inchide" circulatia din periferie ( maini, picioare si alte "periferice" ... :P ), pentru a pastra integre si calde organele cu adevarat importante: inima, creierul, rinichii etc. Alcoolul nu face decat sa strice un mecanism perfect. Nu ma intelegeti gresit: nu am nimic impotriva lui Bachus, dar, pentru incalzirea din corturi ( si eu ma gandesc sa vin tot cu cortul, a propos! ), sugerez doua straturi de baza, o saltea "closed cells", cu un coeficient termic ( R-value ) in jur de 2-2,2, peste care sa puneti una autogonflabila, cu un coeficient termic de 6-6,5, un sac de dormit din Polarguard 3D si underwear termoprotectoare. Daca nu le aveti deja, renuntati; cu banii pe care-i dati pe ele, stati 3 zile la cel mai tare hotel de 5 stele. Asa ca, mai bine, faceti rezervari la cabane, moteluri sau ce mai au ei pe-acolo. Daca, totusi, preferati cortul, dar nu aveti echipamentul de mai sus, va recomand o alta solutie: sexul! :D . Va tine sigur de cald, cu conditia sa dureze pana dimineata ... :huh:

La buna vedere! :scratch:

a = fan

b = lana

c = ziare

post-12861-1232794692_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai perfecta dreptate Marook,in legatuta cu alcoholul,dar parca prea multe date tehnice la saltele alea,dupa parerea mea era mai simplu daca ziceai ca,pt a dormii in cort trebuie 2 izoprene si un sac de dormit de la -15 grade in jos decat sa dai detaliile alea asa elevate cu"closed cells",coeficient termic R-value 2-2,2,nu cred ca stie prea multa lume ce inseamna alea :D eu de exemplu lucrez intr-un domeniu unde folosesc echipament performant in conditii extreme ,dar nu am citit niciodata hartiutele alea,acuma aud prima data despre ce scrii tu pe acolo.

 

Ps.Asta asa ca idee,nu contrazic valentele tale academice!! Hai no-rocK si sa ne vedem la cort!

Asa cum am spus, ma asteptam la astfel ce comentarii, asa ca nici vorba sa ma supar. Imi pare rau, doar, ca nu ai patruns dincolo de cuvinte; dincolo de forma, in fond. :P "Post"-ul meu s-a dorit, de la bun inceput, premeditat, un "mix" de asa-zise date tehnice ( pe care, sincer sa fiu, le-am deprins fara sa vreau si care nu mi se pare ca ar fi chiar asa de elevate ... ) si umor, tocmai pentru a descreti fruntile. Unii au priceput, altii, nu. In ce priveste presupusele mele valente academice, daca ar exista, ar apartine unui cu totul alt domeniu, fara nicio legatura cu motoarele sau cu sporturile extreme ce necesita "echipament performant", asa ca nu prea e nimic de contrazis.

Imi pare bine, totusi, ca, intr-un fel ( e-adevarat, nu in cel preconizat de mine ), te-am binedispus!

Toate cele bune, un week-end superb si sper sa ne vedem, asa cum bine zici, la cort!

:scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Care cort, bah, ca alea s-au demodat :P ... acu se poarta atasul din fibra de carbon, izolat termic si cu cupola de plexiglas, care cand se inchide se etanseaza ca un cockpit de avion de vanatoare. E lung cat motocicleta, include pat + perna si are si aer conditionat, poti sa faci ce temperatura vrei tu inauntru( e ca un fel de rulota pentru motociclete). A fost produs de o firma specializata cu dedicatie pentru intrunirile de genul Bikes on Ice, pentru ahtiatzii dupa motociclism, care nu pot sta in casa nici macar la temperaturi negative extreme :huh:

 

Hai noroc, si sa ne vedem cu bine la Bikes on Ice!!! :scratch: :D

 

 

P.S. Eu mi-am rezervat loc la cabana, ca ma taie-n bucatzele nevasta daca o duc la cort... :P

Editat de shackalu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am auzit ca nu prea este loc de adunare asa sa stea mai multa lume la un loc,ca anu trecut au fost tot asa grupulete de 3,4insi la cate un foc e ceva mai nic locul decat la lacul cincis.si inca ceva ultima benzinarie cam pe unde sa gaseste ca poate unii nusi fac plinul la timp...............

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca nu are rost sa avem discutii acum, mai e ceva timp pana atunci si poate vremea se va incalzi suficient. Sunt sigura ca acolo sus va fi mai frig decat pe drum, dar e riscul pe care ni-l asumam cu totii.

Niste idei importante ar fi:

- daca nu avem camere deja inchiriate ar mai fi alternative: cort, cazare la sateni, undeva intr-un hol asa cum a fost anu trecut.

- la cort, nici eu nu sfatuiesc alcoolul, dar e treaba fiecaruia. Important e sa aveti saci de dormit care permit grade scazute, sa nu va bagati foarte imbracati in ei, ceva paturi si mai departe cred ca stie fiecare.

- unii isi faceau grija pentru mancare...hai frate, daor nu mergi sa te ingrasi: bei o cana de vin si daca stii ca mananci mai mult iti faci ceva rezerve atunci cand vii spre cabana.

Editat de ravenitza
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ANUNT IMPORTANT !!!

 

Din anumite motive la Cabanele Dorulet nu se vor comercializa tigari, asadar cei care sunt dependenti de acestea, sunt sfatuiti sa-si faca provizii inainte de a urca la cabana.

Pe aceasta cale doresc sa-i rog pe impatimiti sa nu fumeze in camere, nici in preajma capitelor de fan, iar mucurile de tigara sa fie aruncate la loc sigur, cat mai departe de cabanele din lemn. :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca se poate sa le aruncati la loc sigur(loc sigur nu inseamna pe jos,prin natura)

 

Va multumim!! Hai no-rock si sa ne vedem la sanius :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ahoi!A fost careva pe acolo zilele astea?Cum e vremea pe acolo, stratul de zapada, se poate face un IGLU :laugh: ? Si eu sunt din Gheorgheni si Joseni-ul(localitatea cu media cea mai scazuta din tara la temperatura)e la 6 km de unde stau eu, asa ca de frig eu nu ma sperii, si in plus cum ajung din Bumbesti Jiu(am ceva de facut in Bumbesti Jiu vreo 3 saptamani 9-27 feb) la intalnire?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai daca o sa fi in Bumbesti Jiu inseamna ca nu o sa fi departe de locul intrunirii.Vi spre Petrosani prin defileul Jiului iar de acolo spre Hateg iar de acolo citesti pe forum cum ajungi la Cabanele Dorulet(din Petrosani is cam 80 de km pana la intrunire)

Hai no-rock si sa ne vedem acolo!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai daca o sa fi in Bumbesti Jiu inseamna ca nu o sa fi departe de locul intrunirii.Vi spre Petrosani prin defileul Jiului iar de acolo spre Hateg iar de acolo citesti pe forum cum ajungi la Cabanele Dorulet(din Petrosani is cam 80 de km pana la intrunire)

Hai no-rock si sa ne vedem acolo!!

Multumesc de info! :laugh: Sper sa ne vedem pe acolo!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La jar de Foc si-n juru`lui ... O reimprospatare sub forma unor amintiri minunate in juru` focului alaturi de prieteni buni si oameni adevarati pe 2 roti ... Sa ne vedem cu bine in Munti, in Retezat la Bikes on Ice ... :laugh:

 

P.S. Prognoza Meteo la Munte pe 7 zile

 

http://www.carpati.org/vremea_la_munte_muntii_carpati/

post-12861-1233486221_thumb.jpg

post-12861-1233486256_thumb.jpg

post-12861-1233486280_thumb.jpg

post-12861-1233486294_thumb.jpg

post-12861-1233486310_thumb.jpg

post-12861-1233486331_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma anunt si eu ..daca mai merge cineva din tgv astept pm..desi nu cred ca mai vine cineva in afara de dementu ala de maxxlg3100...daca se strange grup din buc,care vin cu motoarele,poate ne intalnim pe undeva pe traseu..cand sunt mai multi e mai usor la impins motoru..asa ca daca sunt doritori..pm!

ne vedem acolo!

Editat de mbm
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma anunt si eu ..daca mai merge cineva din tgv astept pm..desi nu cred ca mai vine cineva in afara de dementu ala de maxxlg3100...daca se strange grup din buc,care vin cu motoarele,poate ne intalnim pe undeva pe traseu..cand sunt mai multi e mai usor la impins motoru..asa ca daca sunt doritori..pm!

ne vedem acolo!

:blink: incearca si tu sa ajungi la autostrada si apoi esti ca si la intrunire :blink:

( e nevoie sa trecem sa te luam din Tgv ? :crack: )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...