Sari la conținut

Bikes on Ice 2009


emil_rpt
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 173
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

:D incearca si tu sa ajungi la autostrada si apoi esti ca si la intrunire :P

( e nevoie sa trecem sa te luam din Tgv ? :lol: )

 

pai stai bre linistit ca "sa gaseste harti pa net" ! ...am zis de tgv ca poate se mai baga vreunu....dar daca ti neaparat sa dati pe la tgv...nu ma supar. propune o ora si un loc de intalnire si daca se pupa cu ideea mea..ma conformez. daca nu...ne vedem acolea! :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exista posibilitatea sa se puna un termometru acolo la cabana si sa ne zica si noua cam cum e temperatura ziua si noaptea ? As vrea sa-mi fac o idee de diferenta intre temperatura la oras si temperatura de la cabana. Cum nu mi-am facut rezervare (nu stiu sigur daca pot sa vin), as vrea sa stiu daca am vreo sansa sa stau la cort.

Drumul cum e, e zapada pe el ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exista posibilitatea sa se puna un termometru acolo la cabana si sa ne zica si noua cam cum e temperatura ziua si noaptea ? As vrea sa-mi fac o idee de diferenta intre temperatura la oras si temperatura de la cabana. Cum nu mi-am facut rezervare (nu stiu sigur daca pot sa vin), as vrea sa stiu daca am vreo sansa sa stau la cort.

Drumul cum e, e zapada pe el ?

 

 

 

1. termometru la munte nu e relevant - azi pot 15 grade , iar maine - 15 grade .

2. daca vii cu cortul, neaparat echipament de iarna : sac de dormit care rezista la minus grade , saltea , izolir, primus si orice care tine de cald si poate fi carat cu motoru .

3. drumul e ca vremea, daca ninge e cu zapada , daca nu , nu . :scratch:

anul trecut am mers pe gheata vreo 5 Km si nu am cazut . m-am imprastiat cand am pus picioarele jos , avand viteza zero . :lol:

hai noroc si ne vedem la munte . :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. termometru la munte nu e relevant - azi pot 15 grade , iar maine - 15 grade .

2. daca vii cu cortul, neaparat echipament de iarna : sac de dormit care rezista la minus grade , saltea , izolir, primus si orice care tine de cald si poate fi carat cu motoru .

3. drumul e ca vremea, daca ninge e cu zapada , daca nu , nu .

anul trecut am mers pe gheata vreo 5 Km si nu am cazut . m-am imprastiat cand am pus picioarele jos , avand viteza zero .

hai noroc si ne vedem la munte . :D

Asta cu variatie de 30 de grade de la o zi la alta chiar as vrea sa o vad si eu... :P

 

Oricum, eu voiam sa fac comparatie nu intre ce e azi si ce e maine, ci intre ce e azi acolo si ce e azi in Bucuresti. Vreo 3-4 zile de comparat temperatura ziua si noaptea si iti faci o idee de diferenta.

Temperatura e una pe creasta de munte, si cu totul alta intr-o vale, la o altitudine nu foarte mare. Mai ales pe vai conteaza curentii de aer, pozitionarea fata de soare, daca e apa in zona sau nu. De aia ma intereseaza conditiile in locatia aia specifica, cu 10 km mai sus pe aceiasi vale s-ar putea sa fie permanent cu 3-4 grade mai frig.

 

Eu n-as avea tupeu sa dorm noaptea cu primusul aprins. Si cum o sa stam langa cabana, ziua o sa ne incalzim inauntru (si pe dinauntru :lol: ) . Deci nu vad rostul primusului.

 

Daca ninge, e zapada... Buna logica. :scratch: Dar sa fie zapada fara sa ninga de vreo 3 luni nu ti s-a intamplat ? Oare de ce Transfagarasanul se deschide de abia prin iunie-iulie ? Pt ca tot ninge pana atunci ?

Daca in prezent e zapada mare pe drum, atunci mici sanse sa se topeasca in 2 saptamani (chiar daca nu mai ninge in plus). Asa ca mi se pare o informatie relevanta. Intr-adevar, daca acum e uscat, exista sansa sa se puna ceva zapada pana atunci. Dar daca acum e zapada f mare, nu ma mai stresez sa-mi fac pregatiri de plecare. Eu am cauciucuri de strada. Asa ca ma indoiesc ca am sanse sa merg pe gheata...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta cu variatie de 30 de grade de la o zi la alta chiar as vrea sa o vad si eu... :P

 

Oricum, eu voiam sa fac comparatie nu intre ce e azi si ce e maine, ci intre ce e azi acolo si ce e azi in Bucuresti. Vreo 3-4 zile de comparat temperatura ziua si noaptea si iti faci o idee de diferenta.

Temperatura e una pe creasta de munte, si cu totul alta intr-o vale, la o altitudine nu foarte mare. Mai ales pe vai conteaza curentii de aer, pozitionarea fata de soare, daca e apa in zona sau nu. De aia ma intereseaza conditiile in locatia aia specifica, cu 10 km mai sus pe aceiasi vale s-ar putea sa fie permanent cu 3-4 grade mai frig.

 

Eu n-as avea tupeu sa dorm noaptea cu primusul aprins. Si cum o sa stam langa cabana, ziua o sa ne incalzim inauntru (si pe dinauntru :lol: ) . Deci nu vad rostul primusului.

 

Daca ninge, e zapada... Buna logica. :scratch: Dar sa fie zapada fara sa ninga de vreo 3 luni nu ti s-a intamplat ? Oare de ce Transfagarasanul se deschide de abia prin iunie-iulie ? Pt ca tot ninge pana atunci ?

Daca in prezent e zapada mare pe drum, atunci mici sanse sa se topeasca in 2 saptamani (chiar daca nu mai ninge in plus). Asa ca mi se pare o informatie relevanta. Intr-adevar, daca acum e uscat, exista sansa sa se puna ceva zapada pana atunci. Dar daca acum e zapada f mare, nu ma mai stresez sa-mi fac pregatiri de plecare. Eu am cauciucuri de strada. Asa ca ma indoiesc ca am sanse sa merg pe gheata...

 

 

ca sa-ti faci idee de cat de frig e aproape de Dorulet : http://www.searchromania.net/vremea_meteo/...ra/rau_de_mori/

 

FYI : anu trecut , vineri a fost gheata pe o portiune de drum , iar duminica am plecat pe drum uscat . asta tinand cont ca sambata seara o nins ca in povesti . asta din experienta proprie nu povesti .

asa ca streseaza-te cu pregatirile .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu cred mai degraba in http://vremea.kappa.ro/hunedoara/clopotiva.html

 

 

si se pare ca am avea o portita de vreme bunicica...dar oricum e prea devreme ca sa stim sigur...parerea mea

 

 

si oricum ar fi...noi vinim calare :) doua bucati africa twin

 

Asa ami plac oamenii HOTARATI !!!!! :) :cheers: Nu cu de alea ca sar putea , " co fii , Co patii !! bla !! bla !! :) :) Ar trebuii sa postati inainte sa plecati sa vedem in jur de ce ora ajungeti prin Simeria daca veniti pe ruta asta si poate va asteptam ( cei din Deva ) !! La intersectia de la Simeria cu Hategul !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ar trebuii sa postati inainte sa plecati sa vedem in jur de ce ora ajungeti prin Simeria daca veniti pe ruta asta si poate va asteptam ( cei din Deva ) !! La intersectia de la Simeria cu Hategul !!

 

 

la dus prin simeria la intors pe valea jiului :cheers:

 

plecam vineri pe la un 10 sa iesim din bucuresti dar vom merge catinel pentru ca eu voi fi la inceput cu mobra si deh nu facem raliu.

 

dar poate ne gasim pe drum :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la dus prin simeria la intors pe valea jiului :)

 

plecam vineri pe la un 10 sa iesim din bucuresti dar vom merge catinel pentru ca eu voi fi la inceput cu mobra si deh nu facem raliu.

 

dar poate ne gasim pe drum :)

Ok foarte bine pai daca plecati in jur de 10 din Bucuresti atunci in jur de 17 si ceva sunteti la intersectia Simeria cu Hategul si e bine ca eu voi astepta si pe cativa prieteni de-ai mei din Sibiu care vor ajunge tot cam asa !! Oricum mai vorbim si vedem ce si cum !! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:huh: fericiti cei ce au atas, ca a lor va fi strada,

:agree: fericiti ce ce nu au atas, ca a lor va fi zapada,

;) fericiti cei ce vor fi de fata, caci ei se vor distraaaaaaaaaaaa !

 

mai e putin, sper sa nu ma apuc sa construiesc cauciucuri cu suruburi - nu am timp si chef, chit ca o sparg toata si tot ajung ! :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:huh: fericiti cei ce au atas, ca a lor va fi strada,

:agree: fericiti ce ce nu au atas, ca a lor va fi zapada,

;) fericiti cei ce vor fi de fata, caci ei se vor distraaaaaaaaaaaa !

 

mai e putin, sper sa nu ma apuc sa construiesc cauciucuri cu suruburi - nu am timp si chef, chit ca o sparg toata si tot ajung ! :burnout:

 

salut om bun sa dea domnul sa nu ninga anul trecut am fost singurul nebun care am fost de la bucuresti si stiu ceam patit din cauza zapezi cei din apropiere se descurca sint 400km daca ar fi uscat sau macar ud nar fi nimic sa dea domnul sa fie bine Pompiliu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut om bun sa dea domnul sa nu ninga anul trecut am fost singurul nebun care am fost de la bucuresti si stiu ceam patit din cauza zapezi cei din apropiere se descurca sint 400km daca ar fi uscat sau macar ud nar fi nimic sa dea domnul sa fie bine Pompiliu

:burnout: salut Pompi, anul asta nu te las !

vom fi cu siguranta minim 2 din Buc. Stiu eu niste drumuri mai ocolitoare, fara prea multa zapada (tot mastodontul ala de BMW il ai ???? - - of of nu prea e facut pt tavaleala) - poate mergem cu scuterele, ar fi o solutie, ce zici ?

(as vrea sa plecam de vineri (cu altii eu nu mai merg, decat cu tine - daca vi sau singur in caz contrar), ce parere ai ?)

Bafta ........... ;)

post-13938-1234472217_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...