Sari la conținut

BMW Voineasa 2009


22iulian
 Share

Postări Recomandate

Salut beemerilor !

 

Provocarea fiind lansata prin topicul din Club BMW , revin cu o serie de detalii ce v-ar putea ajuta in luarea unei decizii:

http://www.pensiunea-voinesita.ro/contact.html

 

Pensiunea dispune de 12 camere a cate 2 locuri.

In mod exceptional se pot caza pana la 15-16 persoane.

Cazarea costa cca.120 RON/camera/noapte.

Un cost estimativ al sejurului zilnic este de 140 RON/persoana/zi incluzand mic dejun,pranz,cina.

Un "sejur" complet de vineri seara pana duminica ar fi de cca.280 RON.

La masa nu se mananca cu portia ,,,se mananca pe saturate.

Vinoasele (inclusiv grasa pentru Zeroo) se calculeaza separat.

Am inclusiv o sursa corecta de Feteasca Neagra (de Tohani). :yikes:

 

Am contactat administratorul pensiunii

post-27837-1232545333_thumb.jpg

post-27837-1232545362_thumb.jpg

si este firesc sa putem da un raspuns cat mai complet pentru a rezerva totul -termen ?

cat de repede suntem in stare sa ne inscriem 12 fani BMW .(sau fazani)Limita 25 februarie.

 

Si-au exprimat interesul rimatorii :taxi,Angi,Enduristul,ivan Pedala,melciu,Zeroo(ala dus cu capu')

 

Daca ne adunam acolo vineri seara ,dupa o eventuala oprire la Cozia

post-27837-1232545151_thumb.jpg

, sambata am avea la dispozitie cca. 10 ore pentru trasee in zona

post-27837-1232544678_thumb.jpg

post-27837-1232544614_thumb.jpg

post-27837-1232545186_thumb.jpg

eventual o incercare pe Transalpina prin Obarsia Lotrului.

-acest capitol ramane deschis pentru opinii , altfel eu am cateva variante /drumuri forestiere prin imprejurimi.

Duminica dimineata se pot continua traseele sau pentru pasionati se poate urca la baraj acumulare Jidoaia -pescuit pastrav la naluci.

post-27837-1232544738_thumb.jpg

post-27837-1232544798_thumb.jpg

 

Dupa masa de pranz recomand intoarcerea catre capitala (pentru cei care vin din bucale)

prin Curtea de Arges -Campulung -Targoviste

 

Zarurile au fost aruncate !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 396
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

8-10 Mai sa nu ne suim peste planurile de 1 Mai.

:yikes: deci data ramane '' batuta-n cuie?"sa stiu cum fac ....daca da!!.. reconfirm prezenta (2 pers) in vederea ca se fac rezervari pt cazare!!! :yikes:

Editat de rul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:yikes: deci data ramane '' batuta-n cuie?"sa stiu cum fac ....daca da!!.. reconfirm prezenta (2 pers) in vederea ca se fac rezervari pt cazare!!! :kiss:

 

 

 

data ramane prinsa-n holzsuruburi / batuta-n cuie /sudata /prinsa-n buloane /lipita cu superglue .

 

Lista e inca dechisa...beemerilor !

 

Rezervare se numeste atunci cand vom colecta un avans si platim catre Pensiune.

 

ALL BMW's bikes ARE WILKOMEN !

 

..eu am zis "de preferat GS" ...da' cred ca cine vrea ..poate cu S-ul pe forestiere :yikes:

Editat de 22iulian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Iulian!

 

Felicitari pt initiativa!

Poate asa vei deveni organizatorul primului eveniment BMW (chiar si neoficial) din Romania.

Ia in calcul si posibilitatea unui succes si sa ai varianta de capacitate mai mare de cazare (alta pensiune in apropiere) dar asta normal, vei vedea cum evolueaza lucrurile.

Eventual si varianta prelungita, 4 zile de exemplu, de joi... daca tot bateti drumul pana acolo si banuiesc ca o sa aveti si idei de trasee... :P :D

 

Toate cele bune!

 

Vlad :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

La BMW Mountain Days am foat cativa anul trecut, cred ca 11 romani ne-am strans in total. a fost prima editie iar una dintre zile a fost dedicata Grossglockner. Paradis moto!

Sunt convins ca vor fi participanti din RO si in 2009.

Check this out:

/index.php?...85740&st=10

/index.php?showtopic=216126

 

p.s. cam atat! ca deja suntem off-topic aici.

Editat de khk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca apar si eu.

 

din voineasa se urca lejer pe transalpina

 

Postez o harta a zonei.

O parte din drumuri le-am facut cu cativa ani in urma -spre lacul Galbenu ,lacul Petrimanu...

Spre lacul Jidoaia -drumul se prelungeste spre Sadu , jud.Sibiu prin DJ 105 G

 

Nu o sa avem suficient timp sa facem toate traseele posibile

In Transalpina se poate intra prin Obarsia Lotrului...sau varianta mai interesanta :vezi harta:

post-27837-1232690870_thumb.jpg

pe valea latoritei ,prin Ciungetu, trecand cu mici pauze pe la Lacurile de acumulare Petrimanu si Galbenu ,apoi pe langa cascada Moara Dracilor...si cu ceva inspiratie si curaj..sa atingem drumul 67C (Transalpina) ...si retur spre Voineasa prin Obarsia lotrului si pe valea Lotrului (drumul vechi ) pe langa lacul Balindru...inapoi la Voineasa.

 

Cine cunoaste zona / a mai fost p-acolo ....pareri va rog /variante

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu Transalpina pe data de 8 mai, sunt sanse sa fie inca zapada pe creasta si sa nu se poata trece pana la Ranca.

Oricum se poate afla asta,eu cam la 2 saptamani merg la Petrosani si o sa ma pot informa despre starea Transalpinei.

Despre cazare,in cazul in care se ocupa toate camerele este posibilitatea de pus cortul?

Toate cele bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu Transalpina pe data de 8 mai, sunt sanse sa fie inca zapada pe creasta si sa nu se poata trece pana la Ranca.

Oricum se poate afla asta,eu cam la 2 saptamani merg la Petrosani si o sa ma pot informa despre starea Transalpinei.

Despre cazare,in cazul in care se ocupa toate camerele este posibilitatea de pus cortul?

Toate cele bune!

 

Nu tin neaparat sa ajungem pana la Ranca.

Pasul urdele este dificil probabil in luna mai..daca o sa fie zapada...

 

O sa intreb proprietarul Pensiunii despre posibilitati de campare.

 

Caut inca pe harta un drum foarte rar parcurs de motociclisti...asa pentru palmares.

Drumul pleaca din Voineasa..pe valea voinesitei..spre barajul Jidoaia..apoi se lasa pe stanga prin Drumul forestier valea Ranjeului mare...apoi ...m-am pierdut...zice ca e un Pas...Pasul Bucegi..ce duce spre Sadu in judetul Sibiu

 

Ar fi fain de facut..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum spuneam si pe club BMW, ma gandesc si eu sa scot vaca la plimbare la data aia, insa as veni sa stau la cort. Ca drumuri... stiu sau am auzit de cel putin 3. Transalpina clar, proto-Transalpina, care urca prin Curmatura Oltetului pana la lacul Petrimanu si apoi coteste Est catre Ciungetu (facuta de un prieten cu Tico) si drumul de creasta dintre Valea Macesului (E) si Saua Stefanu (V, langa TA) si trece prin Chica Lupului, Pietrele Albe, Plaiul Poienii, vf. Puru si muntele Coasta Benghii. Ultimul este unul dintre cele mai frumoase drumuri pe care am mers vreodata, insa coborarea/urcarea prin Chica Lupului este absolut brutala. Ah, si cand am facut traseul asta, pe la sfarsitul lui iunie, inca era zapada pe vreo doi versanti vestici.

Editat de uzunu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum spuneam si pe club BMW, ma gandesc si eu sa scot vaca la plimbare la data aia, insa as veni sa stau la cort. Ca drumuri... stiu sau am auzit de cel putin 3. Transalpina clar, proto-Transalpina, care urca prin Curmatura Oltetului pana la lacul Petrimanu si apoi coteste Est catre Ciungetu (facuta de un prieten cu Tico) si drumul de creasta dintre Valea Macesului (E) si Saua Stefanu (V, langa TA) si trece prin Chica Lupului, Pietrele Albe, Plaiul Poienii, vf. Puru si muntele Coasta Benghii. Ultimul este unul dintre cele mai frumoase drumuri pe care am mers vreodata, insa coborarea/urcarea prin Chica Lupului este absolut brutala. Ah, si cand am facut traseul asta, pe la sfarsitul lui iunie, inca era zapada pe vreo doi versanti vestici.

 

DA..DA..asta , ultimul ,drumul de creasta ,un drum ..mai greu ...

Chiar m-ar interesa !

Ce inseamna "absolut brutala " ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:scratch: am facut toate drumurile de care pomeniti dar cel de creasta in acesta perioada cred ca daca nu v-a avea zapada... noroi v-a fi si recomand pneuri cu profil cramponat. Cele mai multe sunt pietruite si cu mici zone de noroi care se pot trece si cu pneuri cu profil enduro-stradal dar pe cresta dumul este acoperit in proportie de 90% de iarba si pamant sicare daca este umed este durere :P cel putin pt cei cu moto mai grele si pt cei care nu prea ajung cu piciorusele la Terra :D Editat de rul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La Chica Lupului doar am coborat atunci si a fost criminal. Eu cu DRu', Robi si Codrut cu Bimmerele. Tine cont ca a fost prima data cand am "fiert" motorul, coboram in prima treapta in cap si cu spatele franat la limita aderentei pentru multi km. In plus drumul era brazdat de torente foarte mari incat la un moment dat eram cu ghidonul la nivelul drumului in groapa. Si daca eu, cu mobra mica, n-am avut mari probleme, Robi si Codrut s-au imprastiat de 'jde mii de ori cu ceva pagube. Presupun ca la urcare e mai simplu totusi. Iar ca suprafata... cam 10% pietre si bolovani, 60% pamant cu pietre, 20% iarba si 10% pamant moale si noroi, in special in padure. Ca si concluzie, nu mi-ar displacea sa bag Ru' pe acolo, dar sigur s-ar alege cu ceva julituri :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salve

desi sunt incepator ,as vrea sa vin shi eu...........ma putezi nota cu 2 persoane

sa-mi spunetzi unde trebuie trimisi banii

ce cauciucuri sa pun?

joi pun tourance

dar am si karoo t

ce mai trebuie adus?

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pensiunea dispune de 12 camere a cate 2 locuri.

In mod exceptional se pot caza pana la 15-16 persoane.

 

cat de repede suntem in stare sa ne inscriem 12 fani BMW .(sau fazani)Limita 25 februarie.

 

Si-au exprimat interesul rimatorii :taxi,Angi,Enduristul,ivan Pedala,melciu,Zeroo(ala dus cu capu')

Intrebarea mea e : Daca sunt 12 canere x 2 locuri de ce putem sa ne cazam doar 15-16 si nu 24

si un amendament: Enduristu + Endurista= 2 persoane.

 

pe valea latoritei ,prin Ciungetu, trecand cu mici pauze pe la Lacurile de acumulare Petrimanu si Galbenu ,apoi pe langa cascada Moara Dracilor...si cu ceva inspiratie si curaj..sa atingem drumul 67C (Transalpina) ...si retur spre Voineasa prin Obarsia lotrului si pe valea Lotrului (drumul vechi ) pe langa lacul Balindru...inapoi la Voineasa.

 

Cine cunoaste zona / a mai fost p-acolo ....pareri va rog /variante

Eu am mai fost doar odata dinspre Novaci- Rinca- Obarsie dar nu am luat-o la dreapta spre Voineasa ci inainte spre Oasa-Sugag -Sebes

E interesanta varianta ta de mai sus,merita sa o batem in cuie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebarea mea e : Daca sunt 12 canere x 2 locuri de ce putem sa ne cazam doar 15-16 si nu 24

 

Nene Enduristule ..iarta-ma ..din cauza de emotii si de escitare..si de nerabdare..am gresit

Acolo e doar 6 camere(nu canere)...adica ori 2..face maxim 12..da ..unii poa'sa stea ..pana la maxim 15-16

 

salve

desi sunt incepator ,as vrea sa vin shi eu...........ma putezi nota cu 2 persoane

sa-mi spunetzi unde trebuie trimisi banii

ce cauciucuri sa pun?

joi pun tourance

dar am si karoo t

ce mai trebuie adus?

 

 

nene Doctore Casa,

io sunt si mai incepator ca talica....ma bucur ca vrei sa vii...

puneti neste cauciucuri...negre..AAA si neaparat...rotunde...

in rest ..sa aduci niste veselie ..ca asa aducem cu totii..eventual daca ai ceva doage sarite de pe fix..vino cu ele..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nene Enduristule ..iarta-ma ..din cauza de emotii si de escitare..si de nerabdare..am gresit

Acolo e doar 6 camere(nu canere)...adica ori 2..face maxim 12..da ..unii poa'sa stea ..pana la maxim 15-16

bine...te iert dar sa nu se mai implante :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...