Sari la conținut

Organizez Tura in Alpi, iunie 2009


KHK
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 561
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Si pina la urma ...care a fost rezultatul?

Ca de distractie banuiesc ca a fost...

Stiu ca par nerabdator...asa ca ma iertati !

 

Avand in vedere ca nu ti-a raspuns nimeni ( inca ) , incerc eu : rezultatul final de traseu detaliat pe zile si locatii , nu-l stiu f. exact , dar concluzia la care s-a ajuns este acea ca ne plimbam si vedem locuri care mai de care mai frumoase si mai interesante . Traseul final cu toate obiectivele il va pune @khk .

O singura chestie care nu mi-a placut este aceea ca la inceput s-a plecat de la ideea ca este o tura de relaxare , eventual cu ramas 2 nopti in unele locatii , dar pana la urma s-a renuntat la aceasta varianta , schimbandu-se in fiecare zi locul de cazare .

Acest lucru ne ajuta la : bagaje ( nu le mai tot faci si desfaci in fiecare zi ) , daca aveai de vizitat ceva la care trebuia sa parasesti mobra s-ar putea sa fie probleme cu securitatea lor , il ajuta si pe @khk la rezervari , tura era mai relaxanta ( nu trebuie sa ajungi in fiecare zi la alta destinatia unde ai cazare ) , ai mai multe seri in care mai poti sa stai la o vorba/bere/etc.

Pe de alta parte sunt de acord ca nemaibagand km , se poate sa mai scapi din anumite obiective , dar asta e ... , cred ca sunt destule zile si destui km in care sa vezi ce ai de vazut etc.

Eu venind si cu partenera , mi-ar fi placut sa mai si stam cate 2 zile in niste locuri ( la aceasta idee au mai subscris si altii - dupa cum vezi si din topic si dupa cum s-au exprimat si la intalnire ) , cu ideea sa facem 8-uri sau ture in jurul locatiei fara sa calcam de 2 ori intr-un loc ( pe cat posibil ) . Cam astea sunt parerile mele , restul ..." e tacere "....

As vrea ( ii rog ) pe cei care chiar vor sa participe la aceasta tura sa-si spuna parerea .

Pana la urma il asteptam pe @khk sa-si faca gandirea si traseul final , si numar zilele ( lunile ) din calendar pana PLECAAAAAAAMM .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

felicitari pentru initiativa

cand aveti timp, uitati-va si pe

http://www.acrmoto.ro/scm/acrmoto-activitati_turistice_moto

 

indraznesc sa mentionez ca un astfel de tur cu spijinul ADAC, QAMTC, cu obiective de vizitat (fabrici moto, cluburi moto, asistenta rutiera, cazare preferentiala, etc) este de departe MULT mai simpatica

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce sa zic, cam toti care vin cu pasager, inclusiv eu, sant pt o tura un pic mai relaxata. In aproape fiecare locatie cred ca mai exista o destinatie suplimentara in apropiere, pt cei ce nu se multumesc cu 6-8 ore de stat in sa. Deocamdata am rabdare si incredere in Vlad, ca sa pritoceasca traseul, sa ne impace pe toti si vedem cand se va plati avansul, cine vine si cine nu. Eventual atunci functie de participanti sa se faca ajustarile finale. Data plecarii din Wiena este prima certitudine, respectiv duminica 28 iunie ora 8.00 :crack:

 

felicitari pentru initiativa

cand aveti timp, uitati-va si pe

http://www.acrmoto.ro/scm/acrmoto-activitati_turistice_moto

 

indraznesc sa mentionez ca un astfel de tur cu spijinul ADAC, QAMTC, cu obiective de vizitat (fabrici moto, cluburi moto, asistenta rutiera, cazare preferentiala, etc) este de departe MULT mai simpatica

Multumim , dar nu plecam in tabara si mersul pe 2 roti este la fel de interesant indiferent de traseu. Cu autocarul si plimbari scurte pe moto la pensie dupa 70 de ani. Sau poate nici atunci. :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am vorbit si eu cu vlad

chiar inainte sa plece

mi.a zis de varianta de cazare 2 nopti in aceelasi loc

din pct meu de vedere nu e ...bai

prob e sa nu fac un dus intors pe aceelasi traseu ca e pacat de banii pe gaz

 

prog de baute seara cat mai lung nu ma incanta prefer sa stau mai mult in sa

ca de baut pot sa beau si la mine in tara

insa aveti in vedere ca

 

duminca

luni

 

marti

miercuri

 

joi

vineri

 

sambata

 

duminca

 

este o perioada de timp scurta si limiteaza traseele

vad undeva alpii de sud si ceva din dolomiti

 

 

pt dan popescu

 

eu unul sper sa bat zonele de munte nu sa stau la coada la intrarea in muzee

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci sa inteleg ca e vb de o tura in care zi de zi vom alerga de la o cazare la alta?

Sper sa putem petrece macar citeva seri la o ceasca de ceai(cu rom) sau citeva beri si fara sa am grija condusului la prima ora.

Am inteles ca 28 la Wiena.Ok , dar cite zile va dura?

 

Astept cu nerabdare schita traseului.

 

Pina la reauzire numai de bine

Cosmin

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o sapt nu e putin de stat in alpi, daca nu pierdeti vremea prin benzinarii, plecati dim la 7 si nu va intoarceti pe acelasi drum e timp gramada, distantele sunt scurte in zona. atentie in zonele rurale in zile de weekend, benzinariile nu au personal, sunt automate cu card. merg si carduri visa si mastercard emise in ro pe lei peste tot. unele primesc si numerar, sa aveti bancnote de 5 si 10 eur.

Editat de Doru BMW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci sa inteleg ca e vb de o tura in care zi de zi vom alerga de la o cazare la alta?

Sper sa putem petrece macar citeva seri la o ceasca de ceai(cu rom) sau citeva beri si fara sa am grija condusului la prima ora.

Am inteles ca 28 la Wiena.Ok , dar cite zile va dura?

 

Astept cu nerabdare schita traseului.

 

Pina la reauzire numai de bine

Cosmin

Durata turului cu startul si sosirea in Wiena este de duminica 28 iunie pana sambata 4 iulie la pranz, urmand ca cei mai grabiti sa se apropie de granita pana seara, iar duminica sa ajunga in Bucuresti. Inpreuna vom face doar traseul Wiena -Wiena, pt ca eu cu rul din Rasnov as pleca cu 1-2 zile mai devreme, pt a vizita Wiena, iar la intoarcere as mai sta 1-2 zile pt odihna, vizitat si cumparaturi. S-a mai propus ca intoarcerea sa se faca prin sud, Slovacia, Serbia, Bulgaria, dar fiecare hotaraste pe unde si cand se intoarce in tara. Editat de bogdan_harea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

 

In primul rand le multumesc celor prezenti sambata la Jadoo pt participare! Inclusiv maestrului Pompi :laugh:

Recunosc, am fost placut surprins de numarul celor prezenti, mai ales ca de jumatate nu aveam nici cea mai mica idee ca vor veni. De asemenea, placut surprins ca lumea este dornica si hotarata (pana la proba contrarie) sa vina si sa se simta bine.

Din cei ce sunt/par hotarati in urma intalnirii (inclusiv Vlad C. cu care am "recuperat" aseara la aeroport) inteleg ca este vorba de 9 motociclete pana acum din care 6 cu pasagera (in afara de mine). Se mai anunta destul de interesat Kosmin.

 

Dintre toate detaliile ce trebuiesc stabilite repede, consider ca cel mai important este data/perioada.

Asa cum a spus Bogdan Harea mai sus: tura propriu zisa, cu tot grupul, este Viena-tura-Viena.

Asadar, intalnirea cu tot grupul va fi in cursul zilei de sambata 27iunie la Viena urmand ca finalul turei sa aiba loc sambata urmatoare, 4iulie, tot la Viena.

Plecarea in tura va fi duminica dimineata, probabil la 8:30.

 

Legat de traseu, aici apar oarecum parerile si dorintele impartite si este normal ca suntem oameni diferiti cu gusturi diferite.

Sunt convins ca nu voi putea impaca pe toata lumea 100% dar aici apare notiunea de compromis. Scopul final este o saptamana pe 2 roti cat mai placuta si sa vedem cat mai multe dar fara epuizare sau riscuri inutile.

Voi tine cont ca sunt majoritari cei cu pasagera.

 

Alegerea traseului nu este tocmai usoara pt ca difera mult daca vom sta minim 2 nopti in acelasi loc sau facem tur cu dormit mereu in alta parte. Recunosc, sunt adeptul primei variante din motive deja discutate aici pe topic.

Voi analiza mai multe variante si voi posta cat de curand.

Am cosntatat insa ca prin ceea ce am discutat sambata vrem sa facem cam totul in numai 6 zile ceea ce inseamna mai multe aspecte: superficialitate, vazut pe graba si faptul ca vrem sa vedem "topul" din fiecare zona. In cazul asta, la anul sau alta data ce mai ramane de vazut?

 

Iau in calcul ca obiective obligatorii Grossglockner, Timmelsjoch, Gletcherstrasse SĂślden si Stelvio.

Un loc de baza va fi Kaprun. Vom mai ajunge la St. Moritz/Davos si zona din Dolomiti Arabba-Cortina.

 

Avand in vedere ca mai mult de jumatate sunt BMW, va rog sa-mi spuneti daca este cineva interesat de service/revizie, ori la Viena inainte sau dupa tura, ori la Kaprun unde ar inseamna renuntarea la o zi din tura sau parcurgerea ei pe alt BMW inchiriat. (despre asta mai bine discutam pe PM).

 

Toate cele bune!

 

Vlad :crack:

Editat de khk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din partea mea toata colaborarea.Dorinta 100%.

Sa ne ajute de sus si sa avem o vreme numai buna de calarit....

Sper ca cineva s-a gindit si la eventualitatea unei vremi nefavorabile :laugh:

Din cite am vazut ... majoritatea sunteti posesori de BMW ...asa ca o sa incerc sa ma tin si eu de grup cu Honda mea(CB Sevenfifty).

Zona Arraba - Cortina D'Ampezzo este super faina si chiar merita vazuta.O urcare pe Marmolada merita toti banii.

O sa incerc si eu sa definitivez situatia mea ... vin singur sau cu pasager(a).Asa ca momentan e o dilema.

Cazarea ... va fi cu rezervare in prealabil sau cautam ad-hoc?

Pentru cei care vin dinspre Bucuresti spre iesirea din tara ii sfatuiesc sa evite zona Dr Tr Severin - Timisoara chiar daca mi-ar face placere sa mergem impreuna .Eu nu am ce face si o sa fac acest drum.

Mai exista o varianta ... cea pe malul Dunarii sau Resita - Timisoara din Caransebes.

Drumul de la Caransebes la Timisoara este un calvar chiar si pe 2 roti.

Poate se mai indreapta cumva pina atunci(acum este de nemers).

 

Dar pina atunci mai e ceva vreme.

Asadar Kosmin vine ! Fara discutii ! :crack:

Editat de Kosmin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din partea mea toata colaborarea.Dorinta 100%.

Sa ne ajute de sus si sa avem o vreme numai buna de calarit....

Sper ca cineva s-a gindit si la eventualitatea unei vremi nefavorabile :laugh:

Din cite am vazut ... majoritatea sunteti posesori de BMW ...asa ca o sa incerc sa ma tin si eu de grup cu Honda mea(CB Sevenfifty).

Zona Arraba - Cortina D'Ampezzo este super faina si chiar merita vazuta.O urcare pe Marmolada merita toti banii.

O sa incerc si eu sa definitivez situatia mea ... vin singur sau cu pasager(a).Asa ca momentan e o dilema.

Cazarea ... va fi cu rezervare in prealabil sau cautam ad-hoc?

Pentru cei care vin dinspre Bucuresti spre iesirea din tara ii sfatuiesc sa evite zona Dr Tr Severin - Timisoara chiar daca mi-ar face placere sa mergem impreuna .Eu nu am ce face si o sa fac acest drum.

Mai exista o varianta ... cea pe malul Dunarii sau Resita - Timisoara din Caransebes.

Drumul de la Caransebes la Timisoara este un calvar chiar si pe 2 roti.

Poate se mai indreapta cumva pina atunci(acum este de nemers).

 

Dar pina atunci mai e ceva vreme.

Asadar Kosmin vine ! Fara discutii ! :crack:

 

Echipament de ploaie/frig/etc. obligatoriu

Cazarea se va face cu rezervare in prealabil ( de acea este nevoie de avans ) si ca sa nu alergi noaptea pe coclaurile alea sa gasesti un ogeac de pus capu` ( mai ales ca suntem multi - inca )

Eu plec din Buc si sigur no sa vin pe Severin- Tim

Cat priveste viteza ( tinutul ) de grup : Si eu vin cu Yamaha Roayal Star ,care este un pic mai inceata , deci vom sta mai impreuna . Oricum n-o sa alerge nimeni ca nebunii ( cred ) .

 

Asteapta-l pe @khk sa posteze traseul exact, " si o sa vezi cemultumit o sa fii "

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Echipament de ploaie/frig/etc. obligatoriu

Cazarea se va face cu rezervare in prealabil ( de acea este nevoie de avans ) si ca sa nu alergi noaptea pe coclaurile alea sa gasesti un ogeac de pus capu` ( mai ales ca suntem multi - inca )

Eu plec din Buc si sigur no sa vin pe Severin- Tim

Cat priveste viteza ( tinutul ) de grup : Si eu vin cu Yamaha Roayal Star ,care este un pic mai inceata , deci vom sta mai impreuna . Oricum n-o sa alerge nimeni ca nebunii ( cred ) .

 

Asteapta-l pe @khk sa posteze traseul exact, " si o sa vezi cemultumit o sa fii "

 

 

Multam' fain de sfaturi !

Eu as vrea sa vad si Kehlsteinhaus (Eagle's Nest) care e foarte aproape de Salzburg.Poate cine stie ...

 

 

O zi buna tuturor si numai de bine !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multam' fain de sfaturi !

Eu as vrea sa vad si Kehlsteinhaus (Eagle's Nest) care e foarte aproape de Salzburg.Poate cine stie ...

O zi buna tuturor si numai de bine !!!

Sa fie primita urarea matale !

Cat priveste Eagles Nest - si eu as vrea sa-l vad - dar am auzit ca sunt niste cozi .... de te lasi - vorba lu @ianachim

Stai sa vedem traseul propus , ca tare sunt curios ( si nerabdator ) .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa fie primita urarea matale !

Cat priveste Eagles Nest - si eu as vrea sa-l vad - dar am auzit ca sunt niste cozi .... de te lasi - vorba lu @ianachim

Stai sa vedem traseul propus , ca tare sunt curios ( si nerabdator ) .

 

 

Lasa ca mergem si noi noaptea ...dupa ce pleaca toti :crack: cu doua trei beri pt paznici si :laugh: ne facem vizita ...fara cozi:D

Glumeam !

 

Sa treaca vremea mai usor!

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ceva noutati Vlade?

 

Ce s'a mai hotarat?

 

Salut!

 

Mari noutati nu am... cel mai important, perioada si locurile unde vom merge sunt stabilite, asa cum am vb si cu tine si cu ceilalti la Jadoo. Acum, ordinea in care le facem, pe zile etc sper ca nu este asa urgent. Este ceva "munca" de stabilit un traseu optim si cu cazarile aferente (si recunosc ca nu este singura mea preocupare).

In weekend am dat o fuga la Kaprun sa mai vb de cazare; mai astept un raspuns pt Elvetia si eventual Italia.

Traseul tb sa-l analizez pe fiecare zi cu atentie astfel incat sa nu fie prea putin dar nici prea epuizant. Dupa care tb facuta legatura cu locul de cazare. Apoi, sa vad la ce se poate renunta si ce este realizabil fara ca, pe cat posibil, sa reluam acelasi drum.

 

Sper ca la sfarsitul weekendului acesta sa am deja planul facut.

 

Vlad :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sper ca la sfarsitul weekendului acesta sa am deja planul facut.

Vlad :friends:

 

bine bine , dar dupa ce ti-ai facut planul , DA-NE SI NOUA " UN OS SA ROADEM " pana mai trece iarna asta ca innebunim de tot cu frigu asta .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Vlad

 

 

Daca se poate ca ultima oprire inainte de intoarcerea spre Viena sa fie undeva in S-E Austriei sau N-E Italiei ar fi foarte bine pentru o parte din noi.

Am vrea sa ne intoarcem prin Slovenia, Croatia, Serbia si RO

 

 

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca se poate ca ultima oprire inainte de intoarcerea spre Viena sa fie undeva in S-E Austriei sau N-E Italiei ar fi foarte bine pentru o parte din noi.

Am vrea sa ne intoarcem prin Slovenia, Croatia, Serbia si RO

 

Salut Bogdan!

Chiar ma gandisem la varianta cu Dolomitii la sfarsit si in cazul asta, daca pt voi e mai bine asa, chiar asa o sa fac; asta inseamna ca veti fi foarte aproape de Slovenia.

Deci, cine vrea pleaca cu voi, ceilalti urcam pana la Viena in cursul zilei de sambata.

Editat de khk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor!

 

Am reusit in sfarsit sa termin traseul; dupa multa "cercetare" cred ca am facut un traseu de vis. :cheers:

Partea buna este ca vom vedea cam toata "spuma" Alpilor, mai putin Franta care este exclus sa fie abordata in aceste cateva zile.

Partea rea: pentru la anu' ce mai ramane? Ma rog, sigur mai sunt destule de vazut...

 

Il scriu detaliat pe zile; distantele sunt aproximate dar foarte aproape de cele reale:

 

Duminica: Viena - Kaprun. 420km din care cca. 60 pe autostrada. Restul, drum predominant de munte dar nu dificil.

Primele 2 nopti vom dormi la Kaprun.

 

Luni: tura de Grossglockner, cca. 250km. Seara... piscina.

 

Marti: Kaprun - SĂślden. cca. 250km. (se doarme in zona SĂślden)

Vom trece prin pasul Gerlos (1486m) unde vom putea admira cascada Krimml, cea mai inalta din Europa. Apoi vom trece pasul Brenner in Italia, Jaufenpass (2094m) si celebrul Timmelsjoch (2494m). Vom ajunge la SĂślden unde vom parcurge cel mai inalt drum asfaltat din Europa - Ătztaler Gletscherstrasse (2803m). Seara bai termale.

 

Miercuri: SĂślden - Tiefencastel (Elvetia) cca. 285km din care 21 pe autostrada; (se doarme 2 nopti la Tiefencastel)

Va fi o zi mai solicitanta. Vom trece in Italia prin Reschenpass apoi vom trece pe Stelvio (2758m) si vom cobora in Santa Maria (Elvetia) prin Umbrailpass (2505m). Apoi, vom trece Ofenpass (2155m) si FlĂźelapass (2383m) pana la Davos apoi la destinatie, Tiefencastel.

 

Joi: Tiefencastel - Pasul Furka (2431m) - Nufenenpass (2478m) - Passo S. Gottardo (2108m) - Tiefencastel.

Total: 350km - ma astept sa fie putin obositor dar cred ca merita.

 

Vineri: Tiefencastel - Cortina d'Ampezzo. cca. 350km. (se doarme la Cortina)

Vom pleca prin Julierpass (2284m) pana la Sankt Moritz apoi vom trece iar Ofenpass in directia Bolzano iar pana la Cortina vom mai parcurge Karerpass (1758m), Passo pordoi (2245m), Sellajoch 2240m) si Passo Falzarego (2192m).

 

Sambata: Cortina - Viena. cca. 500km din care peste 200 autostrada printre munti.

Vom trece prin pasul TurracherhĂśhe (1783m) si daca avem timp parcurgem si Maltastrasse (unde este si muzeul Porsche) sau Nockalmstrasse.

Am inteles ca o parte din grup intentioneaza sa plece de la Cortina spre Slovenia; mai aveti doar cca 170km pana in Slovenia.

 

Traseul aproximativ Viena - Viena va fi de aproximativ 2500km.

Nu va fi deloc usor, in ciuda faptului sa nu sunt prea multi km/zi... sper insa sa fie foarte placut si deosebit.

Avand in vedere ca vor fi multi cu pasagera, pot face si un traseu mai "soft" dar evident cu conditia renuntarii la unele obiective si /sau adaugarea altor trasee mai usoare. Eu cred insa ca este realizabil si asa, fara epuizare.

Va fi foarte important sa ne ajute vremea si mai ales sa fim pe cat posibil disciplinati.

 

 

Sunt curios si de parerile voastre; pe de alta parte, daca fiecare va vrea sa schimbe ceva va iesi un haos total. Orice mica schimbare poate aduce dupa sine schimbarea intregului traseu.

 

Vlad :rolleyes:

Editat de khk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare super dom director foarte frumos sa ai parte de zile frumoase si sa va bucurati de frumusetia alpilor cu stima si respect Pompi si sa dea bunul dumnezeu sa ramana planul cum este acum ca este ok

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Super OK!

Pentru mine nu e nici o problema .. cu sau fara pasager(a).Ma gindesc ca cine e insotit are un companion deja incercat si capabil ... deci nu cred ca vor fi probleme.

Multumim Domnule Vlad pentru efort. :cheers:

Ar fi pacat sa mai modificam traseul.Sunt convins ca a necesitat mult efort si chibzuinta.

Revin cu intrebarea : Pentru Elvetia e suficient CI sau trebuie Pasaport? ... banuiesc ca e nevoie :)

 

Cu stima si respect ,

Cosmin

 

PS.Poti sa ne spui si la cit se ridica valoarea cazarii pt ajustarea bugetului?

Multam fain de intelegere ! :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...