Sari la conținut

Organizez Tura in Alpi, iunie 2009


KHK
 Share

Postări Recomandate

mai bine incepeti sa va ganditi la o tura locala de 2 zile cu o gasca cat mai completa sa vedem cum ne intelegem ,,,, la drum,,,,

pana in iunie mai e mult de visat

 

as vedea o sighisoara cu plecare pe bv si intoarcere pe valea oltului

 

o sa discut inainte la AND

1. sa scoata pietrisul de pe carosabil

2. sa opreasca tirurile

3. sa astupe gropile

4. astept propuneri

 

 

Asta e de 1 zi.

Ce zici Turcia,Grecia?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 561
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eee, fleacuri. Ce zici de o Franta, Spania, ceva tura de 3 zile.

Daca e de Sighisoara si 2 zile, atunci Vulcani, Siriu, Brasov, Sighisoara (de ce nu Tg. Mures), apoi revenire pe Valea Jiului, Craiova, Alexandria.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iar se ia Vlad de voi ca-i umpleti paginile cu altele ...

 

:cheers: eu si Bogdan Harea plecam din RASNOV si il facem dintr-o bucata...daca vrei poti venii la Rasnov sau poate venim noi la Brasov ...egal!!! :friends:

 

La Risnov cu siguranta,dar am inteles ca voi plecati mai repede.

Eu plec simbata dimineata.

 

noi o sa plecam de vineri si ne oprim seara la arad ( cel putin pana acum asa am gandit-o )

poate ne intalnim sambata dimineata spre /dupa/pana la granita , si sa mergem impreuna mai departe . ce ziceti ?

am inteles ca plecati dimineata devreme din brasov/rasnov , si ne intalnim pe la 8-9 in zona aradului , asta bineinteles daca iesiti pe nadlac .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iar se ia Vlad de voi ca-i umpleti paginile cu altele ...

 

 

 

noi o sa plecam de vineri si ne oprim seara la arad ( cel putin pana acum asa am gandit-o )

poate ne intalnim sambata dimineata spre /dupa/pana la granita , si sa mergem impreuna mai departe . ce ziceti ?

am inteles ca plecati dimineata devreme din brasov/rasnov , si ne intalnim pe la 8-9 in zona aradului , asta bineinteles daca iesiti pe nadlac .

Eu cu Rul intentionam sa ajungem la Viena cel tarziu vineri la pranz, pt a avea o zi pt vizite si cumparaturi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cu Rul intentionam sa ajungem la Viena cel tarziu vineri la pranz, pt a avea o zi pt vizite si cumparaturi.

 

opa domul harea

ati inceput sa faceti remorca aia de motocicleta?

ca vad ca plecati la ......sho-ping..... in viena

 

 

ps

eu sincer cred ca plecati mai devreme sa aveti timp :friends: sa ajungeti pana duminca

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata !

Daca nu e cu suparare .... care sunt aceia care vor sa vina acasa prin Slovenia?

Si la ce traseu s-au gindit.

Nu de alta dar parca e bine de vazut si varianta asta ... din punctul eu de vedere :friends:

 

 

Asfalt uscat si vreme calda !

 

Kosmin

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata !

Daca nu e cu suparare .... care sunt aceia care vor sa vina acasa prin Slovenia?

Si la ce traseu s-au gindit.

Nu de alta dar parca e bine de vazut si varianta asta ... din punctul eu de vedere :rolleyes:

 

 

Asfalt uscat si vreme calda !

 

Kosmin

 

 

daca -mi promiti ca te asociezi cu mine pe cazare ma asociez si eu cu tine pe un traseu de intoarcere ...gandestete e o oferta careia nu-i indicat sa-i dai cu piciorul ..tema de studiuCosmine. :moto: :bow: :kiss:

post-46235-1237225877_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca -mi promiti ca te asociezi cu mine pe cazare ma asociez si eu cu tine pe un traseu de intoarcere ...gandestete e o oferta careia nu-i indicat sa-i dai cu piciorul ..tema de studiuCosmine. :rolleyes: :moto: :kiss:

 

 

Salutare !

Dupa cum am vb deja e adjudecata perechea :bow:

 

Oricum...Iti urez bun venit pe forum si in trupa de cavaleri alpini :haha:

Editat de Kosmin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa nu va mai vaitati ca mai sunt 3 luni va pun cateva poze cu pasurile...poate mergem si la un antrenament...? :kiss:

 

post-12104-1237273463_thumb.jpg

STELVIO

 

post-12104-1237273513_thumb.jpg

TIMMELSJOCH

 

post-12104-1237273561_thumb.jpg

GOTTHARDPASS

 

post-12104-1237273629_thumb.jpg

post-12104-1237273672_thumb.jpg

FURKA

 

post-12104-1237273711_thumb.jpg

post-12104-1237273738_thumb.jpg

GROSSGLOCKNER

Editat de plescoi rulz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iata lista finala cu cei care au platit avansul pana astazi, marti 17 martie: (in ordinea platii)

 

1. Marcel (99_mgm) / Brasov / BMW 1200RT / 1pers

2. Raul (rul) / Rasnov / BMW R1200GS/ 2pers

3. Bogdan S. (delta_x) / Buc. / BMW F800GS / 1pers

4. Cristi (Ianachim) / Buc. / BMW R1200GS ADV / 1pers

5. Beatrice (bea2000) / Buc. / CBR 600 F4i / 1pers

6. Daniel Stefan / Buc. / BMW F650GS twin / 1pers

7. Horatiu (arhifly) / Buc. / Yamaha R6 / 1pers

8. Mihai M. / Buc. / Varadero / 1pers

9. Alex M. / Buc. / Varadero / 1pers

10. Bogdan S. (BogdanSHA) / Buc. / Suzuki GSR600 / 1pers

11. Cosmin (Kosmin) / Severin / Honda 750 / 1pers

12. Andrei (plescoi rulz) / Buc. / BMW F800GS / 1pers

13. George (Seven) / Buc. / Buell Ulysses / 1pers

14. Bogdan H. (bogdan_harea) / Buc. / Suzuki V-Strom / 2pers

15. Gigel (metamorphosis) / Buc. / Honda Transalp / 2pers

16. Vasile (mustaciosu2007) / Banesti / Honda Shadow / 1pers

17. Didi (dydy) / Buc. / Yamaha Royal Star / 2pers

 

Cu o singura exceptie (userul "otravel" care mi-a cerut o mica pasuire sa-mi confirme) lista este inchisa.

 

Nu suntem putini... cel mai probabil se vor face grupuri; oricum asta se intampla si daca eram doar 10 moto, este normal.

Dupa parerea mea, ca si viteza de deplasare, mersul ideal este cu maxim 20km/h peste vizita legala, adica un compromis, nici ca "tataie" dar nici ca disperatul. Lasand la o parte riscurile, pot fi si destule radare.

In fiecare seara va voi prezenta traseul detaliat din ziua urmatoare, cu puncte recomandata de pauza astfel incat sa ne intalnim pe parcursul drumului.

Daca vom fi disciplinati si atenti, ne vom bucura toti de aceasta excursie si vom ajunge cu bine inapoi acasa.

 

In weekendul urmator (de sambata dimineata pana duminica seara inclusiv) voi fi in tara. Daca cineva mai vrea sa stam de vorba la telefon, pt orice intrebari, va stau la dispozitie: 0722 327433.

 

Va astept cu o propunere concreta de intoarcere prin Slovenia. Luati in calcul si o eventuala jumatate de zi de plaja daca tot se ajunge la Adriatica.

 

Toate cele bune!

 

Vlad :kiss:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate vad eu treaba, o sa fim 3 grupuri. Care o sa fie ceilalti doi lideri de grup? Pe ce criterii ne impartim?

 

In alta ordine de idei am tocit catalogul louis - zici ca-s o pustoaica la shopping :kiss: De-aia e liniste - salivez la gandul brizei Alpilor...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate vad eu treaba, o sa fim 3 grupuri. Care o sa fie ceilalti doi lideri de grup? Pe ce criterii ne impartim?

 

In alta ordine de idei am tocit catalogul louis - zici ca-s o pustoaica la shopping :moto: De-aia e liniste - salivez la gandul brizei Alpilor...

:rolleyes: Daca vrei poti fi tu unul dintre ei!! :kiss:

Editat de rul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate vad eu treaba, o sa fim 3 grupuri. Care o sa fie ceilalti doi lideri de grup? Pe ce criterii ne impartim?

 

In alta ordine de idei am tocit catalogul louis - zici ca-s o pustoaica la shopping :kiss: De-aia e liniste - salivez la gandul brizei Alpilor...

 

E greu de spus de acum cate grupuri vor fi sau cine vor fi lideri de grup. Din Viena vom pleca tot grupul si primii cca 40km vor fi autostrada unde putem sta cat de cat uniti, apoi... vedem pe parcurs ce si cum.

Oricum, ca lider de grup tb sa fie cineva care se orienteaza bine si rapid pe harta de pe tankrucksack si care a inteles bine traseul; in plus, cineva care stie sa aiba grija de grup, nu doar care fuge primu' si asteapta sa fie urmat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai cred ca ar fi de luat in calcul mobra,experienta si simtul de orientare !

Poate si virsta sa aiba ceva de spus ... dar nu definitoriu !

 

 

Oricum la cit e grupul de mare avem toate sansele sa ne insiram pe min 200 m. :kiss:

 

Sa fim noi sanatosi si la punga grosi ... ca ne descurcam.

 

Va salut ! :moto: :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:moto: As vrea dar inca nu merg bine pe-o roata. In plus, inca nu ma stie toata lumea de pe Magheru :rolleyes:

 

 

Baga mare si nu te mai gindi la riscuri.:bow:

pina la vara inveti si poate si pe Dacia,Stefan cel Mare sau alte blvd :kiss:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunteti multi rau, n-o sa fie usor. desi aveti motoare diferite si asta poate deveni un inconvenient cel mai greu e cu oamenii. sper sa iasa totul asa cum ati planificat. astept impresii despre tara in care traim cand va intoarceti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunteti multi rau, n-o sa fie usor. desi aveti motoare diferite si asta poate deveni un inconvenient cel mai greu e cu oamenii. sper sa iasa totul asa cum ati planificat. astept impresii despre tara in care traim cand va intoarceti.

 

Parerea mea ca diferenta de motoare este anulata si de specificul traseului - medii orare mici . Intr-adevar diferentele apar la calareti si pasagere .

Plecatul dimineata cat mai devreme ( nu ca minerii , dar destul de devreme etc. ) , te mai poate ajuta sa realizezi tot ce ti-ai propus .

Dupa ce am revazut traseul ( care este ok dpdv al meu ) , zilele de luni - Grossglockner si ziua de joi - Furka ... sunt cele mai imputite , si chiar s-ar putea sa nu le facem pe toate .

In fond s-a mai zis , ca mai trebuie sa mai ramana si de samanta ceva pentru next-time .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea ca diferenta de motoare este anulata si de specificul traseului - medii orare mici . Intr-adevar diferentele apar la calareti si pasagere .

Plecatul dimineata cat mai devreme ( nu ca minerii , dar destul de devreme etc. ) , te mai poate ajuta sa realizezi tot ce ti-ai propus .

Dupa ce am revazut traseul ( care este ok dpdv al meu ) , zilele de luni - Grossglockner si ziua de joi - Furka ... sunt cele mai imputite , si chiar s-ar putea sa nu le facem pe toate .

In fond s-a mai zis , ca mai trebuie sa mai ramana si de samanta ceva pentru next-time .

 

 

Orice numai la Grossglockner sa nu renunte!

 

Si vb nu mai stiu cui ... ce suntem bosorogi la 120 de ani?

Curaj baieti , antrenament si dedicatie !! :angry:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:angryfire: As vrea dar inca nu merg bine pe-o roata. In plus, inca nu ma stie toata lumea de pe Magheru :angry:

 

Excursia nu se adreseaza din start baietasilor de Magheru; am pretentia ca or sa fie oameni civilizati, care respecta legea si cu bun simt fata de ceilalti. Am spus din start de exemplu ca nu ma adresez celor cu numere sub sa (sau indoite) sau naivilor care cred in "loud pipes gheremez lives..." Aici lumea apreciaza enorm linistea si din fericire autoritatile au grija de asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea ca diferenta de motoare este anulata si de specificul traseului - medii orare mici . Intr-adevar diferentele apar la calareti si pasagere .

Plecatul dimineata cat mai devreme ( nu ca minerii , dar destul de devreme etc. ) , te mai poate ajuta sa realizezi tot ce ti-ai propus .

Dupa ce am revazut traseul ( care este ok dpdv al meu ) , zilele de luni - Grossglockner si ziua de joi - Furka ... sunt cele mai imputite , si chiar s-ar putea sa nu le facem pe toate .

In fond s-a mai zis , ca mai trebuie sa mai ramana si de samanta ceva pentru next-time .

 

Intr-adevar, datorita traseului si de asemeni intentiei de a ramane in limite normale cu viteza, diferenta de motociclete nu ar trebui sa se prea simta... Conteaza mult "calaretul". Diferente poate aparea pe Stelvio de exemplu unde cei cu pasager sau moto mai greoaie trebuie sa fie mai atenti, nu se pot inclina la fel de mult... dar ne vedem sus :angry:

 

Cum am mai spus (si din experienta) apreciez plecatul dimineata 8:30-9. Este important sa fim odihniti, sa nu plecam cu stres, sa ai timp sa te aduni, sa iei micul dejun relaxat. Pana la ora 19-20 putem ajunge linistiti oriunde, mai ales ca vor fi cazarile aranjate inainte. Vor fi cca 10zile in care odihna este esentiala.

 

Atentie: ziua de luni pe GrossGlockner va fi destul de usoara; nu de ea imi fac probleme. Chiar am varianta de a lungi la nevoie traseul in ziua aia.

Acolo vom lua pranzul la terasa, ne vom opri des pt poze si admirat, putem vizita un muzeu etc. Exista si dulapuri gratuite pt echipament la parcarea pt bikeri.

Cand am postat traseul am spus si cate ceva despre zilele mai dificile.

 

In ziua cu Furka puteti merge cu Glacier Express-ul, cred ca este o experienta de vis si opreste si la Tiefencastel: http://www.glacierexpress.ch/theglacierexpress.php

http://www.youtube.com/watch?v=ze5Va-JEASA...PL&index=10

(intoarcerea cu tren normal)

Editat de khk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In ziua cu Furka puteti merge cu Glacier Express-ul, cred ca este o experienta de vis si opreste si la Tiefencastel: http://www.glacierexpress.ch/theglacierexpress.php

http://www.youtube.com/watch?v=ze5Va-JEASA...PL&index=10

(intoarcerea cu tren normal)

 

 

Este o varianta de ajuns in Zermat cu Glacier Express si de intors cu un tren normal in acceasi zi?

Am renuntat la schiul din Martie care era programat in Zermatt/Cervinia pentru mers cu moto in Alpi, si asa vad Zermatt-ul :angryfire:

 

De la Cortina D'Ampezzo traseul ales de intoarcere este aproximativ acesta:

Cortina D'Ampezzo, Trieste; Slovenia; Croatia - Split, Dubrovnik (coasta); B&H - Sarajevo, Serbia - Belgrad, Portile de fier, Bucuresti

 

Aceasta ruta poate sa aiba modificari in functie de ce se intampla pe parcurs.

Cazarea se va face pe unde apucam/gasim in functie de cum/cati mergem.

Deja suntem 9 (noua) moto, iar cu cazarea va fi dificil de facut cu totii in acelasi loc.

Sigur putem dormi cu toti pe plaja, sub cerul liber.

 

Andrei propunea sa avem si corturi cu noi :angry:

 

 

Sa aveti o seara placuta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este o varianta de ajuns in Zermat cu Glacier Express si de intors cu un tren normal in acceasi zi?

Am renuntat la schiul din Martie care era programat in Zermatt/Cervinia pentru mers cu moto in Alpi, si asa vad Zermatt-ul :angryfire:

 

De la Cortina D'Ampezzo traseul ales de intoarcere este aproximativ acesta:

Cortina D'Ampezzo, Trieste; Slovenia; Croatia - Split, Dubrovnik (coasta); B&H - Sarajevo, Serbia - Belgrad, Portile de fier, Bucuresti

 

Aceasta ruta poate sa aiba modificari in functie de ce se intampla pe parcurs.

Cazarea se va face pe unde apucam/gasim in functie de cum/cati mergem.

Deja suntem 9 (noua) moto, iar cu cazarea va fi dificil de facut cu totii in acelasi loc.

Sigur putem dormi cu toti pe plaja, sub cerul liber.

 

Andrei propunea sa avem si corturi cu noi :angry:

 

 

Sa aveti o seara placuta

 

 

Via Michelin da ca ruta recomandata:

Cortina D'Ampezzo, Trieste; Slovenia; Croatia - Split, Dubrovnik (coasta); Muntenegru - SKopje; Bulgaria - Sofia; Bucuresti

TOTAL 2027 km

Plecare din Cortina Sambata 04.07, sosire Bucuresti Marti 7.07 => 3nopti/4zile, cca 500km/zi

 

Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este o varianta de ajuns in Zermat cu Glacier Express si de intors cu un tren normal in acceasi zi?

Am renuntat la schiul din Martie care era programat in Zermatt/Cervinia pentru mers cu moto in Alpi, si asa vad Zermatt-ul :angryfire:

 

Andrei propunea sa avem si corturi cu noi :angry:

 

Nu stiu exact cum e cu intoarcerea... tb sa caut; oricum, ar insemna ajuns noaptea tarziu inapoi la Tiefencastel; nu ma gandisem insa la mersul chiar pana la capat, la Zermat.

Si ti-ar conveni sa pierzi pasul Furka?

 

Cam complicat cu cortul, nu cred ca merita... ca presupune si alte bagaje voluminoase (saltea etc) pe langa cele necesare pt 10 zile; iar pt cei care au si pasagera cred ca este imposibil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...