Sari la conținut

Organizez Tura in Alpi, iunie 2009


KHK
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 561
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Si de la mine suc de hamei si malt pentru traseu . Este mai mult decat super OK .

Multumim de efort si pricepere .

Vorba lu antepostatoru meu , da-ne PM cu contu sa-l umplem de tzechini .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor, imi cer scuze daca s-a mai scris ,dar sunt interesat daca s-a facut un calcul estimativ total al acestei super aventuri ce se anunta. Multumesc .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor, imi cer scuze daca s-a mai scris ,dar sunt interesat daca s-a facut un calcul estimativ total al acestei super aventuri ce se anunta. Multumesc .

 

Salut!

 

Bineinteles ca s-a facut un calcul estimativ; citeste te rog cu atentie tot topicul initial, nu numai aspectul financiar.

Pt mai multe detalii putem vb si pe PM.

 

Vlad

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru mine nu e nici o problema .. cu sau fara pasager(a).Ma gindesc ca cine e insotit are un companion deja incercat si capabil ... deci nu cred ca vor fi probleme.

 

Ar fi pacat sa mai modificam traseul.Sunt convins ca a necesitat mult efort si chibzuinta.

Revin cu intrebarea : Pentru Elvetia e suficient CI sau trebuie Pasaport? ... banuiesc ca e nevoie :rolleyes:

 

PS.Poti sa ne spui si la cit se ridica valoarea cazarii pt ajustarea bugetului?

 

Cosmin, daca vii cu pasagera ar fi bine sa stiu pe cat posibil mai din timp; ma va ajuta pentru rezervari.

In plus, pretul/persoana difera putin daca iei camera single sau dubla.

 

In legatura cu pasaportul: din cate stiu, desi Elvetia nu este in E.U., mai nou se poate intra si cu buletinul. Dar in nici un caz nu recomand sa ne bazam pe asta. Elvetienii mereu au avut retineri in ce priveste romanii; in plus, nu se stie in ce situatii mai poti avea nevoie de pasaport; vom fi 3 zile pe teritoriul Elvetiei asadar, pt a evita problemele care pot afecta si restul grupului, recomand sa avem toti la noi pasaportul (valabil).

 

Legat de bani... cum am scris si mai sus (si cum ti-am specificat si in PM) scrie totul in topicul initial.

Vor fi niste mici variatii: tura cu 500km mai lunga (2500 in loc de 2000 estimati) inseamna cca 30 euro mai mult, mancarea putin mai scumpa in Elvetia si poate ceva taxe de drum/tunel in plus.

Plec insa de la ideea ca o variatie de cateva zeci de euro nu ar trebui sa afecteze serios pe cineva care se baga la o astfel de excursie. Reamintesc una din conditiile din postul initial: fiecare trebuie sa aiba si o rezerva financiara pt cazuri nefericite. exemplu: schimbarea unui cauciuc, o posibila remorcare (care poate fi peste 200euro) etc. Ma rog, sper sa nu fie cazul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e f densa, o sa cada lati. drum bun!

Evident, Doru stie ce vorbeste. Eu am facut doar o parte, vreo doua-trei zile, din traseu dar pot sa confirm: este greu sa faci 300km/zi cu trecatori la mijloc. Eu cred ca motor sub 1000cmc +pasager nu este o optiune fericita pe asemenea traseu. S-ar putea ca multi sa opteze sa faca pauza in ziua din mijloc in Elvetia, chiar daca nu isi dau seama de acum.

Dar in alt fel nu se poate face o tura cuprinzatoare de o saptamana prin Alpi. Vlad, ai dreptate: trebuie neaparat foarte multa disciplina, de genul: plecari la ora fixa, numar si durata pauze bine stabilite, viteza de croaziera minima si maxima, toata lumea sta la masa deodata si in acelasi loc, etc.

Spor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Vlad

 

 

Ai scos in traseu super, ai impacat pe toata lumea (terme, dormit 2 nopti intr-un loc, aproape de Slovenia...)

Multumim pt efortul depus.

Cu disciplina nu stiu cum o sa fie, mergand cu reprezentanti (nu reprezentativi) ai poporului nostru latino-balcanic.

Sper sa nu apara probleme ca:

- las sa astepte ca nu moare nimeni,

- las ca merge si asa,

- mai merge o bere ca nu e foc.

si lista poate sa continue

 

Greu, nu?

 

Traseul nu e usor, dar merita toate eforturile.

 

Bafta!

 

PS. Anunta-ne cu partea financiara

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am facut doar o parte, vreo doua-trei zile, din traseu dar pot sa confirm: este greu sa faci 300km/zi cu trecatori la mijloc. S-ar putea ca multi sa opteze sa faca pauza in ziua din mijloc in Elvetia, chiar daca nu isi dau seama de acum.

Dar in alt fel nu se poate face o tura cuprinzatoare de o saptamana prin Alpi.

 

Salut Bogdan P.! (sunteti 3 Bogdani in schema) :cheers:

 

Nu este usor si am specificat deja asta; insa sunt convins ca o sa facem fata. Daca ne propunem in fiecare zi sa plecam 8:30-9 pana la 19 avem minim 10 ore... chiar si cu pauze mai dese se pot face pana la urma.

Nu este usor nici ca idee sa petreci atatea zile consecutiv pe moto dar nu am vazut pe cineva tentat de o zi goala, in care puteam face turism ca si pietoni.

Intr-adevar, ziua de joi ar putea fi pauza... dar cine se indura de Furka? Am avut mult de "muncit" sa-l pot adauga in traseu pt ca lumea il dorea.

S-ar gasi de facut o tura lejera la St. Moritz, Davos sau Vaduz in Lichtenstein, sau la cumparaturi in Samnaun... cine vrea, e liber.

Luni e lejer, marti se pot evita Timmelsjoch si Jaufen... Miercuri se poate evita lejer Stelvio... Nu cred ca se indura cineva dar important este ca exista optiunea. Am ales traseul astfel incat sa se poata si asa.

Vineri insa nu prea ai ce evita... dar am facut exact acelasi traseu si a fost ok (era si o pasagera).

Sambata iar e ceva distanta dar nu dificil si se poate ocoli si singurul pas pe drum mai lejer.

Deci, optiuni exista. Traseul a fost ales cu o marja de flexibilitate. :rolleyes:

 

 

Eu cred ca motor sub 1000cmc +pasager nu este o optiune fericita pe asemenea traseu. S-ar putea ca multi sa opteze sa faca pauza in ziua din mijloc in Elvetia, chiar daca nu isi dau seama de acum.

 

Cel mai vizat aici cred ca este Bogdan Harea... insa am inteles ca are muulta experienta si sa nu uitam ca V-Strom 650 a fost 2 ani la rand Regina Alpilor. Nu stau sa analizez testarea respectiva dar o proba este mereu si testarea cu pasager si bagaj. Asadar, daca baga putin mana in gaz, sigur se descurca bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnilor , cred ca nu ne ramine decit sa ne antrenam nitelus pina la ziua cea mare.

Fara excese la :rolleyes: si cu odihna aferenta ... baile termale obligatorii(:cheers: eu linga Herculane va pot garanta ca sunt de nota 10) ... dam gata traseul .

Speram ca vremea sa tina cu noi si ca stie fiecare la ce se inhama.

Pare ca mai e destula vreme pina la sfarsit de iunie dar ... zile vor trece f iute.

Serviciul,grijile cotidiene si uite ca te trezesti in pragul plecarii.

As vrea sa ne grupam cumva la granita si sa mergem intr-un grup .

Dar pe tema asta o sa mai discutam.

Cred ca solitar e ceva mai riscant si mai dificil din citeva puncte de vedere chiar daca are si unele avantaje.

 

Numai de bine si asfalt uscat !

 

Respect

post-27510-1236002760_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai scos in traseu super, ai impacat pe toata lumea (terme, dormit 2 nopti intr-un loc, aproape de Slovenia...)

Multumim pt efortul depus.

Cu disciplina nu stiu cum o sa fie, mergand cu reprezentanti (nu reprezentativi) ai poporului nostru latino-balcanic.

 

Traseul nu e usor, dar merita toate eforturile.

 

PS. Anunta-ne cu partea financiara

 

Traseul este intr-adevar deosebit si chiar cred ca am impacat pe toata lumea, in mare parte.

Faptul ca pana acum reactiile sunt pozitive si fara comentarii aiurea este cea mai mare multumire; imi pare rau ca nu m-am gandit sa fac o poza aseara, sa vedeti o sufragerie plina de harti, reviste si pliante, intinse pe jos si pe masa. Am profitat ca prietena mea a fost plecata in RO in weekend :rolleyes: si m-am intins...

 

Legat de partea umana / disciplina, fara a vrea sa magulesc pe cineva, am fost placut surprins sa vad ca sunt interesati oameni seriosi si de bun-simt (cel putin pana la proba contrarie)... nu genul ala de "romani" la care te referi. Asa ca sunt optimist.

De asemenea, apreciez increderea care mi s-a acordat si sper sa nu dezamagesc.

 

Legat de partea financiara, ceea ce am scris la inceput, ramane in linii mari valabil, si ca suma si ca modalitate.

Recunosc, nu stiu inca exact suma exacta, nu am facut inca rezervarile concret (ca nici nu stiu pe cine ma bazez pana la avans) si inca mai sunt variabile: cine vine de vineri in Viena, cine mai ramane dupa, camera single sau dubla etc.

Oricum, pt acel "pachet" de care am vb la inceput constand 7 nopti cu mic dejun (incepand de sambata la Viena) si taxele principale de pasuri (Gg, TJ, Gerlos) voi face tot posibilul sa ma incadrez in suma 300-350/pers.

Avansul va fi cum am spus de 150 euro/pers respectiv 270 euro in cazul perechilor. (din pacate, asa cum am vb la Jadoo, odata facute rezervarile, nereturnabili in cazul neparticiparii si in cazul in care nici eu nu-i pot recupera).

 

Vlad

Editat de khk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nemaipomenit traseul! Felicitari! Cat despre tipul de roman care va participa la asa ceva, pun pariu pe orice ca vor fi numai oameni jos palaria!

Am niste intrebari acum: 1. Care este data limita de achitare avans? (stiu ca depinde de tine cand faci rezervarile dar stiu in acelasi timp ca te grabesti sa nu sara preturile - asta daca au ceva oferte) 2. Este vreun numar maxim de participanti stiind ca e greu de tinut un grup mai mare de 6-8 motoare?

p.s. baieti, profitati acum de bucuria pregatirilor, astea-s cele mai frumoase zile/saptamani, ca odata inceputa tura se va fi si terminat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am niste intrebari acum: 1. Care este data limita de achitare avans? (stiu ca depinde de tine cand faci rezervarile dar stiu in acelasi timp ca te grabesti sa nu sara preturile - asta daca au ceva oferte) 2. Este vreun numar maxim de participanti stiind ca e greu de tinut un grup mai mare de 6-8 motoare?

 

Nu m-am gandit la o data limita dar poate ca ar trebui pt ca avansul garanteaza prezenta si implicit pot face rezervarile.

Vineri, 20 martie 2009. O sa va dau contul meu si puneti in lei, la cursul zilei. Cu aceasta ocazie veti avea si formularul de la banca ca si o dovada ca mi-ati dat banii.

 

Intr-un trafic civilizat si cu putina disciplina cred ca putem merge ca si grup fara probleme. Am mai mers in grup si se poate.

In plus, in fiecare seara va voi prezenta cat mai exact traseul de a doua zi; fiecare moto va primi o harta; sunt convins ca vor fi cativa care vor avea navigatie.

Eu am spus initial maxim 14 motociclete iar pana acum sunt anuntate 10.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da

o treaba f buna facuta de vlad cu traseul

merita o bere sus sus sus la munte sus

 

10 - 14 moto cam geu de mers intr.un singur grup

 

deci de vor stabili puncte de intalnire

si se vor face grupuri mai mici cred.......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da

o treaba f buna facuta de vlad cu traseul

merita o bere sus sus sus la munte sus

 

10 - 14 moto cam geu de mers intr.un singur grup

 

deci de vor stabili puncte de intalnire

si se vor face grupuri mai mici cred.......

:cheers: Ai dreptate ..se vor face grupuri mai mici in functie de stil de mers,cu sau fara pasager,afinitati :rolleyes: ..e.t.c cu regrupari in puncte de intalnire si asa v-a fii toata lumea fericita!! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor!

 

Am reusit in sfarsit sa termin traseul; dupa multa "cercetare" cred ca am facut un traseu de vis. :rolleyes:

Partea buna este ca vom vedea cam toata "spuma" Alpilor, mai putin Franta care este exclus sa fie abordata in aceste cateva zile.

Partea rea: pentru la anu' ce mai ramane? Ma rog, sigur mai sunt destule de vazut...

 

 

Frumos traseu Vlad. Frumos si cu multe trasee superbe cuprinse in el,(le-am facut in proportie de peste 90%). La programul propus... nu aveti de ce sa va faceti probleme pentru distante, sant absolut rezonabile, asta si pentru un monocilindru de 650.

Felicitari pentru organizare ! Si distractie faina !

Asteptam pozele!

Editat de aditorpan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare

 

 

Pentru cei ce vor sa se intoarca prin Slovenia, Croatia, Sarbia, RO traseele cele mai rapide dar cu ceva de vizitat ar fii:

1. Cortina d'Ampezzo - Trieste - intrat Slovenia si vizitat pesterile Skocjanska si Postoina - iesit din Slovenia spre Rijeka in Croatia - Zagreb - Belgrad - RO

Daca nu se merge prin Slovenia pe autostrada se salveaza 35 Euro/moto si de accea se intra in Croatia repede. La Sloveni vignetta costa 35 Euro pe 6 luni, nu se da pe mai putin

 

2. Cortina d'Ampezzo - Trieste - vizitat pesterile Skocjanska si Postoina - Ljubljana - Zagreb - Belgrad - Ro. Cost suplimentar 35Euro.

 

Taxe de autostrada Croatia si Serbia pe km parcursi.

 

Sau fara vizita pe cel mai rapid drum de la Cortina la Ljubljana - Zagreb, Belgrad Ro, dar tot doua zile pe drum

 

 

Se poate dormi pe drum oriunde fara probleme.

 

 

Cred ca daca cineva vrea sa mai faca coasta Croatiei si sa mai lungim traseul cu o zi, asteptam propuneri cu interes

 

Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor!

 

Am reusit in sfarsit sa termin traseul; dupa multa "cercetare" cred ca am facut un traseu de vis. :)

Partea buna este ca vom vedea cam toata "spuma" Alpilor, mai putin Franta care este exclus sa fie abordata in aceste cateva zile.

Partea rea: pentru la anu' ce mai ramane? Ma rog, sigur mai sunt destule de vazut...

 

Il scriu detaliat pe zile; distantele sunt aproximate dar foarte aproape de cele reale:

 

Duminica: Viena - Kaprun. 420km din care cca. 60 pe autostrada. Restul, drum predominant de munte dar nu dificil.

Primele 2 nopti vom dormi la Kaprun.

 

Luni: tura de Grossglockner, cca. 250km. Seara... piscina.

 

Marti: Kaprun - SĂślden. cca. 250km. (se doarme in zona SĂślden)

Vom trece prin pasul Gerlos (1486m) unde vom putea admira cascada Krimml, cea mai inalta din Europa. Apoi vom trece pasul Brenner in Italia, Jaufenpass (2094m) si celebrul Timmelsjoch (2494m). Vom ajunge la SĂślden unde vom parcurge cel mai inalt drum asfaltat din Europa - Ătztaler Gletscherstrasse (2803m). Seara bai termale.

 

Miercuri: SĂślden - Tiefencastel (Elvetia) cca. 285km din care 21 pe autostrada; (se doarme 2 nopti la Tiefencastel)

Va fi o zi mai solicitanta. Vom trece in Italia prin Reschenpass apoi vom trece pe Stelvio (2758m) si vom cobora in Santa Maria (Elvetia) prin Umbrailpass (2505m). Apoi, vom trece Ofenpass (2155m) si FlĂźelapass (2383m) pana la Davos apoi la destinatie, Tiefencastel.

 

Joi: Tiefencastel - Pasul Furka (2431m) - Nufenenpass (2478m) - Passo S. Gottardo (2108m) - Tiefencastel.

Total: 350km - ma astept sa fie putin obositor dar cred ca merita.

 

Vineri: Tiefencastel - Cortina d'Ampezzo. cca. 350km. (se doarme la Cortina)

Vom pleca prin Julierpass (2284m) pana la Sankt Moritz apoi vom trece iar Ofenpass in directia Bolzano iar pana la Cortina vom mai parcurge Karerpass (1758m), Passo pordoi (2245m), Sellajoch 2240m) si Passo Falzarego (2192m).

 

Sambata: Cortina - Viena. cca. 500km din care peste 200 autostrada printre munti.

Vom trece prin pasul TurracherhĂśhe (1783m) si daca avem timp parcurgem si Maltastrasse (unde este si muzeul Porsche) sau Nockalmstrasse.

Am inteles ca o parte din grup intentioneaza sa plece de la Cortina spre Slovenia; mai aveti doar cca 170km pana in Slovenia.

 

Traseul aproximativ Viena - Viena va fi de aproximativ 2500km.

Nu va fi deloc usor, in ciuda faptului sa nu sunt prea multi km/zi... sper insa sa fie foarte placut si deosebit.

Avand in vedere ca vor fi multi cu pasagera, pot face si un traseu mai "soft" dar evident cu conditia renuntarii la unele obiective si /sau adaugarea altor trasee mai usoare. Eu cred insa ca este realizabil si asa, fara epuizare.

Va fi foarte important sa ne ajute vremea si mai ales sa fim pe cat posibil disciplinati.

 

 

Sunt curios si de parerile voastre; pe de alta parte, daca fiecare va vrea sa schimbe ceva va iesi un haos total. Orice mica schimbare poate aduce dupa sine schimbarea intregului traseu.

 

Vlad :rolleyes:

Salut,

as dori si eu citeva informati despre aceasta tura, si daca este posibil sa ma alatur de voi undeva pe la Kaprun, pentru ca am sa vin din partea vestica ( MĂźnchen).

pentru Informati te rog P.M. :cheers:

post-29449-1236090067_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

as dori si eu citeva informati despre aceasta tura, si daca este posibil sa ma alatur de voi undeva pe la Kaprun, pentru ca am sa vin din partea vestica ( MĂźnchen).

pentru Informati te rog P.M. :rolleyes:

 

mersi de P.M

 

Sorry, ma numesc Uwe!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumos traseu Vlad. Frumos si cu multe trasee superbe cuprinse in el,(le-am facut in proportie de peste 90%). La programul propus... nu aveti de ce sa va faceti probleme pentru distante, sant absolut rezonabile, asta si pentru un monocilindru de 650.

Felicitari pentru organizare ! Si distractie faina !

Asteptam pozele!

 

 

SA TRAIESTI MARE ALERGATOR MOTOCICLIST

 

NU TOT CE ARE 650 SE MANANCA PE PAINE ........CUM FACI TU

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...