Sari la conținut

Honda Cb500 - Home


CrisLuca
 Share

Postări Recomandate

... doar ,,asta" spune in manual despre noul ulei de furca !? :scratch:

 

 

Scrie in poza respectiva ca se pune ulei ATF. Acesta este un ulei hidraulic pentru servodirectii si transmisii automate si preturile sunt normale, undeva la 20-25 de lei pe litru, fata de 40-45 lei (ulei "moto, de furca").

 

Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Avea un tip din iasi un kit de la regina cu 400 de lei ... e cam cel mai bun pret pe care il stiu, doar ca nu stiu daca il mai are, da un tel daca esti interesat la nr 0743314559 - Marius

 

ms

 

sa-i spui ca trebuie sa-ti dea o bere :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutari

stiti cumva ce amortizoare ar putea fi puse pe un cb 500 , pe spate, pentru ai reduce un pic inaltimea?

 

Nu stiu daca e indicat sa faci modificari de genul asta ... nu am auzit pe nimeni sa faca asa ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca e indicat sa faci modificari de genul asta ... nu am auzit pe nimeni sa faca asa ceva.

Se poate, gasesti la romimoto, in catalogul de mai jos, la pagina 8 sunt pt CB500. Sustin acolo ca coboara "ride height" cu 50mm la CB500 si cu 53mm la CB500S.

Telescoape Hagon Stereo.pdf

 

Salut, am o intrebare:

 

Am nevoie de o toba noua, cea veche e coapta si trebuie schimbata.

A schimbat-o cineva pe cea stock si vrea sa o vanda (daca nu e ciuruita ca a mea), sau daca nu unde pot sa imi fac una cat mai aproape de cea originala? nu imi doresc o toba zgomotoasa.

Editat de radu.bogdan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca s-a tot dus in jos topicul asta ... nu stiu ce ati mai facut voi dar eu azi, dupa ce am constatat ca mi se incinge releul de incarcare ca naiba m-am apucat si am prins in locul releului o bucata de tabla de aluminiude 4mm, mare cat tot triunghiul ala unde vine releul. Pe tabla asta am prins atat releul cat si un cooler care bate in tabla. Nu am apucat sa il testez cum ar trebui, dar cat am mers de la service pana acasa parea sa se fi incalzit doar un pic, ramane de vazut pe viitor cum se comporta ... trebuie sa mai iau zilele astea pasta pentru transfer termic sa pun intre releu si tabla.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca s-a tot dus in jos topicul asta ... nu stiu ce ati mai facut voi dar eu azi, dupa ce am constatat ca mi se incinge releul de incarcare ca naiba m-am apucat si am prins in locul releului o bucata de tabla de aluminiude 4mm, mare cat tot triunghiul ala unde vine releul. Pe tabla asta am prins atat releul cat si un cooler care bate in tabla. Nu am apucat sa il testez cum ar trebui, dar cat am mers de la service pana acasa parea sa se fi incalzit doar un pic, ramane de vazut pe viitor cum se comporta ... trebuie sa mai iau zilele astea pasta pentru transfer termic sa pun intre releu si tabla.

Si eu am facut ceva pentru racirea releului, in sensul ca am montat un ventilator de procesor pe acesta. Dar atat, fara vreo tabla pentru transfer termic, gandindu-ma ca oricum fluxul de aer de la ventilator, mai mare in latime decat releul, va ajunge si spre bucata de cadru pe care este montat. L-am verificat de vreo doua ori pana acum si cel putin pe partea laterala a releului nu se simtea vreo incalzire accentuata.

 

Nu e rea ideea cu pasta termica, am observat la mine ca in zona de contact cu cadrul pe tablita de aluminiu a releului era mizerie si ceva rugina, probabil de la suruburile de prindere, deci clar schimbul termic releu-cadru nu e unul eficient.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am facut ceva pentru racirea releului, in sensul ca am montat un ventilator de procesor pe acesta. Dar atat, fara vreo tabla pentru transfer termic, gandindu-ma ca oricum fluxul de aer de la ventilator, mai mare in latime decat releul, va ajunge si spre bucata de cadru pe care este montat. L-am verificat de vreo doua ori pana acum si cel putin pe partea laterala a releului nu se simtea vreo incalzire accentuata.

 

Nu e rea ideea cu pasta termica, am observat la mine ca in zona de contact cu cadrul pe tablita de aluminiu a releului era mizerie si ceva rugina, probabil de la suruburile de prindere, deci clar schimbul termic releu-cadru nu e unul eficient.

 

Eu aveam deja un ventilator destul de mare, cred ca e de sursa sau ceva de genul asta, si nu imi incapea peste releu, am ales sa pun o tabla mai mare, si mai ales una de aluminiu pentru ca transferul termic e mai ok la aluminiu decat la fier sau alte metale accesibile noua. In locul unde bate coolerul pe tabla am dat cateva gauri ca totusi sa treaca aerul prin tabla, acum ma gandesc daca are de unde sa traga aer ventilatorul ala .

post-18053-0-60652800-1310329189_thumb.jpg

Editat de ThunderByte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu aveam deja un ventilator destul de mare, cred ca e de sursa sau ceva de genul asta, si nu imi incapea peste releu, am ales sa pun o tabla mai mare, si mai ales una de aluminiu pentru ca transferul termic e mai ok la aluminiu decat la fier sau alte metale accesibile noua. In locul unde bate coolerul pe tabla am dat cateva gauri ca totusi sa treaca aerul prin tabla, acum ma gandesc daca are de unde sa traga aer ventilatorul ala .

 

... sau releul se poate ,,teleporta" in fatza motocicletei, undeva direct in curentul de aer si astfel nu va mai fi nevoie nici de acea tabla si nici de ventilatorul auxiliar pentr a ,,agita" aerul fiert ce se naste in ,,groapa" unde este montat releul.

Poate este necesar suplimentarea pe lungine a cablurilor electrice, insa se merita efortul.

Deja mai toate modele noi de motociclete au releele de incarcare si CDI-urile montate cat mai spre fatza, ori sub far, ori in vecinatea jugului inferior a-l furcii fata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... sau releul se poate ,,teleporta" in fatza motocicletei, undeva direct in curentul de aer si astfel nu va mai fi nevoie nici de acea tabla si nici de ventilatorul auxiliar pentr a ,,agita" aerul fiert ce se naste in ,,groapa" unde este montat releul.

Poate este necesar suplimentarea pe lungine a cablurilor electrice, insa se merita efortul.

Deja mai toate modele noi de motociclete au releele de incarcare si CDI-urile montate cat mai spre fatza, ori sub far, ori in vecinatea jugului inferior a-l furcii fata.

 

La ce "aripioare" de racire are releul de pe cb cred ca ar fi totusi inutila miscarea, tocmai de asta am si pus tabla aia, ca sa preia si sa disipe caldura, ca releul nu are deloc aripioare de racire.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La ce "aripioare" de racire are releul de pe cb cred ca ar fi totusi inutila miscarea, tocmai de asta am si pus tabla aia, ca sa preia si sa disipe caldura, ca releul nu are deloc aripioare de racire.

Mi se pare destul de eficienta solutia ta, cu niste pasta termoconductoare o sa fie si mai bine. Eu am ventilatorul direct pe releu, unul mai mic ca al tau, cred ca are 60 mm diametru si grosime de 10 mm, dar nu stiu cat de bine raceste pentru ca releul nu are aripioare de racire. O varianta ar fi fost sa intorc releul si sa montez ventilatorul + un radiator ca cele de pe placile video direct pe placa de aluminiu a acestuia dar nu stiu cat ar fi incaput, iar daca cedeaza ventilatorul racirea tinde spre zero.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar si cu ventilatorul direct pe sptatele releului nu faceai nimic, ba din contra cred ca faceai mai rau, iti trebuie ceva metalic care sa preia caldura, mai usor e sa racesti un punct cu o tabla care preia si disipa caldura(unde mai pui ca are si ventilator) decat sa te chinui sa racesci doar acel punct

Editat de ThunderByte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare

 

Sunt posesor de CB 500 si am si eu urm probl de rezolvat:

 

- imi trebuiesc cele doua jambe de la furca, noi sunt cam 180 euro bucata, mult prea scumpe asa ca imi trebuiesc sh

 

- piesa de sub sa care este prinsa intr-un singur surub care tine saua inchisa este rupta, (nu am gasit piesa pe nicaieri, restul sistemului de inchidere si butucul de cheie este functional)

 

- un chit de lant nou ,astept oferte

 

- la ceasul cu vitezometru cred ca s-a ars un beculet , el nu mai este luminat decat de la 180km spre 220 km, in rest este functional

 

Daca stiti pe cineva care duce piese sh sau dezmenbreaza un cb va rog sa ma anuntati, fac cinste,

 

Tel 0724559126 sau id mess andreibad3000

 

Va multumesc anticipat pentru ajutor

 

ASFALT USCAT

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intrebare : cum ai constatat ca ti se incinge releul ? m-ai pus pe ganduri acum :)

 

M-a intrebat un amic daca mie mi se incalzeste releul, el avea impresia ca lui i se incalzeste, asa ca l-am verificat dupa ce am dat o tura prin oras am pus mana pe el ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inteleg....deci dupa o tura cu motoreta prin oras ar trebui sa pot tine mana pe releu fara sa-mi las un stat de piele pe el :) ms, am sa incerc maine. Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inteleg....deci dupa o tura cu motoreta prin oras ar trebui sa pot tine mana pe releu fara sa-mi las un stat de piele pe el :) ms, am sa incerc maine. Bafta

Cam asa ceva ... la mine frigea la modul: nu puteai sa tii mana pe el mai mult de 2-3 sec maxim.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare

 

Sunt posesor de CB 500 si am si eu urm probl de rezolvat:

 

- imi trebuiesc cele doua jambe de la furca, noi sunt cam 180 euro bucata, mult prea scumpe asa ca imi trebuiesc sh

 

- piesa de sub sa care este prinsa intr-un singur surub care tine saua inchisa este rupta, (nu am gasit piesa pe nicaieri, restul sistemului de inchidere si butucul de cheie este functional)

 

- un chit de lant nou ,astept oferte

 

- la ceasul cu vitezometru cred ca s-a ars un beculet , el nu mai este luminat decat de la 180km spre 220 km, in rest este functional

 

Daca stiti pe cineva care duce piese sh sau dezmenbreaza un cb va rog sa ma anuntati, fac cinste,

 

Tel 0724559126 sau id mess andreibad3000

 

Va multumesc anticipat pentru ajutor

 

ASFALT USCAT

 

Salut

 

Pentru furca incearca pe ebay, ai mai multe sanse sa gasesti ceva in stare buna si la un pret decent, chiar daca transportul e mai scump.

 

Kit de lant gasesti la userii de la sectiunea vanzari piese de schimb sau cumperi de la Louis.

 

Legat de becurile de bord, am avut si eu unul ars si am cautat inlocuitor pe la magazinele de piese auto dar nu am gasit la puterea originala (1,7 parca), asa ca am luat unul de 5W de masina. Apoi am gasit in targ becuri de 3W care se potriveau la soclu si l-am inlocuit pe cel de 5.

 

La sa nu-mi dau seama exact despre ce piesa vorbesti, daca e de metal si zici ca e rupta incearca cu sudura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

 

Pentru furca incearca pe ebay, ai mai multe sanse sa gasesti ceva in stare buna si la un pret decent, chiar daca transportul e mai scump.

 

Kit de lant gasesti la userii de la sectiunea vanzari piese de schimb sau cumperi de la Louis.

 

Legat de becurile de bord, am avut si eu unul ars si am cautat inlocuitor pe la magazinele de piese auto dar nu am gasit la puterea originala (1,7 parca), asa ca am luat unul de 5W de masina. Apoi am gasit in targ becuri de 3W care se potriveau la soclu si l-am inlocuit pe cel de 5.

 

La sa nu-mi dau seama exact despre ce piesa vorbesti, daca e de metal si zici ca e rupta incearca cu sudura.

 

 

 

Salut Alex,

 

Multumesc pt raspuns,

Pe ebay nu am gasit jambele de pe furca, nici la dezmembrari, chitul de lant l-am gasint pe la 140 euro , e cam scump, iar piesa de sub sa este din aluminiu si nu poate fi sudata,

 

Daca stiti ceva concret in legatura cu piesele respecive va rog sa ma anuntati

 

Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...despre Dunlop Arrowmax GT501

 

 

 

Argumenteaza, te rog ... am cumparat CB-ul cu aceste gume (aproape noi) si am facut cu ele aprox 15.000 km in doi ani. Dupa acest timp spatele s-a tocit ,fata mai merge mult si bine.

Eu am fost multumit de ele, atat de multumit incat in aceasta primavara am luat pe spate o guma noua, identica. Mentionez ca toti kilometri i-am facut cu pasager, am facut in 2009 Transfagarasanul pe ploaie, m-a prins ploaia pe Cheia (cam 1/2 de traseu), am dat cu scarita de asfalt pe acele de par din padurea Bogatii, etc .. si nu am avut probleme cu aderenta.

Ok, poate nu se lipesc de asfalt ca cele de circuit dar nici nu sunt facute pentru asa ceva - numarul de kilometri in care au rezistat ar trebui sa spuna cate ceva ... poate Doctor X vrea sa faca (mini)touring, nu trebuie sa aruncam imediat cu noroi.

Astept parerile tale, obiective bineinteles.

Multam de recenzie.

Dupa ce am gasit si un test cu gume care merg inclusiv la CB (http://www.ninjette.org/forums/showthread.php?t=9780) si cum guma fata trebuie neaparat schimbata, am ramas la urmatoarele variante: Dunlop Arrowmax GT501, Bridgestone BT-45, Michelin Pilot Active si Avon Road Rider. Durabilitatea nu e o prioritate pe langa stabilitate.

Ceva sugestii?

Multumiri anticipate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Astazi dimineata mi-am gasit motoreta ciufulita, mai exact sticla de far sparta, probabil cu o piatra.

Aveti idee unde pot gasi o sticla sau un far sh?

Multam

 

Asfalt uscat!

De gasit sticla separata e mai greu, daca nu ma insel se cumpara impreuna cu oglinda de la far pentru ca sunt lipite. Mai degraba gasesti un far SH, chiar si de la alt model de moto, daca se potrivesc la marime.

Iti spun acestea pentru ca si eu am cautat un timp inlocuitor pentru al meu din cauza ca are o mica crapatura pe lateral, nu patrunde apa sau mizeria dar ma gandesc ca in timp de la vibratii o sa cedeze.

O varianta ar fi modelul de far universal de naked de la Louis, dar si acesta e undeva la 80 euro.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A mai pus cineva proiectoare pe CB? Cum arata? Vre-o poza, ceva...

 

De ce ti-ar trebui proiectoare, pentru o lumina mai buna eu mi-am pus xenon, cea mai buna investitie. Pe faza scurta nu bate foarte departe dar lumina e foarte concentrata si alba, iar pe faza lunga face un culuar de lumina. (laser frate)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...