Sari la conținut

Honda Cb500 - Home


CrisLuca
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Cam la cate ture schimbati viteza, astfel incat sa obtineti un consum cat mai bun? La ce viteza de croaziera/turatie consuma cel mai putin?

 

Deasemenea, cum ati obisnuit-o? Mergeti mai des in plaja 3000-4000 sau in 7000-9000?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam la cate ture schimbati viteza, astfel incat sa obtineti un consum cat mai bun? La ce viteza de croaziera/turatie consuma cel mai putin?

 

Deasemenea, cum ati obisnuit-o? Mergeti mai des in plaja 3000-4000 sau in 7000-9000?

 

eu am observat ca fiind bine incalzit si cu toba sport imi consuma mai putin decat cu cea de fabrica si ca are si cuplu din ture mai joase , ma refer la faptul ca are un consum mai mic in conditiile in care nu merg intr-un stil specific pentru a obtine un consum mai mic ci dimpotriva

 

cu toba sport si pasager in treapta a 2 si a 3 -a merge lejer si la 2500 - 3000 ture , vorbesc serios , chiar la 3000 ture ma smuceste tare daca o turez brusc

 

am si eu o intrebare pentru cei care au schimbat simeringurile la CB,cati km v-au tinut cel mai mult simeringurile de la furca ???? ati observat ceva diferente intre cele de pe luis si cele de la reprezentanta ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ca tot se vorbea de motociclete care nu se vand , un brailean a vandut un CB 500 negru din 2002 cu 9000 lei , uite ca totusi se misca piata moto din romania , ca melcul :D

sa ne spuna si noua reteta succesului :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Help! De mult detinator al unui model honda cb 500, foarte multumit de ea, am nevoie de niste piese! Cine poate sa-mi zica si mie cum fac rost de dopul acela de la manerul stanga. Ala de fier. Nu stiu cum l-am "pierdut"/furat. Ideea e ca am cautat pe la louis, pe catalog, dar nu stiu ce model se potriveste. L-am desfacut pe celalalt, si nu se potriveste cu niciunul de acolo. Si inca ceva. Ce vopsea sa folosesc, ca sa vopsesc motorul ca neamtul de unde l-am luat eu, l-a scapat putin, si e cam zgariat putin motorul. In rest, merge perfect, motor fara moarte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vrei să vopsești motorul, carenele sau toba? Motorul poți să îl vopsești doar cu vopsea rezistentă la temperaturi înalte (gen Sinto Peinture, Bricostore, dar nu știu dacă găsești gri-aluminiu), toba la fel (gășești ușor vopsea neagră). Carenele - te descurci tu :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci de sfaturi in ceea ce priveste vopsitul. Gri aluminiu sigur e vopseaua aia gri de pe motor??? Sa nu ma trezesc naibii ca fac vreo tiganie! Da niste abtipilduri pentru rezervor si pentru carenele din spate, ma refer la alea pe care scrie honda cb 500? Ca as avea nevoie si de un set din`ala. Oare se pot face la niste centre dintr-astea care fac autocolante??? Bafta! Apropos... As cumpara o toba mai smechera care sa se potriveasca la cb, da mai iefteneaua, stie cineva???

Editat de cristian_k83
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie să verifici nuanța de gri, nu am de unde să știu ce vopsea o să cumperi tu. Colante cu CB500 se pot face, vezi pe la rubrica de vânzări.Tobă șmecheră și ieftină încă nu s-a inventat, un Arrow sau ceva similar e minim 250 EUR, dar vezi că vreo câteva pagini în urmă era o discuție despre făcut tobe, vorbește cu omul ăla.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am observat ca fiind bine incalzit si cu toba sport imi consuma mai putin decat cu cea de fabrica si ca are si cuplu din ture mai joase , ma refer la faptul ca are un consum mai mic in conditiile in care nu merg intr-un stil specific pentru a obtine un consum mai mic ci dimpotriva

 

cu toba sport si pasager in treapta a 2 si a 3 -a merge lejer si la 2500 - 3000 ture , vorbesc serios , chiar la 3000 ture ma smuceste tare daca o turez brusc

 

am si eu o intrebare pentru cei care au schimbat simeringurile la CB,cati km v-au tinut cel mai mult simeringurile de la furca ???? ati observat ceva diferente intre cele de pe luis si cele de la reprezentanta ?

semeringurile?!!depinde mult de calitatea drumului decat de nr de km.ca daca prinzi cateva gropi asa pe franare cu sigurantza le scchimbi muuulllt mai repede.dar daca nu curg n-ai de ce sa te ingrijorezi-bineinteles daca esti sigur ca ai ulei in ele.ca daca nu l-ai avut de nou s-ar putea sa fie fara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un posibil raspuns al motivului pentru care nu prea se vand motoarele din tara , cumparatorii preferand sa aduca motoare din strainatate. nu spun ca toti vanzatorii sunt tzepari dar poate ca probabil ai mai putine sanse sa iti iei tzeapa cu un motor adus de afara

 

/index.php?...p;#entry1933802

 

 

sunt care aduc motoare din afara si tot degeaba, piata e inghetata momentan la noi, nu prea vrea nimeni sa investeasca in fier pe vremea asta sau spera sa mai scada preturile.

 

p.s. ca tot suntem la capitolul CB, stiu om care aduce din afara, neinmatriculate, si se chinuie sa vanda cb din 97 cu 1200 e si unul din 99 cu 1500 si nu gaseste cumparator.

 

parerea mea ca nu e vreme de vandut motoare. de cumparat da :) dar nu de vandut. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci de sfaturi in ceea ce priveste vopsitul. Gri aluminiu sigur e vopseaua aia gri de pe motor??? Sa nu ma trezesc naibii ca fac vreo tiganie! Da niste abtipilduri pentru rezervor si pentru carenele din spate, ma refer la alea pe care scrie honda cb 500? Ca as avea nevoie si de un set din`ala. Oare se pot face la niste centre dintr-astea care fac autocolante??? Bafta! Apropos... As cumpara o toba mai smechera care sa se potriveasca la cb, da mai iefteneaua, stie cineva???

 

 

te ajut eu cu stikere pt rezervor si cu toba

 

semeringurile?!!depinde mult de calitatea drumului decat de nr de km.ca daca prinzi cateva gropi asa pe franare cu sigurantza le scchimbi muuulllt mai repede.dar daca nu curg n-ai de ce sa te ingrijorezi-bineinteles daca esti sigur ca ai ulei in ele.ca daca nu l-ai avut de nou s-ar putea sa fie fara.

 

 

eu le-am schimbat anul trecut si am pus unele luate de pe luis, sunt curios daca cele originale sunt mai bune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

te ajut eu cu stikere pt rezervor si cu toba

 

 

E vorba de abtipildurile din lateral, alea transparente, pe care scrie honda. Daca ma poti ajuta spune-mi cum si se rezolva. Merci mult, anticipat.

Cu toba, cam cat si cam cum arata sau ce sfaturi ai???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare. Am si eu nevoie de cartea de service Honda cb 500 '93 to '01 Service and repair manual. Cine o are si poate sa se desparta de ea, un PM va rog. Chiar si o copie buna ma multumeste. Platesc, desigur.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Help! De mult detinator al unui model honda cb 500, foarte multumit de ea, am nevoie de niste piese! Cine poate sa-mi zica si mie cum fac rost de dopul acela de la manerul stanga. Ala de fier. Nu stiu cum l-am "pierdut"/furat. Ideea e ca am cautat pe la louis, pe catalog, dar nu stiu ce model se potriveste. L-am desfacut pe celalalt, si nu se potriveste cu niciunul de acolo. Si inca ceva. Ce vopsea sa folosesc, ca sa vopsesc motorul ca neamtul de unde l-am luat eu, l-a scapat putin, si e cam zgariat putin motorul. In rest, merge perfect, motor fara moarte.

 

Eu am cumparat capete de ghidon 10005300, se potrivesc. Gasesti in Autovit la Kronaumoto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am incercat, dar nu merge... sau nu ma descurc eu ...Doresc cartea in original, sau o copie valabila. Astept oferte sau suport. Am o intrebare. Toba mea e nichelata, dar a inceput sa cam o ia rugina. Unde as putea sa-i dau o noua fata? Imi place cum se aude, nu as dori sa ma despart de ea inca.

Editat de fast_arrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am incercat, dar nu merge... sau nu ma descurc eu ...Doresc cartea in original, sau o copie valabila. Astept oferte sau suport. Am o intrebare. Toba mea e nichelata, dar a inceput sa cam o ia rugina. Unde as putea sa-i dau o noua fata? Imi place cum se aude, nu as dori sa ma despart de ea inca.

 

nu este greu sa il descarci de acolo , il gasesti sigur

pune si tu poza cu toba cu acea zona ruginita etc .......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...