Sari la conținut

Accident Stefan cel Mare


blue_nightwishX
 Share

Postări Recomandate

Mai rau te injura cu semnu de incepator pe numar...Acum cativa ani era mult mai urat traficu' din Bucuresti,cei care au vazut lumina anu' trecut n-au de unde sa stie,acum traficu este acceptabil...la semafosr ti se mai face loc,daca te vede de cele mai multe ori nu se baga peste tine pe banda,nu se mai franeaza aiurea...etc.Asa ca nu mai tipati si urlati aiurea,sunt incidente in trafic...majoritatea celor care tipa pe fiecare topic in sectiunea accidente n-au permisu' de mai mult de un an... :burnout: Asfalt uscat

Eu n-am zis ca nu te injura, ba chiar niste nesimtiti te si claxoneaza (exact la fel cum fac si cu soferii incepatorii), dar majoritatea fac urmatorul rationament: asta habar n-are sa se dea, poate pica ca prostu' in fata mea, il iau sub roti si-mi fac belele ca poate zice politia ca l-am lovit din spate si eu l-am dat jos de pe chestia aia. Asa ca chiar daca te injura si te claxoneaza macar sunt mai atenti la la tine si se tin mai departe ca nu cumva sa pici cu motorul peste ei si sa le julesti frumusete de masina... Crede-ma, aia care au pus semnul ala in lege nu sunt tampiti, nu e inventie romaneasca, si chestia aia are chiar un rost. Eu m-am simtit mult mai nasol cand am inceput mai inainte sa merg pe mopede si dat fiind ca legea nu prevedea asa ceva n-am avut inspiratia sa-mi pun un semn din ala, si daca n-ai asa ceva toti soferii cred ca esti din asta de la firma de curierat sau livrare de pizza la domiciliu si dormi cu scuterul in pat (nu zic ca si intre aia sunt o gramada de zmei si habarnisti. dar unii chiar au multe zeci sau chiar sute de mii de km de mers pe 2 roti intr-un oras cu trafic "prietenos" ca Bucurestiul, ba chiar unii au A-ul, scuter mai marisor la servici si motocicleta pentru timpul liber acasa).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu n-am zis ca nu te injura, ba chiar niste nesimtiti te si claxoneaza (exact la fel cum fac si cu soferii incepatorii), dar majoritatea fac urmatorul rationament: asta habar n-are sa se dea, poate pica ca prostu' in fata mea, il iau sub roti si-mi fac belele ca poate zice politia ca l-am lovit din spate si eu l-am dat jos de pe chestia aia. Asa ca chiar daca te injura si te claxoneaza macar sunt mai atenti la la tine si se tin mai departe ca nu cumva sa pici cu motorul peste ei si sa le julesti frumusete de masina... Crede-ma, aia care au pus semnul ala in lege nu sunt tampiti, nu e inventie romaneasca, si chestia aia are chiar un rost. Eu m-am simtit mult mai nasol cand am inceput mai inainte sa merg pe mopede si dat fiind ca legea nu prevedea asa ceva n-am avut inspiratia sa-mi pun un semn din ala, si daca n-ai asa ceva toti soferii cred ca esti din asta de la firma de curierat sau livrare de pizza la domiciliu si dormi cu scuterul in pat (nu zic ca si intre aia sunt o gramada de zmei si habarnisti. dar unii chiar au multe zeci sau chiar sute de mii de km de mers pe 2 roti intr-un oras cu trafic "prietenos" ca Bucurestiul, ba chiar unii au A-ul, scuter mai marisor la servici si motocicleta pentru timpul liber acasa).

 

Daca ai nr de inmatriculare,casca si iti vezi de treaba ta nu se ia nimeni de tine...Pe scurt,daca esti teava n-o sa te salveze de injuraturi o "lamaie" :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai nr de inmatriculare,casca si iti vezi de treaba ta nu se ia nimeni de tine...Pe scurt,daca esti teava n-o sa te salveze de injuraturi o "lamaie" :burnout:

Daca ai "lamaie" eu cred ca ceilalti participanti la trafic pur si simpu vor realiza de ce ti-ai pus chestia aia acolo (ca scrie si in codul rutier) - adica nu prea stii sa te dai inca...

Daca nu, cel putin unii soferi foarte experimentati de genul taximetristi vor intra periculos de aproape de tine - el fiind sigur ca oglinda lui trece la 1,5 -2 cm de oglinda ta si tu fiind sigur ca te plezneste oglinda in oglinda, si dat fiiind ca inca nu te pricepi te sperii si faci poc, desi ala stia ce stia si nu ti-ar fi atins oglinda...

De fiecare data cand mai adaugi un zero in coada la kilometrii parcursi iti schimbi optica, eu deocamdata nu am decat cam 30,000 si mai invat, dar cand eram pe la sub 3000 sigur as fi picat daca facea unul scheme din astea cu mine, si azi ma gandesc cat de usor ar fi de facut schema aia golaneasca cu datul cu piciorul in oglinda masinii care e des mentionata pe forumul asta de la care acum 2-3 ani m-as fi auto-accidentat aproape sigur...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca n-a patit-o mai rau.Oricum, cu siguranta va sti ce are de facut atunci cand ocoleste refugiul pe unde nu trebuie,ca si mine de altfel ,care am trecut o data pe acolo si am lasat o fata invartindu-se ca titirezul dupa ce mi-a coborat la un un metru in fata ,uitandu-se in aceeasi directie ca mine.Ne-au despartit 5 cm.Oricum tot timpul invatam cate ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fratilor, cu parere de rau va spun...nu stiu de ce va mirati toti ca deja au inceput accidentele si va ingroziti cu gandul la ce o sa fie la vara. Va spun eu ce o sa fie. O sa fie iar saptamani din alea in care o sa moara cate unul in fiecarezi, si stiti de ce? Pt ca merg ca niste retardati, majoritatea isi iau motor si se dau cu el ca si cum ar fi cu skijetul la mare..o jucarie, dar din pacate nu e deloc asa, iar faptul ca ei merg asa in conditiile in care SOFERII sunt cum sunt, si pe drumurile din Bucuresti este un fel de jungla, ii face sa fie cu atat mai idioti si mai iresponsabili.

 

E simplu, daca tu mergi ca boul cand vezi ca soferii nu se asigura si se intampla atatea accidente si mor atatia, esti un idiot si ...sa fii sanatos, daca ti se intampla ceva nu pot sa zic decat ca mi pare rau, dar totusi bine, pt ceilalti care poate odata si odata o sa invete ceva.

 

Asfalt Uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De fiecare data cand ma sui pe motor imi zic : "fii in gura ma-tii atent si nu te mai da zmeu".

 

Ontopic : in accidente de genul asta plateste asigurarea celuilalt ceva?

 

Nu, e in cel mai bun caz culpa comuna. Un soi de binecuvantare pentru asigurari pentru ca nu platesc nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hm... suna bine treaba aia cu "vreau sa merg si maine pe motor", eu o aplic putin modificata - "prefer sa merg ca un sclav cuminte prin oras, acum, ca sa ma satur la vara de mers ca un zmeu pe drumuri lungi, libere, frumoase".

 

Eu sunt tare pesimist de ce-o sa fie la primavara... din cauza crizei, nu mai sunt masini pe strada, iar alea care sunt, acum chiar merg, nu mai stau infipte in coloane, ca inainte. Eu unul simt ca ma descurc mai greu in traficul asta care se misca mai repede, decat inainte. Inainte era o problema statica. Stateam in rand, in coloana, cand se mergea, apoi crosetam lejer, incet, printre masinile oprite. Acum totul e dinamic, masinile fac schimbari de banda mai dese, mai rapid.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:crack: sariti deja off-topic...stiti vorba aia : "din greseli invatam" . degeaba sarim cu gura pe el...e adevarat ca nu avea ce cauta pe acolo ami ales la ora aia...e adevarat ca l-am vazut si eu intr-o seara pe la ora 12 cum ii dadea in gura pe un bulevard cand afara erau sub 0 grade...si mai sunt sigur ca acum si el e constient de ceea ce a facut si o sa planga singur ptr mobra...insanatosire grabnica Editat de VladSpeed
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De fiecare data cand ma sui pe motor imi zic : "fii in gura ma-tii atent si nu te mai da zmeu".

 

Ontopic : in accidente de genul asta plateste asigurarea celuilalt ceva?

 

in caz de culpa comuna asiguratorul despagubeste decat pe jumatate pagubele partilor implicate ...corectati-ma daca gresesc :crack:

Editat de blue_nightwish
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in caz de culpa comuna asiguratorul despagubeste decat pe jumatate pagubele partilor implicate ...corectati-ma daca gresesc :crack:

Te corectez eu. Daca din punct de vedere legal e adevarat sau nu (ca habar n-am), din punct de vedere gramatical corect ar fi "In caz de culpa comuna asiguratorul despagubeste doar jumatate din pagubele partilor implicate"...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te corectez eu. Daca din punct de vedere legal e adevarat sau nu (ca habar n-am), din punct de vedere gramatical corect ar fi "In caz de culpa comuna asiguratorul despagubeste doar jumatate din pagubele partilor implicate"...

genial, ai mai facut un post. prost. toti p'aici s-au trezit brusc olimpici la limba romana. in rest nu prea stiu mare lucru. daca stiai raspunsul la intrebarea omului nu ziceam nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te corectez eu. Daca din punct de vedere legal e adevarat sau nu (ca habar n-am), din punct de vedere gramatical corect ar fi "In caz de culpa comuna asiguratorul despagubeste doar jumatate din pagubele partilor implicate"...

 

Tati ,ai dat-o in prosteala.Dintr-un post d'al tau am inteles ca esti moderator in sectiunea asta.Nu stiu cine te-a pus ,mai ales la parte asta mai sensibila a forumului ,dar nu a fost prea inspirat.Stergi posturi aiurea incat nu se mai poate intelege nimic din topic, la o adica asiguri si "subtitrare" la unele posturi de parca unii cititori nu ar intelege nimic,mai nou dai lectii de limba romana desi multe din posturile tale schioapata destul de rau la capitolul asta.

 

Forumul inseamna schimb de informatii si mai ales comunicare ,daca vrei sa "save the world " nu este locul cel mai potrivit.

 

Si da, se despagubeste doar jumatate din paguba.C-ai zis ca nu stii treaba asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
pmoldovan, parca rolul un moderator este sa modereze nu sa inceapa flameuri. deja incep sa devina mai patetice posturile cu trasul de urechi gramaticaliceste decat cele pe care le corecteaza.

Ai dreptate, de fapt treaba sta cam asa:

- Situl mergea groaznic (ca acum, ca dactilografiez a doua oara chestia asta), asa ca eu aveam deschise 5-7 topicuri la care le dadeam de zor reload;

- La un moment dat mi s-a incarcat pagina si am crezut ca sunt pe un sub-forum mai permisiv de genul "Motociclisti in fiecare zi" si m-a mancat rau sa spun tampenia aia;

- A doua zi cand am realizat (dupa injuraturile de aici) ce tampenia am facut imi parea rau ca nu e tehnic posibil sa-mi dau singur ban pentru macar 2 saptamani;

- De atunci nu am reactionat decat cand diversi utilizatori au utilizat butonul "Report!", si dupa cum bine poti sa vezi aici nu am sters criticile la adresa mea, ci doar off-topicuri care mai erau si contre intre diversi forumisti.

 

Scuze, si sper sa nu se mai repete.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...