Sari la conținut

Accident grav Tuzla !


bau-bau
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 284
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Femeia este in aceeasi stare, nici mai bine nici mai rau! Cat despre posturile voastre sunt si de bine si de rau ...si e normal sa fie asa. Referitor tot la baba...am fost azi de 2 ori sa o vizitez , rudele ei nu au venit deloc in schimb am primit telefoane cum ca am facut'o vraiste si ca vad eu.... ! Din momentul asta nu imi mai pasa de ea... am de gand sa ii dau in judecata tot familionul si le cer daune morale si materiale pe care probabil o sa le suporte fisa din spania care comenteaza ca i'am omorat mamica desi aceasta este inca in spital . Vreau sa ma credeti ca nu am avut de gand sa accidentez un om , pt a'mi pune viata in pericol si a intra in belele , a fost pur si simplu ghinionul ... unii zic ca puteam evita, nu contest, insa eu in momentul acela am facut tot ce am stiut / putut pentru a nu iesi asa... ATAT AM PUTUT SA FAC, ATAT AM FACUT! restul... e can-can !

App... pentru cultura unora generala... femeia era cu spatele la mine , intoarsa putin spre contrasens , mie nici nu mi'a trecut prin cap ca ea acum trece pe sensul meu de mers , tot timpul m'am gandit ca a trecut deja... anyway... who cares!

Cum naiba ti s-a intamplat tocmai tie beleaua asta,pt.ca dupa poza din avatar esti "meserias"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce va mai mirati ma omu din cate stiu ori nu are carnet ori are de vro luna drept urmare cand te vezi rossi pe sosea si ai carnet de o luna si experienta o p.... logic ca cineva va scapa ranit din toata chestia asta ..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dar tu ai nenorocit un om nevoinovat.

 

 

 

Baietel....tu stii sa citesti? :crack: cum plm e nevinovat daca se imbata si face plaja in mijlocu drumului? nu promovez wheelie fara casca si sa nu stii sa franezi inainte sa urci in sa.....dar cum dreq sa zici ca e nevinovata?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce va mai mirati ma omu din cate stiu ori nu are carnet ori are de vro luna drept urmare cand te vezi rossi pe sosea si ai carnet de o luna si experienta o p.... logic ca cineva va scapa ranit din toata chestia asta ..

 

are carnet. avand in vedere ca nu ai aceeasi varsta cu el, inteleg ca-ti permiti sa-l critici, dar in plm toti am trecut prin diferite etape. si-a invatat lectia. femeia nu era nevinovata, fi serios, sa-ti sara tie o baba-n fata in 2 m, fie si la 60 la ora, sa-mi zici ca dupa ce o eviti, daca o eviti nu o faci albie de porci.

dar, vorba cuiva, ipocrizia e luxul care ni-l permitem cu totii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Over.... nick'ul tau spune totul... nu pun la indoaiala calitatile tale de pilot de motoGP dar ca persoana esti.... 0 ! si app nu stiu din ce familie te tragi tu, dar daca vreodata mama ta merge beata rupta pe sosea , te rog eu ... ia'o de mana si du'o in casa... e pacat de ea !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tin minte ca se iscase o mica polemica acum cateva luni cand SSC isi prezentase mobra. Ca-i prea mare pentru un incepator pur, ca-i prea puternica, ca-i doar un accesoriu de fashion pentru un pusti de 18 ani. Si ca participasem si eu la ea. OK, inca imi mai mentin parerea, insa accidentul asta n-a fost din vina motocicletei, ci a lipsei de experienta. Nu ca as avea eu prea multa, dar, pana mea, ti se pare ceva ciudat pe drum, tai gazul si bagi faza lunga, indiferent cat te-o injura ala din fata. Si daca-s doua benzi libere, te dai cat mai departe posibil de potentialul pericol. Nu faci presupuneri cand e viata ta in pericol si exista in mod cert o manevra de evitare posibila. Despre viteza, nu comentez, ca doar daca-i radar sau simt ceva in aer merg cu 50-60 in sat, altfel sub 70 nu merg mai niciodata.

 

Anyways, bafta la reparatii. Cu siguranta n-or sa fie prea ieftine. Cat despre tine, sigur o sa ai amintirea accidentului in minte cand o sa te mai dai tare sau pe o roata. Doar sa nu-l uiti vreodata ca atunci o sa ai belele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Over.... nick'ul tau spune totul... nu pun la indoaiala calitatile tale de pilot de motoGP dar ca persoana esti.... 0 ! si app nu stiu din ce familie te tragi tu, dar daca vreodata mama ta merge beata rupta pe sosea , te rog eu ... ia'o de mana si du'o in casa... e pacat de ea !

Cate accidente ai domnule rossi pana acum?

Cate luni ai mers fara carnet?

Cati km ai facut pana acum?

 

Las-o moarta ca si tu esti vinovat, tu crezi ca esti singurul care a avut parte de pietoni turmentati? Diferenta dintre tine si noi astia cu gura mare e ca noi am evitat, tu ai cazut. simplu.

 

Oricum singura chestie f tare la topicul acesta: este singurul accident grav deschis chiar de protagonist... :crack:))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bine, mon cher FCA. fie ca tine. iti spun doar un singur lucru: este mai usor sa previi, decat sa repari. iar el a afirmat singur ca ar fi trebuit sa conduca preventiv, pentru ca, asa cum a afirmat tot el, avea 80 la ora in localitate. deci macar vina morala o are, daca legea te disculpa de vina fizica, intrucat femeia traversa prin loc nepermis. multumit? :crack:

 

bai da u numai cu presupusul esti pe forumul asta? din care experienta iti dai u cu parerea?

care-i treaba ta cu motociclismul pana la urma ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Infantil de simplu.

Hai sa iti explic si tie ceva. Cand ai 3-4 accidente in cateva luni trebuie sa incepi sa te intrebi frate: chiar am ghinion sau sunt m-am suit prea repede pe un motor prea mare?

 

Nu poti sa conduci preventiv atunci cand nu ai experienta, pentru ca nici macar nu stii ce inseamna ala mers preventiv.

 

La urma urmei, fiecare face ce vrea, dar sa nu vina sa se planga pe forum ca vai ce nenorocita aia ca era beata si ca a traversat neregulamentar. Daca nu esti in stare sa eviti un om, inseamna ca daca iti face unu o sicana in trafic esti mort.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate, treaba asta cu mersul preventiv o "simti" dupa niste zeci de mii de km in toate conditiile meteo, aglomeratie si alte asemenea.

Si chiar si atunci mai e nevoie de ceva noroc, dar cel putin ai sanse reale sa inclini balanta in favoarea ta.

Nu poti anticipa comportamentul unui om sau al unui animal aflat pe sosea, dar daca ai experienta soselelor vei stii automat ca orice e posibil, ce cel mai improbabil lucru probabil ca urmeaza sa se intimple si omul sau animalul iti va intersecta traiectoria in 80% din cazuri.

In restul de 20% oricum e bine sa frinezi, loviturile dor.

Cred ca cea mai mare problema este ca nu a avut acest instinct de conservare.

Am citit undeva o fraza scurta legata de condus in general "ezitarea este mama tuturor belelelor", din experienta mea am constatat ca asa este.

Daca ai inceput sa frinezi, trebuia sa frinezi pina in momentul in care erai sigur ca ai controlul absolut asupra fierului indiferent de ceea ce ar fi facut pietonul.

Dar nimeni nu s-a nascut invatat, asa ca iti doresc mult noroc pe viitor, care sa nu se termine pina nu e inlocuit de experienta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tin minte ca se iscase o mica polemica acum cateva luni cand SSC isi prezentase mobra. Ca-i prea mare pentru un incepator pur, ca-i prea puternica, ca-i doar un accesoriu de fashion pentru un pusti de 18 ani. Si ca participasem si eu la ea. OK, inca imi mai mentin parerea, insa accidentul asta n-a fost din vina motocicletei, ci a lipsei de experienta. Nu ca as avea eu prea multa, dar, pana mea, ti se pare ceva ciudat pe drum, tai gazul si bagi faza lunga, indiferent cat te-o injura ala din fata. Si daca-s doua benzi libere, te dai cat mai departe posibil de potentialul pericol. Nu faci presupuneri cand e viata ta in pericol si exista in mod cert o manevra de evitare posibila. Despre viteza, nu comentez, ca doar daca-i radar sau simt ceva in aer merg cu 50-60 in sat, altfel sub 70 nu merg mai niciodata.

 

Anyways, bafta la reparatii. Cu siguranta n-or sa fie prea ieftine. Cat despre tine, sigur o sa ai amintirea accidentului in minte cand o sa te mai dai tare sau pe o roata. Doar sa nu-l uiti vreodata ca atunci o sa ai belele.

 

 

asa e de acord cu tine si asfalt uscat toate bune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebare:

Dar daca femeia aia era o mama / o matusa / o bunica / o cunoscuta / parintele unui apropiat de`al tau ?

 

Raspuns:

bunica mea a murit lovita de masina pe DN1... traversa prin loc nepermis.. fara sa fi baut ceva doar o pers care s-a crezut mai sprintena decat era... e regretabil ce sa intamplat.. cel care a lovit-o avea peste viteza legala dar nu l-am considerat vinovat.

asa cum nici prietenu biker nu e vinovat..

 

 

 

Inca unu' cu vesnica matusa/bunica/mamica....incep sa cred ca sunteti un clan.

:crack:

 

 

 

Las-o moarta ca si tu esti vinovat, tu crezi ca esti singurul care a avut parte de pietoni turmentati? Diferenta dintre tine si noi astia cu gura mare e ca noi am evitat, tu ai cazut. simplu.

Diferenta dintre voi si el e ca voi ati avut noroc. Inca nu v-a sarit nimeni in fata la distante in care sa n-apucati macar sa constientizati, d-apoi sa reactionati.

 

 

 

Ontopic: SSC, ma bucur ca TU esti intreg.

Imi pare rau pentru ca un OM sta intr-un spital, dar hai sa nu-l consideram nevinovat. Doamna n-a invatat, pana la varsta dansei, ca daca bei stai linistit in bar/acasa si nu te plimbi aiurea pe drumuri (treci strada pe unde ti-e mai aproape).

 

Sanatate pt amandoi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea este ca atunci cand esti in trafic trebuie sa conduci intr-un asemenea mod incat DACA esti pus intr-o situatie care poate genera un accident SA-TI CREEZI LOC DE MANEVRA (EVITARE).

 

Evident ca acest aspect tine de experinta in trafic ,care la cineva incepator nu este dezvoltata indiferent cat de talentat esti pe ghidon sau volan.

 

DUPA ce ai acumulat ceva experinta (subiectiv,in functie de individ) si totusi esti pus intr-o situatie neplacuta in care nu mai ai timp sa reactionezi ,atunci poti vorbi de ghinion,destin, Dumnezeu sau spiritul vreunei pisici omorate in copilarie, fiecare in ce crede.

 

Personal cand intalnesc situatia aceasta (DN cu doua benzi pe sens) procedez in felul urmator fie ca este vorba de spre un pieton sau vehicul care vrea sa iasa in trafic din lateral :

1.Reduc viteza prin decelerare,cand sunt la volan mut automat piciorul deasupra franei pentru cateva secunde.

2.Caut un posibil spatiu de manevra ,adica observ ce vehicule ruleaza in spate si in lateral.Daca este "aglomerat" atunci reduc viteza FOARTE MULT indiferent cata carne iti poti lua de la cel din spate,pana ma depaseste cel din lateral ca sa am spatiu de evitare la dreapta (stanga nu se pune ca nu suntem in Anglia,este foarte riscant sa intri pe contrasens) si chiar ocolesc usor prin partea dreapta un obstacol imaginar.

 

In cazul de fata riderul a fost facut doar primul pas.

 

Sa speram ca totul va fi bine pana la urma cu femeia indiferent cat de betiva era.Carenele se repara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca exista doua tipuri de accidente; unele care pot fi prevenite si altele pe care nu le poti anticipa(def tehnice,nisip,gropi,animale,etc).Cele care pot fi prevenite nu tin decat de gandirea ,experienta si cunoasterea legilor conducatorului de moto auto etc.Important este sa te preocupe lucrurile astea si sa incerci sa inveti ceva din pataniile altora,considerand tot timpul ca toate relele ti se pot intampla doar tie.Imi amintesc ca eram prin Croatia cu motorul si m-am ridicat in scari cateva sute de metri ca sa-mi usuc tricoul si pantalonii dupa o ploicica.Cand m-am asezat in sea si am privit in oglinzi ,toate auto din spatele meu au lasat o distanta considerabila,conducatorii gandind ca daca voi cadea ,sa aiba spatiu de franare.Daca am gandi fiecare pt celalalt ,ar fi cu siguranta mai putine accidente.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai da-o dracu' de baba, ca prea o iubiti toti, gerontofililor :crack:

 

Daca erati voi, ba erati Rossi si o ocoleati, ba nu aveati viteza, ba ... vrajeli.

Mai lasati in pushca mea ipocrizia, ca poate o pateati si voi si apoi va faceau

toti cu ou si cu otet iar voi... umpleati frigideru' babei, va asigur :crack:

 

SSC - bafta omule, ai si tu ceva vina acolo, da' iti jur ca nici o ruda de a mea

nu e beata pe sosele, deci, din punctul meu de vedere, imbecila si-a meritat-o.

Pacat ca te-ai ales tu cu un accident si daune la motor care te vor costa.

 

Ce pot spune e ca si tu poti invata sa fii ceva mai atent si un picut de tot mai

precaut. In rest, multa bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doar ce am venit de la spital , in continuare starea ei este aceeasi , nu s'a schimbat nici in bine, nici in rau :crack: .

De'a lungul timpului sotul femeii asteia , aproape tot timpul beat a suferit cateva accidente , pentru traversare neregulamentara , si in picioarele lui se afla cam 4 tije din cate am inteles eu ! Nu demult doamna a primit si o amenda de la politistul care a sosit primul la fata locului , pentru traversare prin acelasi loc .

Cat despre motocicleta , cat este de puternina.... astea nu isi au rostul si sa va explic si de ce : eu aveam sa zicem ~70kmph dar viteza asta o prinde si un scuter , daca era sa fi avut 150 Doamne feteste ziceam... da domne motor mare , incepator , e clar ca viteza a cauzat accidentul nu femeia asta care era cum era .

Ce ma oftica pe mine , pe langa faptul ca am lovit un om.... si... se poate sa il am pe constiinta (dar sper sa se faca bine) este ca cei din familia ei nu au vizitat'o deloc pana acum , dar in schimb ma suna pe mine sa imi mai aduca aminte ca eu am lovit'o .

LE : cat despre experienta mea , 5000km nu sunt multi , chiar foarte putini, dar au fost cazuri in care am oprit si in stoppie cand o dacie mi'a taiat calea , cand un tir m'a scos pe contrasens am reusit sa evit.... deci nu exagerati, nu sunt ala care nici sa puna frana nu stie... dar nici vre'un Rossi .

Editat de SSC
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.... este ca cei din familia ei nu au vizitat'o deloc pana acum , dar in schimb ma suna pe mine sa imi mai aduca aminte ca eu am lovit'o .

 

Daca ai posibilitatea fa ce scrie ianachim in postul 36...preventiv.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prietene hai sa lamurim ceva daca mai o arzi aiurea cu mine gandestete ca sar putea sa dai vrodata ochi cu mine pe sosea nu sti cum ne intalnim .

2- Spre deosebire de tine eu am mers si pe -11 grade cu motor de viteza noiembrie mergeam pe motor decembrie mergeam pe motor ianuarie si tot asa si credema iti trebuie ceva experienta sa nu cazi cand cauciucurile sunt reci si au aderenta minima asa ca nu cred ca iti poti permite tu sa vb cu mine de chesti dastea sa lamurim eu merg in bucuresti cu motoru unde e cel mai mare haos posibil si ghici ce uite inca sunt aici am aproape 200000 km numai cu masina deci pot sa anticipez reactile altora in trafic .

Sa lamurim de ce te critic eu pentru ca in cazul tau era de asteptat ori iti dadeam cu rip (stai ca inca nu a venit vara ) ori o comiteai cumva si uite ca asa sa intamplat , tu ai o luna de cand ai carnetu experienta in trafic 0 iti garantez eu ca tu nu sti sa franezi , si iti si zic de ce ai intrat in baba aia pentru ca tu ca un baiat tare ce esti ai mers fara echipament corespunzator adica combinezon manusi bune si erai inghetat tun si nai mai reusit sa franezi cum trebuie asa ca laso cu vrajala . ca ti-a iesit in fata brusc .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ca era prea ocupat sa ne zica noua cum se ridica el pe o roata si face liniute desigur fara casca si fara carnet pe drumuri publice. Si atunci bagam si noi o morala dar oare ne baga cineva in seama . Credeti ce vreti problema e ca a nenorocit o femeie pentru ca sa dat viteaz ca e un pui de motociclist in loc sa bage la cap asta e putin imi pasa mie ..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...