Sari la conținut

Veteranii,adunarea!


Dan Nastase
 Share

Postări Recomandate

Acum 17 minute, sasesase a spus:

 

Dar care e scopul acestui club? Sau care a fost scupul pentru care Dan Nastase l-a fondat?

 

Dan Nastase ,odihneasca-l Dumnezeu , a vrut sa adune oameni in varsta care au mers pe motor si inainte de caderea comunismului, oameni care au avut experienta si pe motoarele "comuniste". Acei oameni care au povesti cu motoare de spus,pe unde au fost, daca au reusit sa se plimbe si in afara tarii, ce solutii ingenioase au gasit in repararea agregatelor cand nu gaseai piese de schimb ca acum. Pe scurt , oameni cu o bogata experienta moto in spate. 

Nu am nimic cu cei care au o experienta mai scurta, care nu au 1 milion de kilometri pe sa. Dar sa-si faca frate clubul lor sau sa adere la alte cluburi. De ce ar vrea cineva sa i se recunoasca niste merite pe care nu le are? De ce sa porti pe spate un text care spune ca ai doua facultati cand tu esti doar in clasa a 8-a ? Vanitate ? Impostura? Parvenire ? Lipsa de respect pentru cei cu experienta mai mare?

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Explicația este în piramida lui Maslow: apartenență la grup, stimă și statut!

Unii au atins apogeul devenind președinți de bloc, alții motoveterani.

Editat de ENEOS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu ii inteleg nici pe motoveteranii care accepta sa se asocieze cu motocãteii. Cum de nu isi dau seama ca alaturarea lor le stirbeste din credibilitate in ochii altor cluburi. Sa fiti siguri ca din cauza lor clubul motoveteranilor e luat la misto. Toti se minuneaza cand vad bulinele alea penibile pe spatele femeilor si copiilor. Poate cei cu par alb si kilometrii putini te pot induce in eroare. Pe astia ii prinzi cu ocaua mica doar daca ii pui sa-ti povesteasca viata lor in saua motocicletei si vezi ca intr-o juma de ora au povestit tot.

 

Editat de Endurista
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin
Acum 22 ore, Endurista a spus:

De asta initiatorul acestui topic , fie-i tarana usoara , ar fi vrut ca aspirantii la acel titlu de Motoveteran sa fi adunat 20 de ani de mers EFECTIV pe motor. 

Asta era o regulă care nu putea fi cuantificată decât ținând cont de declarațiile fiecăruia.

Și când este vorba de cuvânt și vorbe scoase pe gură eu sunt reticent.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 minute, l.u.v a spus:

Asta era o regulă care nu putea fi cuantificată decât ținând cont de declarațiile fiecăruia.

Și când este vorba de cuvânt și vorbe scoase pe gură eu sunt reticent.

Da, dar macar conditia aia in care se cerea a fi postat aici, deci public, permisul cu categoria A, fata/verso (sterse eventual datele ce tin de RGDP) ar fi trebuit respectata, si nu se mai ajungea la situatia din ziua de azi! Oricum, si acolo se pot ascunde multe neclaritati, dar macar era singura modalitate certa de identificare a impostorilor intrati pe usa din dos in club!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 56 minute, sasesase a spus:

 pe anumit gen de muzica ...

Tie iti plac manelele si nu stii cum s-o spui.

Mie imi displac, dar asta nu inseamna ca ii dispretuiesc si pe cei care asculta asa ceva...

Si da, Dan Nastase (si nu Michael jackson) s-ar rasuci in mormant daca la o intrunire la care participa motociclisti de orice fel, s-ar asculta manele. Te asigur, ca nu asculta genul acesta de muzica.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, ivan pedala a spus:

https://motociclism.ro/forum/207-motoveteranii/

Ia priviti fratilor, de sus pana jos pe pagina din link, ca sa vedeti cate subiecte extrem de importante sunt dezbatute de acei vreo doi, cate vanturi si aere...care in mod cert ii alimenteaza si pe altii ca sa-i urmeze! Asta este calitate?! Vi se pare ca ati invatat ceva bun?!

Reveniti-va oameni buni, motivul acestui club si faptul pentru care a fost creat acest colt pe forum era altul! 

Vezi că a mai troznit unul de câteva minute, topic de mare angajament.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 23 minute, ENEOS a spus:

Explicația este în piramida lui Maslow: apartenență la grup, stimă și statut!

Unii au atins apogeul devenind președinți de bloc, alții motoveterani.

Tare asta.

Fac si eu douaj'de ani pe motor (deh, m-am apucat tarziu). Inca nu m-am inscris in grupuri (desi am avut multi prieteni care erau "in").

Eu prefer sa ma plimb cu motorul, decat sa stau la taclale (de obicei plec cu consoarta, fara alti insotitori).

Nici la intruniri nu prea mai merg de ani buni(m-am saturat de corifei care vor sa atraga atentia)....doar la cea de la mare ma mai duc uneori (Seawolves).

Tin minte o intrunire de acum cativa ani, organizata pe langa Bucuresti (Black Helmets), unde totul a fost bine si frumos, pana in ziua plecarii...cand a iesit razboi cu niste localnici bronzati de la natura (nu stiu cu ce i-au suparat pe cei de la BH, dar ultimii s-au simtit indreptatiti sa riposteze, era sa se lase cu sechele)...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, Lucian_M a spus:

Vezi că a mai troznit unul de câteva minute, topic de mare angajament.

Am vazut! Ce sa mai incolo-incoace, omu' le are! Sper sa-l coopteze aia de la Beanveu' si sa-l pastreze! Oricum, pe noi ne depasesc astfel de idei inovatoare, care vor reinventa motociclismul in urmatorul mileniu!🙈

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, Leon a spus:

Inca nu m-am inscris in grupuri (desi am avut multi prieteni care erau "in").

Eu prefer sa ma plimb cu motorul, decat sa stau la taclale (de obicei plec cu consoarta, fara alti insotitori).

Nici la intruniri nu prea mai merg de ani buni(m-am saturat de corifei care vor sa atraga atentia)....doar la cea de la mare ma mai duc uneori (Seawolves).

Nici eu nu m-am înscris, pe principiul "am șef la muncă, nu-mi trebuie încă unul în timpul liber".

De ce să mă ducă cineva de dârlog, eu nu pot să mă plimb? Face soția niște trasee de rămân mut când văd pe unde mă duce. Da' și când pușcă vreun offroad de sare bordul... 🤣

La întruniri, same old... Merg pentru socializare, revedere cu prieteni, idei noi în materie de moto (accesorii, îmbunătățiri, trasee), concerte. De băut nu-mi permit, că nu mai stau noaptea la camping, am o vârstă și vreau odihnă. Na, am îmbătrânit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, ivan pedala said:

Nu Nastase a fondat clubul...v-am rugat sa cititi sectiunea si apoi sa postati vrute si nevrute!

Iar daca tu stii, spune-ne si noua, ce scopuri oficiale si legiferate au celelalte cluburi moto din tara asta, ori de-afara, enumera cateva...ca io nu le stiu?!🤔

 

Orice club trebuie sa aibe un scop. Trebuie sa fie ceva care leaga, apoi un scop comun. Deobicei la cluburile moto generale (deci nu cele HOG, BMW etc.) exista niste criteri de alaturare, precum si un scop, care de cele mai multe ori e legat de niste activitati generice. Organizeaza intruniri, organizeaza anumite actiuni, se afiliaza cu alte cluburi etc.

 

Aveam un coleg la munca, neamt, era intr-un club din acesta "general" din Germania. Pai acolo intrarea in Club se facea mai mult sau mai putin usor, dar dupa era greu. Trebuia sa participi la toate actiuniile clublui, apoi trebuia sa mergi la un numar minim de intruniri moto organizate de alte cluburi. Daca erau cluburi partenere care organizau, trebuia sa mergi obligatoriu. Se organizau ture la care exista o participare obligatorie (nu la toate, dar stiu ca era un minim). Deci scopul acelui club, era sa organizeze diferite evenimente, sa participe la diferite evenimente ca si club, precum si organizarea de ture la care participau membri. 

 

Voi vad ca nu aveti niciun scop, apoi va suparati daca cineva deturneaza scopul inexistent

50 minutes ago, Endurista said:

Eu nu ii inteleg nici pe motoveteranii care accepta sa se asocieze cu motocãteii. Cum de nu isi dau seama ca alaturarea lor le stirbeste din credibilitate in ochii altor cluburi. Sa fiti siguri ca din cauza lor clubul motoveteranilor e luat la misto. Toti se minuneaza cand vad bulinele alea penibile pe spatele femeilor si copiilor. Poate cei cu par alb si kilometrii putini te pot induce in eroare. Pe astia ii prinzi cu ocaua mica doar daca ii pui sa-ti povesteasca viata lor in saua motocicletei si vezi ca intr-o juma de ora au povestit tot.

 

 

Avand in vedere ca folosesti termene de motocatei, esti luat la misto. 

1 hour ago, ENEOS said:

Acolo e altă mâncătorie de numa'! I-ai uitat pe ăia cu corvete recente care și-au luat atestate de isterici ca să se fofileze de la impozit. Fix ca la motoveterani! Doar că aici nu înțeleg care e miza...

 

Asta incerc si eu sa aflu, dar infara de faptul ca unii is catei, iar alti is dulai...nu aflu nimica

13 minutes ago, Lucian_M said:

Nici eu nu m-am înscris, pe principiul "am șef la muncă, nu-mi trebuie încă unul în timpul liber".

Face soția niște trasee de rămân mut când văd pe unde mă duce.

 

Defapt si tu esti in club, clubu nevestei. Vezi sa n-ajung si tu caine, ca te pune afara in lesa :D :D :D

Editat de sasesase
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 minute, sasesase a spus:

...

Voi vad ca nu aveti niciun scop, apoi va suparati daca cineva deturneaza scopul inexistent

Te-am rugat sa citesti thread-ul cu Veteranii Adunarea...ai acolo toate raspunsurile si nu este nimeni obligat sa ti se destainuie tie si sa-ti satisfaca dorinta de cunoastere gratuit! Atata timp cat ai la un click distanta informatia, foloseste-te de acest privilegiu...!

Editat de ivan pedala
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

6 minutes ago, ivan pedala said:

Te-am rugat sa citesti thread-ul cu Veteranii Adunarea...ai acolo toate raspunsurile si nu este nimeni obligat sa ti se destainuie tie si sa-ti satisfaca dorinta de cunoastere gratuit! Atata timp cat ai la un click distanta informatia, foloseste-te de acest privilegiu...!

 

Tocmai, m-am uitat si nu găsesc nimica concret. Nu am nevoie de gratuități, nu eu m-am apucat sa-mi spăl rufele in public. 

Acuma dacă tot v-ati dezbrăcat la curu gol pe un forum public, măcar aveți decenta sa imi răspundeți cu respect, dacă doriți bineînțeles.

 

Probabil ca întrebarea mea legata de scop a fost insa prea complicata, sau poate ca raspunsul este prea complicat pentru a fi dat intr-o fraza. Dpmdv. orice membru al unui club (oricare ar fi el) ar trebui sa răspundă mândru, clar si la subiect, de fiecare data cand este intrebat de clublui din care face parte. Mai exact, ce fac, ce doresc sa realizeze si care este planul pentru a atinge obiectivele "comune". 

 

Pana si cluburile pensionarilor au un scop

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma indoiesc de faptul ca ai parcurs toate cele 135 pagini ale thread-ului!

Dar oricum, ti-ai dat singur raspunsul...este mult de scris si de explicat, iar daca intri la coada si vrei sa recuperezi cei peste 13 ani de cand a inceput miscarea, n-ai rezolvat nimic! Te astept la o intrunire sa discutam detaliile care te intereseaza langa un suc/bere sau ce s-o gasi!:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

12 minutes ago, ivan pedala said:

Ma indoiesc de faptul ca ai parcurs toate cele 135 pagini ale thread-ului!

Dar oricum, ti-ai dat singur raspunsul...este mult de scris si de explicat, iar daca intri la coada si vrei sa recuperezi cei peste 13 ani de cand a inceput miscarea, n-ai rezolvat nimic! Te astept la o intrunire sa discutam detaliile care te intereseaza langa un suc/bere sau ce s-o gasi!:cheers:

 

Multumesc de invitatie, posibil ca la un moment dat sa particip si eu (din nou) la întruniri moto.

 

Luați va rog cele spuse de mine ca si recomandare, sunt niște chestii de bun simt si cred ca v-ar ajuta la stabilirea unei identități al clubului. Altfel, degeaba aveți acte si rezervare de nume la osim, dacă scopul nu este bine definit, se poate interpreta de fiecare cum doreste.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scopul exista, numele si sigla sunt, regulament (cod) exista...lispeste doar implicarea in aplicarea acestora ad-litteram, de catre cei care au hartia in mana si sunt abilitati s-o faca!👍

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 26 minute, ivan pedala a spus:

Scopul exista, numele si sigla sunt, regulament (cod) exista...lispeste doar implicarea in aplicarea acestora ad-litteram, de catre cei care au hartia in mana si sunt abilitati s-o faca!👍

Din pacate cei care au hartia in mina mai au pana ajung dulai .Il rog pe distinsul Dan Popescu (Enduristu )sa inceteze cu jignirile si apelativele ,pentru ca in cateva minute ma retrag din acest forum si poate si din clubul dulailor .Va urez intruniri grozave pe viitor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, ivan pedala a spus:

Da, dar macar conditia aia in care se cerea a fi postat aici, deci public, permisul cu categoria A, fata/verso (sterse eventual datele ce tin de RGDP) ar fi trebuit respectata, si nu se mai ajungea la situatia din ziua de azi!

 

Hai cu premisele!!

 

20221214_123350.thumb.jpg.fa75ed3e07ba133002980e97c2928126.jpg20221214_123406.thumb.jpg.e56a20adb508ab624dc6b935de84b499.jpg20221214_124907.thumb.jpg.c07b49927b4ebb7f4077f9d02493ca03.jpg

 

Mai am un zertificat de inmatriculare 🏍️ pe numele meu, dar e in torpedoul de la ZZR, carena de bord care contine torpedoul e in pod si se deschide cu cheia care e in contactul motocicletei, motocicleta care e sub prelata si sub un munte de alte chestii in garaj. 🤦‍♂️ :P

Deci eu unde ma inscriu? La veterani, la seniori, la catei, la dulai? :huh: Inclin sa cred ca mai bine raman un fel de dromader roacker...

Editat de ENEOS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Ionut, stii ca noi am mai discutat si la Sacelu...te incadrezi fara greturi la motoveterani, membru plin...fara stelute si derogari! Asa ca acum macar nu ma simt singur printre un noian de amatori, mai am un dromader roacker alaturi! Estem deja doi!🐪🐪

Hai, curaj...rugamintea de a posta documentele celor care isi doresc sa ni se alature nu era strict personala, este generala! Oricine ne poate fi alaturi!:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Știu că am discutat, dar fără acte pe masă. Și cum este subiect de discordie și nu sunt neapărat o persoană cunoscută printre cei din garda veche am zis să înlătur orice dubii, să nu mă muște vreun 🐶.

Cât privește aderarea la club nu știu dacă implică și ceva scriptic, oricum mie îmi cam lipsește etajul ăla cu apartenența la grup din piramidă. 🙈 Adică treaba cu veste și patch-uri. În principiu ne vedem la Balotești, mă tentează și excursia în Thassos de care am auzit, că tot îmi doresc de câțiva ani, dar aș vrea să fie lucrurile așezate că să mă pot alătura 100% clubului, nu-mi plac jumătățile de măsură. 

Și poate mai ies și alții la interval. 😜

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Valeriu Alexa a spus:

Din pacate cei care au hartia in mina mai au pana ajung dulai .Il rog pe distinsul Dan Popescu (Enduristu )sa inceteze cu jignirile si apelativele ,pentru ca in cateva minute ma retrag din acest forum si poate si din clubul dulailor .Va urez intruniri grozave pe viitor.

Sa inteleg ca e mai bine(e mai usor...)sa va retrageti decat sa postati aici poza cu permisul dvs? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 34 minute, ENEOS a spus:

Știu că am discutat...

Și poate mai ies și alții la interval. 😜

Ok, noi oricum nu avem nevoie de sigle ca sa ne vedem, ca sa mergem pe moto si nici nu ne este imperios necesar ca sa avem intruniri doar ca sa ne revedem. Iar daca te inscrii si la Thassos, o sa-ti trebuiasca nervi de otel daca ma hotarasc sa merg cu vreo comunista! Sa fim noi sanatosi si norocosi, ca ai vazut beleaua cum vine, stand la stop!🙈

In cazul de mai sus, ori ma lasi sa plec, sa ajung acolo si apoi vii si tu...ca sa nu faci cu nervii capului, vorba unui bun prieten!🤪 Dar asta este alta discutie...nu poluam!🤐

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am uitat și pe celălalt forum unde s-a postat mai mult despre club și e 🤐.

😳

Acum 8 minute, ivan pedala a spus:

o sa-ti trebuiasca nervi de otel daca ma hotarasc sa merg cu vreo comunista! 

Îți pui bretele, că Napoleon al meu te tractează lejer cu +150 😂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...