Sari la conținut

Veteranii,adunarea!


Dan Nastase
 Share

Postări Recomandate

Puneti si voi localitatea de resedinta, completez eu pt cei pe care ii stiu ca sunt din Buc. Poate ne vedem odata inainte de Cluj.

 

1. Dan Nastase - Buc

2. Constantin - Buc

3. Doru BMW - Buc

4. Sorin Avram - Buc

5. Bill

6. Kato - Arad

7. Dorumaster - Buc

8. Whitewolf -Buc

9. Calaretul - Buc

 

Doru BMW,ai pus in cuvinte gandurile mele. Pt o mai buna organizare sa ne (re)cunoastem local/regional inainte de intalnirea cea mare.

Editat de WhiteWolf
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Cred ca voi participa si eu...in amintirea vremurilor cind ne gaseam la coada la benzina cu talonul in dinti..cind ajungeam acasa paralizati de frig dar inveliti in ziare si ne trebuia 1 ora de stat in cada cu apa fiebinte sa ne revenim[asta daca aveam apa calda]

 

1. Dan Nastase - Buc

2. Constantin - Buc

3. Doru BMW - Buc

4. Sorin Avram - Buc

5. Bill

6. Kato - Arad

7. Dorumaster - Buc

8. Whitewolf -Buc

9. Calaretul - Buc

10. Adrian - Buc

11 aliance-steel-Buc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La intalnirea motoveteranilor propun sa se acorde medalii acestora. Sponsorizez eu costurile.

Propuneti inscriptia pt medalie si textul pt diploma.

Ceva in genul " se acorda diploma si medalia ....... Dlui .... pentru ...ani de motociclism", etc.

Am fost la multe intalniri internationale dar nu am vazut o astfel de actiune. Ar fi un numar cu care ii

" taiem" pe nemti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La intalnirea motoveteranilor propun sa se acorde medalii acestora. Sponsorizez eu costurile.

Propuneti inscriptia pt medalie si textul pt diploma.

Ceva in genul " se acorda diploma si medalia ....... Dlui .... pentru ...ani de motociclism", etc.

Am fost la multe intalniri internationale dar nu am vazut o astfel de actiune. Ar fi un numar cu care ii

" taiem" pe nemti.

 

Daca se lasa cu medalii ma bag...o vreau pe cea de aur si pe langa asta si o renta viagera de vre-o 300 euro lunar :) :D .Lasand gluma la o parte e o idee buna.Cu medaliile nu prea vad cum s-ar face desi sant tot felul de medalii numai gravate trebuie.E suficient cred si o diploma cu un text care sa dovedeasca statutul de motociclist cu vechi state,o poza de grup acolo la inmanare,o lacrima ceva...simbolic.Chiar ca ar fi ceva original si faptul ca am patruns in acest segment de motociclisti ma mandreste intr-un fel.Le doresc multor tineri de azi sa ne prinda din urma.Sa ne vedem sanatosi la Cluj!Am postat acolo pe topicul intalnirii de la Eldorado cateva idei pentru organizatori,eventual vizitati si voi cei de aci si sustineti-ma /index.php?...60&start=60

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca se lasa cu medalii ma bag...o vreau pe cea de aur si pe langa asta si o renta viagera de vre-o 300 euro lunar :) :D .Lasand gluma la o parte e o idee buna.Cu medaliile nu prea vad cum s-ar face desi sant tot felul de medalii numai gravate trebuie.E suficient cred si o diploma cu un text care sa dovedeasca statutul de motociclist cu vechi state,o poza de grup acolo la inmanare,o lacrima ceva...simbolic.Chiar ca ar fi ceva original si faptul ca am patruns in acest segment de motociclisti ma mandreste intr-un fel.Le doresc multor tineri de azi sa ne prinda din urma.Sa ne vedem sanatosi la Cluj!Am postat acolo pe topicul intalnirii de la Eldorado cateva idei pentru organizatori,eventual vizitati si voi cei de aci si sustineti-ma /index.php?...60&start=60

 

 

haha nu cred ca e nevoie de medalii. medalia e ca suntem intregi. mi-am adus aminte, intr-adevar, indesam ziare sub jaka de frig, manusi ce gaseam, am ramas reumatic la degete ani de zile dupa cateva ierni grele pe moto. umblam pana la -10C. cand ajungeam la facultate nu putem vorbi vreo 1/2 ora, imi ingheta gatul sub barbie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca voi participa si eu...in amintirea vremurilor cind ne gaseam la coada la benzina cu talonul in dinti..cind ajungeam acasa paralizati de frig dar inveliti in ziare si ne trebuia 1 ora de stat in cada cu apa fiebinte sa ne revenim[asta daca aveam apa calda]

 

1. Dan Nastase - Buc

2. Constantin - Buc

3. Doru BMW - Buc

4. Sorin Avram - Buc

5. Bill

6. Kato - Arad

7. Dorumaster - Buc

8. Whitewolf -Buc

9. Calaretul - Buc

10. Adrian - Buc

11 aliance-steel-Buc

12.Biker Nelu V-Dornei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, prieteni !

 

In principiu, "VETERANII, ADUNAREA !" are rezultatul scontat, prin propuneri si inscrieri

dar mai cu seama cu fotografiile si amintirile seniorilor care dau sarea si piperul topicului...

Cred - insa - ca se impun niste precizari:

 

1. VETERANUL nu este doar un soldat iesit la pensie sau retras din activitate !

...Erau multi militari romani care dupa serviciul de 25 de ani continuau (la cerere) sa activeze in cadrul armatei.

...Sa nu uitam ca Garda lui Napoleon era compusa din veterani - cei mai hotarati ostasi de pe campul de lupta...

Acceptiunea extinsa a definitiei tot in DEX o gasim (din fr. vĂŠtĂŠran, lat. veteranus).

VETERĂN: Persoană (în vârstă) care a activat Âşi s-a remarcat vreme îndelungată într-o acțiune (de mare răspundere).

Remarcati parantezele...

 

2. Propunerea de a ne autointitula MOTOCICLISTI DE ELITA.

Este o titulatura care ne onoreaza, intr-adevar, dar sa lasam majoritatea

sa aprecieze cum se cuvine la timpul potrivit...

 

3. Dezbaterea continua.

Pana nu ajungem sa punem la vot - nimic nu este "batut in cuie" -

nici macar locul adunarii.

 

4. Foarte buna ideea cu "medaliile" dar eu as transforma-o in ceva mai practic:

un semn distinctiv meritoriu, TRESE DE VETERAN

brodate cu fir de aur si purtate pe maneca stanga. (vezi desenul).

 

Sa auzim numai de bine !

post-882-1235660211_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este buna ideea,mai repede asa decit medalii..nu neaparat din aur desi s-ar gasi sponsori dar sint sigur ca s-ar naste multe discutii..fir auriu ar fi suficient. In acest fel intilnindu-ne oriunde vom stii sa facem diferenta fara ca macar sa ne fi cunoscut in prealabil si implicit de aici mult mai multe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, prieteni !

 

In principiu, "VETERANII, ADUNAREA !" are rezultatul scontat, prin propuneri si inscrieri

dar mai cu seama cu fotografiile si amintirile seniorilor care dau sarea si piperul topicului...

Cred - insa - ca se impun niste precizari:

 

1. VETERANUL nu este doar un soldat iesit la pensie sau retras din activitate !

...Erau multi militari romani care dupa serviciul de 25 de ani continuau (la cerere) sa activeze in cadrul armatei.

...Sa nu uitam ca Garda lui Napoleon era compusa din veterani - cei mai hotarati ostasi de pe campul de lupta...

Acceptiunea extinsa a definitiei tot in DEX o gasim (din fr. vĂŠtĂŠran, lat. veteranus).

VETERĂN: Persoană (în vârstă) care a activat Âşi s-a remarcat vreme îndelungată într-o acțiune (de mare răspundere).

Remarcati parantezele...

 

2. Propunerea de a ne autointitula MOTOCICLISTI DE ELITA.

Este o titulatura care ne onoreaza, intr-adevar, dar sa lasam majoritatea

sa aprecieze cum se cuvine la timpul potrivit...

 

3. Dezbaterea continua.

Pana nu ajungem sa punem la vot - nimic nu este "batut in cuie" -

nici macar locul adunarii.

 

4. Foarte buna ideea cu "medaliile" dar eu as transforma-o in ceva mai practic:

un semn distinctiv meritoriu, TRESE DE VETERAN

brodate cu fir de aur si purtate pe maneca stanga. (vezi desenul).

 

Sa auzim numai de bine !

 

Cateva propuneri sant interesante,de exemplu chestia cu tresele.Autointitularea ,,Motociclisti de elita" mi se pare prea pompoasa exprimarea.In fond ce am facut noi simpli motociclisti?Ne-am dat pe mobre ici colo ani buni.Revenind la chestia cu denumirile pe diferite perioade propun un alt mod:

 

15 ani-1 tresa

20 ani-2 trese

25 ani-3 trese

30 ani si peste 4 trese

Numarul de kilometri nu stiu daca sant relevanti pentru ca nu pot fi demonstrati.Este o modalitate mai simpla care dupa un anumit timp poate daca se v-a implementa o sa fie usor de recunoscut printre toti motociclistii.Emblemele acestea se pot face de cineva care are cunostinta vre-un croitor sau o croitorie care are asemenea material si masina de brodat.Emblema se poate face in forma de romb eventual cu o sigla in mijloic(asta ramane de vazut ce fel de sigla,veniti cu idei).Emblema sa fie pe un fond de culoare care sa iasa usor in evidenta,rosu eventual iar tresele aurii.Ce e cel mai bine ca aeasta emblema sa aiba posibilitatea de a fi prinsa pe orice geaca si sa fie prevazuta cu un suport sau material care adera la scai,stiti voi la ce ma refer.Bineanteles aceasta emblema facuta la comanda v-a fi achizitionata contra cost si pe o fotocopie a permisului de conducere si a talonului de motocicleta.Datele acestea vor fi postate pe acest forum eventual un topic separat.Cineva dintre noi care se v-a putea ocupa de treaba asta sa faca din oficiu daca se poate si daca vrea, contabilizarea acestei categorii de motociclisti.De preferat cel care cunoaste croitorul.Noi postam fotocopia actelor aci pe forum se calculeaza anii,nr de trese si de exemplu la 5 candidati sa se faca 1 comanda,trimitem banii si asteptam coletul. Daca sant si alte idei sant binevenite.Salutare la toti!~

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce-aveti neica? ati tras oblonul? ati inchis sezonul? va trebuie trese? decoratii? sa va recunoasca? cine? eu imi vad de drum n-am timp de asa ceva, cred ca un drum e mai bun. va tin oasele obosite de-o iesire pana la vama de ex sambata sau dum? eu ma duc oricum daca mai sunt amatori dati de stire.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce-aveti neica? ati tras oblonul? ati inchis sezonul? va trebuie trese? decoratii? sa va recunoasca? cine? eu imi vad de drum n-am timp de asa ceva, cred ca un drum e mai bun. va tin oasele obosite de-o iesire pana la vama de ex sambata sau dum? eu ma duc oricum daca mai sunt amatori dati de stire.

 

Vrem grade,vrem decoratii,vrem faima...ce naiba,le meritam :friends: .Lasam gluma la o parte sintagma,,nu am timp de asa ceva" mi se pare cam neadecvata aci.Nu vad care e problema daca vom avea trese.Daca tu nu doresti,eu doresc.Fiecare e liber sa aleaga.Faptul ca facem ceva inedit i se pare o tampenie unuia sau altuia.Mie nu mi se pare.Pot merge la drum si cu trese si fara.Dar chestia asta e ceva originala si imi place.Daca se generalizeaza la nivel de tara cred ca v-a fi ceva interesant.Pot poate sa intru in vorba cu unul ca mine la vre-o intrunire mai usor daca-i vad tresele.Poate vom lega prietenii mai usor,vom avea aceleasi subiecte de discutat.E un exemplu doar.Asa cum se deosebesc diferite cluburi din tara de moto,asa ne vom putea recunoaste si noi.Putem generaliza chestia asta la nivel national si propune A.M.R-ului ideea. Drum bun Dorule in week.Sa auzim de bine! Mai veniti cu propuneri,idei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

era doar un punct de vedere, nu te agita. ma uit ca vreau sa plec maine si azi e bruma si inghet pe jos. nu mai scapam de iarna, ma deprima. mi-am pus bar-backs si am coborat scarile la motor, toata vara ma duc cu el la munca, nu mai circul cu masina. era cam incomod in oras.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este buna ideea, fir auriu.

 

15 ani-1 tresa

20 ani-2 trese

25 ani-3 trese

30 ani si peste 4 trese

Tresele aurii.

Numarul de kilometri nu stiu daca sant relevanti pentru ca nu pot fi demonstrati.

Ce e cel mai bine ca aeasta emblema sa aiba posibilitatea de a fi prinsa pe orice geaca si sa fie prevazuta cu un suport sau material care adera la scai, stiti voi la ce ma refer.

Bineanteles aceasta emblema facuta la comanda pe baza fotocopiei a permisului de conducere si a talonului de motocicleta.

Noi postam fotocopia actelor aci pe forum se calculeaza anii.

 

Si undeva pe emblema sa fie scris "BIKER SINCE 19xx".

De brodat, userul @darian, care reconditioneaza sei, are pe cineva care brodeaza. Putem vorbi cu el.

 

Trese?! Vreau si eu...

Jean, cred ca tu intri in categoria "VETERANI ARIPA TANARA". V-ul cu aripi.

Daca nu, V-ul cu numarul de trese corespunzator.

 

Succes !

 

post-882-1235735462_thumb.jpg Categoria A din 1968.

 

post-882-1235735485_thumb.jpg Motociclist activ.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt pentru trese multiplu de 10.

Dar facute la monetarie, sa nu faca glume, glumetii.

10 - 15 ani de activitate moto: Veterani - Aripa tanara: "V"-ul cu aripi.

20 de ani de activitate - 1 tresa.

30 ani - 2 trese.

40 ani - 3 trese.

50 de ani si peste de activitate moto - 4 trese.

:friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

10 - 15 ani de activitate moto: Veterani - Aripa tanara: "V"-ul cu aripi.

20 de ani de activitate - 1 tresa.

30 ani - 2 trese.

40 ani - 3 trese.

50 de ani si peste de activitate moto - 4 trese.

:bounce:

Fratilor cred ca va pierdeti in detalii.

Mai important este sa organizam ceva frumos la aceasta intalnire si mai putin importan cred ca este numarul de trese......parerea mea :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...