Sari la conținut

Coltul enduristilor - bune si rele


Soso
 Share

Coltul enduristilor, radiografie pe 2008  

158 membri au votat

Nu ai permisiunea să votezi în acest sondaj, sau să vezi rezultate sondaj. Te rog autentifică-te sau înregistrează-te pentru a vota în acest sondaj.

Postări Recomandate

nu arata nimic chestionarul asta. e cam aiurea intrebarea. nimic concret.

e ca si cand intrebi boul despre vitelul vacii. ce mai face? pai boul de unde sa stie? e treaba lui? doar un bou nu e taur si un taur nu e vaca...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 72
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

@nxr..... pentru ca te vad pierdut iremediabil in confuzie, iti scriu primul post de pe acest topic.poate, daca il citeai, nu mai cadeai in dilema :lol:

 

"Va rog votati si exprimati-va dorintele, faceti propuneri, sugestii de corectare, idei de imbunatatire. "

 

poate daca citeai si restul postarilor de pe acest topic te inspirai de la alti useri. oricum, iti respect concluzia trasa, este plina de miez.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@nxr..... pentru ca te vad pierdut iremediabil in confuzie, iti scriu primul post de pe acest topic.poate, daca il citeai, nu mai cadeai in dilema :D

 

"Va rog votati si exprimati-va dorintele, faceti propuneri, sugestii de corectare, idei de imbunatatire. "

 

poate daca citeai si restul postarilor de pe acest topic te inspirai de la alti useri. oricum, iti respect concluzia trasa, este plina de miez.

 

n-am citit tot. am scris ce am vazut. chiar e o intrebare fara rost.

puteai sa faci chestionar sa aflii propuneri de inbunatatire, idei noi din care sa faci o selectie favorabila, sa cunosti ce ar putea sa-i faca pe acesti enduristi sa intre mai des si sa afle mai multe in interesul lor. e buna ideea dar trebuie dezvoltata, facut ceva sa se inteleaga mai in amanunt, ceva sa puna in evidenta totul despre fenomen, caci la modul general nu e bine

:lol:

sunt prietenul tau ala cu berea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@nxr.....ori nu stiu sa citesc, ori e altceva, insa chiar nu inteleg ce vrei sa spui in ultimul post. imi spui ca puteam sa fac un chestionar sa aflu propuneri de imbunatatire, sa vina userii cu idei noi, din care sa facem selectie. de la mine se vede ca exact asta am facut.dela tine se vede altfel? scopul acestui topic este sa fie si mai atractiv coltul enduristilor pentru "consumatorii" lui, imi pare rau ca nu ti-ai dat seama de intentia mea.

zici ca ideea e buna.care idee, ca m-ai pierdut pe drum.CE sa facem?astept propuneri de la tine.CE sa se inteleaga mai in amanunt? CE ai vrea sa se evidentieze despre CARE fenomen?enduro?motociclism in general?altceva?

desi concluzia ta este ca generalitatile nu sunt bune, mesajul tau nu aduce absolut nimic in directia concretului.

P.s. imi doream sa cred ca am o impresie gresita fata de dorin (sau cum il cheama), insa acum mi-a trecut orice dubiu :lol:

ne vedem la bere

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@nxr.....ori nu stiu sa citesc, ori e altceva, insa chiar nu inteleg ce vrei sa spui in ultimul post. imi spui ca puteam sa fac un chestionar sa aflu propuneri de imbunatatire, sa vina userii cu idei noi, din care sa facem selectie. de la mine se vede ca exact asta am facut.dela tine se vede altfel? scopul acestui topic este sa fie si mai atractiv coltul enduristilor pentru "consumatorii" lui, imi pare rau ca nu ti-ai dat seama de intentia mea.

zici ca ideea e buna.care idee, ca m-ai pierdut pe drum.CE sa facem?astept propuneri de la tine.CE sa se inteleaga mai in amanunt? CE ai vrea sa se evidentieze despre CARE fenomen?enduro?motociclism in general?altceva?

desi concluzia ta este ca generalitatile nu sunt bune, mesajul tau nu aduce absolut nimic in directia concretului.

P.s. imi doream sa cred ca am o impresie gresita fata de dorin (sau cum il cheama), insa acum mi-a trecut orice dubiu :)

ne vedem la bere

 

pai fa un chestionar din care sa obtii ceea ce urmaresti si sa tragi niste concluzii din rezultate. asa vor raspunde oamenii concret, la subiect. din intrebarile respective chiar omul nu stie ce sa raspunda. e ca si cand il intrebi: ce mai faci? bine. dar vrei sa afli daca are servici

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Propunere legata de coltzul domnului Popescu: redenumirea thread-urilor de BMW:

 

BMW F650 - modelul vechi, pe carburatie, 1993-2000

BMW F650 - modelul mai noi, pe injectie, 2000-2007

 

...sau variatiuni pe tema (ex: "BMW F650/carburatie"). Momentan sunt cam varza denumirile. De asemenea, cred ca ar trebui amandoua aduse sus (pe moment unu-i sticky, celalalt nu).

Offtopic aside, :)

 

EDIT: Sau sunt eu offtopic?

Editat de switch
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai fa scoala si o sa vezi

 

Ce bine ca avem si baieti cu scoala ca DVS printre noi .. Ne mai luminati si pe noi din cand in cand.

 

Domnu cu scoala, moderatorul a inceput topicul asa - "Va rog votati si exprimati-va dorintele, faceti propuneri, sugestii de corectare, idei de imbunatatire". Ceea ce la scoala se cheama ca a chestionat audienta, dar a ales sa chestioneze deschis, sa permita raspunsuri multiple, la care el poate nu s-ar fi gandit. Alternativa proasta (sugerata de DVS, baiat cu scoala) ar fi fost sa faca un chestionar ghidat, cu o lista de probleme pe care oamenii sa-si dea cu parerea. Ceea ce ar fi fost manipulativ.

In cercetarea de piata se cheama ca el a cerut niste raspunsuri nepromptate (nu stiu cum sa traduc exact unprompted ... nu am facut sufiecienta scoala), pe cand dumneavoastra sugerati sa le prompteze.

Baietzii cu scoala fac asa - intai un chestionar deschis, cum a facut Dl Soso. Apoi selecteaza o lista de probleme din tot ceea ce s-a scris. Dupa care face un poll ca sa vada importanta fiecarei probleme specifice.

Poll-ul initial nu il ajuta f mult. Dar nici nu incurca. E mai mult asa, sa-i alimenteze orgoliul :D

 

Cu placere :)

Editat de ionut73
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

coltul enduristilor este mai "curat" pentru pe aici sant oameni cu ceva mai mult bun simt decat in alte parti.

de fapt ei il sustin si-l fac sa fie ok!

 

nu prea inteleg de ce sunt asa putini care raspund la subiect, adica intrebarile legate de sugestii si sunt foarte multi care pupa-n c. ur!

 

cu ce scop? va place?...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va rog votati si exprimati-va dorintele, faceti propuneri, sugestii de corectare, idei de imbunatatire.

 

Fixeaza un abonament pt. enduristi mogardani si (ne)autentici din alta parte decat Bucale sau Ardeal, care au chef sa injure orice si oricat pe forum, in loc sa le dai banned cu saptamanile si sa le stergi posturile, asa cum am patzit eu. Fii mai pragmatic . Renuntza la ipocrizie, care este o postura psihica in contradictzie cu duritatea enduroida.

 

Na, ca iar am postat pe forumul asta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este foarte OK coltul enduristilor,insa cred ca esti cam drastic Soso,am vazut niste chestii care par cam deplasate,gen Ban pentru o greseala minora(cred eu)-nu ma pune sa dau exemple ca nu vreau sa caut,in orice caz le-am adunat pe toate si parerea asta mi-am format-o.

E frumos ca nu se vorbeste mult si pe langa subiect.

O mica intrebare,am o yamaha TT600,hard-enduro nu este dar nici enduro-touring.Nu cer sa se faca sectiune noua pentru vacute,pur si simplu intreb.

In aceeasi oala intra si LC4, DR600/650,si altele care nu imi vin in minte.Raman uimit cand vad LC4 la enduro-touring.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O mica intrebare,am o yamaha TT600,hard-enduro nu este dar nici enduro-touring.Nu cer sa se faca sectiune noua pentru vacute,pur si simplu intreb.

In aceeasi oala intra si LC4, DR600/650,si altele care nu imi vin in minte.Raman uimit cand vad LC4 la enduro-touring.

 

Da, e adevarat, astea enumerate de tine sunt motoare care sunt exact pe granita dintre enduro soft si enduro hard si nu intra in nici una din categorii. Cred ca si Honda XR 650 R tot aici se incadreaza. :angry:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dada, cu banul e cam naspa. asa pentru nimic se da bann la unii cate 10 luni de zile. unul care a raspuns mai soft la o injuratura a luat bann 10 luni de zile de 3 ori in 2 zile. deci e ceva sa se suprapuna bann de 10 luni cu bann de 10 luni cu bann de 10 luni...

ala care a inceput cu prima injuratura nu a luat bann pt. ca era amic cu unul dintre cei ai sistemului.

 

pai nu stiu daca e corect. sa-i dai la IP bann de 10 luni pt. asa ceva... in fond cine pierde?

ala care a luat bann, adica eu, poate intra cand vrea de pe acelasi IP. de ce? asa pt. ca se poate. fara nici o problema.

 

despre chestionar, on topic, ce ziceti, pentru ce ar trebui sa primeasca omul bann de 10 luni de zile pe IP?

 

 

:angry:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O spun din punctul de vedere al unuia NOU... si novice in motoare pe deasupra dar cunoscator al internetului in general si al forumurilor in particular. Intreg site-ul este putin cam incalcit (este de inteles daca stam sa numaram cam cate persoane acceseaza/scriu zilnic pe forum) dar cu putina rabdare am gasit tot timpul ce am cautat. Coltul enduristilor in particular mi se pare putin mai... lejer. Poate si datorita faptului ca aici raportul oameni in toata firea/experienta este mai mare decat pe restul forumului. De obicei tinerii, impulsivii, cei ce au nevoie de adrenalina isi cumpara motoare de viteza in timp ce oamenii mai cumpatati, dornici de plimbari in natura au enduro. Bineinteles ca sunt si cei care au 2 -3 motoare de diferite tipuri sau se poate sa fie si exceptii... dar in linii mari cred ca si asta este una din cauze.

Nu vreau sa supar pe nimeni este strict parerea mea din punct de vedere al internautului cu ani buni vechime si incepator in ale motocicletelor. :blink: ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cauti - gasesti - afli ceea ce te intereseaza pe profil

..afli ce nazbatii mai fac unii, ce mai patesc altii..uneori e chiar distractiv..

auzi multe pareri,inveti cate ceva..

ii destul de bunoc coltul,intotdeauna e loc de mai bine..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...
Laurentiule, ne ajuti cu un comentariu, un sfat, o propunere ceva? De carcoteli esti plin, de sfaturi mai putin, vrei sa tii totul pt tine. Dar, probabil asa sunt batranii :)

 

 

PROPUNERE-curs enduro pt incepatori

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si la chestia cu banul, daca esti desptept, stii cum sa faci sa nu mai ai ban.

 

Dar ideal ar fi sa faci in asa fel incat sa nu primesti ban. Fara injuraturi, bun simt, respect pentru restul si cam atata!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca e ok,fata de alte "colturi",unde poate is mai multi "intelijenti" decat aici .

Cu bune si rele,coltul nostru e ok si "populat" in general de baieti cu bun simt, indiferent de nivelul de pregatire .Eu ,personal sunt multumit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e bine aici

 

am primit multe sfaturi utile, destul de prompt. oameni cu bun-simt, fara fitze de mari campioni.

 

si nu, nu am uitat, stiu ca sunt dator cu niste poze, am fost plecat in concediu...dar rezolvam

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...