Sari la conținut

Honda Vfr 750/800/1200


rmg

Postări Recomandate

Da am intrat in ceva ... un idiot care s-a gandit sa intre intr-un peco desi linia era continua si in curba la dreapta (iesire cazanesti spre slobozia). Doar ce terminasem o depasire si, in timp ce ma redresam, l-am vazut p'al din fata mea cum fandeaza dreapta si franeaza, mai sa intre-n parapet, si un altul, deja oprit pe mijloc asteptand sa intre la peco. Aveam peste 120 la ora si am preferat sa ma duc inspre cel ce mi-a oferit distanta de franare mai mare (cam 15m). L-am lovit in plina franare in spate. Habar n-am ce viteza am avut la impact caci abia am apucat sa gandesc "shieeet" si m-am trezit zburand peste masina si aterizand pe partea stanga (asta mi-am amintit-o la cateva ore dupa). De cum am aterizat, stiind de la cursurile de prim ajutor, am ramas nemiscat. Masinile (si mai ales idiotul de-l evitasem) au trecut mai departe pe unde-aveau loc. Eu mi-am facut self-checkingul partial si m-am intors cu fata in sus. A trebuit sa dau unora peste maini si altuia peste fata sa ma lase in pace (idiotii vroiau sa-mi zmulga casca din cap si sa ma ridice de jos - tampitii, taranii, tiganii dreakului). Dupa ce-am verificat ca nu am nimic rupt, imi simt toate extremitatile si pot sa-mi misc toate membrele m-am ridicat. Singura durere o resimteam in pubis (am strambat binisor tancul). Politaii, rude-prieteni sau ce draku mai erau m-au scos pe mine vinovat de accident (ca am lovit din spate - n-am tinut distanta de siguranta) iar lui ala i-au suspendat permisul.

Cred ca reparatia ma va ajnge, cu putina bafta, la pana-ntr-o mie de coco. Asa ca, decat sa ma stresez cu contestatii, judecata dezbateri etc care poate m-or costa mai mult, o sa-mi repar singur mobra.

Eu nu am nimic serios, doar 2 vanatai usoare intre picioare (zici c-am patru coa*e dispuse-n forma de mustata). Cu ocazia asta tin sa va spun ca echipamentul face diferenta atunci cand cazi. Abia mai tarziu am vazut pantalunii rupti in genunchi si genunchiera stanga usor zgariata, in zbor si aterizare capul mi-a fost tinut locului de neck-brace-ul din dotare (casca neatingand asfaltul - n-are nici o zgarietura), coate, spate sau orice altceva nici nu le-am simtit lovind asfaltul. Cazand in lateral, bazinul mi-a fost protejat de pantalonii scurti (chiloti) cu protectii/pad-uri asa ca nu simt decat o usoara jena.

Momentan cam atat.

P.S.: I-am facut pe altii idoti dar si eu am fost, la randul meu, unul - trebuia sa stau draku linistit vazand ca ma apropii de peco (asa cum fac la hanuri sau intersectii).

 

imi pare nespus de rau sa aud asa ceva de la tine , din pacate acum intelegi mult mai bine de ce vreau sa ma las de motociclism pe strada (vreau off-road) Imi pare bine ca esti bine .... asta e cel mai important . Din pacate orice sfat , experienta ... etc sunt un nimica cand e sa se intample se intampla .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 8,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Da am intrat in ceva ... un idiot care s-a gandit sa intre intr-un peco desi linia era continua si in curba la dreapta (iesire cazanesti spre slobozia). Doar ce terminasem o depasire si, in timp ce ma redresam, l-am vazut p'al din fata mea cum fandeaza dreapta si franeaza, mai sa intre-n parapet, si un altul, deja oprit pe mijloc asteptand sa intre la peco. Aveam peste 120 la ora si am preferat sa ma duc inspre cel ce mi-a oferit distanta de franare mai mare (cam 15m). L-am lovit in plina franare in spate. Habar n-am ce viteza am avut la impact caci abia am apucat sa gandesc "shieeet" si m-am trezit zburand peste masina si aterizand pe partea stanga (asta mi-am amintit-o la cateva ore dupa). De cum am aterizat, stiind de la cursurile de prim ajutor, am ramas nemiscat. Masinile (si mai ales idiotul de-l evitasem) au trecut mai departe pe unde-aveau loc. Eu mi-am facut self-checkingul partial si m-am intors cu fata in sus. A trebuit sa dau unora peste maini si altuia peste fata sa ma lase in pace (idiotii vroiau sa-mi zmulga casca din cap si sa ma ridice de jos - tampitii, taranii, tiganii dreakului). Dupa ce-am verificat ca nu am nimic rupt, imi simt toate extremitatile si pot sa-mi misc toate membrele m-am ridicat. Singura durere o resimteam in pubis (am strambat binisor tancul). Politaii, rude-prieteni sau ce draku mai erau m-au scos pe mine vinovat de accident (ca am lovit din spate - n-am tinut distanta de siguranta) iar lui ala i-au suspendat permisul.

Cred ca reparatia ma va ajnge, cu putina bafta, la pana-ntr-o mie de coco. Asa ca, decat sa ma stresez cu contestatii, judecata dezbateri etc care poate m-or costa mai mult, o sa-mi repar singur mobra.

Eu nu am nimic serios, doar 2 vanatai usoare intre picioare (zici c-am patru coa*e dispuse-n forma de mustata). Cu ocazia asta tin sa va spun ca echipamentul face diferenta atunci cand cazi. Abia mai tarziu am vazut pantalunii rupti in genunchi si genunchiera stanga usor zgariata, in zbor si aterizare capul mi-a fost tinut locului de neck-brace-ul din dotare (casca neatingand asfaltul - n-are nici o zgarietura), coate, spate sau orice altceva nici nu le-am simtit lovind asfaltul. Cazand in lateral, bazinul mi-a fost protejat de pantalonii scurti (chiloti) cu protectii/pad-uri asa ca nu simt decat o usoara jena.

Momentan cam atat.

P.S.: I-am facut pe altii idoti dar si eu am fost, la randul meu, unul - trebuia sa stau draku linistit vazand ca ma apropii de peco (asa cum fac la hanuri sau intersectii).

 

Omule ti-o spun fara pic de rautate, incearca un scuter sau ramai la masina... De fiecare data cand intru citesc despre cum ai reusit ,mai mult sau mai putin serios, sa tavalesti mobra. Ai un kinder din cate am citit si ar fi pacat sa-l privezi de anumite lucruri f importante doar pt ca tu te incapatanezi sa faci ceva la care esti evident stangaci.

 

Ti-am admirat mobra la Paulesti si in acelasi timp am glumit pe seama protectiilor tale facute sa protejeze orice numai pe tine nu... Dupa cum spunea Marc, la inceput exista totdeauna un vinovat extern. Bafta maxima la reparatii...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omule ti-o spun fara pic de rautate, incearca un scuter sau ramai la masina... De fiecare data cand intru citesc despre cum ai reusit ,mai mult sau mai putin serios, sa tavalesti mobra. Ai un kinder din cate am citit si ar fi pacat sa-l privezi de anumite lucruri f importante doar pt ca tu te incapatanezi sa faci ceva la care esti evident stangaci.

 

Ti-am admirat mobra la Paulesti si in acelasi timp am glumit pe seama protectiilor tale facute sa protejeze orice numai pe tine nu... Dupa cum spunea Marc, la inceput exista totdeauna un vinovat extern. Bafta maxima la reparatii...

 

Multumesc pt sfaturi insa nu ma incalzesc cu nimic. Si eu te-am vazut la Paulesti, putin cam plin de tine, probabil datorita vechimei in motociclism. Eu sunt inca incepator, am scapat mobra de pe loc de o gramada de ori - parca 3 (din nefericire eu n-am o conditie fizica impresionanta - eu dau doar ordine la servici), abia am trecut in cele doua luni si ceva de 4000 de km si, poate, n-am talent pt asta dar, pt ca-mi place senzatia pe care ti-o da mersul pe motor, n-am chef si/sau intentie de a ma lasa. Multumesc insa pentru sfaturi.

Protectiile intr-adevar nu erau facute sa ma protejeze pe mine ci carenele la scapatul de pe loc (in mers uneori le foloseam pt a-mi intinde picioarele). La accident unul a zburat fara drept de apel lasand astfel cadrul intact. Unul mai dur mi-ar fi facut mai multe probleme. Felicitari pt simtul dezvoltat al umorului.

Si da a avut si celalalt partea lui de vina cum si eu am fost un fraier la randul meu.

Multa bafta si asfalt uscat!

Editat de ciprinakos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pt sfaturi insa nu ma incalzesc cu nimic. Si eu te-am vazut la Paulesti, putin cam plin de tine, probabil datorita vechimei in motociclism. Eu sunt inca incepator, am scapat mobra de pe loc de o gramada de ori - parca 3 (din nefericire eu n-am o conditie fizica impresionanta - eu dau doar ordine la servici), abia am trecut in cele doua luni si ceva de 4000 de km si, poate, n-am talent pt asta dar, pt ca-mi place senzatia pe care ti-o da mersul pe motor, n-am chef si/sau intentie de a ma lasa. Multumesc insa pentru sfaturi.

Protectiile intr-adevar nu erau facute sa ma protejeze pe mine ci carenele la scapatul de pe loc (in mers uneori le foloseam pt a-mi intinde picioarele). La accident unul a zburat fara drept de apel lasand astfel cadrul intact. Unul mai dur mi-ar fi facut mai multe probleme. Felicitari pt simtul dezvoltat al umorului.

Si da a avut si celalalt partea lui de vina cum si eu am fost un fraier la randul meu.

Multa bafta si asfalt uscat!

fiecare dintre noi am avut cate un eveniment rutier , si eu unu mic , cam in acelasi timp cu Gixu, adica Alex , asa ca cipriane ai trecut si tu prin asta .... trece ! important e ceea ce inveti din astea .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fiecare dintre noi am avut cate un eveniment rutier , si eu unu mic , cam in acelasi timp cu Gixu, adica Alex , asa ca cipriane ai trecut si tu prin asta .... trece ! important e ceea ce inveti din astea .

 

Hai, arigatogozaimasu! :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Eu, plin de mine? :P Nu vreau sa intru in polemici si nici nu vreau sa fac valuri fara rost asa ca voi sterge toate mesajele cu caracter negativ, inclusiv pe ale mele. Bafta maxima...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...... din pacate acum intelegi mult mai bine de ce vreau sa ma las de motociclism pe strada (vreau off-road) ...

 

Eiii ... acum sa nu crezi ca ,,motociclismul de langa strada" este lipsit de pericole !

Numai cine n'a facut nu stie, altfel era sa o mierlesc de multe ori prin coclauri ! Mai nasol ca pana acolo e cam greu sa ajunga ambulanta ! :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ararara! cineva a sters peste noapte cateva post-uri. indiferent de cine a facut-o - multumesc! mi se urcase sangele la cap degeaba pe un topic civilizat si linistit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ararara! cineva a sters peste noapte cateva post-uri. indiferent de cine a facut-o - multumesc! mi se urcase sangele la cap degeaba pe un topic civilizat si linistit.

 

Eu(in aroganta mea ) le-am sters :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu(in aroganta mea ) le-am sters :P

 

Merci! Nu e treaba si nici dreptul meu sa-i judec pe altii. Apropos, mi-a placut vfr-ul tau. Este mai suplu decat gen 5 & 6.

Ride safe!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ii trebuie cuiva un filtru de aer folosit K&N pt Vfr750 din 1990-97 il puteti avea la 250roni

 

http://www.bikeshop.ro/accesorii/anunturi-...ron-108909.html

 

Mai am si alte piese pt Vfr.

 

Acele alte piese sunt tot de vfr750?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal

ma mir ca ai dat "rata" ta pe un VFR, sincer ma gandeam la un troc insa...am ramas tot la vaca mea :P

-am una la fel ca a ta decat culoarea la sa difera si pot spune ca este o mobra foarte rezistenta chiar extrem de rezistenta,motoarele sunt garantate de producator 150000km, va trebui sa investestesti intr-un releu regulator sau mutal de acolo mai la aer ca se prjeste!!!

-vaca mea consuma ~5,5% la 140-150km/h, o am de 3 ani la inceput am reusit sa scot si sub 5% dar asta cred ca tine de stilul de mers

ca exemplu in ultimul wechend am facut Transalpina cu bagaje si pasager si consumul a fost de 5,2%, iar cand spun bagaje ma refer la

 

post-13880-1282888302_thumb.jpg

 

 

respect

ai urcat transalpina cu vfr fara sa-ti rupi gatul????din cate stiu eu e rau rau rau rau drumu pe acolo!!!!nu te cred!!!!!POZE POZE POZE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai urcat transalpina cu vfr fara sa-ti rupi gatul????din cate stiu eu e rau rau rau rau drumu pe acolo!!!!nu te cred!!!!!POZE POZE POZE

 

Stai linisit ! Atata timp cat traseul se poate face cu Tico, de ce nu s'ar putea si cu VFR-ul ?

Acum ceva timp postase un tip ce a facut Transalpina cu un CBR600 F4. Erau si cateva poze ce aratau ca a trecut si prin ceva zapada, deci ... VFR-ul de ce n-ar puteaza merge pe acolo ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Tocmai am deschis un garaj in Dr Taberei pe CET Vest langa Firos(zona Valea Cascadelor )drumul e proaspat asfaltat:P.acum o data cu venirea frigului cei ce nu au unde sa tina motorul pot apela la mine,avem incalzire,paza ,camere video si mult loc,pretul este de 100lei pe luna iar cei ce platesc in avans 3-4 luni primesc discount 10-15%.in garaj se pot executa reparatii,revizii,acces la sculele mele stande,rpolish si detailing profesional auto -moto,tuning.....0756 775 775 sau 0762 804 177

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi am reusit 'performanta' de plezni nu un comunitar ci 2 dintr-un foc.Au incercat sa-mi faca o supriza si mi-au sarit brusc in fata :D Noroc ca prostii n-au calculat bine traiectoria si in loc de roata fata au muscat, in acelasi timp , de carena dreapta . ;) Partea proasta este ca au reusit sa-mi crape destul de serios carena de far si mi-au rupt aripa interioara si protectia de sub far. Dau maine o fuga pana la Dilly sa vad ce pot face, iubesc RRomania :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi poate incropesti din bucatile de carene de la VFR-ul lui ceva.

 

Azi am reusit 'performanta' de plezni nu un comunitar ci 2 dintr-un foc.Au incercat sa-mi faca o supriza si mi-au sarit brusc in fata :D Noroc ca prostii n-au calculat bine traiectoria si in loc de roata fata au muscat, in acelasi timp , de carena dreapta . ;) Partea proasta este ca au reusit sa-mi crape destul de serios carena de far si mi-au rupt aripa interioara si protectia de sub far. Dau maine o fuga pana la Dilly sa vad ce pot face, iubesc RRomania :)
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi am reusit 'performanta' de plezni nu un comunitar ci 2 dintr-un foc.Au incercat sa-mi faca o supriza si mi-au sarit brusc in fata :P Noroc ca prostii n-au calculat bine traiectoria si in loc de roata fata au muscat, in acelasi timp , de carena dreapta . :) Partea proasta este ca au reusit sa-mi crape destul de serios carena de far si mi-au rupt aripa interioara si protectia de sub far. Dau maine o fuga pana la Dilly sa vad ce pot face, iubesc RRomania :D

n-a ramas de un gratar, ceva, din cainii aia? ;)

Editat de jenifer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

 

De curand am devenit posesor de VFR 800 din 2002, dar are un downsize noua mea proprietate- e lovita si sunt in mare nevoie de un far de stanga si un stop pe frana, nu sunt toate bucatile din ele ca sa le pot lipi.

 

Accept orice sfat cu privire la locuri de unde as putea sa le procur ceva mai ieftin.

 

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ii trebuie cuiva un filtru de aer folosit K&N pt Vfr750 din 1990-97 il puteti avea la 250roni

 

http://www.bikeshop.ro/accesorii/anunturi-...ron-108909.html

 

Mai am si alte piese pt Vfr.

salut. far nu ai?

Mesaj completat

Stai linisit ! Atata timp cat traseul se poate face cu Tico, de ce nu s'ar putea si cu VFR-ul ?

Acum ceva timp postase un tip ce a facut Transalpina cu un CBR600 F4. Erau si cateva poze ce aratau ca a trecut si prin ceva zapada, deci ... VFR-ul de ce n-ar puteaza merge pe acolo ?

salut. si eu am facut turda- transfagarasanu pina la barajul vidraru.dar a doua oara sigur nu il mai fac. cred ca am facut rau de inaltime ,parca ma tragea prapastia catre ea ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

03.09.2010 - Tura ,,de criza" - Alexandria - Sofia

 

Traseu: Alexandria - Turnu Magurele - travesrasa cu Ferry la Nikopole - Pleven (Plevna) - Yablanitsa - A2 Hemus - Sofia ... si retur pe acelasi traseu.

Traseu fain, fain de tot ! De acum in colo nu mai merg spre Carpatii de la noi ! ... pierd prea mult timp pana ajung la ei ! Hop, sar Dunarea si dupa 100km sunt in inima Balcanilor.

post-10224-1283754423_thumb.jpg

post-10224-1283754518_thumb.jpg

post-10224-1283754635_thumb.jpg

post-10224-1283754662_thumb.jpg

post-10224-1283754719_thumb.jpg

post-10224-1283754763_thumb.jpg

post-10224-1283754809_thumb.jpg

post-10224-1283754933_thumb.jpg

post-10224-1283755011_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari si la cat mai multe plimbari tuturor!

 

Intre timp, dupa mai bine de o saptamana de :moto: , am dat de niste poze facute de sefa la locul accidentului.

Ma doare sufletul cand ii vad pe altii calare. Naspa mi-a venit si astazi cand am vazut un alt VFR argintiu aici in C-ta.

 

Deh, prostia costa ...

 

Deja simt ca mor :lol: si n-am sanse sa mai calaresc anul asta pt ca tebuie s-o tai in voiaj. :drink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari si la cat mai multe plimbari tuturor!

 

Intre timp, dupa mai bine de o saptamana de :moto: , am dat de niste poze facute de sefa la locul accidentului.

Ma doare sufletul cand ii vad pe altii calare. Naspa mi-a venit si astazi cand am vazut un alt VFR argintiu aici in C-ta.

 

Deh, prostia costa ...

 

Deja simt ca mor :lol: si n-am sanse sa mai calaresc anul asta pt ca tebuie s-o tai in voiaj. :drink:

 

:lol: ... e ceva banuti de bagat in reparatie ! Telescoapele sunt iremediabile ! Cunosc un personaj in Bucuresti ce indreapta telescoape, insa la cum arata ale tale ... nici gand ! Restul de plasticaraie o sa te coste o galagie de bani !

 

Bucurate, totusi, ca nu ai patit nimic ! Asta e cel mai important ! Da-l dracu' de fier ca se repara !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:moto: ... e ceva banuti de bagat in reparatie ! Telescoapele sunt iremediabile ! Cunosc un personaj in Bucuresti ce indreapta telescoape, insa la cum arata ale tale ... nici gand ! Restul de plasticaraie o sa te coste o galagie de bani !

 

Bucurate, totusi, ca nu ai patit nimic ! Asta e cel mai important ! Da-l dracu' de fier ca se repara !

asta cam asa e fierul se mai repara,stiu asta pt ca si eu am patit o si am scapat si eu destul de usor ,nasul putin intr o parte :drink: dar sa indreptat si un picior luxat,si un pic de durere de coaste dar sa trecem peste evenimentele astea mai triste si sa va pun si eu doua intrebari ca un vfr-ist nou ce sant:cata solutie de antigel am nevoie sa fac schimbul?si cum se procedeaza?antigelul pt masini e bun? :lol: de fapt sant trei intrebari scuze.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...