Sari la conținut

Honda Vfr 750/800/1200


rmg

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 8,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Tare imi plac VFR-urile in special 750 model pana in 92...

Oare nu stiti pe cineva care are unul de vanzare sau care ar vrea sa il schimbe cu ceva chiar si nefunctional, chiar si cazut (dar nu prea rau)

Mentionez I'm not even on a tight budget.

 

Sal,am eu un VFR750F din 1992,putin modificat,iti trimit poze pe mail daca vrei,numa sa imi zici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca le scurtezi bati pariu ca avea acelasi impact cu solul ? crashul daca e pus unde trebuie isi face treaba .... mai ales la cazaturi de pe loc si viteza mica .

E bine sa ai crashuri . Am scapato si eu usor in fata hotelului la Neptun ..... o mica zgarietura .... direct pe vopseaua proaspata

 

Eu unul, din ce am vazut cum statea asa frumos pe-o parte, ca distanta intre carena si asfalt nu era prea mare. Plus ca, datorita formei rotunjite, motocicleta se "rostogoleste" pur si simplu. Inainte sa-mi fac pad-ul, am citit pe vfrworld cum se plangeau cei ce si-au pus pad-uri normale ca tot li se zgarie carenele la scapari laterale.

In alta ordine de idei, aici ( /index.php?...t&p=2555176 ) ma vedeti pe un gasgas de 250cmc. Eu's ala full echipat cu casca albastra si cizme albe. Interesant dar parca nu-i de mine. Voi mai incerca duminica iar.

Daca mai ajunge cineva acolo duminica (maine sunt in Bucuresti) dati un semn.

:laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tare imi plac VFR-urile in special 750 model pana in 92...

Oare nu stiti pe cineva care are unul de vanzare sau care ar vrea sa il schimbe cu ceva chiar si nefunctional, chiar si cazut (dar nu prea rau)

Mentionez I'm not even on a tight budget.

am eu unul din 1987 si il dau la schimb sau il vand

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

 

Va scriu si eu cu o rugaminte.

 

Vreau sa plec in concediu in perioada 9-17 septembrie in Grecia. As avea foarte mare nevoie de un topcase original de VFR. Gentile laterale le am dar pentru sanatatea spatelui iubitei mele si pentru un plus considerabil de bagaje v-as fi foarte recunoscator daca m-ati ajuta. Sunt dispus sa inchiriez si contra cost...

 

 

Astept oferte :laugh:

 

 

Va multumesc,

 

 

Andrei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

 

Va scriu si eu cu o rugaminte.

 

Vreau sa plec in concediu in perioada 9-17 septembrie in Grecia. As avea foarte mare nevoie de un topcase original de VFR. Gentile laterale le am dar pentru sanatatea spatelui iubitei mele si pentru un plus considerabil de bagaje v-as fi foarte recunoscator daca m-ati ajuta. Sunt dispus sa inchiriez si contra cost...

 

 

Astept oferte :laugh:

 

 

Va multumesc,

 

 

Andrei

 

Ti-as fi dat cu cea mai mare placere, insa nu am asa ceva !

Altfel ,,un bun crestin" nu cred ca ti-ar lua chirie pentru asa ceva !

Eu iti pot face rost de un GIVI, dar top case original de VFR, chiar nu am de unde !

 

 

Mesaj completat

Are cineva idee de unde imi pot cumpara asa ceva ? Este vorba de o pereche de ghidoane mai inalte !

post-10224-1282026993_thumb.jpg

post-10224-1282026999_thumb.jpg

post-10224-1282027010_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ti-as fi dat cu cea mai mare placere, insa nu am asa ceva !

Altfel ,,un bun crestin" nu cred ca ti-ar lua chirie pentru asa ceva !

Eu iti pot face rost de un GIVI, dar top case original de VFR, chiar nu am de unde !

 

 

Mesaj completat

Are cineva idee de unde imi pot cumpara asa ceva ? Este vorba de o pereche de ghidoane mai inalte !

 

 

 

Salut,

 

Multumesc pentru amabilitate. Am nevoie de suporti si topcase originali pentru ca si side case-urile mele sunt la fel, originale si se prind pe scaritele pasagerului. Suportul de vfr de topcase se prinde doar pe manerele de prindere ale pasagerului... :laugh:

Sper sa gasesc... daca nu asta e voi lua un ghiozdan mai mare il pun in spatele iubitei mele si ne vom opri mai des...

 

 

Pana un alta... Daca vrei ghidon confort baga un ochi aici :

Are fratele meu pe vfr-ul lui asa ceva si vreau sa iti spun ca am bagat in weekend 400 km fara sa ii simt. E foarte tare si gasisem la un moment dat pe un site din Germania pe la 130 euro. Nu mai stiu exact care este...

 

 

Numai bine,

 

andrei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am o nelamurire, cati litri are un rezervor de 750 model 91-93 pana la rezerva?

 

Si ca sa nu uit, chiar n-are nimeni un capac monopost de vanzare? :laugh:

 

Multzam anticipat!

 

 

Gixx..sambata repetam faza ? :drink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gixx..sambata repetam faza ? :drink:

 

Daca sunt in Bucuresti, Amkart scrie pe noi...Duminica seara am spalat rusinea :laugh: I'm back!

 

Cu aceasta ocazie sunt invitati sa ni se alature si alti vfr-isti :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De unde cumpar un monopost pt un VFR rc 36?

 

 

:laugh:

 

Ne putem intalni pe undeva sau eventual vii pe la mine si vedem daca se potriveste. Monopostul e de RC 36, dar a mea e generatia a 4 a 95-97!

 

Ti-am trimis si un pm !

post-3104-1282034987_thumb.jpg

post-3104-1282035008_thumb.jpg

post-3104-1282035016_thumb.jpg

post-3104-1282035022_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:drink:

 

Ne putem intalni pe undeva sau eventual vii pe la mine si vedem daca se potriveste. Monopostul e de RC 36, dar a mea e generatia a 4 a 95-97!

 

Ti-am trimis si un pm !

 

Sunt sanse mari sa nu se potriveasca dar merita incercat, cine stie...?! :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana un alta... Daca vrei ghidon confort baga un ochi aici :

Are fratele meu pe vfr-ul lui asa ceva si vreau sa iti spun ca am bagat in weekend 400 km fara sa ii simt. E foarte tare si gasisem la un moment dat pe un site din Germania pe la 130 euro. Nu mai stiu exact care este...

 

 

Numai bine,

 

andrei

 

Indeea cu LSL Bars (ghidon intreg), nu-mi surade ! Este prea lat, insa semighidoanele din link-ul de mai jos sunt super, numai ca nu am de unde cumpara asa ceva !?!?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Indeea cu LSL Bars (ghidon intreg), nu-mi surade ! Este prea lat, insa semighidoanele din link-ul de mai jos sunt super, numai ca nu am de unde cumpara asa ceva !?!?

 

din cate am cercetat pana acum variantele sunt cam asa:

1. varianta LSL cu inlocuirea jugului superior cu unu adaptat pentru ghidon clasic - este 180euro pe Louis plus costul ghidonului. mai sunt si alte firme care fac juguri din astea.

2. convertibars - 340$. din cate am observat se pot ridica comenzile cu maxim 2cm fara sa fie nevoie de furtune mai lungi. kit-ul de furtune mai lungi e 240$ http://www.convertibars.com/new/index.cfm

3. helibars - 280$ - http://www.helibars.com/product/vfr800-02-08 ei zic ca merg fara lungirea furtunelor

4. variobar - 430euro la polo - http://www.gillestooling.com.au/variobar.php la pretul asta sigur e kit cu toate modificarile

5. genmar - 100-120euro - http://www.zianet.com/genmar/ practic niste inele de 2cm care se pun intre semighidon si jugul superior

6. copii dupa genmar facute de diversi strungari pe ebay - astept comanda de pe ebay... 50lire - va tin la curent dupa ce le primesc/montez

 

in principiu problema este cu cat inalti in asa fel incat sa nu te incomodeze la viraje si in ce masura e nevoie de lungirea furtunelor

 

daca aveti cunostinta despre alte inaltatoare va rog sa mai postati

 

merci

stefan

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

petrica,vb cu AdiVFR. El si-a facut o copie ff reusita dupa helibars.Care apropos,sunt gandite ff misto: sunt mai inalte si mai aproape de pilot.

 

Eu stiam ca Adrian si-a cumparat helibars-uri originale ! Nu stiam ca le-a copiat ! O idee buna ! O sa fac cumva sa ma intalnesc cu el sa vad minunea si daca ma ajuta Dumnezeu si nu dau VFR-ul imi fac si eu sigur asa ceva.

 

Mesaj completat

din cate am cercetat pana acum variantele sunt cam asa:

1. varianta LSL cu inlocuirea jugului superior cu unu adaptat pentru ghidon clasic - este 180euro pe Louis plus costul ghidonului. mai sunt si alte firme care fac juguri din astea.

2. convertibars - 340$. din cate am observat se pot ridica comenzile cu maxim 2cm fara sa fie nevoie de furtune mai lungi. kit-ul de furtune mai lungi e 240$ http://www.convertibars.com/new/index.cfm

3. helibars - 280$ - http://www.helibars.com/product/vfr800-02-08 ei zic ca merg fara lungirea furtunelor

4. variobar - 430euro la polo - http://www.gillestooling.com.au/variobar.php la pretul asta sigur e kit cu toate modificarile

5. genmar - 100-120euro - http://www.zianet.com/genmar/ practic niste inele de 2cm care se pun intre semighidon si jugul superior

6. copii dupa genmar facute de diversi strungari pe ebay - astept comanda de pe ebay... 50lire - va tin la curent dupa ce le primesc/montez

 

in principiu problema este cu cat inalti in asa fel incat sa nu te incomodeze la viraje si in ce masura e nevoie de lungirea furtunelor

 

daca aveti cunostinta despre alte inaltatoare va rog sa mai postati

 

merci

stefan

 

Am vazut si eu site-ul celor de la convertibars, insa pretul pentru un astfel de kit ma dezumflat imediat ! ;) ... Prea multi bani !

Poate gasesc totusi o varianta mai ieftina !

 

Oricum, merci frumos pentru linkuri !

 

Cu respect ! :baldy:

Petrica

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Up cu rugamintea pentru topcase :baldy:

 

Va multumesc,

 

 

 

 

 

"Salutare,

 

 

Va scriu si eu cu o rugaminte.

 

Vreau sa plec in concediu in perioada 9-17 septembrie in Grecia. As avea foarte mare nevoie de un topcase original de VFR. Gentile laterale le am dar pentru sanatatea spatelui iubitei mele si pentru un plus considerabil de bagaje v-as fi foarte recunoscator daca m-ati ajuta. Sunt dispus sa inchiriez si contra cost...

 

 

Astept oferte

 

 

Va multumesc,

 

 

Andrei"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

andrei,e greu in sezon nenica.Eu spre exemplu am aranjat din martie sa imprumut cadrele lui serj in iunie. ;)

 

ia in calcul suportul de topcase oferit, si cu o geanta legata pe el. :baldy:

 

succese!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

andrei,e greu in sezon nenica.Eu spre exemplu am aranjat din martie sa imprumut cadrele lui serj in iunie. :P

 

ia in calcul suportul de topcase oferit, si cu o geanta legata pe el. :baldy:

 

succese!

 

 

Asa e... De retinut pentru viitor ;) . Eu pun la dispozitie pentru cine are nevoie gentile laterale imprumut, bineinteles, doar sa nu fiu eu plecat.

 

Iau in calcul suportul dar nu imi raspunde serj... Poate ca este plecat si el.. :D

 

 

Te salut...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

petrica,vb cu AdiVFR. El si-a facut o copie ff reusita dupa helibars.Care apropos,sunt gandite ff misto: sunt mai inalte si mai aproape de pilot.

 

Da-mi si mie numarul lui de telefon (daca il ai) ca eu am schimbat telefonul si ......

Este vorba de userul @AdrianP, sau este vorba de alt Adrian ?!?!

Oricum, as vrea sa iau neaparat legatura cu acesta persoana pentru ca sunt foarte interesat sa-mi fac niste ghidoane putin mai inalte !

 

Merci !

Mesaj completat

___________________________________________________________________________________________________________________________

 

GATA ! ... Oficial va spun ca VFR-ul nu-l mai vand ! Dupa aproape 4000km, de cand a revenit la mine pot spune cu mana pe inima ca este o mobra exceptionala !

Deci ... ma plimb asa cu ea pana in iarna, iar in primavara promit sa va arat un V-Tech super restaurat, care la Soare te vei putea uita, dar la dansul, ba !

 

Asta e ! Bafta mare si sa ne vedem pe drumurile patriei, sau pe drumurile altor patrii ! :baldy:

 

P.S. ... asa va trebuie daca nu ati vrut V-Tech la 2500 euro ! ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da-mi si mie numarul lui de telefon (daca il ai) ca eu am schimbat telefonul si ......

Este vorba de userul @AdrianP, sau este vorba de alt Adrian ?!?!

Oricum, as vrea sa iau neaparat legatura cu acesta persoana pentru ca sunt foarte interesat sa-mi fac niste ghidoane putin mai inalte !

 

Merci !

Mesaj completat

___________________________________________________________________________________________________________________________

 

GATA ! ... Oficial va spun ca VFR-ul nu-l mai vand ! Dupa aproape 4000km, de cand a revenit la mine pot spune cu mana pe inima ca este o mobra exceptionala !

Deci ... ma plimb asa cu ea pana in iarna, iar in primavara promit sa va arat un V-Tech super restaurat, care la Soare te vei putea uita, dar la dansul, ba !

 

Asta e ! Bafta mare si sa ne vedem pe drumurile patriei, sau pe drumurile altor patrii ! :baldy:

 

P.S. ... asa va trebuie daca nu ati vrut V-Tech la 2500 euro ! :D

 

Congrats! Ne bucuram ca ramai printre noi.

 

Nu ai mai luat KTM-ul?

Mesaj completat

Si eu sunt interesat de modificarea ghidonului. Daca se poate, te rog sa ne tii la curent cu ce ai rezolvat.

;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ai mai luat KTM-ul?

Mesaj completat

Si eu sunt interesat de modificarea ghidonului. Daca se poate, te rog sa ne tii la curent cu ce ai rezolvat.

;)

 

Nu am luat KTM ca nu am pe ce, insa pana in primavara anului viitor sper sa mai produc ceva gologani incat sa-mi pot lua si o capra si daca nu voi produce, raman si fara capra ...... dar VFR-ul nu-l dau ! Am zis !

 

Cat despre semighidoane, tocmani ce am vorbit cu Adrian. El are pe motocicleta ceva asemenetor cu HeliBars-urile, facute prin Bucuresti la un atelier de confectii INOX. Eu chiar acum in pauza de masa, am facut cateva simulari cam pe unde ar trebuii sa vina tzeava ghidonului aia ce tii mana pe el. Am ajuns la concluzia ca trebuiesc ridicate si trase spre spate cam 4cm. Adica trase cumva cam pe o directie de 45 de grade, 4cm in sus si 4cm spre inapoi si atunci nu atinge nici de rezervor si nici de partea din fata a carenajului (unde se prinde oglinda si parbrizul).

De fapt problema cea mai mare o am cu confectonarea elementului ala cilindric ce se strange pe telescop. Celelelate tzevi le le pot face cu usurinta.

 

Am sa fac un model de semighidon in AutoCad si apoi il import in 3D Max si randez un .jpeg si-l postez aici ca sa va arat cam ce mi-ar placea sa am la mobra !

 

... revin cu schita !

 

 

Mesaj completat

=================================================================================================

 

 

Revin ...

 

Deci ... am facut un model de semighidoane, ce poate fi setat dupa dorinta/ starea de spirit/ inflacararea/ cheful de pilotaj intr-o anumita zi, a fiecaruia !

Recunosc ! Arata putin cam butucanos (in spacial piesa verde), insa ,,daca il voi lua putin la pila", va arata destul de bine.

 

Semighidonul l-am gandit cu 3 grade de libertate, excluzandu-l pe cel in care se invarte cu totul pe telescop.

Se poate seta astfel:

1- in sus si in jos

2- catre fata si catre spate

3- tzeava pe care se monteaza comenzile poate fi trasa/impinsa, astfel incat ghidonul poate fi mai larg sau mai ingust

Ar mai fi si al 4-lea grad de libertate, atuci cand se poate invarti tot semighidonul in jurul telescopului, dar l-am exclus, presupunand ca o data fixat nu ma mai joc la el, dar .....

 

O forma mai ,,soft" a semighidonului este cea in care se exclude gradul de libertate de la punctul 3. Adica tzeava (,,orizontala") ce sustine comenzile face corp comun cu piesa verde si astfel se renunta la 2 dintre suruburile de strangere ale respectivei tevi.

 

In varful tevilor ,,verticale" se pot monta cu succes un suport pentru o gramada ,,nimicuri": un GPS, un aparat foto, o camera de filmat, orice butonas de comanda a unui proiector, maner incalzit, etc.

 

Ramane sa pun la punct acest ,,proiect", dupa care il transpun in planse cotate .... ramanand in final sa gasesc material si apoi ..... la treaba !

 

...... va urma !

Mesaj completat

:baldy: ... uitasem pozele !

post-10224-1282307144_thumb.jpg

post-10224-1282307152_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...