Sari la conținut

Honda Vfr 750/800/1200


rmg

Postări Recomandate

asta cam asa e fierul se mai repara,stiu asta pt ca si eu am patit o si am scapat si eu destul de usor ,nasul putin intr o parte :drink: dar sa indreptat si un picior luxat,si un pic de durere de coaste dar sa trecem peste evenimentele astea mai triste si sa va pun si eu doua intrebari ca un vfr-ist nou ce sant:cata solutie de antigel am nevoie sa fac schimbul?si cum se procedeaza?antigelul pt masini e bun? :lol: de fapt sant trei intrebari scuze.

 

eu cred c-am fost ceva mai norocos - am doar doua vanatai intre picioare. in rest echipamentul m-a protejat perfect. oare nu exista protectii si pt intre picioare? :moto:

pt antigel manualul zice antigel etilen - glicol cu inhibatori anti-rugina, 50/50% cu apa distilata. nu este indicata folosirea de antigel cu continut de silicati pt ca, zice tot manualul, poate accelera uzura pompei de apa, a garniturilor si poate face blocaje in radiator. la vfr800 intra aprox 3 litrii (2,9 conform manualului).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 8,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

eu cred c-am fost ceva mai norocos - am doar doua vanatai intre picioare. in rest echipamentul m-a protejat perfect. oare nu exista protectii si pt intre picioare? :lol:

pt antigel manualul zice antigel etilen - glicol cu inhibatori anti-rugina, 50/50% cu apa distilata. nu este indicata folosirea de antigel cu continut de silicati pt ca, zice tot manualul, poate accelera uzura pompei de apa, a garniturilor si poate face blocaje in radiator. la vfr800 intra aprox 3 litrii (2,9 conform manualului).

 

Sa scrie pe el G12 sau ca e pt bloc aluminiu. Se desface surubul evacuare de pe corpul pompei de apa. se goleste circuitul.apoi se goleste vasul de expansiune. apoi se umple circ si vasul pana intre semne.

Daca ai mizerie multa si vrei sa speli circuitul, desfaci si furtunele care intra in pompa si bagi furtunul pe sus.

"Susul" e deasupra radiat sub carenaj lateral.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa scrie pe el G12 sau ca e pt bloc aluminiu. Se desface surubul evacuare de pe corpul pompei de apa. se goleste circuitul.apoi se goleste vasul de expansiune. apoi se umple circ si vasul pana intre semne.

Daca ai mizerie multa si vrei sa speli circuitul, desfaci si furtunele care intra in pompa si bagi furtunul pe sus.

"Susul" e deasupra radiat sub carenaj lateral.

multumesc pt. sfaturi.intradevar ai avut noroc cu protectiile eu nu am avut decat geaca de piele in jos aveam blugi poate de aceea mi am julit un picior de sus pina jos si nu aveam nici siguranta pusa la casca pt ca am zis ca mie nu mi se poate intimpla nimic :lol: si mi a zburat si casca din cap asa ca si eu am scapat ieftin.stai linistit ca de atunci primul lucru care il fac cand ma sui pe motor e sa imi leg casca.aparatoare intre picioare poate de la fotbalisti o scoica :drink:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebare/propunere: scoatem la iveala latura sportiva a vfr-ului la un VFR-meeting pe Amkart? :hurt:

Mesaj completat

Si daca tot am adus vb de circuit, sambata am dat vaca la asfalt curat si curbe multe, 240 kg, 17 ani si inca se incadreaza :lol:

post-11570-1284312721_thumb.jpg

post-11570-1284312738_thumb.jpg

post-11570-1284312761_thumb.jpg

post-11570-1284312801_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebare/propunere: scoatem la iveala latura sportiva a vfr-ului la un VFR-meeting pe Amkart? :D

Mesaj completat

Si daca tot am adus vb de circuit, sambata am dat vaca la asfalt curat si curbe multe, 240 kg, 17 ani si inca se incadreaza :P

 

 

Nu te mai lasa aia acolo ca le strici circuitul ! :hurt:

 

 

Userul Gomez tot Vfr-ist e interesat de amc ! :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

scoatem scoatem. dar intai tre' sa scot latura sportiva din mine :hurt:)

 

cand ?

 

 

aaa, am si eu poze de pe amckart.. dar fara latura mea sportiva :lol:

 

post-23298-1284325219_thumb.jpg post-23298-1284325228_thumb.jpg post-23298-1284325237_thumb.jpg post-23298-1284325242_thumb.jpg post-23298-1284325245_thumb.jpg

Editat de GoMeZ
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu te mai lasa aia acolo ca le strici circuitul ! :hurt:

 

 

Userul Gomez tot Vfr-ist e interesat de amc ! :lol:

 

Hehe, data viitoare vin cu slidere normale :D))

Mesaj completat

scoatem scoatem. dar intai tre' sa scot latura sportiva din mine

 

cand ?

 

 

aaa, am si eu poze de pe amckart.. dar fara latura mea sportiva :)

 

post-23298-1284325219_thumb.jpg post-23298-1284325228_thumb.jpg post-23298-1284325237_thumb.jpg post-23298-1284325242_thumb.jpg post-23298-1284325245_thumb.jpg

 

Latura sportiva apare usor usor, in plus pe amc mergem de fun :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iulian, am vazut zilele trecute un anunt de vanzare CBR800 si eu, curios ca n-auzisem de cbr-ica de 800, l-am citit si ... ce sa vezi: era vfr-ul tau :hurt: .

Mesaj completat

 

Petrica si tu/iar vinzi mobra?

 

Bafta la vanzare tuturor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din aceeasi sursa din care am gasit VFR 800 la 4500.

 

Conteaza, pana la urma? Daca e sa compar modelul nou (15000 la BMW) cu ultimul model de VFR (800 vtec, cat mai putini km, ultimul an de fab), banii sunt tot acolo. Ce-i drept, cine mai are VFR de 190 cai la roata :moron:

Editat de switch
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si mie-mi pare scump. O Hayabusa-i mai ieftina SH, mai puternica si cu mai mult cuplu. La ciclistica insa-i mai bun vfr-ul si ... cred ca si la consum daca nu-i dai blana.

Am urmarit evolutia realizarii acestui kit inca de anul trecut si mi s-a parut interesanta abordarea. Da' rezultatul final arata bine i.m.o.

:moron:

Editat de ciprinakos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebare/propunere: scoatem la iveala latura sportiva a vfr-ului la un VFR-meeting pe Amkart? :D

 

m-am mai bagat si eu din cand in cand.Daca te mai duci,da un semn.Dar am nevoie de ajutor la echipament,ca ultima oaara mi s-a zis ca ma dau in piula goala p-acolo.. :moron:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iulian, am vazut zilele trecute un anunt de vanzare CBR800 si eu, curios ca n-auzisem de cbr-ica de 800, l-am citit si ... ce sa vezi: era vfr-ul tau :moron: .

Mesaj completat

 

Petrica si tu/iar vinzi mobra?

 

Bafta la vanzare tuturor!

sunt interesat s-o vand , din pacate nu se cunoaste multe , de multi , despre VFR . De CBR au auzit toti .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare si vin cu o intrebare :D . Pt iarna cum pregatiti vfr-ul? Eu plec in cateva zile si ma intoc undeva in febr-martie. I-am uns lantul, am acoperit tobele si gurile de admisie de la filtrul de aer, am acoperit bordul si seaua cu plastic si acoperit/infasurat strans intreaga mobra cu husa. Rezervorul era plin, uleiul relativ de curand schimbat, bateria pe motor (pt ca am alarma in functiune) legata la incarcator inteligent ... ce-ar mai trebui? Ulei in capul pistoanelor n-am pus pt ca m-am gandit ca motorul fiind din aluminiu nu rugineste; insa nu stiu segmantii din ce-s facuti.

Mercy! :moron:

Mesaj completat

 

Stimati vfr-isti va salut calduros si va urez o iarna usoara. Azi o tai la munca.

 

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare si vin cu o intrebare :laugh: . Pt iarna cum pregatiti vfr-ul? Eu plec in cateva zile si ma intoc undeva in febr-martie. I-am uns lantul, am acoperit tobele si gurile de admisie de la filtrul de aer, am acoperit bordul si seaua cu plastic si acoperit/infasurat strans intreaga mobra cu husa. Rezervorul era plin, uleiul relativ de curand schimbat, bateria pe motor (pt ca am alarma in functiune) legata la incarcator inteligent ... ce-ar mai trebui? Ulei in capul pistoanelor n-am pus pt ca m-am gandit ca motorul fiind din aluminiu nu rugineste; insa nu stiu segmantii din ce-s facuti.

Mercy! :cheers:

Mesaj completat

 

Stimati vfr-isti va salut calduros si va urez o iarna usoara. Azi o tai la munca.

 

Bafta!

 

 

Voiaj usor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...