Sari la conținut

BMW F650/ST FUNDURO 1993-2000


Postări Recomandate

La al meu F650 din 96 am in stanga bordului un cadran cu un ceas. La o Aprilia Pegaso care are bordul aproape identic in locul ceasului este un indicator pentru temperatuta lichidului de racire. Avand in vedere ca motoarele sunt aproape identice, ma gandeam daca nu as putea sa cumpar ceasul si sensorul de temperatura atasat de la un dealer de aprilia si sa le montez la BMW. Ma gandesc ca locul in motor unde ar trebuii sa intre senzorul este, doar ca nu e folosit.

 

A mai incercat cineva asa ceva? Credeti ca merge? Parca mi-ar fi mai de folos un senzor de temeperatura decat ceasul

 

Ai la fel ca si mine. Varianta americana de F650.

Intra pe http://www.motobins.co.uk/ si pot lua indicatorul de apa si senzorul de temperatura. Te costa cam 50 Lire Sterline (+ transport probabil).

Indicatorul ala de apa e pentru variante '93 - '97 deci ar trebui sa mearga la fix la tine.

Doar variantele de F650 facute in Europa au indicatorul de apa din fabrica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • Răspunsuri 4,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

De ce nu lasati bre topicul asta pentru tehnice? Fac crampe la retina de cate ori intru aici degeaba.................

Scuze, si ca sa fiu on topic am o intrebare.

Cine-mi curata si mie carburatoarele (f650 / 1999 ) si eventual le sincronizeaza? sa nu-mi spuneti ca la AB ca am fost acolo sa-mi cumpar un releu iar cand i-am intrebat cat ma costa un curatat/reglat m-au intrebat ca de ce vreau sa umblu la ele daca merg.

Pai nene mie asa mi s-a ....trezit sa le curat ,ca mi se pare ca nu mai trage cum o facea anul trecut.Poate vreau sa-i reglez tachetii etc , etc, iar astia parca n-au nevoie de bani.Zici ca le e lene sa munceasca.

Deci cine mai repara BMW -uri?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! vreau sa imi cumpar si eu un bmw f650 din Romania. Am gasit unul pe bikeshop, probabil l-ati vazut si voi (cel din 1997 rosu) dar tinand cont de faptul ca vine gerul afara deci sezonul e pe sfarsite, preturile or sa scada ca in fiecare an si va intreb... oare merita sa astept sa mai pun un ban deoparte si sa-mi cumpar un f650gs an 2000 - 2001 dar chel, fara abs, manere incalzite? Se mai gasesc piese pentru generatia 97? Am citit pe net si marea buba a f650ului e releul de incarcare pentru ca se strica des datorita pozitionarii lui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! vreau sa imi cumpar si eu un bmw f650 din Romania. Am gasit unul pe bikeshop, probabil l-ati vazut si voi (cel din 1997 rosu) dar tinand cont de faptul ca vine gerul afara deci sezonul e pe sfarsite, preturile or sa scada ca in fiecare an si va intreb... oare merita sa astept sa mai pun un ban deoparte si sa-mi cumpar un f650gs an 2000 - 2001 dar chel, fara abs, manere incalzite? Se mai gasesc piese pentru generatia 97? Am citit pe net si marea buba a f650ului e releul de incarcare pentru ca se strica des datorita pozitionarii lui.

 

 

Daca te intereseaza unul din 2001 cu multe extra pe el, da-mi un semn. anuntul e la semnatura. E super oferta pentru urmatoarele 10 zile: 3400 Euro ultimul pret.

Il dau asa jos pentru ca vreau musai altceva, si cat mai repede cu putinta. Dupa aceste 10 zile, pretul sare inapoi la 3600 pentru vin niste banuti din alta parte.

 

Pentru detalii, PM sau mai simplu 0728 778 585 - Sebastian.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gata, mi-am luat motocicleta pe care o asteptam de ceva timp. Un F650 din 1997, rosu cu 9900 km la bord.

Primul drum a fost Iasi - Dolhesti - Vaslui - Bucuresti :laugh:

 

De unde imi cumpar si eu cauciuc pentru scarita din stanga? (mi-a sarit pe drum)

post-17355-1221216107_thumb.jpg

post-17355-1221216282_thumb.jpg

post-17355-1221216291_thumb.jpg

post-17355-1221216295_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bogdan, eu unul mi-am scos cauciucurile de pe scarite, mi se pare cam stabilitate mai bun pe ele fara, daca vrei, treci pe la mine si iti dau unul de-al meu. da un pm si iti spun cum ajungi sa ne vedem. nush daca se potrivesc insa (eu am model 2007). dar daca merg, cu toata placerea, oricum stau si fac praf la mine degeaba.

Asta am incercat si eu sa-i explic, dar el... Batman, Batman. Ca si cu spalatul mobrei :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

neata lume,

sunt mandru posesror al unui f 650, cumparat de la stimabilul user vlad :rolleyes:

va retin atentia cu o mica nelamurire, lantul e foarte terminat, are un joc de 3, 4cm plus ca ma smuceste foarte tare.

posibil sa fie si din cauza ca mi-s incepator.

ideea e ca as vrea sa-l schimb azi si vroiam sa va intreb daca stii unde as putea gasi lant de f650 pe stoc.

am fost la kawa motors si-l aduc in 3,4 zile.

oare la bavaria or avea pe stoc ?

 

 

multumesc anticipat,

bafta !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

neata lume,

sunt mandru posesror al unui f 650, cumparat de la stimabilul user vlad :rolleyes:

va retin atentia cu o mica nelamurire, lantul e foarte terminat, are un joc de 3, 4cm plus ca ma smuceste foarte tare.

posibil sa fie si din cauza ca mi-s incepator.

ideea e ca as vrea sa-l schimb azi si vroiam sa va intreb daca stii unde as putea gasi lant de f650 pe stoc.

am fost la kawa motors si-l aduc in 3,4 zile.

oare la bavaria or avea pe stoc ?

 

 

multumesc anticipat,

bafta !

 

Incearca la http://www.motomania.ro sau la Motoadventure din Cotroceni. Din cite tin eu minte la unul din magazine au lanturi la metru. Iti trebuie 112 zale si o incuietoare. Tip lant: 5/8 x 1/4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

neata lume,

sunt mandru posesror al unui f 650, cumparat de la stimabilul user vlad :rolleyes:

va retin atentia cu o mica nelamurire, lantul e foarte terminat, are un joc de 3, 4cm plus ca ma smuceste foarte tare.

posibil sa fie si din cauza ca mi-s incepator.

ideea e ca as vrea sa-l schimb azi si vroiam sa va intreb daca stii unde as putea gasi lant de f650 pe stoc.

am fost la kawa motors si-l aduc in 3,4 zile.

oare la bavaria or avea pe stoc ?

 

 

multumesc anticipat,

bafta !

 

E un baiat Adrian din Constanta la rubrica piese de schimb, user Silvester parca. Am luat de la el in primavara kit DID, avea pe stoc si la pret mai bun ca Louis. Vine des in weekend in Buc.

 

Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multam fain de raspunsuri.

oare smucelile pot fi si de la lant ? sau doar de la utilizator ? :rolleyes:

m-am uitat pe pardea dreapta langa lant si neamtu zice ca lantul trebuie sa aiba joc 2,3mm si la mine are in jur de 8-9 centimetrii, freaca de cric :cheers:)

 

 

bafta tuturor,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multam fain de raspunsuri.

oare smucelile pot fi si de la lant ? sau doar de la utilizator ? :rolleyes:

m-am uitat pe pardea dreapta langa lant si neamtu zice ca lantul trebuie sa aiba joc 2,3mm si la mine are in jur de 8-9 centimetrii, freaca de cric :cheers:)

 

 

bafta tuturor,

 

Vezi pe bascula langa roata, acolo scrie exact ce joc trebuie sa aiba, urca-te pe ea sau lasa pe altcineva si apoi controleaza jocul. E vorba de 2-3 sau 3-4 cm, nu de mm! Vezi si dintii de la pinion cat de tociti sunt, sa-ti poti da seama de uzura precum si daca mai poti strange lantul sau daca e la maxim.

 

Nr lui Adrian(piese) din Constanta este:0752 312 097

 

Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multam fain de raspunsuri.

oare smucelile pot fi si de la lant ? sau doar de la utilizator ? :rolleyes:

m-am uitat pe pardea dreapta langa lant si neamtu zice ca lantul trebuie sa aiba joc 2,3mm si la mine are in jur de 8-9 centimetrii, freaca de cric :cheers: )

 

 

bafta tuturor,

 

Pana schimbi kitul de lant poti sa-l mai intinzi...in caz ca mai este loc de intins.

Editat de Trumansky
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare, m-am conformat si l-am intins un pic.

e drept ca prima data l-am intins la maxim cu motoreta pe cricu central :rolleyes:) si cand sa ma asez pe ea, hoha nu se mai lasa:))

oricum multam de sfaturi,

 

 

 

bafta tare,

Editat de memyselfandI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am intors din prima tura cu a mea moto. Traseul ales a fost Bucuresti - Slobozia - Harsova - Topolog - Horia - mers pe drum comunal(cred) si strabatut muntii Macinului pana la Luncavita - Macin - traversat cu bacul pana in Braila - Buzau - Urziceni - Bucuresti

 

Incidente nu am avut doar mici probleme cu vantul care uneori batea foarte tare , un grup de gaste a trecut prin fata mea (eu aveam 50) si una a sfarsit sub roti, m-a prins noaptea pe drum iar pe la urziceni a inceput sa ploua marunt. In rest super zona cum treci de Harsova. poftiti si poaze drept marturie :rolleyes:

post-17355-1221852516_thumb.jpg

post-17355-1221852530_thumb.jpg

post-17355-1221852552_thumb.jpg

post-17355-1221852595_thumb.jpg

post-17355-1221852628_thumb.jpg

post-17355-1221852701_thumb.jpg

post-17355-1221852722_thumb.jpg

Editat de bogdan!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

UHO?! WTF?! :cheers:)

 

bravos, tati :rolleyes: poate mai tragem un traseu saptamana asta daca imi iau mobra. btw, sper ca ai luat rata pt gratar =))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare, m-am conformat si l-am intins un pic.

e drept ca prima data l-am intins la maxim cu motoreta pe cricu central :cheers:) si cand sa ma asez pe ea, hoha nu se mai lasa:))

oricum multam de sfaturi,

 

 

 

bafta tare,

:rolleyes: vezi cat il strangi... daca mai vrea si mandra la plimbare si mai luati si un rucsac doua ... iese petrecere...

 

Si mie imi mai batea in cric daca eram singur doar cu geaca si casca... cu top case si domnita in spate era ca in carte.

 

In plus verifica si busonul de la amortizor spate... Nu-l seta cand e pe hard ca daca o lasi mai jos intr-o zi... se supraintinde.

 

Bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...