Sari la conținut

BMW F650/ST FUNDURO 1993-2000


Postări Recomandate

un kit de lant de unde si cu cat as gasi?

 

La Louis parca erau pe la reducere O-ring de pe la vreo 70 Euro in sus.

Alea cu X sau Z-ring sunt mai scumpe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Ms fain de urari, la fel iti doresc si tie

Am cateva intrebari pt tine, daca poti sa-mi raspunzi,

1. parbrizul l-ai facut la comanda si l-ai prins peste cel original?

2. chestia aia (nu stiu ce e sau cum ii zice) pe care am inconjurat-o cu rosu, ce e? Ca am vazut ca la mine lipseste

3. zicea cineva aici pe forum cum ca crashbar-ul ar cam afecta genunchii in caz de doamne fereste, un accident, asa sa fie? al tau e comandat sau facut?

 

ms

:)

 

 

salutari

 

p.s. sa nu te superi pe mine ca ti-am "pictat" frumoasa :finger:

 

salutare,

1 asa am cumparat mobra, e parbriz touring ( se poate comanda pe net, dar e scump in draci )

2. "chestia" aia, asa cum zicea si bogdan! e filtru de benzina de dacie ( unii zic ca e bine, altii ca nu )

tot ce stiu e ca se aduna o caruta de jeg in el.

3. nu stiu cum sunt crashbarurile in caz de accoident ( atentie: accident, nu scapat mobra pe-o parte ), dar la tranteli mici te scapa sparturi.

al meu e cumparat ( hepco-becker), in schimb userul ivan_pedala si-a confectionat unu si a iesit mult mai practic decat fitso-crashu meu :D

pe de alta parte in caz de accident ma indoiesc ca mai apuci sa " te bagi cu picioarele pe sub mobra" !

 

ps: nu ma supar bre, stai linistit ! :bigstar:

 

 

bafta !

Editat de memyselfandI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bogdan! asa e , de azi suntem avariati oficial :D

azi am mers ca ultimu' manelist ghertoi figurant de cacao, cocalar samd cu avariile pana acasa pe contrasens ( asta asa ca sa am motiv sa dau cu avarii ) :D

ce a mai, LASER frate, hotarat lucru !

 

bafta tuturor !

 

hai bre dati mai multe detalii despre ce si cum. Cum arata, unde e butonul... etc. hotarat lucru joia asta viu la intalnire sa vaz cum se prezinta avariile ca tare ma arde si pe mine buza.

 

Sa inspecteze placutele de frana si lantul, sa verifice jocul la rulmentii din jug.

 

Da cu rulmentii din jug ce mai ai? Sa nu-mi spui ca si aia ti-au facut probleme? Ca si la mine se simte un tzacanit care tot de la jug cred ca vine. Aia se pot strange sau doar schimba?

 

ala e filtrul de benzina (probabil tot de dacie ca si releul lui de semnalizare ;))

 

e filtrul de benzina pe care asa cum zicea si 3in1, unii il contesta, altii il adora. Tot nu am inteles care e smecheria, doar ca din cand in cand mobra se opreste subit si trebuie sa-l pui pe direct sa ajungi acasa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai bre dati mai multe detalii despre ce si cum. Cum arata, unde e butonul... etc. hotarat lucru joia asta viu la intalnire sa vaz cum se prezinta avariile ca tare ma arde si pe mine buza.

 

 

 

Da cu rulmentii din jug ce mai ai? Sa nu-mi spui ca si aia ti-au facut probleme? Ca si la mine se simte un tzacanit care tot de la jug cred ca vine. Aia se pot strange sau doar schimba?

 

 

 

e filtrul de benzina pe care asa cum zicea si 3in1, unii il contesta, altii il adora. Tot nu am inteles care e smecheria, doar ca din cand in cand mobra se opreste subit si trebuie sa-l pui pe direct sa ajungi acasa.

 

da, pana si rulmentii de jug i-am schimbat ! ( sa nu zici ceva rau de tantza ca ma infig in paru' tau ;) )

 

cica italienii ar cam fi ciordit vaselina de la jug in timpul asamblarii :D

am pus poze mai sus cateva pagini cu rulmentii mei de la jug

daca iti cloncane , teoretic se poate strange, dar daca au facut rulmentii "dunga", atunci cind ii strangi sa nu-ti mai bata, merge in trepte ghidonul

rulmentii de noi sunt 100 ron ab

 

 

bafta tuturor !

 

ps: vreau vstrom, dar n-am bani :D

 

ps2: bigdan, vinzi broasca ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, pana si rulmentii de jug i-am schimbat ! ( sa nu zici ceva rau de tantza ca ma infig in paru' tau :D )

 

cica italienii ar cam fi ciordit vaselina de la jug in timpul asamblarii :D

am pus poze mai sus cateva pagini cu rulmentii mei de la jug

daca iti cloncane , teoretic se poate strange, dar daca au facut rulmentii "dunga", atunci cind ii strangi sa nu-ti mai bata, merge in trepte ghidonul

rulmentii de noi sunt 100 ron ab

 

 

bafta tuturor !

 

ps: vreau vstrom, dar n-am bani :D

Vezi tu sa nu te incalcesti in parul ista. Ca-i mult. ;) Nu zic bre nimic de tantza, ea nu e de vina. Ala care ti-a pus gand rau cand nu a intretinut-o e (insert bad word of choice here). Iar tu un om serios ca in loc sa-i pui capacul la loc si sa o vinzi in aceeasi stare, ti-ai batut capul cu ea. Acum valoreaza de doua ori mai mult.

BTW: e unul dintre cele mai misto F-uri pe care le-am vazut pana acum.

 

Unde o aduci pe tantza azi? Sunt curios sa vaz avariile ca tare mi-ar prinde si mie bine dimineata pe Panduri ca manelistu pe contrasens. Doar cu semnal stanga par neamt si nu ma lasa astia sa trec in liniste (daca exista liniste cand toba mea e inca sarita din colier :D)

 

 

wee-strom? ce dracu sa faci cu ala ma?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi tu sa nu te incalcesti in parul ista. Ca-i mult. :D Nu zic bre nimic de tantza, ea nu e de vina. Ala care ti-a pus gand rau cand nu a intretinut-o e (insert bad word of choice here). Iar tu un om serios ca in loc sa-i pui capacul la loc si sa o vinzi in aceeasi stare, ti-ai batut capul cu ea. Acum valoreaza de doua ori mai mult.

BTW: e unul dintre cele mai misto F-uri pe care le-am vazut pana acum.

 

Unde o aduci pe tantza azi? Sunt curios sa vaz avariile ca tare mi-ar prinde si mie bine dimineata pe Panduri ca manelistu pe contrasens. Doar cu semnal stanga par neamt si nu ma lasa astia sa trec in liniste (daca exista liniste cand toba mea e inca sarita din colier ;))

 

 

wee-strom? ce dracu sa faci cu ala ma?

 

tipule, azi n-am scos capu' din calculator

am fost varza cu carne

maine sunt pe ruta berceni-floreasca-cirogarla ! ( nu rade ) :D

 

cand ma intorc in tara, iti dau un semn :D

 

 

 

bafta !

 

ps: multam de compliment, intr-adevar tantza, balauru, samd e minunata !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pleaca cineva catre mare joi noaptea pe la 1-2 ? caut insotitor de drum pe ruta bucuresti - slobozia - harsova - enisala (prindem rasaritul, facem cateva poze, ne odihnim pe paturi la un foc) - vama veche si de acolo fiecare o ia catre cazarea lui...

 

PS: Avariile rulz :D) mai ales cand dai cu spatele

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pleaca cineva catre mare joi noaptea pe la 1-2 ? caut insotitor de drum pe ruta bucuresti - slobozia - harsova - enisala (prindem rasaritul, facem cateva poze, ne odihnim pe paturi la un foc) - vama veche si de acolo fiecare o ia catre cazarea lui...

 

PS: Avariile rulz ;)) mai ales cand dai cu spatele

 

ramane sa-ti pui si avertizor sonor pt "marsharier" :D

 

din pacate eu plec simbata la CT, treba cit china pana atunci

 

drum bun !

 

:D

 

cind cobori de pe autostrada, daca faci stanga imediat pe drumul ala judetean, ajungi in final la vama ?

 

 

 

..................................................

 

stie careva un strungar sa-mi faca si mie un surub pt baia de ulei ? ( s-a stricat evident)

 

:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa vă împărtăÂşesc o descoperire incredibilă!!! (dar vaaiiiii.... )

 

Dacă cureți filtru de aer motoru chiar merge mai bine!!!

 

Observații:

- înainte de a-l poponeataăța prima oară era aÂşa cum era el cu un ulei de nuÂştiu care....

- l-am poponeataățat (prima oară - nu acum) Âşi l-am uns cu ulei special Motorex

- Âşi-a făcut treaba uleiul acela foarte bine Âşi filtru de aer a necesitat o nouă spălare mult mai rapid decât era necesar (aprox 4000 km)

- arăta ca un perete de praf Âşi m-am chinuit să-l poponeataăț Âşi spăl cum trebuie (din cauza uleiului foare special Âşi adeziv din punct de vedere prăfuitoresc)

- în urma acestora ..... motoreta are zvâc Âşi se simte că amestecu iar este corect (credeam că tre să merg să curăț carbelitoru)

 

Concluzia: Dacă folosiți uleiuri speciale pt filtru de aer ar fii bine poponeataățat mai des că e o procedură ce nu durează Âşi se simte. (mest...cureți Âşi respiri uÂşor.......)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa vă împărtăÂşesc o descoperire incredibilă!!! (dar vaaiiiii.... )

 

Dacă cureți filtru de aer motoru chiar merge mai bine!!!

 

Observații:

- înainte de a-l poponeataăța prima oară era aÂşa cum era el cu un ulei de nuÂştiu care....

- l-am poponeataățat (prima oară - nu acum) Âşi l-am uns cu ulei special Motorex

- Âşi-a făcut treaba uleiul acela foarte bine Âşi filtru de aer a necesitat o nouă spălare mult mai rapid decât era necesar (aprox 4000 km)

- arăta ca un perete de praf Âşi m-am chinuit să-l poponeataăț Âşi spăl cum trebuie (din cauza uleiului foare special Âşi adeziv din punct de vedere prăfuitoresc)

- în urma acestora ..... motoreta are zvâc Âşi se simte că amestecu iar este corect (credeam că tre să merg să curăț carbelitoru)

 

Concluzia: Dacă folosiți uleiuri speciale pt filtru de aer ar fii bine poponeataățat mai des că e o procedură ce nu durează Âşi se simte. (mest...cureți Âşi respiri uÂşor.......)

 

ultima oara cand l-am spalat nu l-am mai uns cu nimic !

drept e ca nici offroad n-am mai facut, desi mersu zilnic la birou e un fel de urban offroad ! :D

 

multumim pentru "poponotsisme " !

 

:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din ciclul "a la touratech" mi-am facut supraportbagaj pentru topcase dintr-un gratar de frigider Arctic :D maine il testez cu bagaje la drum lung

 

Sper ca sti ca nu poti pune mai mult de 2 kg in topcase asa ca nu ii vad rostul portbagajului. In rest numai bine si :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din ciclul "a la touratech" mi-am facut supraportbagaj pentru topcase dintr-un gratar de frigider Arctic ;) maine il testez cu bagaje la drum lung

 

bre' ti-ai gresit vocatia !

foarte tare frigideu' ! :D

 

 

apropos de greutatea sustinuta de topcase, ultima oara am avut toata trusa foto ( apropx 7kg), trepiedul, trusa de scule ( si la bmw e MARE ), samd :D

so, don't worry !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bagi un chinez in topcase. Eu am un Givi de vreo 40l si intra destule..Si foto si trepied...si apa distalata erau la un moment dat. Peste 5 kg oricum.

Grataru' ala in infasuram pe toba...faceam 1-2 mici dupa o tura in Bucuresti la ora de varf :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:D domne, i-am facut marele test si l-a trecut cu nota 8. gratarul tine un rucsac plin cu haine + adidasi, in topcase erau toate cele de trebuinta la drum lung + apa + bere + mancare + lantul antifurt care cantareste o tona numai ca fiind inalta incarcatura se cam clatina pentru ca topcaseul e prins in 3 suruburi nu in 4... se rezolva imediat

 

@3in1: trusa mea cantareste vreo 12kg :D

Editat de bogdan!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare,

1 asa am cumparat mobra, e parbriz touring ( se poate comanda pe net, dar e scump in draci )

2. "chestia" aia, asa cum zicea si bogdan! e filtru de benzina de dacie ( unii zic ca e bine, altii ca nu )

tot ce stiu e ca se aduna o caruta de jeg in el.

3. nu stiu cum sunt crashbarurile in caz de accoident ( atentie: accident, nu scapat mobra pe-o parte ), dar la tranteli mici te scapa sparturi.

al meu e cumparat ( hepco-becker), in schimb userul ivan_pedala si-a confectionat unu si a iesit mult mai practic decat fitso-crashu meu :D

pe de alta parte in caz de accident ma indoiesc ca mai apuci sa " te bagi cu picioarele pe sub mobra" !

 

ps: nu ma supar bre, stai linistit ! :D

 

 

bafta !

 

 

O veste buna pentru cei care vor parbriz...am gasit pe cineva in Iasi care face carene si a zis ca face si parbriz...daca aveti nevoie...spuneti cam cat puteti da pe el si de care vreti...iar eu ii dau meseriasului model dupa al meu (mic) sau touring mare (al unui prieten) si vi le trimit. M-am gandit sa spun in gura mare ca stiam ca mai erau oameni cu nevoie de parbriz...am avut si eu nevoie si am gasit ...dar va inteleg situatia. Preturile la BMW sunt absurde...si chiar si cele aftermarket. AAA...sa precizez ca modelul meu e cel pana in '96, precum si al prietenului meu care ar putea da de model. Stiam ca aprox 100-150ron e in Bucuresti la un domn sa faca parbriz...cred ca si aici i-ar conveni suma asta la o comanda de 2-3 bucati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am un PDA cu GPS si vreau sa il prind cumva de BMWu. Si ma tot gandesc cum sa imi confectionez eu un suport. Aveti vreo idee? poate a gasit cineva o solutie si imi poate da un sfat.

Salut! Nu stiu exact ce sa spun despre acel suport, insa poate tipa de la "avatar"-ul tau poate sa-ti dea vreo idee....

Noroc bun! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@3in1: trusa mea cantareste vreo 12kg :D

Vezi sa nu te-auda sefu' cand spui ce vrei sa faci cu trusa aia de 12 kg :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bogdan!, ai pus si 400-le la socoteala ? :D

 

 

 

LE: pan la urma cind pleci si unde ajungi ? ;)

 

Vezi sa nu te-auda sefu' cand spui ce vrei sa faci cu trusa aia de 12 kg :D

 

ala-i sef ma' ? :D

Editat de memyselfandI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

plec pe la 4 dimineata pe ruta Bucuresti - Lehliu - Calarasi - Vama Veche. Sper sa prind un rasarit frumos in Dobrogea :D Mi-am verificat cat de cat mobra, in scurt timp va trebui sa schimb lantul si cred ca trebuie sa completez cu lichid de racire ca se incinge cam repede motorul in oras (pe asta nu l-am verificat)

Apropo.. am carat 300-le in portbagaj cu cutie cu tot

Editat de bogdan!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda, si eu am carat 400le fara cutie si fara parasolar si cu monopodul aruncat pe acolo. Da' n-o sa recunosc niciodata c-am facut-o. Mai era si ala nou :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din ciclul "ce pot face citeva miini dibace", in cazul de fata doar doua, vin si io ca sa ma laud cu trailerul meu de transport marfa! Unde mai pui ca acel suport de pe top-casse este chiar util, putind fi folosit cu brio ca gratar, fiind din inox si dispozitivul de prindere facilitind desfacerea rapida si replasarea lui sub un set de mititei sau copanase! O sa va arat la Voineasa ce poate! ;)

Jos in dreapta, sub cutia laterala se afla depozitul de bautura, adica un litru de ce-o fi, dar rece, avind termos la interior! :D

Si asa mai departe... :D

post-2215-1241190199_thumb.jpg

post-2215-1241190227_thumb.jpg

post-2215-1241190254_thumb.jpg

post-2215-1241190287_thumb.jpg

post-2215-1241190320_thumb.jpg

post-2215-1241190368_thumb.jpg

post-2215-1241190402_thumb.jpg

post-2215-1241190430_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...