Sari la conținut

interzicere de circulatie pe drumurile publice pt ATV-uri


black_prince
 Share

Postări Recomandate

Pai daca e sa ne luam dupa ce ne-am saturat si eu as vota interzicerea motoarelor in orase noaptea. Ca m-am saturat de toti cocalarii care fac curse la 1 noaptea. Dar....... din ce citesc aici pe forum, aia sunt o specie bipeda de maimuta si nu reprezinta majoritatea. Asa cum aia care ti-au iesit tie in fata cu atv-ul plin de noroi sunt cam din aceeasi categorie. Dar asta nu inseamna ca interzicem tot pentru ca sunt maimute care nu au bun simt.

 

Eu merg cu atv-ul, dar nu prin Bucuresti ( mi se pare o tampenie ), nu ai cum sa te strecori in trafic, etc. Dar atunci cand intru in oras sau localitate cu el, incerc sa merg in asa fel incat sa fac cat mai putin zgomot si sa ridic cat mai putin praf. Si daca ai intra pe un forum de atv-isti ai vedea ca multi dintre noi incercam sa fim cu bun simt si sa nu facem porcarii. Dar, asa cum exista motociclisti descreierati asa sunt si papagali pe atv ( mai ales pe alea inchiriate, fara casca, fara echipament, etc).

 

Eu unul il am omologat pentru circulatia pe drumuri publice, e inmatriculat si nu sunt de acord ca odata ce am platit taxe pentru asta, platesc RCA si etc sa fie interzis, pentru ca sunt descreierati care isi rup gatul cu ele. La fel de bine am putea interzice si motocicletele si chiar masinile. Ca sunt o gramada de manelisti care conduc haotic.

 

Problema nu e agregatul in sine, ci bun-simtul celui de la ghidon, asa ca problema asta nu se poate rezolva decat cu amenzi sanatoase pentru cei care isi bat joc de restul. M-a prins Politia iesind cu atv-ul cu noroi pe roti din padure sa ma arda. Te-a prins cu motorul duduind prin oras, sa te arda. Numai asa se vor civiliza maimutele bipede ( atentie maimute, nu primate)

 

 

 

:rolleyes:

Ia cauta tu pe mobile.de sa vezi ca sunt atv-uri inmatriculate si in Germania, Franta, etc. De ce crezi tu ca le inmatriculeaza aia? Si pe deasupra au si semnalizari, stop pe frana, faruri. Semnalizeaza sa nu calce ursul prin padure si inmatriculate ca sa nu dea peste Politia Animalelor Salbatice?

 

 

PS: De acord cu tine ca mersul zi de zi cu atv-ul in oras e o prostie, dar daca eu am treaba si tranzitez orasul Sinaia?

 

 

Ai mare dreptate:D de acord cu tine 100%

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Răspunsuri 52
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

In tara asta nu mai exista toleranta nici cat negru sub unghie. Sunt dispretuiti toti, doar fiecare ca de clase diferite, de la biciclisti, scutere , motoare , atv-uri(quad-uri sau ce or mai fi ca nu le am cu astea) si la jeepuri. Daca respecta legea si cirula regulamentar de ce sa nu circule cu atv-ul si prin oras? Dar cred ca problema nu se pune pe autovehiculul in sine ci pe cei care il conduc, un mitocan poate sa fie si autobuz si in jeep ca tot mitocan ramane si de multe ori se face o generalizare gresita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca cei in drept sa-si faca meseria uita de cele mai multe ori.... asta e! O tara in care cuvantul autoritate, ordine publica nu mai are sens! Asa dupa cum remarcau cateva persoane, cei ce sunt in culpa sa fie sanctionati ca atare! Dar spuneti-mi voi cate amenzi s-au luat pentru zgomot excesiv si cum l-au demonstrat oraganele in drept?? Daca-l intrebi pe agent de decibelometru e posibil sa te alegi cu un dosar de ultraj pt ca in mod sigur o sa zica ca l-ai injurat de mama! Si vechea noastra problema, ce lesne e sa judecam efectele in loc sa descoperim cauzele!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu vreau sa deranjez pe nimeni dar am auzit ieri seara la stiri la radio k s-ar putea ca ATV-urilor sa li se interzica circulatia pe drumurile publice :kiss: ...ce tampenie!!!! in toate tarile din UE ii voie numa in tara asta nu ...dc??? nu am inteles ...... cautati si voi si documentaiva si sa ii dam drumul la un protest, serios ....

 

 

imi pare rau pt cei indignati ca nu prea le am cu gramatica...sau stiu io ce

 

dar trebuie luate masuri !!!!!!!

 

 

Vezi ca esti pe motociclism.ro . E posibil sa existe si Atv.ro. Vezi un pic pe google :P)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da e pe motociclism, sectiunea tot-teren, nu strica sa intrebe si aici B)

 

Upsi ! Acum am observat ca e rubrica si pentru ele. Mi`culpa ! :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parca am mai zis, dar mi se pare ca trebuie sa fii macar de prost (gust) sa mergi cu ateveu prin oras si sa stai la stop ca si o masina, sa consumi ca si una, dar sa risti practic ca si pe moto, te ploua ca si pe moto, faci reomatism ca si pe moto, te musca cainii ca si pe moto B) .....deci pt oras este cea mai nefericita incrucisare intre masina si motocicleta.Oameni buni(si rai, vorba lui Oprisan de pe digisport) si in special manelisti: ATV-urile sunt utilitare top-teren....asta si inseamna ATV: All Terrain Vehicle(nu este Asfalt Tetraweel Vehicle :friends: ), care nu au absolut nici o legatura cu drumurile publice! Cu asta cred ca am spus totul.

Ce mm se senzatie iti poate oferi atelaju ala fatza de motor sau masina???!!!! Nu accelereaza in veac ca un motor cat de cat pt ca e mult mai greu, de viteza maxima nici nu se pune problema, ca mai bine te risti cu motorul cu 200 decat cu-n atv cu 100, si oricum putine prind peste 100, iar de curbe nici nu poate fi vorba, ca esti mai in siguranta intr-o dacie 1300 cu porbagajul de pavilion cu 3 saci de cartofi pe el!!!

Tre sa fii cel putin prea bogat(alfel cam fraierutz) ca sa platesti taxe pt ceva cu care nu o sa umblii mai deloc pe drumurile publice.

Eu de ex vreau sa-mi iau un cross de 250 in 2T neaparat si pe care chiar nu ma intereseaza decat sa aiba niste acte de provenienta cum ca nu e furat si gata!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

ATV nu are ce cauta in orase precum bucurestiul,timisoara,e.t.c..in zonele de munte da se pot face derogari sau excepti dar nu in orasele de ses.de cind cu ATV-urile toti cocalari si parveniti sunt bagati in casta motociclistilor pt ca sunt destul de giste sa nu isi ia A-ul..soo sunt de acord cu interzicerea lor pe drumurile publice dupa cum am expus mai sus

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problema este destul de complicata si din alt punct de vedere cum ar fi al importatorilor care au multi bani investiti in stocuri de ordinu sutelor de mii de euro care in cazul publicarii unei astfel de legi ar cam trebuii despagubiti si + atatea bussinesuri inchise atatia someri s.a.m.d.

Insa una din cele mai mari probleme sunt cu faptul se confunda ATV-ul cu quad-ul si tot asa. In general atv-urile se inmatriculeaza iar quad-urile nu pt ca: quad-urile sunt strict pt of-road sunt mult mai zgomotoase mai puternice,nesigure etc

O alta problema ar fi cu inmatriculatu, legea spune ca ce depaseste 17 kw nu se inmatriculeaza iar ATV-urile gen YAMAHA,HONDA,BOMBARDIER etc toate depasesc si ce fac oamenii, in principiu ar trebuii sa-ti limiteze puterea dar e cam nasol sa dai 12000 de coco pe un RENEGATE si sa mearga cu 50-60km/h si sa nu poti merge cu el pe strada si atunci actele ies pe 17kw iar el are 40kw si te costa in jur de 1000-2000 coco dar autoritatile ???

Iar o altaproblema si cam cea mai serioasa este cu mentalitatea romanului:tot romanu vrea atv acu el nu stie ce e ala, stie ca are 4 rotii si strange bani sa ia atv lu fisuu de 5,6,7 anii ca are vecinu,si se duce la primu sowroom sau mai degraba in targ si vede atv de copiii,uaaauuu misto dar el nu intelege ca acea masinarie are de obicei motor de 110cc de 2 ori mai mare ca un scuter si ca se rastoarna la 3km/h si ca prinde cam 60km/h si il cumpara cu 18 mil lu fisuu care in secunda doi dupa ce nu se mai uita tasu la el coxxxxx, si apoi vrea si tasuuu sa mearga cu atv-ul dar el nu intelege ca este prea mic pt el si il face acordeon iar dupa maxim o saptamana isi rupe fisu gatu ca saracu copil la 5 ani ce sa stie el ce e aia 60km/h.

O alta problema este cu inchiriatul:se duce nea GH cu nevasa la munte si vrea sa se dea cu atv-ul ca sa ii arate lu nevasa ce breaz este el si inchiriaza un atv si eventual i se da si 2 casti ca este suficient si il intreaba omul pe GH, ai mai mers cu atv-ul GH raspunde DAAAAAAAA ok atunci semneaza aici si play.Dupa 1km GH vrea sa coboare o panta dar el nu stie ca pantele si rampele se abordeaza duar drept si se rastorna cu tot cu nevasa si cade atv-ul pe ei si ii face praf de cheama astia SMURDU si tot degeaba.

O alta problema este cu cele care nu se inmatriculeaza dar la primarie merge,nu stiu de ce , iar acolo avem o problrma grava pt ca acele atv-uri nu degeaba nu se inmatriculeaza findca ori nu au semnalizari ori sunt de copii cica ori etc si atunci ganditiva asta in cazul cand nu ati dat de ei pe strada cum este sa iti vireze unu stanga fara sa semnalizece ca nu are cu ce dar el are numar de primarie.

Sunt fuarte multe de spus si discutat,eu nu cred ca asta este rezolvarea problemei interzicerea ci ar trebuii noi sa ne mai civilizam si sa fim mai prudenti si mai repectosii in trafic. De curand sunt si motociclist si la prima plimbare am avut un mare soc intrucat in 2km am evitat 8 prosti sau vorbitor la volan sau nesimtiti care dc au gip sau basculanta au prioritate, si eu am gip dar nu am tot timpul prioritate,iar dupa mai multe pimbarii cu motocicleta am ajuns la concluzia ca daca ar fi toti soferii si motociclisti ar fi fost mult mai putine accidente dar asta este.

Iar pt cei de mai sus,ar trebuii sa se mai gandeasca ca astia in ritmul asta ar putea interzice si furnicile dar atv-urile sau motocicletele ce sa mai spun de carute care ar trebuii sa dispara si nu ca nam avea lege dar cine sa o aplice.

Eu sunt posesor si de scuter si de atv si de motocicleta si de masina si toate au farmecul si utilitatea sau necesitatea lor asa ca sunt impotriva acestor legi pt ca nu vor rezolva problema, pt ca peste 30 de ani vom merge cu avionu personal atunci ce mai fac iar referitor la interziceri trebuia sa o fi facut legea de la inceput nu dupa ce sau vandut 100000.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Sa interzici circulatia unui vehicul IMATRICULAT in circulatie doar pentru ca este ATV/QUAD este abuziva. Eventual trebuiesc stabilite niste cerinte minime de indeplinit (eu as zice de anvelope). Si interdictia sa se refere la circulatia pe autostrazi si drumuri europene.

 

2. Idiotenia maxima vine de la aia de se lauda cu astfel de masuri de interzicere; aceste masuri sunt luate la nivel de primarii si consilii si in general contravin unor "interese" prin zona ale unor oameni "influenti" de prin zona.

 

3. Eu propun sa se interzica circulatia pe drumurile publice a Daciei 1300 ca la capitolul poluare + siguranta rutiera sunt cam tot pe acolo.

 

In sistemele civilizate (si funtionale) nu se comunica probleme ci se ofera solutii concrete pentru o presupusa problema !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca cei in drept sa-si faca meseria uita de cele mai multe ori.... asta e! O tara in care cuvantul autoritate, ordine publica nu mai are sens! Asa dupa cum remarcau cateva persoane, cei ce sunt in culpa sa fie sanctionati ca atare! Dar spuneti-mi voi cate amenzi s-au luat pentru zgomot excesiv si cum l-au demonstrat oraganele in drept?? Daca-l intrebi pe agent de decibelometru e posibil sa te alegi cu un dosar de ultraj pt ca in mod sigur o sa zica ca l-ai injurat de mama! Si vechea noastra problema, ce lesne e sa judecam efectele in loc sa descoperim cauzele!!

 

ce decibelometru ? ce politist ? Eu cand am inmatriculat prima motocicleta (o Yamaha Virago 535) fara nici un fel de filtre in tobe care urla infernal si imi placea cum suna singurul lucru pe care l-au facut cei de la RAR a fost sa-i verifice seria de pe cadru si sa-i faca ceva poze si asta stii de ce ? pentru ca nu au stand de verificare pentru motociclete , aaa si inca ceva pe spate frana era varza dar neavand de unde sa stie mi-au dat verificarea pe 2 ani . Cand aceste probleme se vor rezolva incepand cu RAR-ul poate atunci nu vor mai exista astfel de discutii de genul a cui motor face mai tare . Iar in cea ce priveste ATV-uri Quad-uri nu sunt de acord sa le scoata de pe drumurile publice iar asta doar daca corespund normelor impuse (semnalizari , lampa stop pe frane , toba silentioasa care sa nu depaseasca norma de poluare fonica etc.) iar pentru cei care intra cu noroi pe roti , pe sosea amenzi usturotoare de care sa-si aduca aminte si alta data cand vor vrea sa mai faca asta , asta ar fi valabila si la tractoare unde nu se respecta si la alte utilaje : prea mult de palavragit . un singur lucru e sigur : "La noi roata merge taras si mai avem mult pana v-a incepe sa se invarta"

 

Numai bine !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
ce decibelometru ? ce politist ? Eu cand am inmatriculat prima motocicleta (o Yamaha Virago 535) fara nici un fel de filtre in tobe care urla infernal si imi placea cum suna singurul lucru pe care l-au facut cei de la RAR a fost sa-i verifice seria de pe cadru si sa-i faca ceva poze si asta stii de ce ? pentru ca nu au stand de verificare pentru motociclete , aaa si inca ceva pe spate frana era varza dar neavand de unde sa stie mi-au dat verificarea pe 2 ani . Cand aceste probleme se vor rezolva incepand cu RAR-ul poate atunci nu vor mai exista astfel de discutii de genul a cui motor face mai tare . Iar in cea ce priveste ATV-uri Quad-uri nu sunt de acord sa le scoata de pe drumurile publice iar asta doar daca corespund normelor impuse (semnalizari , lampa stop pe frane , toba silentioasa care sa nu depaseasca norma de poluare fonica etc.) iar pentru cei care intra cu noroi pe roti , pe sosea amenzi usturotoare de care sa-si aduca aminte si alta data cand vor vrea sa mai faca asta , asta ar fi valabila si la tractoare unde nu se respecta si la alte utilaje : prea mult de palavragit . un singur lucru e sigur : "La noi roata merge taras si mai avem mult pana v-a incepe sa se invarta"

 

Numai bine !

INCEARCA SA MERGI LA RAR IN BUCALE CU VIRAGO AIA A TA SI O SA VEZI CE SE INTAMPLA.... :crack:

AICI TE RESPING PT ORICE C...T

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ATV = padure!

nu cumva kle 500 = mormant?

Mesaj completat

 

mi-e sila...pun pariu ca nu ai vazut un atv pana acum

Mesaj completat

Problema este destul de complicata si din alt punct de vedere cum ar fi al importatorilor care au multi bani investiti in stocuri de ordinu sutelor de mii de euro care in cazul publicarii unei astfel de legi ar cam trebuii despagubiti si + atatea bussinesuri inchise atatia someri s.a.m.d.

Insa una din cele mai mari probleme sunt cu faptul se confunda ATV-ul cu quad-ul si tot asa. In general atv-urile se inmatriculeaza iar quad-urile nu pt ca: quad-urile sunt strict pt of-road sunt mult mai zgomotoase mai puternice,nesigure etc

O alta problema ar fi cu inmatriculatu, legea spune ca ce depaseste 17 kw nu se inmatriculeaza iar ATV-urile gen YAMAHA,HONDA,BOMBARDIER etc toate depasesc si ce fac oamenii, in principiu ar trebuii sa-ti limiteze puterea dar e cam nasol sa dai 12000 de coco pe un RENEGATE si sa mearga cu 50-60km/h si sa nu poti merge cu el pe strada si atunci actele ies pe 17kw iar el are 40kw si te costa in jur de 1000-2000 coco dar autoritatile ???

Iar o altaproblema si cam cea mai serioasa este cu mentalitatea romanului:tot romanu vrea atv acu el nu stie ce e ala, stie ca are 4 rotii si strange bani sa ia atv lu fisuu de 5,6,7 anii ca are vecinu,si se duce la primu sowroom sau mai degraba in targ si vede atv de copiii,uaaauuu misto dar el nu intelege ca acea masinarie are de obicei motor de 110cc de 2 ori mai mare ca un scuter si ca se rastoarna la 3km/h si ca prinde cam 60km/h si il cumpara cu 18 mil lu fisuu care in secunda doi dupa ce nu se mai uita tasu la el coxxxxx, si apoi vrea si tasuuu sa mearga cu atv-ul dar el nu intelege ca este prea mic pt el si il face acordeon iar dupa maxim o saptamana isi rupe fisu gatu ca saracu copil la 5 ani ce sa stie el ce e aia 60km/h.

O alta problema este cu inchiriatul:se duce nea GH cu nevasa la munte si vrea sa se dea cu atv-ul ca sa ii arate lu nevasa ce breaz este el si inchiriaza un atv si eventual i se da si 2 casti ca este suficient si il intreaba omul pe GH, ai mai mers cu atv-ul GH raspunde DAAAAAAAA ok atunci semneaza aici si play.Dupa 1km GH vrea sa coboare o panta dar el nu stie ca pantele si rampele se abordeaza duar drept si se rastorna cu tot cu nevasa si cade atv-ul pe ei si ii face praf de cheama astia SMURDU si tot degeaba.

O alta problema este cu cele care nu se inmatriculeaza dar la primarie merge,nu stiu de ce , iar acolo avem o problrma grava pt ca acele atv-uri nu degeaba nu se inmatriculeaza findca ori nu au semnalizari ori sunt de copii cica ori etc si atunci ganditiva asta in cazul cand nu ati dat de ei pe strada cum este sa iti vireze unu stanga fara sa semnalizece ca nu are cu ce dar el are numar de primarie.

Sunt fuarte multe de spus si discutat,eu nu cred ca asta este rezolvarea problemei interzicerea ci ar trebuii noi sa ne mai civilizam si sa fim mai prudenti si mai repectosii in trafic. De curand sunt si motociclist si la prima plimbare am avut un mare soc intrucat in 2km am evitat 8 prosti sau vorbitor la volan sau nesimtiti care dc au gip sau basculanta au prioritate, si eu am gip dar nu am tot timpul prioritate,iar dupa mai multe pimbarii cu motocicleta am ajuns la concluzia ca daca ar fi toti soferii si motociclisti ar fi fost mult mai putine accidente dar asta este.

Iar pt cei de mai sus,ar trebuii sa se mai gandeasca ca astia in ritmul asta ar putea interzice si furnicile dar atv-urile sau motocicletele ce sa mai spun de carute care ar trebuii sa dispara si nu ca nam avea lege dar cine sa o aplice.

Eu sunt posesor si de scuter si de atv si de motocicleta si de masina si toate au farmecul si utilitatea sau necesitatea lor asa ca sunt impotriva acestor legi pt ca nu vor rezolva problema, pt ca peste 30 de ani vom merge cu avionu personal atunci ce mai fac iar referitor la interziceri trebuia sa o fi facut legea de la inceput nu dupa ce sau vandut 100000.

esti la fel de praf ca multi altii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ATV nu are ce cauta in orase precum bucurestiul,timisoara,e.t.c..................

 

cine spune asta? exista vre-o lege? atunci...

 

ca-i bagi pe toti in aceeasi oala.......e tipic romanesc vezi "toate femeile conduc prost", "toti suporterii sunt huligani,...", "motociclisti sunt un pericol public in Bucuresti si ar trebuii interzisi pe timp de noapte din cauza zgomotului", ..............bla, bla, bla.

 

la noi in Romania e mai usor sa interzici pe cineva, decat sa dai o lege, cine greseste sa plateasca, asa ar fii normal.

 

dar e mai usor sa interzicem atv-urile ca se se numesc ATV; e mai usor sa interzicem motociclisti pe timp de noapte ca polueaza fonic.....dar de ce nu se fac niste legi iar cel care greseste sa plateasca o anumita amenda, apoi dubla si tot asa, de ce sa platim toti din cauza unui inconstient, teribilist sau cum vrei sa-i spui.

 

crezi ca unu care da pe un atv cateva mii de euro se plimba cu el prin oras?

ca mai vezi cate unu prin oras, asta e... care-i problema, cine suntem noi sa-i judecam pe altii atat timp cat nu ne deranjeaza cu nimic........e treaba lor ce fac atata timp cat o "ard legal"

 

eu am atv(quad) si moto(636) si nu ma deranjeaza cu nimic atvisti(n-am vazut prea multi prin Bucuresti) mai rau ma deranjeaza scuteristi care se pare ca au alte reguli de circulatie sau cand un motociclist pe la 2 noaptea ambaleaza in draci motoru :crack: sau cand vad cat de "smecheri" se cred unii care merg pe moto in slapi, tricou, fara casca (se stiu ei).....si la primul accident le plangem de mila si umplem forumul cu RIP in loc sa-i facem sa inteleaga ca gresesc cand fac astfel de gesturi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cine spune asta? exista vre-o lege? atunci...

 

ca-i bagi pe toti in aceeasi oala.......e tipic romanesc vezi "toate femeile conduc prost", "toti suporterii sunt huligani,...", "motociclisti sunt un pericol public in Bucuresti si ar trebuii interzisi pe timp de noapte din cauza zgomotului", ..............bla, bla, bla.

 

la noi in Romania e mai usor sa interzici pe cineva, decat sa dai o lege, cine greseste sa plateasca, asa ar fii normal.

 

dar e mai usor sa interzicem atv-urile ca se se numesc ATV; e mai usor sa interzicem motociclisti pe timp de noapte ca polueaza fonic.....dar de ce nu se fac niste legi iar cel care greseste sa plateasca o anumita amenda, apoi dubla si tot asa, de ce sa platim toti din cauza unui inconstient, teribilist sau cum vrei sa-i spui.

 

crezi ca unu care da pe un atv cateva mii de euro se plimba cu el prin oras?

ca mai vezi cate unu prin oras, asta e... care-i problema, cine suntem noi sa-i judecam pe altii atat timp cat nu ne deranjeaza cu nimic........e treaba lor ce fac atata timp cat o "ard legal"

 

eu am atv(quad) si moto(636) si nu ma deranjeaza cu nimic atvisti(n-am vazut prea multi prin Bucuresti) mai rau ma deranjeaza scuteristi care se pare ca au alte reguli de circulatie sau cand un motociclist pe la 2 noaptea ambaleaza in draci motoru :crack: sau cand vad cat de "smecheri" se cred unii care merg pe moto in slapi, tricou, fara casca (se stiu ei).....si la primul accident le plangem de mila si umplem forumul cu RIP in loc sa-i facem sa inteleaga ca gresesc cand fac astfel de gesturi.

 

 

Nu am atv,doar motor,dar e perfect adevarat ce zici....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu cumva kle 500 = mormant?

Mesaj completat

 

mi-e sila...pun pariu ca nu ai vazut un atv pana acum

Mesaj completat

 

esti la fel de praf ca multi altii

 

kojack ojack sau stremeleag cum ti o spune : varza esti tu si mai bine ai tacea dc nu stii cu ce se mananca

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am atv(quad) si moto(636) si nu ma deranjeaza cu nimic atvisti(n-am vazut prea multi prin Bucuresti) mai rau ma deranjeaza scuteristi care se pare ca au alte reguli de circulatie sau cand un motociclist pe la 2 noaptea ambaleaza in draci motoru

Nici pe mine nu mă deranjează ATV-urile sau motocicletele, dar mă deranjează foarte tare zgomotul în exces produs de unele din ele. Nu știu ce norme de zgomot au ATV-urile, dar toate pe care le-am întâlnit erau extrem de zgomotoase, incomparabil cu o mașină sau motocicletă modernă.

 

După cum spunea cineva mai sus, mitocani există și pe moto, și cu mașini "tunate" și pe ATV-uri, nu trebuie pedepsiți toți conducătorii de vehicule pentru oile negre.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cine spune asta? exista vre-o lege? atunci...

 

ca-i bagi pe toti in aceeasi oala.......e tipic romanesc vezi "toate femeile conduc prost", "toti suporterii sunt huligani,...", "motociclisti sunt un pericol public in Bucuresti si ar trebuii interzisi pe timp de noapte din cauza zgomotului", ..............bla, bla, bla.

 

la noi in Romania e mai usor sa interzici pe cineva, decat sa dai o lege, cine greseste sa plateasca, asa ar fii normal.

 

dar e mai usor sa interzicem atv-urile ca se se numesc ATV; e mai usor sa interzicem motociclisti pe timp de noapte ca polueaza fonic.....dar de ce nu se fac niste legi iar cel care greseste sa plateasca o anumita amenda, apoi dubla si tot asa, de ce sa platim toti din cauza unui inconstient, teribilist sau cum vrei sa-i spui.

 

crezi ca unu care da pe un atv cateva mii de euro se plimba cu el prin oras?

ca mai vezi cate unu prin oras, asta e... care-i problema, cine suntem noi sa-i judecam pe altii atat timp cat nu ne deranjeaza cu nimic........e treaba lor ce fac atata timp cat o "ard legal"

 

eu am atv(quad) si moto(636) si nu ma deranjeaza cu nimic atvisti(n-am vazut prea multi prin Bucuresti) mai rau ma deranjeaza scuteristi care se pare ca au alte reguli de circulatie sau cand un motociclist pe la 2 noaptea ambaleaza in draci motoru :wacko: sau cand vad cat de "smecheri" se cred unii care merg pe moto in slapi, tricou, fara casca (se stiu ei).....si la primul accident le plangem de mila si umplem forumul cu RIP in loc sa-i facem sa inteleaga ca gresesc cand fac astfel de gesturi.

In 2008 parca a fost faza cu interzisul motocicletelor noaptea. Mi-a placut ca toata lumea a sarit ca nu este un lucru corect. Dar in 2009 cand au inceput astia sa zica ca interzic ATV-urile multi sprijineau aceasta miscare. Fiecare merge cu ce ii place. Propun sa interzicem in 2010 trenurile ca mie nu imi place sa merg cu ele si mai trebe sa mai si astept la vreo bariera sa treaca unu. Sau poate o sa zica cineva care nu are masina ca acestea trebuie interzise ca nu mai e loc prin orase de ele.Pe multi ii intereseaza numai propria persoana.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In 2008 parca a fost faza cu interzisul motocicletelor noaptea. Mi-a placut ca toata lumea a sarit ca nu este un lucru corect. Dar in 2009 cand au inceput astia sa zica ca interzic ATV-urile multi sprijineau aceasta miscare. Fiecare merge cu ce ii place. Propun sa interzicem in 2010 trenurile ca mie nu imi place sa merg cu ele si mai trebe sa mai si astept la vreo bariera sa treaca unu. Sau poate o sa zica cineva care nu are masina ca acestea trebuie interzise ca nu mai e loc prin orase de ele.Pe multi ii intereseaza numai propria persoana.

 

n-ar trebuii sa ne mai mire nimic, oricum daca se va contiinua asa, cat de curand Romania v-a devenii tara tuturor posibilitatilor. :lol:

 

sincer si gandacu meu (quad-ul) mi s-a parut un pic galagios, dar cand i-am facut itp-ul mi s-a spus ca sunetul produs nu depaseste limita admisa.

 

facand o paranteza imi aduc aminte ca (,) acu cativa ani a fost nebunia cu cainii - rasa Pitbull, cand, din cauza unor stapani iresponsabili se dorea exterminarea peste noapte a acestei rase.

in loc sa se gaseasca o lege in care stapanul sa plateasca (amenda, dosar penal, bla, bla, bla) in functie de gravitatea faptei, noi ne gandeam cum sa facem sa interzicem aceasta rasa, care....... in final a fost interzisa. :wacko:

un singur lucru este bun la aceasta lege, si anume faptul ca in cazul in care cainele provoaca, sa zicem un eveniment neplacut, stapanul poate face puscarie (in functie de caz)

 

ce poate fii mai simplu decat sa interzici ceva, de ce sa se complice scumpii nostri alesi cu o mie de legi :D

 

dupa parerea mea, problema nu este lipsa legilor, avem destule(unele bune, altele.....) problema tine de mentalitatea noastra, de respect fata de celalalt, si bineinteles tine de somnolenta celor care ar trebuii sa o aplice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Prin definitie ATV - urile sunt vehicule special concepute pentru a fi conduse pe anumite categorii de drumuri!

Motocicletele sunt facute atat pentru pista cat si pentru strada!

Hai sa nu mai amestecam merele cu perele! Parerea mea personala este ca un ATV deranjeaza fluenta circulatiei care si asa este cum este, prin faptul ca nu poate mentine o viteza ridicata in trafic, nu e nici cal nici magar! Mai ramane sa se inmulteasca tractoarele in Bucuresti la fel ca si ATV-urile si ne-am scos! Toata lumea se vaita de trafic, dar nu luam nici o masura coerenta si logica!Daca este facut pentru teren accidentat, lasa-l domnule acolo sa zburde cat vrea, ca daia a fost fabricat! Chestia cu mersul ATV-ului prin orase mi se pare cel mai mare dezavantaj atat pt conducatorul ATV-ului cat si pt ceilalti participanti la trafic. Vrei libertate de miscare in trafic ai alternativa : calaresti motor, daca vrei comoditate dar un timp mai lung petrecut in trafic mergi cu masina! Nu regasesc rolul ATV-ului in oras...Poate imi scapa mie ceva! Pentru un trafic cat se poate de decent este nevoie de masuri decente si sincer nu mi se pare un abuz interzicerea ATV-urilor cel putin in orasele mari, ca de nici noi nu intram cu Loganu in camp.Haideti sa ne mai civilizam si noi putin cu traficu asta, si sa intelegem ca nu putem merge pe aceleasi categorii de drumuri si cu caruta,masina,tractoru,motocicleta,atv-ul,tiru etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prin definitie ATV - urile sunt vehicule special concepute pentru a fi conduse pe anumite categorii de drumuri!

Motocicletele sunt facute atat pentru pista cat si pentru strada!

Hai sa nu mai amestecam merele cu perele! Parerea mea personala este ca un ATV deranjeaza fluenta circulatiei care si asa este cum este, prin faptul ca nu poate mentine o viteza ridicata in trafic, nu e nici cal nici magar! Mai ramane sa se inmulteasca tractoarele in Bucuresti la fel ca si ATV-urile si ne-am scos! Toata lumea se vaita de trafic, dar nu luam nici o masura coerenta si logica!Daca este facut pentru teren accidentat, lasa-l domnule acolo sa zburde cat vrea, ca daia a fost fabricat! Chestia cu mersul ATV-ului prin orase mi se pare cel mai mare dezavantaj atat pt conducatorul ATV-ului cat si pt ceilalti participanti la trafic. Vrei libertate de miscare in trafic ai alternativa : calaresti motor, daca vrei comoditate dar un timp mai lung petrecut in trafic mergi cu masina! Nu regasesc rolul ATV-ului in oras...Poate imi scapa mie ceva! Pentru un trafic cat se poate de decent este nevoie de masuri decente si sincer nu mi se pare un abuz interzicerea ATV-urilor cel putin in orasele mari, ca de nici noi nu intram cu Loganu in camp.Haideti sa ne mai civilizam si noi putin cu traficu asta, si sa intelegem ca nu putem merge pe aceleasi categorii de drumuri si cu caruta,masina,tractoru,motocicleta,atv-ul,tiru etc.

 

Nu incerc sa te contrazic(mult)! Hai sa nu dramatizam. Ca nu sunt facute ATV-urile, ptr oras, ASTA ASA ESTE. Dar sa nu le poti inmatricula, ca incurca traficul, asta deja este o mare magarie. Nu cred k incurca mai rau decat masinile de teren, sau vro rabla veche uitata de lume, dar care inca merge pe strazi. Ce te faci knd trebuie sa traversezi orasul (cu ATV) si nu ai remorca, sau chiar masina cu ce sa tragi remorca? O sa zici: Nu-l traversezi. Si sa zicem k o sa se interzica sa circuli cu atv-ul prin oras(ca tiru) dar nu sa se interzica pe drumurile publice. Pai sa fim seriosi, nu ai cum sa nu "calci" soseaua cand pleci cu atv-ul la drum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca va uitati la gama CEKTEK o sa vedeti atv facut special pentru sosea.

Daca faci intrecere intre o Dacie si un atv de la 600cmc in sus vei afla ca atv-ul e mult mai rapid.

Eu nu zic ca e normal sa faci ture cu el prin oras, dar eu stau in centru si merg max un km prin oras si apoi intru in padure.Am mai spus in topicul asta ca de exemplu la Brasov nu merge nimeni cu el pe sosea sa se dea mare toate trec inspre paduri sau inapoi.Asa ca de ce sa suferim noi din cauza unor prosti din Bucuresti?

 

Ar fi culmea sa le interzica ca pierd bani la buget. Avand in vedere ca sunt destule prin tara si daca le interzic eu il radiez si nu mai platesc impozit.

 

In Germania sunt carturi cu care se merge pe sosea si nu a spus nimeni sa le interzica. Singurul motiv pt care il deranjeaza atv pe careva e zgomotu. Si aici sa vedem cati dintre noi, motociclistii, nu avem toba golita(eu nu o am) sau asa mai departe.

Mesaj completat

Si multi ati ajuns ca baba aia de spunea ca motociclistii sunt satanisti. Sunt curios cati ati mers cu motoru prin padure impreuna cu un atv-ist sau mai multi ca te intalnesti de obicei. Multi sunt la fel de pasionati de jucariile lor cum suntem noi de ale noaste.

 

SUNTETI PENIBILI MULTI!!!!

La asta o sa se ajunga:

QUOTE (xt master @ Jan 12 2010, 10:21 PM) *

In 2008 parca a fost faza cu interzisul motocicletelor noaptea. Mi-a placut ca toata lumea a sarit ca nu este un lucru corect. Dar in 2009 cand au inceput astia sa zica ca interzic ATV-urile multi sprijineau aceasta miscare. Fiecare merge cu ce ii place. Propun sa interzicem in 2010 trenurile ca mie nu imi place sa merg cu ele si mai trebe sa mai si astept la vreo bariera sa treaca unu. Sau poate o sa zica cineva care nu are masina ca acestea trebuie interzise ca nu mai e loc prin orase de ele.Pe multi ii intereseaza numai propria persoana.

Editat de xt master
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Eu unul nu am ATV, dar e o prostie mare sa se interzica ATV-urile. Si eu as vrea sa nu mai circule lumea cu decapotabile si manele date la maxim. Eu unul am vazut lume in Italia, pe ATV la greu, cat despre unde au voie si pentru ce drumuri sunt facute ATV-urile..., sunt pentru toate drumurile http://en.wikipedia.org/wiki/All-terrain_vehicle . Dar daca eu maine imi dau toba finala de la Logan jos, sa faca zgomot tare, o sa interzica astia Loganurile? Cate legi ciudate le mai trece unora prin capul ala ingust.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...