Sari la conținut

Off-topic


gn77b
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 3,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

numar de dosar iau de la asigurare sa inteleg... si sezisare la csa unde exact fac :">

 

 

http://csa-isc.ro/index.php?option=com_con...2&Itemid=78

 

Vezi ca in IASI exista sediu. Mergi la ei, stai un pic de vorba cu ei. Daca e nevoie, le depui cerere in scris! Ca ei apoi se ocupa! eventual e bine sa ai si ceva preturi pentru reperele care le au busite. Bine ar mai fi sa ceri o calculatie si la Carpatica, ca sa le dai aluia sa le compare! Atunci se vor lamuri problemele, SPER! (nu de alta, dar traim in Romania).

 

PS: Carpatica este sub supraveghere stiu eu, datorita problemelor financiare, CSA stie asta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

numar de dosar iau de la asigurare sa inteleg... si sezisare la csa unde exact fac :">

 

In Copou e sediul CSA, cum urci, pe dreapta langa o pizzerie, Magic Pizza sau ceva de genul.

P.S. Eu am asigurare facuta la Carpatica Asig. Ar trebui sa am morcov, in caz de doamne fereste? La ce'am citit pe'aici incepe sa imi para rau ca am facut la ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie sa il dai in judecata pe cel care te-a lovit, iar el la randul lui da compania la care s-a asigurat, intre timp fa o plangere la CSA, OPC ... din pacate asa se procedeaza...p.s incearca sa dai cateva mail-uri de amenintare catre carpatica sibiu, acolo e sediul central.succes

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@mertan.... era sa il halesc si eu pe ala... in seara asta am trecut cu 65 pe langa ei..... era o comunitara si un mcv

 

@piersica... merci.. parca imi amintesc un biciclist pe langa mine pe la un semafor... ... la cat de murdar ii motorul meu ma mir ca ai deslusit numarul :love:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te-a luat din fatza sau din spate radarul ?

 

 

din fata... tu zici sa fac contestatii si alte alea? pty ciuciu, 3r4rugy54 ciuciu, lumini fata ciuciu, semnalizari nu am, numaru e cam pe unde se prinde amortizoru spate de cadru. nu crezi ca e bine ca am scapat cu 180 de lei in 48 de ore?

Editat de hondafan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din fata... tu zici sa fac contestatii si alte alea? pty ciuciu, 3r4rugy54 ciuciu, lumini fata ciuciu, semnalizari nu am, numaru e cam pe unde se prinde amortizoru spate de cadru. nu crezi ca e bine ca am scapat cu 180 de lei in 48 de ore?

 

In cazul asta ... ai cam cautat-o cu lumanarea. In mod normal nu aveau ce sa iti faca, atata timp cat pe filmare nu se vede numarul ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In cazul asta ... ai cam cautat-o cu lumanarea. In mod normal nu aveau ce sa iti faca, atata timp cat pe filmare nu se vede numarul ...

 

 

ma oprit la 20 de secunde. dar... dupa ce m-a luat, am vazut politia inainte de pot, am vrut sa ma duc prin alte parti cu motoru dar nu am putut. nu stiam ca ma luase radaru. oricum ar fi vroiam sa ii ocolesc. dar nu am putut. prea din scurt era.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In cazul asta ... ai cam cautat-o cu lumanarea. In mod normal nu aveau ce sa iti faca, atata timp cat pe filmare nu se vede numarul ...

 

 

 

 

astea sunt povesti. daca te opresc imediat cand te-a luat radarul degeaba faci contestatie :love:.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stiu la ce se refera el. dar contestatie o pot face doar daca fug sa zicem si apoi ma gasesc dupa 30 minute pe undeva. sa le zici ca nu erai tu.

 

am uitat sa mentionez ca nici oglinzi nu am. :love:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Traiesc cu vaga senzatie ca tie ti se pare oarecum c00l faptul ca n-ai oglinzi....

 

 

nici nu ai nevoie. oricum nu vezi nimic in ele. intorci capul cel mai bine. oricum nu merg cu super viteze sa am nevoie de oglinzi. pe bicicleta aveai oglinzi?

 

 

sau... poti trai pe princiul ca ... "esti mereu primul" si nu ai nevoie.

Editat de hondafan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nici nu ai nevoie. oricum nu vezi nimic in ele. intorci capul cel mai bine. oricum nu merg cu super viteze sa am nevoie de oglinzi. pe bicicleta aveai oglinzi?

 

 

sau... poti trai pe princiul ca ... "esti mereu primul" si nu ai nevoie.

 

Hai sa nu generalizam totul dupa experientele tale de motoretism.

 

Eu am nevoie si le consider utile si chiar vedeam in ele si mereu mi-au fost de folos. Viteza pe care o ai este (doar uneori) irelevanta fata de utilitatea oglinzilor. Manevrele pe care le faci insa, sunt (relevante).

 

Exemplul cu bicicleta e pueril (nu ma forta sa-ti explic de ce).

 

De ex drumul de la sandra (Audi) /metro incoace,unde-s 2 benzi pe sens si daca vii cu 140-160 si ai in fata masini care ruleaza tot cu viteza aproximativa (sa zicem cu 20-30 km/h mai putin ca tine), si vrei sa depasesti, ce faci? intorci capul in spate, la 160 la ora ca sa vezi daca nu vine altul cu o masina mai puternica cu 190km/h sau alt motor? Stiind ca la pret de o secunda, doua in fata ta ai vehicol ce ruleaza aproximativ ca tine, tu esti atat de tembel incat sa intorci capul? Daca-ti franeaza ala din fata?

 

Sau nu te mai asiguri deloc, hope for the best si faci miscarea direct?

 

(sa nu indrazneasca vreun moralist sa intrebe: dar de ce sa rulezi cu 160 km/h)

Editat de user de forum
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa nu generalizam totul dupa experientele tale de motoretism.

 

Eu am nevoie si le consider utile si chiar vedeam in ele si mereu mi-au fost de folos. Viteza pe care o ai este (doar uneori) irelevanta fata de utilitatea oglinzilor. Manevrele pe care le faci insa, sunt (relevante).

 

Exemplul cu bicicleta e pueril (nu ma forta sa-ti explic de ce).

 

De ex drumul de la sandra (Audi) /metro incoace,unde-s 2 benzi pe sens si daca vii cu 140-160 si ai in fata masini care ruleaza tot cu viteza aproximativa (sa zicem cu 20-30 km/h mai putin ca tine), si vrei sa depasesti, ce faci? intorci capul in spate, la 160 la ora ca sa vezi daca nu vine altul cu o masina mai puternica cu 190km/h sau alt motor? Stiind ca la pret de o secunda, doua in fata ta ai vehicol ce ruleaza aproximativ ca tine, tu esti atat de tembel incat sa intorci capul? Daca-ti franeaza ala din fata?

 

Sau nu te mai asiguri deloc, hope for the best si faci miscarea direct?

 

(sa nu indrazneasca vreun moralist sa intrebe: dar de ce sa rulezi cu 160 km/h)

 

 

tocmai asta e problema ca nu am nevoie de oglinzi. acum merg cu maxim 100 la ora.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

va salut ! cine imi poate spune cum mai este o iesire pana la chisinau pe mobra ? n am mai fost de vreo 3,4 ani. si atunci am fost cu masina...

m ar interesa toate despre drum , conditii, vama , radare , securitate etc. imi poate spune cineva ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

va salut ! cine imi poate spune cum mai este o iesire pana la chisinau pe mobra ? n am mai fost de vreo 3,4 ani. si atunci am fost cu masina...

m ar interesa toate despre drum , conditii, vama , radare , securitate etc. imi poate spune cineva ?

 

 

Daca vrei o experienta placuta, mergi pe la Albita, desi sunt cam 30km in plus o sa ajungi cu o ora mai devreme. La vama nu este nimic deosebit, RCA+cartea verde, pasaport, certificat de inmatriculare, la intrare in Moldova vei plati o taxa de mediu ce variaza in functie de numarul de zile pe care le declari ca vrei sa le petreci in MD, pt 24 de ore este 17 lei MD ~ 4 Roni (sa nu declari una si sa stai mai mult caci vei plati o amenda la intoarcere). Imediat dupa intrarea in MD este un Petrom iti recomand sa alimentezi de acolo, peste 5 km mai este un lukoil, si atat, pana la Chisinau (100km) nu mai sunt benzinarii (mai este o franciza rompetrol dar este dubioasa, n-am alimentat niciodata de acolo). Radare... pana acum jumatate de an nu vazusem niciodata urma de radar pe acest drum, de jumate de an insa nu a fost o data fara sa dau de radar, sambata asta chiar am vazut 2 pana la Chisianu. Daca mergi cu 100 esti ok, in Md limita este de 90...pe acest drum ai o singura localitate, Cristesti, fa bine si mergi pana in 60 pe acolo caci este locul lor preferat, localitatea nu are mai mult de 2 KM. Mai este si o zona de 500m cu o trecere de pietoni unde limita este de 70km, in rest poti sa mergi relax cu 100 si sa admiri natura superba dealungu drumului. Daca intalnesti o groapa sau macar o fisura in asfalt pana la Chisinau, sa mi-o arati si o umplu cu lingurita. In weekend s-ar putea sa te intalnesti cu motociclisti locali care mai merg la plimbare pe acolo, drumul fiind foarte liber, nu am oprit niciodata sa stau la taclale cu ei, i-am salutat doar, dar am o vaga senzatie ca sunt majoritatea rusofoni... Despre securitate, nu-ti fa griji, nu mai sunt acele timpuri, daca nu te tragi de oo cu nimeni in trafic, nu patesti nimic.

Varianta prin Sculeni nu o recomand deloc, vamesii zici ca au facut cursuri speciale de "bulangism". Drumu-i de rahat, plin de gropi, sau in cel mai bun caz petice, rar gasesti o portiune intreaga. Este plin de localitati si foarte aglomerat, in special de maxi-taxi ("rutiere" in jargon local) pe langa care taximetristii nostri par niste babute pensionate, tiruri, masini imprumutate de la muzeele locale si manate de birjari extrem de imprevizibili. Desigur nu lipsesc nici mult indragitele animale de casa si multadoratele radare.

 

Mult succes si Dum Bun, daca mai ai intrebari referitor la R.Moldova... intreaba-ma.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...